01
TR · IZMIRМісцеві дані
Ізмір: життя та переїзд.
Третє за величиною місто Туреччини та її головний егейський порт, витягнуте вздовж глибокої затоки, з середземноморським кліматом і спекотним літом: п'ять комфортних місяців на рік, причому з червня по вересень стовпчик щоразу переходить за 28°C. Оренда приблизно на 44% нижча, ніж у центрі Стамбула, а зареєстровані іноземці — менше 1% населення, і серед них переважають німці, іранці та вихідці з Центральної Азії, а не росіяни чи українці.
ПеревіреноОновлено
TÜİK — Nüfus İstatistikleri Portalı, Cinsiyete Göre Nüfus (ADNKS), İzmir, 2025
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Дані взято з Порталу статистики населення TÜİK, який публікує результати Системи реєстрації населення за адресою — ті самі, що виходять у власному прес-бюлетені інституту. Перш ніж брати звідти Ізмір, цифри порталу звірили з трьома турецькими містами, які вже є в наборі даних: Анкара 5 910 320, Стамбул 15 754 053 та Анталія 2 777 677 за 2025 рік точно, до людини, відтворюють значення, які вже стоять на тих сторінках. Рядок Ізміра за 2024 рік (4 493 242) незалежно збігається з показником Eurostat для NUTS-3 TR310 станом на 1 січня 2025 року, що підтверджує: ідеться саме про провінцію.
- Примітки
- Населення ПРОВІНЦІЇ Ізмір станом на 31 грудня 2025 року (2 227 738 чоловіків, 2 276 447 жінок) — та сама база, що й у трьох інших турецьких міст цього набору даних. Із 2014 року межі провінції збігаються з Ізмірським столичним муніципалітетом і охоплюють 30 районів, зокрема внутрішні містечка (Ödemiş, Tire, Bergama, Kiraz) та егейські курортні райони (Çeşme, Urla, Karaburun) за годину і більше їзди від міста. Суцільне міське ядро — Konak, Karşıyaka, Bornova, Buca, Bayraklı, Karabağlar, Çiğli, Gaziemir, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe — це приблизно 3,1 мільйона з цієї суми. Показники оренди, клімату та якості повітря нижче стосуються саме цього ядра, а не всієї провінції.
TR · IZMIR
01
Коротко
Ключові цифри (Ізмір) — кожна з власним джерелом і датою. Жива офіційна цифра — це не те саме, що оцінка з опитування чи 30-річна кліматична норма.
02
Оренда, 1–3 кімн.
/міс
03
Податок фрилансера
Безпека
6.1/10Якість повітря
5.6/10Інтернет
0.3/10Англійська
2.0/10Приватна медицина
9.0/1002
Скільки це коштує на місяць
Орієнтовний розрахунок: реальна орендна ставка плюс кошик витрат, масштабований під ваше домогосподарство. Це не пропозиція ціни.
≈ $8 064 / рік
- Оренда (1-кімн.)$221
- Транспорт$119
- Їжа та безалкогольні напої$99
- Комунальні послуги житла (енергія, вода, обслуговування) без оренди$43
- Ресторани та проживання$36
- Меблі та побутове обладнання$32
- Одяг та взуття$28
- Особиста гігієна та інші товари/послуги$21
- Інформація та зв'язок$20
- Алкоголь та тютюн$14
- Охорона здоров'я (з власної кишені)$13
- Відпочинок, спорт та культура$13
- Освітні послуги$9
- Страхування та фінансові послуги$4
- Поточні витрати$451
Оренда — з матриці орендних ставок нижче. Поточні витрати масштабують кошик на одну особу ($451/міс) за розміром домогосподарства й способом життя; коефіцієнти еквівалентності — наше припущення. Навчання та разові витрати на облаштування не враховано.
03
Вартість життя
Скільки одна людина витрачає щомісяця — їжа, комунальні, транспорт, харчування поза домом та інше — без урахування оренди.
TÜİK, споживчі витрати домогосподарств 2024 (COICOP на душу населення), скориговано за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місячні витрати на особу за категоріями COICOP за даними TÜİK 2024 ÷ 3,1 особи, ×1,7534 коригування на ІСЦ до середини 2026 року, ÷46,65 TRY/USD; житло показано лише як комунальні послуги (~30% категорії «житло», оренда не враховується). У сумі ≈$450. Туреччина має незвично високу частку транспортних витрат (21,6%), зумовлену вартістю пального та транспортних засобів.
Кошик бюджету домогосподарства для однієї особи, без урахування оренди (Туреччина). Витрати без оренди мало різняться між містами — специфічна для міста частина — це оренда, показана в розділі «Житло» нижче.
01Вартість життя (одна особа, без оренди)на рівні країни450USD/місяць, одна особа, без оренди10.0
Що це вимірює
Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.
Підготовлено SettleMetric
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
04
Житло
Скільки коштує оренда — за типом квартири й розташуванням.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Запитувана ціна TRY/м²/місяць для всіх 30 районів Ізміра, липень 2026 року, зчитана з опублікованої таблиці (діапазон від 138 TRY/м² у Kiraz до 510 в Urla; власний показник джерела по всьому Ізміру — 325). Опорна точка центру = середнє чотирьох центральних міських районів: Karşıyaka 358, Balçova 347, Konak 336 і Bornova 322 = 340,75 → 341 TRY/м². Опорна точка околиці = середнє п'яти зовнішніх районів тієї самої агломерації: Buca 298, Menemen 281, Bayraklı 269, Karabağlar 250 і Torbalı 220 = 263,6 → 264 TRY/м². Комірки = TRY/м² × прийняті площі (студія 30, 1BR 40, 2BR 60, 3BR 85 м²) ÷ 47,7748 TRY/USD — курс, що випливає з data/fx-rates.json від 2026-08-13 (EUR 55,1035 TRY, EUR 1,1534 USD).
- Примітки
- УВАГА — значення в доларах ДУЖЕ НЕСТАБІЛЬНІ: турецьку оренду виставляють лише в лірах, ліра далі знецінюється, а запитувана оренда в Ізмірі зросла в лірах на 18,6% за дванадцять місяців до липня 2026 року, тож доларова цифра применшує те, що відбувається з витратами орендаря. Дві засторóги щодо порівнянності з іншими турецькими містами набору даних. Їх оцінювали в червні 2026 року за курсом 47,0098 TRY/USD, приблизно на 1,6% міцнішим за використаний тут. І розрив «центр — околиця» в Ізмірі вузький, 1,29×, проти 2,0× у Стамбулі: ціновий градієнт міста йде на захід уздовж узбережжя, а не від центру назовні, тому найдорожчі райони провінції взагалі не центральні — Urla (510 TRY/м²), Güzelbahçe (505) і Çeşme (464) є прибережними містечками за 20–80 км, а Narlıdere (416) і Çiğli (347) обидва дорожчі за Konak. Emlakjet публікує індекси Endeksa, на які посилаються три інші турецькі міста, і зазначає це джерело на сторінці; власний сайт endeksa.com тепер відповідає на автоматичні запити захистом від ботів, який ми не обходимо.
| Квартира | Центр | Поза центром |
|---|---|---|
| Студія | 214 USD/міс | 166 USD/міс |
| 1-кімнатна | 286 USD/міс | 221 USD/міс |
| 2-кімнатна | 428 USD/міс | 332 USD/міс |
| 3-кімнатна | 607 USD/міс | 470 USD/міс |
05
Клімат
Температура й опади протягом року, а також якість повітря.
NOAA/WMO Climatological Standard Normals 1991–2020 — İzmir Bölge (WMO 17220)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Кліматичні норми станції за 1991–2020 роки, WMO, надходження NCEI 0253808 (суспільне надбання, подано MGM). Станція İzmir Bölge, WMO 17220, 38°23′42″ пн. ш. 27°04′55″ сх. д., висота 29 м — міська станція приблизно за 5 км на південний захід від Konak на березі затоки, а не аеропорт. tMax/tMin = середній добовий максимум/мінімум, precipMm = середня місячна сума. Запис повний: кожен місяць кожного з трьох параметрів має всі 30 років, тож тут нічого не замінено й не обчислено. За рік: tMax 23,2°C, tMin 14,3°C, середня 18,4°C, опади 711,0 мм, сонячне сяйво 2 938,5 години.
- Примітки
- Середземноморський клімат зі спекотним літом і вираженим сухим сезоном: липень і серпень разом дають менше 5 мм, тоді як на грудень і січень припадає понад 250 мм. Станція стоїть біля затоки, тому влітку показує прохолодніше, ніж внутрішні райони агломерації: у Bornova та Buca, де зосереджена значна частина міського житла, липневого дня на кілька градусів спекотніше, ніж свідчить цифра з набережної.
Середня денна/нічна температура (лінії, ліва вісь) і сумарні опади (стовпчики, права вісь) за кожен місяць — норми 1991–2020. Наведіть на місяць для точних значень.
| січ | лют | бер | квіт | трав | черв | лип | серп | вер | жовт | лист | груд | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Денний максимум °C | 12.7° | 14.0° | 17.2° | 21.3° | 26.5° | 31.3° | 33.8° | 33.6° | 29.5° | 24.6° | 18.8° | 14.0° |
| Нічний мінімум °C | 6.0° | 6.6° | 8.6° | 11.8° | 16.2° | 20.9° | 23.5° | 23.7° | 19.5° | 15.4° | 10.9° | 7.7° |
| Опади, мм | 128 | 107 | 78 | 50 | 33 | 13 | 1 | 4 | 21 | 55 | 96 | 126 |
01Кліматичний комфорт5приємних місяців/рік5.0
Що це вимірює
Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.
Підготовлено SettleMetric
Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
- Примітки
- Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
02Якість повітря (PM2.5)15,9мкг/м³, середньорічний PM2.55.6
Що це вимірює
Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
06
Безпека
Наскільки безпечне повсякденне життя, за офіційною статистикою злочинності.
01Рівень умисних вбивствна рівні країни3,2умисні вбивства на 100 000/рік6.1
Що це вимірює
Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).
Відкриті дані
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
OSCE ODIHR Hate Crime Reporting — Türkiye (official police-recorded)
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- OSCE ODIHR 2024: офіційний поліцейський показник 39 охоплює ЛИШЕ погрози на релігійному ґрунті та пошкодження культових споруд/кладовищ (статті 115 і 153 Кримінального кодексу) — це не всеохопний облік злочинів на ґрунті ненависті. Турецькі правоохоронні органи не фіксують мотив упередження при злочинах, тому офіційного показника расистських/ксенофобських злочинів немає (звідси порожнє значення). Для контексту (дані НУО, а не поліцейський облік): громадянське суспільство повідомило ОБСЄ/БДІПЛ про 77 інцидентів, приблизно половина — расистські/ксенофобські, переважно спрямовані проти сирійських біженців. Непорівнянно між країнами.
OSCE ODIHR 2024: офіційний поліцейський показник 39 охоплює ЛИШЕ погрози на релігійному ґрунті та пошкодження культових споруд/кладовищ (статті 115 і 153 Кримінального кодексу) — це не всеохопний облік злочинів на ґрунті ненависті. Турецькі правоохоронні органи не фіксують мотив упередження при злочинах, тому офіційного показника расистських/ксенофобських злочинів немає (звідси порожнє значення). Для контексту (дані НУО, а не поліцейський облік): громадянське суспільство повідомило ОБСЄ/БДІПЛ про 77 інцидентів, приблизно половина — расистські/ксенофобські, переважно спрямовані проти сирійських біженців. Непорівнянно між країнами.
07
Інфраструктура
Швидкість інтернету й те, як посилки дістаються до ваших дверей.
01Якість внутрішньої доставкина рівні країниДобра7.0
Що це вимірює
Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.
Підготовлено SettleMetric
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
02Легкість міжнародної доставкина рівні країниЗначні перешкоди4.0
Що це вимірює
Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Транскордонні вхідні відправлення стикаються зі значними перешкодами. Поріг безмитного ввезення (de minimis) знизили з €150 до €30 (набув чинності 21.08.2024) і фактично становить ~€27 з урахуванням доставки (грудень 2024 р.); на посилки накладається єдиний фіксований митний збір у розмірі 30% вартості для товарів походженням з ЄС і 60% для товарів не з ЄС (плюс спеціальний акциз, де застосовно). Митне оформлення для товарів не з ЄС разом із цими високими зборами робить замовлення з-за кордону повільним і дорогим → «значні перешкоди». На внутрішні та вихідні відправлення це не впливає.
03Швидкість інтернетуна рівні країни12,1Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження0.3
Що це вимірює
Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.
Відкриті дані
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
08
Охорона здоров’я
Скільки коштує повноцінне приватне медичне страхування.
01Вартість приватної медицинина рівні країни860USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний9.0
Що це вимірює
Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
09
Гроші та крипто
Правила щодо крипто й наскільки вільно рухаються особисті кошти.
01Регулювання криптовалютна рівні країниЛегально, регульовано8.0
Що це вимірює
Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
02Рівень фінансового контролюна рівні країниПомірний7.0
Що це вимірює
Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.
Офіційне джерело
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
10
Мова
Наскільки далеко заведе вас англійська в побуті та сервісах.
01Рівень володіння англійськоюна рівні країниНизький2.0
Що це вимірює
Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.
Дослідження
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
11
Освіта
Можливості міжнародного шкільного навчання для родин.
01Міжнародні школи4акредитовані міжнародні школи, кількість5.3
Що це вимірює
Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).
Підготовлено SettleMetric
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра
- Дані станом на
- 4 вер. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
- Примітки
- Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.
12
Демографія
Хто ще тут живе — частка іноземних мешканців і найбільші національні спільноти, за офіційною статистикою.
Відкритість до іноземцівна рівні країниСтриманеGallup MAI 2,53/9 · 2019
Що це вимірює
Наскільки прихильно населення-резиденти ставиться до мігрантів та іноземців — протилежність ксенофобії, реальне питання для того, хто переїжджає. Наша власна оцінка з п'яти рівнів (дуже відкрите / відкрите / помірне / стримане / низьке), сформована передусім за Gallup Migrant Acceptance Index (шкала 0–9: три питання — про мігрантів, які живуть у країні, стають сусідами та одружуються в родині; хвиля 2019 року), і перехресно звірена, де це можливо, з питанням World Values Survey хвилі 7 / European Values Study 2017 про те, чи не хотіли б люди мати іммігрантів або іноземних працівників сусідами (більша частка = більша ворожість). Орієнтир розподілу за балом Gallup 0–9: ≥7,0 дуже відкрите, 5,5–7,0 відкрите, 4,0–5,5 помірне, 2,5–4,0 стримане, нижче 2,5 низьке (глобальне середнє 2019 року 5,21 потрапляє в «помірне»). Лише на рівні країни: достовірних опитувань про ставлення до іноземців на рівні міст не існує, тому на сторінках міст показано країнову оцінку як контекст країни. Gallup — дослідницьке джерело, що цитується з атрибуцією, а не републікується масово; сам бал індексу/рік та будь-яка перехресна цифра зберігаються всередині кожного значення. Форма значення: { band, gallupMai?, gallupYear?, unwantedNeighborPct?, unwantedNeighborSource? }. Лише для відображення: це оцінка ставлення на основі опитувань ~2019 року, тому показано як чесний контекст і ніколи не входить у композитний бал.
Дослідження
Gallup Migrant Acceptance Index, 2019 update (research, attribution)
- Дані станом на
- 23 вер. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Gallup MAI 2,53/9 (хвиля 2019 року, зниження з 3,27 у 2016-му) — серед найменш приязних країн; Туреччина приймає одну з найбільших у світі популяцій біженців/осіб під тимчасовим захистом (~3,6 млн), і рівень прийняття знизився в міру зростання цього навантаження. Градація: стримане.
TÜİK — Nüfus İstatistikleri Portalı, Yabancı Nüfus Büyüklüğü (ADNKS), İzmir, 2025
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Примітки
- 42 962 зареєстровані іноземні мешканці проти населення провінції 4 504 185 станом на 31 грудня 2025 року = 0,95%. Це ВУЗЬКА база ADNKS — іноземці, зареєстровані в адресній системі, — а не 4,2% зі сторінки країни, де рахують усіх легально присутніх, включно із сирійцями під тимчасовим захистом. На зіставній базі ADNKS уся Туреччина — це 1 519 515 із 86 092 168 = 1,77%, тож на Ізмір припадає приблизно половина загальнонаціональної частки зареєстрованих іноземців, попри те що це третє за величиною місто. Кількість неухильно зростала: 29 672 у 2020 році, 37 776 у 2023-му, 39 551 у 2024-му. Власники короткострокових дозволів на проживання та люди під тимчасовим захистом здебільшого лишаються поза цією цифрою, тож іноземців, які насправді живуть в Ізмірі, більше за 42 962.
TÜİK — Nüfus İstatistikleri Portalı, Tabiiyetine Göre Yabancı Nüfus (ADNKS), İzmir, 2025
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Вісім найбільших громадянств із 93, які портал публікує для Ізміра за 2025 рік, упорядковані за кількістю. Частки рахуються від загальної кількості іноземних мешканців 42 962, а не від населення міста. Сума 93 рядків дає рівно 42 962 і збігається з власним підсумком порталу Yabancı Nüfus Büyüklüğü для Ізміра за той самий рік — саме це підтверджує, що таблиця повна, а не є вибіркою найбільших.
- Примітки
- Склад відрізняється і від загальнонаціональної картини, і від репутації турецького узбережжя. Найбільше окреме громадянство — німецьке, 18,4%, далі Іран із 12,6%, а Азербайджан, Туркменістан та Узбекистан разом дають 21,7%. Росія (4,2%) та Україна (3,4%) тут другорядні, на відміну від Анталії. На загальнонаціональній базі дозволів на проживання, використаній на сторінці Туреччини, порядок такий: Туркменістан, Азербайджан, Росія, Іран, Сирія, Ірак, — тож ці дві картини не порівнянні напряму: тут вужчий реєстр ADNKS, і сирійців під тимчасовим захистом у ньому здебільшого немає. ADNKS фіксує громадянство, а не походження, тож ці позначки нічого не кажуть про те, звідки прибула родина.
Склад відрізняється і від загальнонаціональної картини, і від репутації турецького узбережжя. Найбільше окреме громадянство — німецьке, 18,4%, далі Іран із 12,6%, а Азербайджан, Туркменістан та Узбекистан разом дають 21,7%. Росія (4,2%) та Україна (3,4%) тут другорядні, на відміну від Анталії. На загальнонаціональній базі дозволів на проживання, використаній на сторінці Туреччини, порядок такий: Туркменістан, Азербайджан, Росія, Іран, Сирія, Ірак, — тож ці дві картини не порівнянні напряму: тут вужчий реєстр ADNKS, і сирійців під тимчасовим захистом у ньому здебільшого немає. ADNKS фіксує громадянство, а не походження, тож ці позначки нічого не кажуть про те, звідки прибула родина.
13
Як ви можете залишитися
Як можна легально в’їхати й залишитися. Діють по всій країні (Туреччина).
Усі вимоги та фільтр громадянства- 01Віза для цифрових кочівників (GoTürkiye) + короткострокове проживанняВіза цифрового номадаУсі громадянствадохід ≥ 3 000 USD/monthВіддалені працівники віком 21–55 років з вищою освітою (диплом університету), які заробляють ≥ $3 000/міс від іноземних роботодавців/клієнтів1 рік +→ шлях до ПМП
- 02Короткостроковий дозвіл на проживання (ikamet)Тимчасове проживанняУсі громадянстваІноземні громадяни, які бажають залишитися в Туреччині довше за безвізовий/е-візовий термін (понад 90 днів) з метою туризму, віддаленої роботи, володіння нерухомістю або з сімейних причин1 рік +→ шлях до ПМП
- 03Безвізовий в'їзд / електронна віза — короткострокове перебування (90/180)Безвізове перебуванняГромадяни ЄС, Громадяни Великої Британії, Громадяни України, Громадяни СШАГромадяни ЄС/ЄЕЗ, Великої Британії та України можуть в'їжджати до Туреччини без візи на строк до 90 днів у межах будь-якого 180-денного періоду3 місяці
14
Скільки ви платитимете податків
Податкові режими, з-поміж яких може обирати фрилансер. Правила загальнонаціональні — однакові скрізь (Туреччина).
Усі режими та калькулятор- 01Фрилансер (serbest meslek) — експорт послуг: 100% відрахування доходу + Bağ-Kurфіксовано 11 808,23 за місяць (вираховується з прибутку) + 100% від прибутку (вираховується з прибутку)4.3%навантаження за €60 тис.
- 02Фрилансер (serbest meslek) — внутрішній дохід: прогресивний податок + Bağ-Kurфіксовано 11 808,23 за місяць (вираховується з прибутку) + прогресивно від прибутку: 15% до 190 000, 20% до 400 000, 27% до 1 500 000, 35% до 5 300 000, 40% понад33.0%навантаження за €60 тис.
Порахуйте, скільки лишиться
Ваш дохід проти реальних податкових режимів (Туреччина) — той самий рушій, що й у повному калькуляторі.
- 1 Фрилансер (serbest meslek) — експорт послуг: 100% відрахування доходу + Bağ-Kur57 428 EURнетто/рік4.3% навантаження
- 2 Фрилансер (serbest meslek) — внутрішній дохід: прогресивний податок + Bağ-Kur40 187 EURнетто/рік33.0% навантаження
15
Кому підходить Ізмір?
Те саме місто читається по-різному залежно від мети переїзду. Кожна призма збирає найважливіші факти для цього плану — з джерелами й чесно названими компромісами.
Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.
Грає на вашу користь
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
На що зважати
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.
Грає на вашу користь
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
На що зважати
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 4 вер. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
- Примітки
- Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.
Грає на вашу користь
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.
Грає на вашу користь
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
На що зважати
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
- Примітки
- Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
16
Відеоогляди
Дібрані вручну YouTube-огляди та розповіді про життя тут — кожен перевірено, що досі відтворюється.
Ізмір — найкраще місто Туреччини? Чому ми обрали саме його
Анна Єркеш · Чому вибір впав на Ізмір
17
Ізмір: порівняння
Повна картина по країні:
огляд: Туреччина