Перейти до вмісту
SettleMetric

CITY / CITYПеревірене порівняння міст

ІзмірпротиСалоніки.

Ізмір сильніше за 4 з 8 ключових фактів; Салоніки — за 3. Вартість життя (одна особа, без оренди): Ізмір $450/міс, Салоніки $766/міс. Податкове навантаження фрилансера: Ізмір 4,4%, Салоніки 30,9%. Кліматичний комфорт: Ізмір 5/12 міс, Салоніки 5/12 міс.

ПеревіреноОновлено

14 порівняних критеріїв · 28 джерел · факти рівня країни чітко позначено

tr / gr · SettleMetric

01

Ключові відмінності

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Ізмір попереду в 4 з 8

Ізмір

4

Салоніки

3

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Ізмірсильніше
$450/міс

TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
Примітки
ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Салоніки
$766/міс

ELSTAT — Household Budget Survey 2023

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
ELSTAT HBS 2023: середні річні витрати на особу = €8 358,24 = €696,52/міс (грошові витрати, без урахування умовної орендної плати власника). Віднято компонент фактичної орендної плати (~€24,6/особу) → €671,9/особу без орендної плати × 1,1399 = $766. Та ж занижена база на душу населення HBS, що й у порівнюваних країнах.
Примітки
Грошове споживання домогосподарств у Греції справді пригнічене (ELSTAT повідомляє про рівень ~20,5% нижче за 2008 рік), тому показник на особу опиняється близько до Чехії, попри те, що Греція відчувається дорожчою в туристичних зонах. Оренда показана окремо.
02Податкове навантаження фрилансера
Ізмірсильніше
4,4%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (100% відрахування доходу за експорт послуг, мінімальний внесок Bağ-Kur)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Салоніки
30,9%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 р. (шкала прибуткового податку за Законом 5246/2025 + e-EFKA, 1 клас)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Стандартна схема для фрилансера при €60 000, одна особа (схема gr-freelancer-standard): EFKA Клас 1 = 3 006/рік (підлягає вирахуванню); податок на дохід із 56 994 за шкалою 2026 року (9/20/26/34/39%) = 15 528. Збори 18 534 → 30,9%. ПРИМІТКА: новий податковий резидент, який переїжджає, отримує 50% звільнення від податку на дохід (Стаття 5C, схема gr-freelancer-newresident-50) на 7 років, що знижує цей показник до ≈13,5% — але заголовним показником наведено стандартні 30,9% як безумовне навантаження в усталеному стані.
03Рівень умисних вбивств
Ізмір
3,23/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Салонікисильніше
0,78/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=EL)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 2024 р. (0,78). Дуже низький показник за світовими стандартами (середньосвітовий показник ~5,8) і знижується протягом усього ряду (з 1,29 у 2008 р. до 0,68–0,88 останнім часом). Одна з безпечніших країн у наборі.
04Кліматичний комфорт
Ізмір
5/12 міс

Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
Примітки
Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
Салоніки
5/12 міс

Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Climates to Travel 1991–2020, аеропорт Салонік)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150мм: квітень (19,4), травень (25,0), вересень (27,3), жовтень (21,6), листопад (15,8) = 5. Виключено: січень/лютий/грудень та березень (14,9°C, трохи нижче 15) через холод; червень–серпень (30,0–32,3°C) через спеку. Усі місяці проходять тест на опади (максимум 50 мм). Холодніші зими Салонік виключають березень, тоді як його м'якший вересень відповідає критеріям.
05Швидкість інтернету
Ізмір
12 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
Салонікисильніше
37 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Greece

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для GR у 2023 р. = 37,3 Мбіт/с (268 076 тестів завантаження; щоденні медіани в діапазоні 21,3–47,3). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує нижчі значення, ніж тести на кшталт Ookla, — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Фіксований широкосмуговий зв'язок у Греції покращується з розгортанням оптоволокна; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для міжкраїнного порівняння за єдиною послідовною методикою.
06Рівень володіння англійською
Ізмір
Низький

EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Салонікисильніше
Високий

EF EPI 2025 — Greece (score 592, rank 20/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Греція набирає 592 бали, посідає 20/123 місце — верхівка групи «Високий», трохи нижче порогу «Дуже високий» (~600); середньосвітовий показник — 488. Англійська широко функціональна в туризмі, сфері послуг і серед молодших греків, хоча показник знизився на 10 балів порівняно з попереднім виданням.
07Вартість приватної медицини
Ізмірсильніше
$860/рік

Складено на основі даних турецьких приватних медичних страховиків (özel sağlık sigortası; Allianz, Anadolu, Axa, Türkiye Sigorta) — страховики надають котирування індивідуально

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
Примітки
Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Салоніки
$1 368/рік

Відібрано з комплексних тарифних планів грецьких приватних страховиків (напр., Ethniki Insurance) — огляд ринку

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середня точка місцевих комплексних (стаціонарних + амбулаторних) річних премій для здорової людини 35 років, €600–1 800 від великих грецьких страховиків (середній діапазон €100–180/міс) → ~€1 200/рік × 1,1399 = $1 368.
Примітки
Державне покриття існує через EOPYY (фінансується внесками EFKA), але черги очікування та прогалини стимулюють великий приватний ринок. Місцеві плани дешевші за міжнародні/експатські ($2 000–4 000+/рік). Грецькі страховики підвищили премії приблизно на 14% у 2025 р. — це зростаюче кураторське середнє значення, а не точна цінова пропозиція.
08Якість повітря (PM2.5)
Ізмірсильніше
15,9 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Izmir/TUR" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
Примітки
ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
Салоніки
16,1 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), Thessaloniki/GRC — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок Thessaloniki/GRC, 2024 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 16,11 мкг/м³ за 96% часового покриття по 6 станціях (чотири міські транспортні, одна міська фонова і одна міська промислова), джерело «European Environmental Agency», населення охопленої території за WHO — 315 196. Опорний рік — 2024-й: це найновіший рік, за який ця база дає для цього міста повнорічний показник PM2.5, і той самий рік, що вже використано для решти європейських міст у цьому наборі даних. База містить для цього міста і пізніший рядок — за 2025 рік маємо 15,82 мкг/м³, але за покриття 81%, нижче за 90% ціль ЄС щодо якості даних, — тож він наведений у примітках, а не використаний. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 0,9 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
Примітки
Чотири з шести станцій — міські транспортні, що зміщує середнє вгору відносно того, де живуть люди: порівнянні міста в цьому наборі даних переважно спираються на фонові станції, тож Салоніки тут нічим не прикрашені. Напрям руху при цьому чіткий і сталий: 20,43 мкг/м³ у 2021 році і 16,11 у 2024-му. Попередні роки того самого ряду: 2020 — 19,05 (96%), 2021 — 20,43 (88%), 2022 — 18,71 (94%), 2023 — 17,77 (93%).

02

Яке місто підходить вашому плану?

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Тут майже порівну

01Податкове навантаження фрилансера
Ізмірсильніше
4,4%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (100% відрахування доходу за експорт послуг, мінімальний внесок Bağ-Kur)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Салоніки
30,9%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 р. (шкала прибуткового податку за Законом 5246/2025 + e-EFKA, 1 клас)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Стандартна схема для фрилансера при €60 000, одна особа (схема gr-freelancer-standard): EFKA Клас 1 = 3 006/рік (підлягає вирахуванню); податок на дохід із 56 994 за шкалою 2026 року (9/20/26/34/39%) = 15 528. Збори 18 534 → 30,9%. ПРИМІТКА: новий податковий резидент, який переїжджає, отримує 50% звільнення від податку на дохід (Стаття 5C, схема gr-freelancer-newresident-50) на 7 років, що знижує цей показник до ≈13,5% — але заголовним показником наведено стандартні 30,9% як безумовне навантаження в усталеному стані.
02Швидкість інтернету
Ізмір
12 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
Салонікисильніше
37 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Greece

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для GR у 2023 р. = 37,3 Мбіт/с (268 076 тестів завантаження; щоденні медіани в діапазоні 21,3–47,3). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує нижчі значення, ніж тести на кшталт Ookla, — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Фіксований широкосмуговий зв'язок у Греції покращується з розгортанням оптоволокна; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для міжкраїнного порівняння за єдиною послідовною методикою.
03Рівень володіння англійською
Ізмір
Низький

EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Салонікисильніше
Високий

EF EPI 2025 — Greece (score 592, rank 20/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Греція набирає 592 бали, посідає 20/123 місце — верхівка групи «Високий», трохи нижче порогу «Дуже високий» (~600); середньосвітовий показник — 488. Англійська широко функціональна в туризмі, сфері послуг і серед молодших греків, хоча показник знизився на 10 балів порівняно з попереднім виданням.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Ізмірсильніше
$450/міс

TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
Примітки
ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Салоніки
$766/міс

ELSTAT — Household Budget Survey 2023

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
ELSTAT HBS 2023: середні річні витрати на особу = €8 358,24 = €696,52/міс (грошові витрати, без урахування умовної орендної плати власника). Віднято компонент фактичної орендної плати (~€24,6/особу) → €671,9/особу без орендної плати × 1,1399 = $766. Та ж занижена база на душу населення HBS, що й у порівнюваних країнах.
Примітки
Грошове споживання домогосподарств у Греції справді пригнічене (ELSTAT повідомляє про рівень ~20,5% нижче за 2008 рік), тому показник на особу опиняється близько до Чехії, попри те, що Греція відчувається дорожчою в туристичних зонах. Оренда показана окремо.
05Якість внутрішньої доставки
Ізмір
Добра

Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
Салоніки
Добра

Мережі грецьких перевізників (ELTA, ACS, BoxNow) — сукупний показник

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Щільне покриття материкових міст: національні кур'єрські служби (ELTA post, ACS, Geniki Taxydromiki, Speedex) плюс одна з найбільших мереж поштоматів Південно-Східної Європи (BoxNow) та Skroutz Last Mile; накладений платіж («αντικαταβολή») є звичною практикою. Афіни/Салоніки на відмінному рівні, але фінансові проблеми ELTA та залежна від поромів доставка «останньої милі» на острови утримують загальнонаціональну оцінку на рівні «добре», а не «відмінно».

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Ізмір підходить краще — 3 з 5

01Міжнародні школи
Ізмірсильніше
4

IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 вер. 2026 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
Примітки
Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.
Салоніки
2

International Baccalaureate — Find an IB World School (Греція); акредитації IB Pinewood та Anatolia

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Перевірено акредитором: (1) Pinewood — The International School of Thessaloniki (IB World School, PYP/MYP/DP; також акредитована Middle States Association, визнана Державним департаментом США); (2) Anatolia College (авторизована на IB DP з 1997 року). Pinewood та Anatolia спільно надають єдину програму IBDP, але є двома окремими інституціями, авторизованими IB = 2.
Примітки
Перевірений НИЖНІЙ ПОРІГ (±1). У Греції загалом 22 школи IB World Schools, ~14 з них в Афінах. У ширшому районі Салонік можуть існувати додаткові школи IB або з іншою акредитацією; 2 — консервативний нижній поріг.
02Рівень умисних вбивств
Ізмір
3,23/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Салонікисильніше
0,78/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=EL)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 2024 р. (0,78). Дуже низький показник за світовими стандартами (середньосвітовий показник ~5,8) і знижується протягом усього ряду (з 1,29 у 2008 р. до 0,68–0,88 останнім часом). Одна з безпечніших країн у наборі.
03Вартість приватної медицини
Ізмірсильніше
$860/рік

Складено на основі даних турецьких приватних медичних страховиків (özel sağlık sigortası; Allianz, Anadolu, Axa, Türkiye Sigorta) — страховики надають котирування індивідуально

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
Примітки
Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Салоніки
$1 368/рік

Відібрано з комплексних тарифних планів грецьких приватних страховиків (напр., Ethniki Insurance) — огляд ринку

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середня точка місцевих комплексних (стаціонарних + амбулаторних) річних премій для здорової людини 35 років, €600–1 800 від великих грецьких страховиків (середній діапазон €100–180/міс) → ~€1 200/рік × 1,1399 = $1 368.
Примітки
Державне покриття існує через EOPYY (фінансується внесками EFKA), але черги очікування та прогалини стимулюють великий приватний ринок. Місцеві плани дешевші за міжнародні/експатські ($2 000–4 000+/рік). Грецькі страховики підвищили премії приблизно на 14% у 2025 р. — це зростаюче кураторське середнє значення, а не точна цінова пропозиція.
04Якість повітря (PM2.5)
Ізмірсильніше
15,9 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Izmir/TUR" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
Примітки
ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
Салоніки
16,1 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), Thessaloniki/GRC — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок Thessaloniki/GRC, 2024 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 16,11 мкг/м³ за 96% часового покриття по 6 станціях (чотири міські транспортні, одна міська фонова і одна міська промислова), джерело «European Environmental Agency», населення охопленої території за WHO — 315 196. Опорний рік — 2024-й: це найновіший рік, за який ця база дає для цього міста повнорічний показник PM2.5, і той самий рік, що вже використано для решти європейських міст у цьому наборі даних. База містить для цього міста і пізніший рядок — за 2025 рік маємо 15,82 мкг/м³, але за покриття 81%, нижче за 90% ціль ЄС щодо якості даних, — тож він наведений у примітках, а не використаний. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 0,9 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
Примітки
Чотири з шести станцій — міські транспортні, що зміщує середнє вгору відносно того, де живуть люди: порівнянні міста в цьому наборі даних переважно спираються на фонові станції, тож Салоніки тут нічим не прикрашені. Напрям руху при цьому чіткий і сталий: 20,43 мкг/м³ у 2021 році і 16,11 у 2024-му. Попередні роки того самого ряду: 2020 — 19,05 (96%), 2021 — 20,43 (88%), 2022 — 18,71 (94%), 2023 — 17,77 (93%).
05Рівень володіння англійською
Ізмір
Низький

EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Салонікисильніше
Високий

EF EPI 2025 — Greece (score 592, rank 20/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Греція набирає 592 бали, посідає 20/123 місце — верхівка групи «Високий», трохи нижче порогу «Дуже високий» (~600); середньосвітовий показник — 488. Англійська широко функціональна в туризмі, сфері послуг і серед молодших греків, хоча показник знизився на 10 балів порівняно з попереднім виданням.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Ізмір підходить краще — 1 з 3

01Регулювання криптовалют
Ізмір
Легально, регульовано

Capital Markets Board of Türkiye (SPK/CMB) — Law No. 7518 licensing of crypto-asset service providers; CBRT 2021 crypto-payment ban

Офіційне джерело

Дані станом на
2 лип. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Салоніки
Легально, регульовано

Law 5193/2025 (MiCA transposition) + AADE crypto tax guidance; supervised by the Hellenic Capital Market Commission (HCMC) and Bank of Greece

Офіційне джерело

Дані станом на
10 квіт. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Застосовується регламент ЄС MiCA, транспонований Законом 5193/2025 (10 квітня 2025 р.), з ліцензуванням CASP та єдиним паспортом ЄС, під наглядом HCMC і Банку Греції. Приріст капіталу від криптовалюти для фізичних осіб оподатковується за фіксованою ставкою 15% (з 1 січня 2025 р.), з річним неоподатковуваним порогом €500 та перенесенням збитків на 5 років. Повністю легально і тепер чітко регульовано/оподатковано, а не є сірою зоною.
02Рівень фінансового контролю
Ізмір
Помірний

Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
Примітки
Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Салоніки
Помірний

Bank of Greece (capital-controls abolition, 1 Sep 2019) + Greek Income Tax Code €500 cash-payment limit (AADE)

Офіційне джерело

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Композитний показник: EUR (єврозона), повна свобода руху капіталу в межах ЄС; кризові обмеження на рух капіталу 2015 року були повністю скасовані 1 вересня 2019 р., тому кошти вільно виводяться за кордон без обмежень. Це компенсується тим, що Греція має НАЙСУВОРІШУ в ЄС межу готівкових розрахунків (€500 для споживчих операцій; порушення штрафуються у подвійному розмірі суми) плюс регулярну звітність AML/CASP. Сам по собі відкритий рух капіталу відповідав би оцінці «низький», але обмеження побутових готівкових розрахунків у €500 підвищує композитний показник до «помірний».
Примітки
Пропозицію 2025–26 рр. знизити ліміт до €200 було відкликано; ліміт €500 залишається чинним.
03Податкове навантаження фрилансера
Ізмірсильніше
4,4%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (100% відрахування доходу за експорт послуг, мінімальний внесок Bağ-Kur)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Салоніки
30,9%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 р. (шкала прибуткового податку за Законом 5246/2025 + e-EFKA, 1 клас)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Стандартна схема для фрилансера при €60 000, одна особа (схема gr-freelancer-standard): EFKA Клас 1 = 3 006/рік (підлягає вирахуванню); податок на дохід із 56 994 за шкалою 2026 року (9/20/26/34/39%) = 15 528. Збори 18 534 → 30,9%. ПРИМІТКА: новий податковий резидент, який переїжджає, отримує 50% звільнення від податку на дохід (Стаття 5C, схема gr-freelancer-newresident-50) на 7 років, що знижує цей показник до ≈13,5% — але заголовним показником наведено стандартні 30,9% як безумовне навантаження в усталеному стані.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Ізмір підходить краще — 2 з 4

01Рівень умисних вбивств
Ізмір
3,23/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Салонікисильніше
0,78/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=EL)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 2024 р. (0,78). Дуже низький показник за світовими стандартами (середньосвітовий показник ~5,8) і знижується протягом усього ряду (з 1,29 у 2008 р. до 0,68–0,88 останнім часом). Одна з безпечніших країн у наборі.
02Якість повітря (PM2.5)
Ізмірсильніше
15,9 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Izmir/TUR" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
Примітки
ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
Салоніки
16,1 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), Thessaloniki/GRC — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок Thessaloniki/GRC, 2024 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 16,11 мкг/м³ за 96% часового покриття по 6 станціях (чотири міські транспортні, одна міська фонова і одна міська промислова), джерело «European Environmental Agency», населення охопленої території за WHO — 315 196. Опорний рік — 2024-й: це найновіший рік, за який ця база дає для цього міста повнорічний показник PM2.5, і той самий рік, що вже використано для решти європейських міст у цьому наборі даних. База містить для цього міста і пізніший рядок — за 2025 рік маємо 15,82 мкг/м³, але за покриття 81%, нижче за 90% ціль ЄС щодо якості даних, — тож він наведений у примітках, а не використаний. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 0,9 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
Примітки
Чотири з шести станцій — міські транспортні, що зміщує середнє вгору відносно того, де живуть люди: порівнянні міста в цьому наборі даних переважно спираються на фонові станції, тож Салоніки тут нічим не прикрашені. Напрям руху при цьому чіткий і сталий: 20,43 мкг/м³ у 2021 році і 16,11 у 2024-му. Попередні роки того самого ряду: 2020 — 19,05 (96%), 2021 — 20,43 (88%), 2022 — 18,71 (94%), 2023 — 17,77 (93%).
03Вартість життя (одна особа, без оренди)
Ізмірсильніше
$450/міс

TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
Примітки
ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Салоніки
$766/міс

ELSTAT — Household Budget Survey 2023

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
ELSTAT HBS 2023: середні річні витрати на особу = €8 358,24 = €696,52/міс (грошові витрати, без урахування умовної орендної плати власника). Віднято компонент фактичної орендної плати (~€24,6/особу) → €671,9/особу без орендної плати × 1,1399 = $766. Та ж занижена база на душу населення HBS, що й у порівнюваних країнах.
Примітки
Грошове споживання домогосподарств у Греції справді пригнічене (ELSTAT повідомляє про рівень ~20,5% нижче за 2008 рік), тому показник на особу опиняється близько до Чехії, попри те, що Греція відчувається дорожчою в туристичних зонах. Оренда показана окремо.
04Кліматичний комфорт
Ізмір
5/12 міс

Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
Примітки
Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
Салоніки
5/12 міс

Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Climates to Travel 1991–2020, аеропорт Салонік)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150мм: квітень (19,4), травень (25,0), вересень (27,3), жовтень (21,6), листопад (15,8) = 5. Виключено: січень/лютий/грудень та березень (14,9°C, трохи нижче 15) через холод; червень–серпень (30,0–32,3°C) через спеку. Усі місяці проходять тест на опади (максимум 50 мм). Холодніші зими Салонік виключають березень, тоді як його м'якший вересень відповідає критеріям.

03

Повне порівняння

Відкрийте будь-який факт, щоб побачити, що він вимірює, його актуальність і повний ланцюжок джерел для обох міст.

01

Податки

1 перевірений факт
01+Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікІзмірсильніше4,4Салоніки30,9

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (100% відрахування доходу за експорт послуг, мінімальний внесок Bağ-Kur)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).

Салоніки

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 р. (шкала прибуткового податку за Законом 5246/2025 + e-EFKA, 1 клас)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Стандартна схема для фрилансера при €60 000, одна особа (схема gr-freelancer-standard): EFKA Клас 1 = 3 006/рік (підлягає вирахуванню); податок на дохід із 56 994 за шкалою 2026 року (9/20/26/34/39%) = 15 528. Збори 18 534 → 30,9%. ПРИМІТКА: новий податковий резидент, який переїжджає, отримує 50% звільнення від податку на дохід (Стаття 5C, схема gr-freelancer-newresident-50) на 7 років, що знижує цей показник до ≈13,5% — але заголовним показником наведено стандартні 30,9% як безумовне навантаження в усталеному стані.

02

Легалізація

1 перевірений факт
01+Легкість легалізації віддаленої роботиІзмірОкрема віза для цифрових кочівниківСалонікиОкрема віза для цифрових кочівників

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Ізмір

GoTürkiye (official) — Digital Nomad Visa program

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Туреччина має спеціальний маршрут для цифрових кочівників на державній платформі GoTürkiye (Сертифікат ідентифікації цифрового кочівника → віза → короткостроковий дозвіл на проживання) для дипломованих віддалених працівників віком 21–55 років, які заробляють ≥ $3 000/місяць з-за кордону. Короткостроковий дозвіл на проживання (ikamet) є загальним запасним варіантом. У поєднанні зі 100% податковим відрахуванням за експорт послуг це потужна база для віддаленої роботи з низьким оподаткуванням.

Салоніки

Hellenic Republic MFA — Digital Nomad Visa (Law 4825/2021)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Греція має окрему візу для цифрових кочівників (Закон 4825/2021): 12-місячна віза, а потім 2-річний дозвіл на проживання для громадян не з ЄС, які дистанційно працюють і заробляють ≥ €3 500/місяць нетто з-за кордону. У поєднанні з 50% звільненням від податку на дохід для нових резидентів це одна з найбільш рекламованих у ЄС угод для релокації фрилансерів із середнім доходом, хоча поріг доходу вищий, ніж в Албанії чи Болгарії. Громадяни ЄС просто реєструються.

03

Вартість життя

1 перевірений факт
01+Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиІзмірсильніше450Салоніки766

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
Примітки
ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.

Салоніки

ELSTAT — Household Budget Survey 2023

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
ELSTAT HBS 2023: середні річні витрати на особу = €8 358,24 = €696,52/міс (грошові витрати, без урахування умовної орендної плати власника). Віднято компонент фактичної орендної плати (~€24,6/особу) → €671,9/особу без орендної плати × 1,1399 = $766. Та ж занижена база на душу населення HBS, що й у порівнюваних країнах.
Примітки
Грошове споживання домогосподарств у Греції справді пригнічене (ELSTAT повідомляє про рівень ~20,5% нижче за 2008 рік), тому показник на особу опиняється близько до Чехії, попри те, що Греція відчувається дорожчою в туристичних зонах. Оренда показана окремо.

Щомісячні витрати за категоріями (без оренди)

Ізмір

TÜİK, споживчі витрати домогосподарств 2024 (COICOP на душу населення), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Місячні витрати на особу за категоріями COICOP за даними TÜİK 2024 ÷ 3,1 особи, ×1,7534 коригування на ІСЦ до середини 2026 року, ÷46,65 TRY/USD; житло показано лише як комунальні послуги (~30% категорії «житло», оренда не враховується). У сумі ≈$450. Туреччина має незвично високу частку транспортних витрат (21,6%), зумовлену вартістю пального та транспортних засобів.
Салоніки

ELSTAT — Household Budget Survey 2023, Таблиця 1 (частки COICOP)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Щомісячні суми на домогосподарство з Таблиці 1 ELSTAT HBS 2023, з якої вилучено €59,5 орендної плати з рядка «Житло»; кожна сума поділена на розмір домогосподарства 2,42 та конвертована за курсом 1,1399. Сума статей ≈ $766. «Житло» тут охоплює лише комунальні послуги/енергію/воду/обслуговування (оренда виключена); витрати на електроенергію в Греції відносно високі, що тримає цю статтю великою.
01Їжа та безалкогольні напої
Ізмірдешевше
$99
Салоніки
$164
02Транспорт
Ізмір
$119
Салонікидешевше
$104
03Ресторани, кафе та готелі
Ізмір
Салоніки
$90
04Комунальні послуги, енергія, вода та утримання житла (без оренди)
Ізмір
Салоніки
$84
05Охорона здоров'я (з власної кишені)
Ізмірдешевше
$13
Салоніки
$61
06Інші товари та послуги
Ізмір
Салоніки
$67
07Одяг та взуття
Ізмірдешевше
$28
Салоніки
$37
08Комунальні послуги житла (енергія, вода, обслуговування) без оренди
Ізмір
$43
Салоніки
09Алкоголь та тютюн
Ізмірдешевше
$14
Салоніки
$27
10Ресторани та проживання
Ізмір
$36
Салоніки
11Товари тривалого користування та обладнання для дому
Ізмір
Салоніки
$35
12Відпочинок і культура
Ізмір
Салоніки
$35
13Зв'язок
Ізмір
Салоніки
$34
14Меблі та побутове обладнання
Ізмір
$32
Салоніки
15Освіта
Ізмір
Салоніки
$27
16Особиста гігієна та інші товари/послуги
Ізмір
$21
Салоніки
17Інформація та зв'язок
Ізмір
$20
Салоніки
18Відпочинок, спорт та культура
Ізмір
$13
Салоніки
19Освітні послуги
Ізмір
$9
Салоніки
20Страхування та фінансові послуги
Ізмір
$4
Салоніки
Усього (без оренди)
Ізмір$451/міс
Салоніки$765/міс

04

Житло

0 перевірених фактів

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Ізмір

Emlakjet — ринок орендного житла Ізміра (İzmir Kiralık Konut Emlak Piyasası), ціни оренди за м² по районах (липень 2026); дані надано Endeksa

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 лип. 2026 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Запитувана ціна TRY/м²/місяць для всіх 30 районів Ізміра, липень 2026 року, зчитана з опублікованої таблиці (діапазон від 138 TRY/м² у Kiraz до 510 в Urla; власний показник джерела по всьому Ізміру — 325). Опорна точка центру = середнє чотирьох центральних міських районів: Karşıyaka 358, Balçova 347, Konak 336 і Bornova 322 = 340,75 → 341 TRY/м². Опорна точка околиці = середнє п'яти зовнішніх районів тієї самої агломерації: Buca 298, Menemen 281, Bayraklı 269, Karabağlar 250 і Torbalı 220 = 263,6 → 264 TRY/м². Комірки = TRY/м² × прийняті площі (студія 30, 1BR 40, 2BR 60, 3BR 85 м²) ÷ 47,7748 TRY/USD — курс, що випливає з data/fx-rates.json від 2026-08-13 (EUR 55,1035 TRY, EUR 1,1534 USD).
Примітки
УВАГА — значення в доларах ДУЖЕ НЕСТАБІЛЬНІ: турецьку оренду виставляють лише в лірах, ліра далі знецінюється, а запитувана оренда в Ізмірі зросла в лірах на 18,6% за дванадцять місяців до липня 2026 року, тож доларова цифра применшує те, що відбувається з витратами орендаря. Дві засторóги щодо порівнянності з іншими турецькими містами набору даних. Їх оцінювали в червні 2026 року за курсом 47,0098 TRY/USD, приблизно на 1,6% міцнішим за використаний тут. І розрив «центр — околиця» в Ізмірі вузький, 1,29×, проти 2,0× у Стамбулі: ціновий градієнт міста йде на захід уздовж узбережжя, а не від центру назовні, тому найдорожчі райони провінції взагалі не центральні — Urla (510 TRY/м²), Güzelbahçe (505) і Çeşme (464) є прибережними містечками за 20–80 км, а Narlıdere (416) і Çiğli (347) обидва дорожчі за Konak. Emlakjet публікує індекси Endeksa, на які посилаються три інші турецькі міста, і зазначає це джерело на сторінці; власний сайт endeksa.com тепер відповідає на автоматичні запити захистом від ботів, який ми не обходимо.
Салоніки

Spitogatos Price Index — заявлена оренда Салонік (1 кв. 2026), муніципалітет/центр проти околиці, €/м²

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 бер. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Заявлена ціна Spitogatos €/м²/місяць × стандартизовані розміри (студія 30, 1-кімн. 40, 2-кімн. 60, 3-кімн. 85 м²) × 1,1399. Центр = муніципалітет/центр Салонік (Kentro) ~€10,4/м²; околиця = передмістя (Каламарія / західні передмістя) ~€8,5/м² (розраховано, ~18% нижче середнього по муніципалітету). Наприклад, 1-кімн. центр = 10,4×40×1,1399 = $474.
Примітки
РОЗРАХОВАНО (€/м² × стандартизований розмір). Показник центру €10,4/м² — це середнє по муніципалітету Салонік, використане як центральний орієнтир (престижний Kentro дорожчий, ~€15/м²). Помітно дешевше за Афіни в усіх комірках.
01Студія
Ізмірдешевше
$214$166 поза центром
Салоніки
$356$291 поза центром
021-кімнатна
Ізмірдешевше
$286$221 поза центром
Салоніки
$474$388 поза центром
032-кімнатна
Ізмірдешевше
$428$332 поза центром
Салоніки
$711$581 поза центром
043-кімнатна
Ізмірдешевше
$607$470 поза центром
Салоніки
$1 008$824 поза центром

05

Безпека

1 перевірений факт
01+Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікІзмір3,2Салонікисильніше0,8

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Ізмір

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.

Салоніки

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=EL)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 2024 р. (0,78). Дуже низький показник за світовими стандартами (середньосвітовий показник ~5,8) і знижується протягом усього ряду (з 1,29 у 2008 р. до 0,68–0,88 останнім часом). Одна з безпечніших країн у наборі.

06

Клімат

2 перевірені факти
01+Кліматичний комфортприємних місяців/рікІзмір5Салоніки5

Що це вимірює

Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.

Більше — краще· приємних місяців/рік· повторна перевірка кожні 3650 днів

Ізмір

Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
Примітки
Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.

Салоніки

Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Climates to Travel 1991–2020, аеропорт Салонік)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150мм: квітень (19,4), травень (25,0), вересень (27,3), жовтень (21,6), листопад (15,8) = 5. Виключено: січень/лютий/грудень та березень (14,9°C, трохи нижче 15) через холод; червень–серпень (30,0–32,3°C) через спеку. Усі місяці проходять тест на опади (максимум 50 мм). Холодніші зими Салонік виключають березень, тоді як його м'якший вересень відповідає критеріям.
02+Якість повітря (PM2.5)мкг/м³, середньорічний PM2.5Ізмірсильніше15,9Салоніки16,1

Що це вимірює

Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.

Менше — краще· мкг/м³, середньорічний PM2.5· повторна перевірка кожні 730 днів

Ізмір

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Izmir/TUR" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
Примітки
ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.

Салоніки

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), Thessaloniki/GRC — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок Thessaloniki/GRC, 2024 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 16,11 мкг/м³ за 96% часового покриття по 6 станціях (чотири міські транспортні, одна міська фонова і одна міська промислова), джерело «European Environmental Agency», населення охопленої території за WHO — 315 196. Опорний рік — 2024-й: це найновіший рік, за який ця база дає для цього міста повнорічний показник PM2.5, і той самий рік, що вже використано для решти європейських міст у цьому наборі даних. База містить для цього міста і пізніший рядок — за 2025 рік маємо 15,82 мкг/м³, але за покриття 81%, нижче за 90% ціль ЄС щодо якості даних, — тож він наведений у примітках, а не використаний. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 0,9 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
Примітки
Чотири з шести станцій — міські транспортні, що зміщує середнє вгору відносно того, де живуть люди: порівнянні міста в цьому наборі даних переважно спираються на фонові станції, тож Салоніки тут нічим не прикрашені. Напрям руху при цьому чіткий і сталий: 20,43 мкг/м³ у 2021 році і 16,11 у 2024-му. Попередні роки того самого ряду: 2020 — 19,05 (96%), 2021 — 20,43 (88%), 2022 — 18,71 (94%), 2023 — 17,77 (93%).

07

Охорона здоров’я

1 перевірений факт
01+Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийІзмірсильніше860Салоніки1 368

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

Складено на основі даних турецьких приватних медичних страховиків (özel sağlık sigortası; Allianz, Anadolu, Axa, Türkiye Sigorta) — страховики надають котирування індивідуально

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
Примітки
Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.

Салоніки

Відібрано з комплексних тарифних планів грецьких приватних страховиків (напр., Ethniki Insurance) — огляд ринку

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Середня точка місцевих комплексних (стаціонарних + амбулаторних) річних премій для здорової людини 35 років, €600–1 800 від великих грецьких страховиків (середній діапазон €100–180/міс) → ~€1 200/рік × 1,1399 = $1 368.
Примітки
Державне покриття існує через EOPYY (фінансується внесками EFKA), але черги очікування та прогалини стимулюють великий приватний ринок. Місцеві плани дешевші за міжнародні/експатські ($2 000–4 000+/рік). Грецькі страховики підвищили премії приблизно на 14% у 2025 р. — це зростаюче кураторське середнє значення, а не точна цінова пропозиція.

08

Гроші та крипто

2 перевірені факти
01+Регулювання криптовалютІзмірЛегально, регульованоСалонікиЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Ізмір

Capital Markets Board of Türkiye (SPK/CMB) — Law No. 7518 licensing of crypto-asset service providers; CBRT 2021 crypto-payment ban

Офіційне джерело

Дані станом на
2 лип. 2024 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.

Салоніки

Law 5193/2025 (MiCA transposition) + AADE crypto tax guidance; supervised by the Hellenic Capital Market Commission (HCMC) and Bank of Greece

Офіційне джерело

Дані станом на
10 квіт. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Застосовується регламент ЄС MiCA, транспонований Законом 5193/2025 (10 квітня 2025 р.), з ліцензуванням CASP та єдиним паспортом ЄС, під наглядом HCMC і Банку Греції. Приріст капіталу від криптовалюти для фізичних осіб оподатковується за фіксованою ставкою 15% (з 1 січня 2025 р.), з річним неоподатковуваним порогом €500 та перенесенням збитків на 5 років. Повністю легально і тепер чітко регульовано/оподатковано, а не є сірою зоною.
02+Рівень фінансового контролюІзмірПомірнийСалонікиПомірний

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
Примітки
Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.

Салоніки

Bank of Greece (capital-controls abolition, 1 Sep 2019) + Greek Income Tax Code €500 cash-payment limit (AADE)

Офіційне джерело

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Композитний показник: EUR (єврозона), повна свобода руху капіталу в межах ЄС; кризові обмеження на рух капіталу 2015 року були повністю скасовані 1 вересня 2019 р., тому кошти вільно виводяться за кордон без обмежень. Це компенсується тим, що Греція має НАЙСУВОРІШУ в ЄС межу готівкових розрахунків (€500 для споживчих операцій; порушення штрафуються у подвійному розмірі суми) плюс регулярну звітність AML/CASP. Сам по собі відкритий рух капіталу відповідав би оцінці «низький», але обмеження побутових готівкових розрахунків у €500 підвищує композитний показник до «помірний».
Примітки
Пропозицію 2025–26 рр. знизити ліміт до €200 було відкликано; ліміт €500 залишається чинним.

09

Інфраструктура

3 перевірені факти
01+Якість внутрішньої доставкиІзмірДобраСалонікиДобра

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Ізмір

Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».

Салоніки

Мережі грецьких перевізників (ELTA, ACS, BoxNow) — сукупний показник

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Щільне покриття материкових міст: національні кур'єрські служби (ELTA post, ACS, Geniki Taxydromiki, Speedex) плюс одна з найбільших мереж поштоматів Південно-Східної Європи (BoxNow) та Skroutz Last Mile; накладений платіж («αντικαταβολή») є звичною практикою. Афіни/Салоніки на відмінному рівні, але фінансові проблеми ELTA та залежна від поромів доставка «останньої милі» на острови утримують загальнонаціональну оцінку на рівні «добре», а не «відмінно».
02+Легкість міжнародної доставкиІзмірЗначні перешкодиСалонікисильнішеБезперешкодна

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

Türkiye Ministry of Trade — Presidential Decree lowering the import de-minimis and raising duty on personal parcels (Official Gazette, 6 Aug 2024; Dec 2024 amendment)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Транскордонні вхідні відправлення стикаються зі значними перешкодами. Поріг безмитного ввезення (de minimis) знизили з €150 до €30 (набув чинності 21.08.2024) і фактично становить ~€27 з урахуванням доставки (грудень 2024 р.); на посилки накладається єдиний фіксований митний збір у розмірі 30% вартості для товарів походженням з ЄС і 60% для товарів не з ЄС (плюс спеціальний акциз, де застосовно). Митне оформлення для товарів не з ЄС разом із цими високими зборами робить замовлення з-за кордону повільним і дорогим → «значні перешкоди». На внутрішні та вихідні відправлення це не впливає.

Салоніки

Членство в єдиному ринку / митному союзі ЄС (Греція) + покриття інтеграторів

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Якісна оцінка на основі членства в ЄС: як член митного союзу ЄС/Шенгену Греція пропускає внутрішньоєвропейські посилки без мита чи прикордонного ПДВ, тож основна маса європейської електронної торгівлі проходить без перешкод, а всі великі інтегратори (DHL, FedEx, UPS, ACS/Aramex) працюють у країні → «безперешкодно». Незначні застереження (недостатні для зниження оцінки): Греція географічно периферійна (на день-два довше, ніж до основних хабів ЄС), імпорт з-поза ЄС проходить звичайне митне оформлення, а доставка на острови додає внутрішню затримку.
Примітки
Безперешкодно в межах ЄС; географічна периферійність та острови додають певний транзитний час, але не митні перешкоди.
03+Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняІзмір12,1Салонікисильніше37,3

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Ізмір

M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.

Салоніки

M-Lab NDT country aggregates for Greece

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для GR у 2023 р. = 37,3 Мбіт/с (268 076 тестів завантаження; щоденні медіани в діапазоні 21,3–47,3). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує нижчі значення, ніж тести на кшталт Ookla, — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Фіксований широкосмуговий зв'язок у Греції покращується з розгортанням оптоволокна; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для міжкраїнного порівняння за єдиною послідовною методикою.

10

Мова

1 перевірений факт
01+Рівень володіння англійськоюІзмірНизькийСалонікисильнішеВисокий

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Ізмір

EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.

Салоніки

EF EPI 2025 — Greece (score 592, rank 20/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Греція набирає 592 бали, посідає 20/123 місце — верхівка групи «Високий», трохи нижче порогу «Дуже високий» (~600); середньосвітовий показник — 488. Англійська широко функціональна в туризмі, сфері послуг і серед молодших греків, хоча показник знизився на 10 балів порівняно з попереднім виданням.

11

Освіта

1 перевірений факт
01+Міжнародні школиакредитовані міжнародні школи, кількістьІзмірсильніше4Салоніки2

Що це вимірює

Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).

Більше — краще· акредитовані міжнародні школи, кількість· повторна перевірка кожні 730 днів

Ізмір

IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 вер. 2026 р.
Перевірено
4 вер. 2026 р.
Метод
Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
Примітки
Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.

Салоніки

International Baccalaureate — Find an IB World School (Греція); акредитації IB Pinewood та Anatolia

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
15 лип. 2026 р.
Перевірено
15 лип. 2026 р.
Метод
Перевірено акредитором: (1) Pinewood — The International School of Thessaloniki (IB World School, PYP/MYP/DP; також акредитована Middle States Association, визнана Державним департаментом США); (2) Anatolia College (авторизована на IB DP з 1997 року). Pinewood та Anatolia спільно надають єдину програму IBDP, але є двома окремими інституціями, авторизованими IB = 2.
Примітки
Перевірений НИЖНІЙ ПОРІГ (±1). У Греції загалом 22 школи IB World Schools, ~14 з них в Афінах. У ширшому районі Салонік можуть існувати додаткові школи IB або з іншою акредитацією; 2 — консервативний нижній поріг.