CITY / CITYПеревірене порівняння міст
АнталіяпротиІзмір.
Анталія і Ізмір мають однаковий результат за ключовими фактами: по 1 сильніших результатів із 8. Вартість життя (одна особа, без оренди): Анталія $450/міс, Ізмір $450/міс. Податкове навантаження фрилансера: Анталія 4,4%, Ізмір 4,4%. Кліматичний комфорт: Анталія 6/12 міс, Ізмір 5/12 міс.
ПеревіреноОновлено
14 порівняних критеріїв · 18 джерел · факти рівня країни чітко позначено
tr / tr · SettleMetric
01
Ключові відмінності
Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.
Результат за ключовими фактами
Порівну — по 1 з 8
Анталія
1
Ізмір
1
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Розрахунок SettleMetric за кліматичними нормами (аеропорт Анталії, ВМО 17300)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150 мм: лютий (16,0), березень (18,5), квітень (21,8), травень (26,4), жовтень (27,3), листопад (21,6, 147,6 мм) = 6. Червень–вересень (31,6–34,9°C) перевищують стелю спеки 28°C; січень (214 мм) та грудень (275 мм) проходять тест за температурою, але не проходять за лімітом опадів 150 мм. Комфортний сезон — теплі, сухіші перехідні місяці.
Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
- Примітки
- Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 28 серп. 2026 р.
- Метод
- Рядок Antalya/TUR, 2023 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 17,89 мкг/м³ за 94% часового покриття по 1 станціях (одна міська транспортна станція), джерело «European Environmental Agency». Опорний рік — 2023-й: у базі є пізніші рядки для цього міста, але жоден із них не несе значення PM2.5. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 2,8 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
- Примітки
- Опорний рік — 2023-й, а не 2024-й: у базі є рядки Антальї за 2024 і 2025 роки, але жоден із них не несе значення PM2.5. Показник спирається на одну міську транспортну станцію, яка міряє придорожній вплив, а не загальний міський фон, і має очікувано завищувати; фонової станції, яка б її врівноважила, у рядку немає. Єдиний інший рік зі значенням — 2019-й, за покриття 7%, що надто тонко навіть для тренду. Попередні роки того самого ряду: 2019 — 32,53, але за покриття 7%; це єдиний інший рік зі значенням.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
02
Яке місто підходить вашому плану?
Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.
Віддалене IT / фриланс
Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.
Тут майже порівну
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
Сім’я
Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.
Ізмір підходить краще — 2 з 5
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Анталії
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум 2 школи IB World Schools в Анталії: (1) Antalya Toplum Koleji / ICCA — IB (ibo.org 061620), також Cambridge International; (2) İSTEK Antalya Lara School — IB (ibo.org 061882), у Lara, Muratpaşa.
- Примітки
- Консервативний НИЖНІЙ ПОРІГ, що враховує лише школи IB. Імовірна третя школа (TED College Antalya) заявляє про членство в IBO/CIS/ECIS, але її акредитацію не вдалося підтвердити за первинними реєстрами цього разу; у QSI немає школи в Анталії. Якщо рахувати підтверджені школи Cambridge/інші, загальна кількість зросла б до ~3–4. Значно менше міжнародних шкіл, ніж у Стамбулі.
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 4 вер. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
- Примітки
- Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 28 серп. 2026 р.
- Метод
- Рядок Antalya/TUR, 2023 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 17,89 мкг/м³ за 94% часового покриття по 1 станціях (одна міська транспортна станція), джерело «European Environmental Agency». Опорний рік — 2023-й: у базі є пізніші рядки для цього міста, але жоден із них не несе значення PM2.5. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 2,8 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
- Примітки
- Опорний рік — 2023-й, а не 2024-й: у базі є рядки Антальї за 2024 і 2025 роки, але жоден із них не несе значення PM2.5. Показник спирається на одну міську транспортну станцію, яка міряє придорожній вплив, а не загальний міський фон, і має очікувано завищувати; фонової станції, яка б її врівноважила, у рядку немає. Єдиний інший рік зі значенням — 2019-й, за покриття 7%, що надто тонко навіть для тренду. Попередні роки того самого ряду: 2019 — 32,53, але за покриття 7%; це єдиний інший рік зі значенням.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Гроші та крипта
Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.
Тут майже порівну
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Спокійне життя
Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.
Тут майже порівну
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 28 серп. 2026 р.
- Метод
- Рядок Antalya/TUR, 2023 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 17,89 мкг/м³ за 94% часового покриття по 1 станціях (одна міська транспортна станція), джерело «European Environmental Agency». Опорний рік — 2023-й: у базі є пізніші рядки для цього міста, але жоден із них не несе значення PM2.5. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 2,8 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
- Примітки
- Опорний рік — 2023-й, а не 2024-й: у базі є рядки Антальї за 2024 і 2025 роки, але жоден із них не несе значення PM2.5. Показник спирається на одну міську транспортну станцію, яка міряє придорожній вплив, а не загальний міський фон, і має очікувано завищувати; фонової станції, яка б її врівноважила, у рядку немає. Єдиний інший рік зі значенням — 2019-й, за покриття 7%, що надто тонко навіть для тренду. Попередні роки того самого ряду: 2019 — 32,53, але за покриття 7%; це єдиний інший рік зі значенням.
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Розрахунок SettleMetric за кліматичними нормами (аеропорт Анталії, ВМО 17300)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150 мм: лютий (16,0), березень (18,5), квітень (21,8), травень (26,4), жовтень (27,3), листопад (21,6, 147,6 мм) = 6. Червень–вересень (31,6–34,9°C) перевищують стелю спеки 28°C; січень (214 мм) та грудень (275 мм) проходять тест за температурою, але не проходять за лімітом опадів 150 мм. Комфортний сезон — теплі, сухіші перехідні місяці.
Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
- Примітки
- Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
03
Повне порівняння
Відкрийте будь-який факт, щоб побачити, що він вимірює, його актуальність і повний ланцюжок джерел для обох міст.
01
Податки
01+−Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікАнталія4,4Ізмір4,4
Що це вимірює
Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.
Анталія
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Ізмір
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
02
Легалізація
01+−Легкість легалізації віддаленої роботиАнталіяОкрема віза для цифрових кочівниківІзмірОкрема віза для цифрових кочівників
Що це вимірює
Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.
Анталія
GoTürkiye (official) — Digital Nomad Visa program
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Туреччина має спеціальний маршрут для цифрових кочівників на державній платформі GoTürkiye (Сертифікат ідентифікації цифрового кочівника → віза → короткостроковий дозвіл на проживання) для дипломованих віддалених працівників віком 21–55 років, які заробляють ≥ $3 000/місяць з-за кордону. Короткостроковий дозвіл на проживання (ikamet) є загальним запасним варіантом. У поєднанні зі 100% податковим відрахуванням за експорт послуг це потужна база для віддаленої роботи з низьким оподаткуванням.
Ізмір
GoTürkiye (official) — Digital Nomad Visa program
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Туреччина має спеціальний маршрут для цифрових кочівників на державній платформі GoTürkiye (Сертифікат ідентифікації цифрового кочівника → віза → короткостроковий дозвіл на проживання) для дипломованих віддалених працівників віком 21–55 років, які заробляють ≥ $3 000/місяць з-за кордону. Короткостроковий дозвіл на проживання (ikamet) є загальним запасним варіантом. У поєднанні зі 100% податковим відрахуванням за експорт послуг це потужна база для віддаленої роботи з низьким оподаткуванням.
03
Вартість життя
01+−Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиАнталія450Ізмір450
Що це вимірює
Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.
Анталія
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Ізмір
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
TÜİK, споживчі витрати домогосподарств 2024 (COICOP на душу населення), скориговано за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місячні витрати на особу за категоріями COICOP за даними TÜİK 2024 ÷ 3,1 особи, ×1,7534 коригування на ІСЦ до середини 2026 року, ÷46,65 TRY/USD; житло показано лише як комунальні послуги (~30% категорії «житло», оренда не враховується). У сумі ≈$450. Туреччина має незвично високу частку транспортних витрат (21,6%), зумовлену вартістю пального та транспортних засобів.
04
Житло
Оренда за типом квартири
Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Заявлена TRY/м²/місяць за індексами районів endeksa/emlakjet (середина 2026 року): популярні серед експатів центральні прибережні райони Muratpaşa 284, Konyaaltı 287 (включно з Lara) → центральний якір 285 TRY/м²; середнє по всій Анталії ~230 і дешевші внутрішні/окраїнні (Kepez, Döşemealtı, Aksu) → зовнішній якір 210 TRY/м². Комірки = TRY/м² × площа (студія 30, 1-кімнатна 40, 2-кімнатна 60, 3-кімнатна 85 м²) ÷ 47,0098 TRY/USD (TCMB, 14 липня 2026 р.).
- Примітки
- ПОЗНАЧКА — значення в USD ВИСОКОВОЛАТИЛЬНІ (ліра). Також ПОЗНАЧКА щодо сплеску після 2022 року: значний приплив росіян/українців та інших експатів різко підняв заявлену орендну плату в Muratpaşa/Konyaaltı (+~26% р/р до середини 2026), а короткостроковий попит утримує центральну заявлену орендну плату вище за змішаний показник TRY/м². ПОХІДНА матриця; менші об'єкти мають вищий TRY/м², тому комірки студія/1-кімнатна є консервативними (реальні центральні оголошення 1+1 ~14 000–20 000 TRY проти змодельованих 11 400). endeksa блокує автоматизоване зчитування — перевірте конкретні дані, перш ніж покладатися на них.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Запитувана ціна TRY/м²/місяць для всіх 30 районів Ізміра, липень 2026 року, зчитана з опублікованої таблиці (діапазон від 138 TRY/м² у Kiraz до 510 в Urla; власний показник джерела по всьому Ізміру — 325). Опорна точка центру = середнє чотирьох центральних міських районів: Karşıyaka 358, Balçova 347, Konak 336 і Bornova 322 = 340,75 → 341 TRY/м². Опорна точка околиці = середнє п'яти зовнішніх районів тієї самої агломерації: Buca 298, Menemen 281, Bayraklı 269, Karabağlar 250 і Torbalı 220 = 263,6 → 264 TRY/м². Комірки = TRY/м² × прийняті площі (студія 30, 1BR 40, 2BR 60, 3BR 85 м²) ÷ 47,7748 TRY/USD — курс, що випливає з data/fx-rates.json від 2026-08-13 (EUR 55,1035 TRY, EUR 1,1534 USD).
- Примітки
- УВАГА — значення в доларах ДУЖЕ НЕСТАБІЛЬНІ: турецьку оренду виставляють лише в лірах, ліра далі знецінюється, а запитувана оренда в Ізмірі зросла в лірах на 18,6% за дванадцять місяців до липня 2026 року, тож доларова цифра применшує те, що відбувається з витратами орендаря. Дві засторóги щодо порівнянності з іншими турецькими містами набору даних. Їх оцінювали в червні 2026 року за курсом 47,0098 TRY/USD, приблизно на 1,6% міцнішим за використаний тут. І розрив «центр — околиця» в Ізмірі вузький, 1,29×, проти 2,0× у Стамбулі: ціновий градієнт міста йде на захід уздовж узбережжя, а не від центру назовні, тому найдорожчі райони провінції взагалі не центральні — Urla (510 TRY/м²), Güzelbahçe (505) і Çeşme (464) є прибережними містечками за 20–80 км, а Narlıdere (416) і Çiğli (347) обидва дорожчі за Konak. Emlakjet публікує індекси Endeksa, на які посилаються три інші турецькі міста, і зазначає це джерело на сторінці; власний сайт endeksa.com тепер відповідає на автоматичні запити захистом від ботів, який ми не обходимо.
05
Безпека
01+−Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікАнталія3,2Ізмір3,2
Що це вимірює
Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).
Анталія
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
Ізмір
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
06
Клімат
01+−Кліматичний комфортприємних місяців/рікАнталіясильніше6Ізмір5
Що це вимірює
Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.
Анталія
Розрахунок SettleMetric за кліматичними нормами (аеропорт Анталії, ВМО 17300)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами < 150 мм: лютий (16,0), березень (18,5), квітень (21,8), травень (26,4), жовтень (27,3), листопад (21,6, 147,6 мм) = 6. Червень–вересень (31,6–34,9°C) перевищують стелю спеки 28°C; січень (214 мм) та грудень (275 мм) проходять тест за температурою, але не проходять за лімітом опадів 150 мм. Комфортний сезон — теплі, сухіші перехідні місяці.
Ізмір
Обчислення SettleMetric за climate-normals (İzmir Bölge, WMO 17220)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C ТА опадами менше 150 мм: березень (17,2°C), квітень (21,3), травень (26,5), жовтень (24,6), листопад (18,8) = 5. З червня по вересень (31,3–33,8°C) перевищено стелю спеки 28°C; січень (12,7), лютий (14,0) і грудень (14,0) нижчі за поріг 15°C. Жоден місяць не провалюється через дощ: найвологіший, січень зі 127,5 мм, лишається під межею 150 мм, тож Ізмір втрачає місяці лише через температуру.
- Примітки
- Вересень не дотягує 1,5°C (29,5°C) і насправді є одним із кращих місяців — теплий і майже сухий; читач, який інакше зважує спеку, нарахував би шість. Правило підрахунку тут застосовано без змін, щоб число лишалося порівнянним з іншими містами, але про цей майже-збіг варто знати.
02+−Якість повітря (PM2.5)мкг/м³, середньорічний PM2.5Анталія17,9Ізмірсильніше15,9
Що це вимірює
Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.
Анталія
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 28 серп. 2026 р.
- Метод
- Рядок Antalya/TUR, 2023 рік, бази WHO Ambient Air Quality Database v8.0 (2026), зчитано з опублікованої таблиці 2026-08-28: pm25_concentration = 17,89 мкг/м³ за 94% часового покриття по 1 станціях (одна міська транспортна станція), джерело «European Environmental Agency». Опорний рік — 2023-й: у базі є пізніші рядки для цього міста, але жоден із них не несе значення PM2.5. Ідентичність перевірено за власним центроїдом станцій цього рядка, який лежить за 2,8 км від записаних координат міста — у файлі трапляються схожі назви на кшталт «Playa Del Ingles/ESP» і «Porto Empedocle/ITA», тож перевірка тут не формальність.
- Примітки
- Опорний рік — 2023-й, а не 2024-й: у базі є рядки Антальї за 2024 і 2025 роки, але жоден із них не несе значення PM2.5. Показник спирається на одну міську транспортну станцію, яка міряє придорожній вплив, а не загальний міський фон, і має очікувано завищувати; фонової станції, яка б її врівноважила, у рядку немає. Єдиний інший рік зі значенням — 2019-й, за покриття 7%, що надто тонко навіть для тренду. Попередні роки того самого ряду: 2019 — 32,53, але за покриття 7%; це єдиний інший рік зі значенням.
Ізмір
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Рядок «Izmir/TUR», 2024 рік, версія V8.0 (2026): pm25_concentration 15,88 мкг/м³ за часового покриття 72% з двох станцій — однієї міської фонової та однієї міської біля дороги; дані надійшли через Європейське агентство з довкілля. Це останній рік ряду, який має і значення PM2.5, і показник покриття, — та сама база, що й у tr-ankara. Центроїд станцій рядка, 38,4282° пн. ш. 27,1416° сх. д., лежить приблизно за 1,5 км від записаних координат міста; ВООЗ не фіксує для цього рядка охоплення населення, тож звірити межі з показником провінції неможливо. Повний ряд у тій самій базі: 2020 — 29,03 (покриття 16%), 2021 — 19,76 (99%), 2022 — 28,39 (97%), 2023 — 24,22 (88%), 2024 — 15,88 (72%), 2025 — 28,55 (покриття не вказано, лише одна станція біля дороги).
- Примітки
- ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЯК НИЖНЮ МЕЖУ, А НЕ ЯК ВСТАНОВЛЕНИЙ РІВЕНЬ. Часове покриття 72% нижче за мету ЄС щодо якості даних у 90%, а 15,88 — це падіння на 35% від 24,22 у 2023 році з тих самих двох станцій і ледве половина неповного показника 2025 року 28,55: коливання значно більше, ніж якість повітря правдоподібно змінюється за рік, і радше ознака пропущених днів, ніж чистішого повітря. Турецький PM2.5 сягає піку в опалювальний сезон, тож рік, якому бракує близько ста днів, цілком може не мати найбрудніших. За опублікованим числом Ізмір приблизно у 3,2 раза перевищує норматив ВООЗ 2021 року в 5 мкг/м³, стоїть між Стамбулом (15,3, інше джерело) та Анталією (17,89) і гірший за Анкару (14,02); не робіть із цих чотирьох чисел висновку, що повітря Ізміра чистіше за анкарське. Рядок за 2025 рік свідомо не використано: це неповний рік без показника покриття, що спирається на одну лише станцію біля дороги, — з тієї самої причини, з якої tr-ankara пропускає власний рядок за 2025 рік.
07
Охорона здоров’я
01+−Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийАнталія860Ізмір860
Що це вимірює
Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.
Анталія
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
Ізмір
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
08
Гроші та крипто
01+−Регулювання криптовалютАнталіяЛегально, регульованоІзмірЛегально, регульовано
Що це вимірює
Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.
Анталія
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Ізмір
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
02+−Рівень фінансового контролюАнталіяПомірнийІзмірПомірний
Що це вимірює
Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.
Анталія
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Ізмір
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
09
Інфраструктура
01+−Якість внутрішньої доставкиАнталіяДобраІзмірДобра
Що це вимірює
Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.
Анталія
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
Ізмір
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
02+−Легкість міжнародної доставкиАнталіяЗначні перешкодиІзмірЗначні перешкоди
Що це вимірює
Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.
Анталія
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Транскордонні вхідні відправлення стикаються зі значними перешкодами. Поріг безмитного ввезення (de minimis) знизили з €150 до €30 (набув чинності 21.08.2024) і фактично становить ~€27 з урахуванням доставки (грудень 2024 р.); на посилки накладається єдиний фіксований митний збір у розмірі 30% вартості для товарів походженням з ЄС і 60% для товарів не з ЄС (плюс спеціальний акциз, де застосовно). Митне оформлення для товарів не з ЄС разом із цими високими зборами робить замовлення з-за кордону повільним і дорогим → «значні перешкоди». На внутрішні та вихідні відправлення це не впливає.
Ізмір
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Транскордонні вхідні відправлення стикаються зі значними перешкодами. Поріг безмитного ввезення (de minimis) знизили з €150 до €30 (набув чинності 21.08.2024) і фактично становить ~€27 з урахуванням доставки (грудень 2024 р.); на посилки накладається єдиний фіксований митний збір у розмірі 30% вартості для товарів походженням з ЄС і 60% для товарів не з ЄС (плюс спеціальний акциз, де застосовно). Митне оформлення для товарів не з ЄС разом із цими високими зборами робить замовлення з-за кордону повільним і дорогим → «значні перешкоди». На внутрішні та вихідні відправлення це не впливає.
03+−Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняАнталія12,1Ізмір12,1
Що це вимірює
Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.
Анталія
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
Ізмір
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
10
Мова
01+−Рівень володіння англійськоюАнталіяНизькийІзмірНизький
Що це вимірює
Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.
Анталія
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Ізмір
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
11
Освіта
01+−Міжнародні школиакредитовані міжнародні школи, кількістьАнталія2Ізмірсильніше4
Що це вимірює
Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).
Анталія
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Анталії
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум 2 школи IB World Schools в Анталії: (1) Antalya Toplum Koleji / ICCA — IB (ibo.org 061620), також Cambridge International; (2) İSTEK Antalya Lara School — IB (ibo.org 061882), у Lara, Muratpaşa.
- Примітки
- Консервативний НИЖНІЙ ПОРІГ, що враховує лише школи IB. Імовірна третя школа (TED College Antalya) заявляє про членство в IBO/CIS/ECIS, але її акредитацію не вдалося підтвердити за первинними реєстрами цього разу; у QSI немає школи в Анталії. Якщо рахувати підтверджені школи Cambridge/інші, загальна кількість зросла б до ~3–4. Значно менше міжнародних шкіл, ніж у Стамбулі.
Ізмір
IB (ibo.org), реєстр Find an IB World School — перевірка по кожній школі для Ізміра
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 4 вер. 2026 р.
- Перевірено
- 4 вер. 2026 р.
- Метод
- Перевірена нижня межа — 4 школи IB World у провінції Ізмір, кожну підтверджено на її власному чинному профілі ibo.org 2026-09-04: (1) American Collegiate Institute / Özel İzmir Amerikan Koleji, код 002560, школа IB із 2005-11-02, Konak; (2) MEF International School İzmir, код 002731, із 2022-05-26, Gaziemir; (3) Deutsche Schule Izmir, код 049477, із 2016-03-23, Urla; (4) Işıkkent Anadolu Lisesi, код 049989, школа IB із 2014-04-08, дипломну програму авторизовано 2018-05-07, Bornova. Той самий акредитувач і та сама консервативна база, що й у tr-istanbul (12), tr-ankara (8) та tr-antalya (2).
- Примітки
- Консервативна НИЖНЯ МЕЖА лише за IB, до того ж отримана перевіркою поіменно названих шкіл, а не запитом до реєстру: ibo.org досі відповідає на пошук шкіл захистом від ботів, тож вичерпний список по Ізміру витягти неможливо, і школи, яких ми не здогадалися назвати, сюди не потрапили б. Окремі профілі /en/school/{code} знову читаються на кореневому домені — саме так підтверджено всі чотири. Школи з акредитацією Cambridge, CIS чи COBIS без IB не враховано, тож реальне забезпечення вище. Одна засторога щодо меж: Deutsche Schule Izmir розташована в Urla, приблизно за 35 км на захід від центру міста, — у межах провінції Ізмір та її столичного муніципалітету, але не та школа, куди возитиме дитину родина з Konak. Навіть із трьома Ізмір усе одно далеко позаду Стамбула й Анкари.