Перейти до вмісту
SettleMetric

Болгарія — Румунія

Болгарія попереду за податки, житло, охорона здоров’я. Румунія попереду за безпека, мова, інфраструктура. Повні дані по кожному критерію нижче.

ПеревіреноОновлено

Табло

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Порівну — по 3 з 6

Болгарія

3

Румунія

3

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болгаріясильніше
$460/міс

НСІ Болгарії — Доходи, витрати і споживання домогосподарств у 2024 році (обстеження бюджету домогосподарств)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати на члена домогосподарства за NSI HBS 2024 = 9 466 BGN/рік (споживання за COICOP, фактично без урахування оренди — Болгарія не імпутує оренду власника, ~85% володіння житлом, стаття витрат на житло — це комунальні послуги). 9 466 ÷ 12 = 788,83 BGN/міс ÷ 1,95583 = €403,32/міс × 1,1399 = $459,75/міс → $460. Базу методики обстеження бюджету домогосподарств (HBS) обрано для порівнянності з іншими країнами (відповідно до коефіцієнта охоплення показників Іспанії/Чехії). Болгарія — найдешевша серед порівнюваного набору країн.
Примітки
Найдешевше серед аналогів (BG ~$460 < CZ ~$785 < ES ~$941), що узгоджується з рівнем доходів. Болгарія запровадила євро 1 січня 2026 р. (1 EUR = 1,95583 BGN).
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
02Податкове навантаження фрилансера
Болгаріясильніше
18,1%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (НАП 10% фіксований податок + 25% нормативних витрат, НОИ 27,8% обмежені соціальні внески)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найбільш репрезентативна схема для фрилансера за €60 000, одинока особа = свободна професия (схема bg-svobodna-profesia): умовні витрати 25% → база €45 000; соціальні внески 27,8%, обмежені €7 044,43 (максимальний застрахований дохід €2 111,64/міс); податок 10% на €37 955,57 = €3 795,56. Загальні відрахування €10 839,99 → 18,1%. Ланцюжок компанії ЕООД (10% + 5% дивіденди) показує нижчу заголовкову ставку (~14,5%), але не враховує обов'язкове соціальне страхування власника-керівника, тож свободна професия — це чесне навантаження для фрилансера.
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
03Рівень умисних вбивств
Болгарія
1,23/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=BG)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Зафіксовані поліцією умисні вбивства, 2024 р. (1,23). Спадна тенденція з 2,29 у 2008 р.; останні роки: 2020 — 0,96, 2021 — 1,29, 2022 — 1,11, 2023 — 1,15, 2024 — 1,23. Помірний рівень за європейськими мірками.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
04Швидкість інтернету
Болгарія
43 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Bulgaria

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для BG у 2023 р. = 42,85 Мбіт/с (139 790 тестів завантаження). M-Lab NDT — однопотоковий тест, який занижує реальну швидкість лінії — Болгарія має дуже швидку й дешеву оптоволоконну мережу (зазвичай заявлені 100–1000 Мбіт/с) — порівнянність лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Болгарія відома швидким і недорогим фіксованим широкосмуговим інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиною методикою.
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
05Рівень володіння англійською
Болгарія
Високий

EF EPI 2025 — Bulgaria (score 594, rank 18/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Болгарія посідає #18 зі 123, бал 594 (середньосвітовий 488), рівень «High Proficiency». Англійська загалом придатна для використання в технологічному й сервісному секторах Софії та серед молодших болгар; болгарська мова (кирилиця) залишається необхідною для адміністративних питань і повсякденного життя поза межами столиці.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
06Вартість приватної медицини
Болгаріясильніше
$820/рік

Курований огляд ринку болгарських добровільних медичних страховиків (2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
У Болгарії діє обов'язкове державне медичне страхування (НЗОК) без повноцінного ринку приватної заміни, тож тут наведена ДОБРОВІЛЬНА додаткова премія: комплексний план середнього рівня (амбулаторний прийом терапевта+спеціаліста, аналізи, візуалізація, госпіталізація) ~€60/міс = €720/рік → $821/рік за курсом 1,1399. Діапазон від €30–60/міс (базовий) до €60–120/міс (преміум зі стоматологією/офтальмологією).
Примітки
Доповнення до обов'язкового державного НЗОК, а не заміна (як Sonderklasse в Австрії). Основні добровільні страховики: DZI, Bulstrad VIG, Generali, Allianz Bulgaria, DallBogg, UNIQA. Орієнтовні премії, залежать від лімітів покриття та франшиз.
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.

Підсумок

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Тут майже порівну

01Податкове навантаження фрилансера
Болгаріясильніше
18,1%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (НАП 10% фіксований податок + 25% нормативних витрат, НОИ 27,8% обмежені соціальні внески)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найбільш репрезентативна схема для фрилансера за €60 000, одинока особа = свободна професия (схема bg-svobodna-profesia): умовні витрати 25% → база €45 000; соціальні внески 27,8%, обмежені €7 044,43 (максимальний застрахований дохід €2 111,64/міс); податок 10% на €37 955,57 = €3 795,56. Загальні відрахування €10 839,99 → 18,1%. Ланцюжок компанії ЕООД (10% + 5% дивіденди) показує нижчу заголовкову ставку (~14,5%), але не враховує обов'язкове соціальне страхування власника-керівника, тож свободна професия — це чесне навантаження для фрилансера.
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
02Швидкість інтернету
Болгарія
43 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Bulgaria

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для BG у 2023 р. = 42,85 Мбіт/с (139 790 тестів завантаження). M-Lab NDT — однопотоковий тест, який занижує реальну швидкість лінії — Болгарія має дуже швидку й дешеву оптоволоконну мережу (зазвичай заявлені 100–1000 Мбіт/с) — порівнянність лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Болгарія відома швидким і недорогим фіксованим широкосмуговим інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиною методикою.
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
03Рівень володіння англійською
Болгарія
Високий

EF EPI 2025 — Bulgaria (score 594, rank 18/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Болгарія посідає #18 зі 123, бал 594 (середньосвітовий 488), рівень «High Proficiency». Англійська загалом придатна для використання в технологічному й сервісному секторах Софії та серед молодших болгар; болгарська мова (кирилиця) залишається необхідною для адміністративних питань і повсякденного життя поза межами столиці.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болгаріясильніше
$460/міс

НСІ Болгарії — Доходи, витрати і споживання домогосподарств у 2024 році (обстеження бюджету домогосподарств)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати на члена домогосподарства за NSI HBS 2024 = 9 466 BGN/рік (споживання за COICOP, фактично без урахування оренди — Болгарія не імпутує оренду власника, ~85% володіння житлом, стаття витрат на житло — це комунальні послуги). 9 466 ÷ 12 = 788,83 BGN/міс ÷ 1,95583 = €403,32/міс × 1,1399 = $459,75/міс → $460. Базу методики обстеження бюджету домогосподарств (HBS) обрано для порівнянності з іншими країнами (відповідно до коефіцієнта охоплення показників Іспанії/Чехії). Болгарія — найдешевша серед порівнюваного набору країн.
Примітки
Найдешевше серед аналогів (BG ~$460 < CZ ~$785 < ES ~$941), що узгоджується з рівнем доходів. Болгарія запровадила євро 1 січня 2026 р. (1 EUR = 1,95583 BGN).
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
05Якість внутрішньої доставки
Болгарія
Відмінна

Econt і Speedy — домінуючі кур'єрські мережі Болгарії

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Econt і Speedy утворюють щільну дуополію із загальнонаціональними мережами відділень та автоматизованих локерів і доставкою наступного дня всередині країни; накладений платіж («наложен платеж») є типовим способом оплати в електронній комерції. Швидко, дешево, надійно → відмінно.
Румунія
Відмінна

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Румунія підходить краще — 2 з 3

01Рівень умисних вбивств
Болгарія
1,23/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=BG)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Зафіксовані поліцією умисні вбивства, 2024 р. (1,23). Спадна тенденція з 2,29 у 2008 р.; останні роки: 2020 — 0,96, 2021 — 1,29, 2022 — 1,11, 2023 — 1,15, 2024 — 1,23. Помірний рівень за європейськими мірками.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
02Вартість приватної медицини
Болгаріясильніше
$820/рік

Курований огляд ринку болгарських добровільних медичних страховиків (2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
У Болгарії діє обов'язкове державне медичне страхування (НЗОК) без повноцінного ринку приватної заміни, тож тут наведена ДОБРОВІЛЬНА додаткова премія: комплексний план середнього рівня (амбулаторний прийом терапевта+спеціаліста, аналізи, візуалізація, госпіталізація) ~€60/міс = €720/рік → $821/рік за курсом 1,1399. Діапазон від €30–60/міс (базовий) до €60–120/міс (преміум зі стоматологією/офтальмологією).
Примітки
Доповнення до обов'язкового державного НЗОК, а не заміна (як Sonderklasse в Австрії). Основні добровільні страховики: DZI, Bulstrad VIG, Generali, Allianz Bulgaria, DallBogg, UNIQA. Орієнтовні премії, залежать від лімітів покриття та франшиз.
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.
03Рівень володіння англійською
Болгарія
Високий

EF EPI 2025 — Bulgaria (score 594, rank 18/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Болгарія посідає #18 зі 123, бал 594 (середньосвітовий 488), рівень «High Proficiency». Англійська загалом придатна для використання в технологічному й сервісному секторах Софії та серед молодших болгар; болгарська мова (кирилиця) залишається необхідною для адміністративних питань і повсякденного життя поза межами столиці.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Болгарія підходить краще — 1 з 3

01Регулювання криптовалют
Болгарія
Легально, регульовано

EU MiCA (supervised in Bulgaria by the FSC) + Bulgarian Personal Income Tax Act (ЗДДФЛ) administered by НАП

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Криптовалюта є легальною. Доходи фізичних осіб від відчуження криптовалюти оподатковуються як інвестиційний дохід за фіксованою ставкою 10% (умовне вирахування витрат 10% робить ефективну ставку ~9%), декларуються у Додатку 5 річної декларації. MiCA діє в повному обсязі по всьому ЄС; постачальники послуг, пов'язаних з криптоактивами, повинні мати ліцензію Комісії з фінансового нагляду (FSC), кінцевий термін перехідного режиму — 1 липня 2026 р. Регулятор — FSC (fsc.bg); податковий орган — НАП (nap.bg).
Румунія
Легально, регульовано

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.
02Рівень фінансового контролю
Болгарія
Низький

Bulgarian Law on Limitation of Cash Payments (ЗОПБ) + EU free movement of capital; euro adoption 1 Jan 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Композитний показник: Болгарія прийняла євро 1 січня 2026 року (фіксований курс 1 EUR = 1,95583 BGN); член ЄС з повною свободою руху капіталу, без валютного контролю чи обмежень на конвертацію валют. Єдине помітне обмеження — внутрішня стеля готівкових розрахунків (Закон про обмеження готівкових платежів): платежі на суму від ~€5 113 (BGN 10 000) мають бути безготівковими — це рутинний захід протидії відмиванню коштів. Загальноєвропейський ліміт готівки в €10 000 набуде чинності з 2027 року. Немає обмежень на утримання іноземної валюти чи транскордонні перекази → «низький».
Румунія
Низький

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.
03Податкове навантаження фрилансера
Болгаріясильніше
18,1%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (НАП 10% фіксований податок + 25% нормативних витрат, НОИ 27,8% обмежені соціальні внески)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найбільш репрезентативна схема для фрилансера за €60 000, одинока особа = свободна професия (схема bg-svobodna-profesia): умовні витрати 25% → база €45 000; соціальні внески 27,8%, обмежені €7 044,43 (максимальний застрахований дохід €2 111,64/міс); податок 10% на €37 955,57 = €3 795,56. Загальні відрахування €10 839,99 → 18,1%. Ланцюжок компанії ЕООД (10% + 5% дивіденди) показує нижчу заголовкову ставку (~14,5%), але не враховує обов'язкове соціальне страхування власника-керівника, тож свободна професия — це чесне навантаження для фрилансера.
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Тут майже порівну

01Рівень умисних вбивств
Болгарія
1,23/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=BG)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Зафіксовані поліцією умисні вбивства, 2024 р. (1,23). Спадна тенденція з 2,29 у 2008 р.; останні роки: 2020 — 0,96, 2021 — 1,29, 2022 — 1,11, 2023 — 1,15, 2024 — 1,23. Помірний рівень за європейськими мірками.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
02Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болгаріясильніше
$460/міс

НСІ Болгарії — Доходи, витрати і споживання домогосподарств у 2024 році (обстеження бюджету домогосподарств)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати на члена домогосподарства за NSI HBS 2024 = 9 466 BGN/рік (споживання за COICOP, фактично без урахування оренди — Болгарія не імпутує оренду власника, ~85% володіння житлом, стаття витрат на житло — це комунальні послуги). 9 466 ÷ 12 = 788,83 BGN/міс ÷ 1,95583 = €403,32/міс × 1,1399 = $459,75/міс → $460. Базу методики обстеження бюджету домогосподарств (HBS) обрано для порівнянності з іншими країнами (відповідно до коефіцієнта охоплення показників Іспанії/Чехії). Болгарія — найдешевша серед порівнюваного набору країн.
Примітки
Найдешевше серед аналогів (BG ~$460 < CZ ~$785 < ES ~$941), що узгоджується з рівнем доходів. Болгарія запровадила євро 1 січня 2026 р. (1 EUR = 1,95583 BGN).
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.

Деталі

Податки

01+Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікБолгаріясильніше18,1Румунія24,1

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (НАП 10% фіксований податок + 25% нормативних витрат, НОИ 27,8% обмежені соціальні внески)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найбільш репрезентативна схема для фрилансера за €60 000, одинока особа = свободна професия (схема bg-svobodna-profesia): умовні витрати 25% → база €45 000; соціальні внески 27,8%, обмежені €7 044,43 (максимальний застрахований дохід €2 111,64/міс); податок 10% на €37 955,57 = €3 795,56. Загальні відрахування €10 839,99 → 18,1%. Ланцюжок компанії ЕООД (10% + 5% дивіденди) показує нижчу заголовкову ставку (~14,5%), але не враховує обов'язкове соціальне страхування власника-керівника, тож свободна професия — це чесне навантаження для фрилансера.

Румунія

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.

Легалізація

01+Легкість легалізації віддаленої роботиБолгаріяОкрема віза для цифрових кочівниківРумуніяОкрема віза для цифрових кочівників

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Болгарія

Закон за чужденците в Република България — 2025 digital-nomad amendment (Държавен вестник, 27 June 2025); opened for 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Болгарія створила окремий шлях отримання дозволу на проживання для цифрових кочівників через поправку до Закону про іноземців від червня 2025 року, відкриту для заявок на 2026 рік — для віддалених працівників не з ЄС, які отримують дохід з-за кордону (дохід ≥ 50× місячної мінімальної заробітної плати попереднього року, ~€27 500/рік). У поєднанні з фіксованим податком 10% і низькою вартістю життя це один з найпривабливіших варіантів для кочівників у ЄС. Громадяни ЄС/ЄЕЗ/Швейцарії просто користуються свободою пересування.

Румунія

IGI — long-stay visa categories (digital nomad D/DN under OUG 194/2002 as amended by Law 22/2022)

Офіційне джерело

Дані станом на
27 квіт. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Румунія має окрему довгострокову візу та посвідку на проживання для цифрових кочівників (дохід ≥ 3× середня місячна валова зарплата; 1 рік, з продовженням один раз). Вона не веде до постійного проживання — для тривалого перебування фрилансер поза ЄС використовує дозвіл на підприємницьку чи професійну діяльність (обидва ведуть до довгострокового проживання через 5 років).

Вартість життя

01+Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиБолгаріясильніше460Румунія510

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

НСІ Болгарії — Доходи, витрати і споживання домогосподарств у 2024 році (обстеження бюджету домогосподарств)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати на члена домогосподарства за NSI HBS 2024 = 9 466 BGN/рік (споживання за COICOP, фактично без урахування оренди — Болгарія не імпутує оренду власника, ~85% володіння житлом, стаття витрат на житло — це комунальні послуги). 9 466 ÷ 12 = 788,83 BGN/міс ÷ 1,95583 = €403,32/міс × 1,1399 = $459,75/міс → $460. Базу методики обстеження бюджету домогосподарств (HBS) обрано для порівнянності з іншими країнами (відповідно до коефіцієнта охоплення показників Іспанії/Чехії). Болгарія — найдешевша серед порівнюваного набору країн.
Примітки
Найдешевше серед аналогів (BG ~$460 < CZ ~$785 < ES ~$941), що узгоджується з рівнем доходів. Болгарія запровадила євро 1 січня 2026 р. (1 EUR = 1,95583 BGN).

Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.

Щомісячні витрати за категоріями (без оренди)

Болгарія

NSI Bulgaria — обстеження бюджету домогосподарств 2024 р. (споживчі витрати за групами)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Кожна група COICOP НСІ за 2024 рік (BGN/особу/рік) конвертована ÷12 ÷1,95583 ×1,1399. Сума статей ≈ $460, що збігається з підсумковим показником. НСІ об'єднує відпочинок+культуру+освіту і включає ресторани/готелі до харчування/інших витрат; стаття житла охоплює лише комунальні послуги (без оренди, згідно з конвенцією HBS).
Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (структура споживання), приведено до кошика однієї особи

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Структура споживання за даними INS 2024 (їжа та безалкогольні напої ≈33,5%, комунальні послуги ≈14%, алкоголь/тютюн ≈7,2%, одяг ≈7,8%, транспорт ≈8%, і менші частки для товарів для дому, охорони здоров'я, зв'язку, відпочинку, ресторанів, іншого), застосована до кошика споживання однієї особи ≈2 335 RON/міс без оренди, конвертовано за курсом 4,59 RON/USD. Сума позицій ≈$508 — загальний показник вартості життя для однієї особи. Загальнонаціональне середнє; переважає їжа (Румунія має найвищу в ЄС частку витрат домогосподарств на їжу).
01Їжа та безалкогольні напої
Болгаріядешевше
$163
Румунія
$170
02Транспорт
Болгаріядешевше
$41
Румунія
$42
03Комунальні послуги (електрика, газ, вода, опалення)
Болгарія
Румунія
$71
04Комунальні послуги житла (вода, електроенергія, газ, паливо)
Болгарія
$61
Румунія
05Одяг та взуття
Болгаріядешевше
$21
Румунія
$40
06Інші товари та послуги
Болгаріядешевше
$28
Румунія
$32
07Зв'язок
Болгарія
$23
Румунія
$23
08Відпочинок, культура та освіта
Болгарія
$38
Румунія
09Алкоголь та тютюн
Болгарія
Румунія
$37
10Здоров'я
Болгарія
$35
Румунія
11Меблі та утримання домогосподарства
Болгарія
$28
Румунія
12Меблі та побутове обладнання
Болгарія
Румунія
$25
13Охорона здоров'я (з власної кишені)
Болгарія
Румунія
$25
14Відпочинок і культура
Болгарія
Румунія
$23
15Алкогольні напої та тютюн
Болгарія
$22
Румунія
16Ресторани та готелі
Болгарія
Румунія
$20
Усього (без оренди)
Болгарія$460/міс
Румунія$508/міс

Житло

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Болгарія

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Пловдив, Софія)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
14 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Пловдив, Софія; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
Румунія

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Бухарест, Клуж-Напока)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Бухарест, Клуж-Напока; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
01Студія
Болгаріядешевше
$378$266 поза центром
Румунія
$515$446 поза центром
021-кімнатна
Болгаріядешевше
$504$355 поза центром
Румунія
$786$597 поза центром
032-кімнатна
Болгаріядешевше
$758$532 поза центром
Румунія
$1 030$683 поза центром
043-кімнатна
Болгаріядешевше
$1 072$754 поза центром
Румунія
$1 425$912 поза центром

Безпека

01+Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікБолгарія1,2Румуніясильніше0,8

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Болгарія

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB, geo=BG)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Зафіксовані поліцією умисні вбивства, 2024 р. (1,23). Спадна тенденція з 2,29 у 2008 р.; останні роки: 2020 — 0,96, 2021 — 1,29, 2022 — 1,11, 2023 — 1,15, 2024 — 1,23. Помірний рівень за європейськими мірками.

Румунія

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.

Охорона здоров’я

01+Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийБолгаріясильніше820Румунія1 250

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

Курований огляд ринку болгарських добровільних медичних страховиків (2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
У Болгарії діє обов'язкове державне медичне страхування (НЗОК) без повноцінного ринку приватної заміни, тож тут наведена ДОБРОВІЛЬНА додаткова премія: комплексний план середнього рівня (амбулаторний прийом терапевта+спеціаліста, аналізи, візуалізація, госпіталізація) ~€60/міс = €720/рік → $821/рік за курсом 1,1399. Діапазон від €30–60/міс (базовий) до €60–120/міс (преміум зі стоматологією/офтальмологією).
Примітки
Доповнення до обов'язкового державного НЗОК, а не заміна (як Sonderklasse в Австрії). Основні добровільні страховики: DZI, Bulstrad VIG, Generali, Allianz Bulgaria, DallBogg, UNIQA. Орієнтовні премії, залежать від лімітів покриття та франшиз.

Румунія

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.

Гроші та крипто

01+Регулювання криптовалютБолгаріяЛегально, регульованоРумуніяЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Болгарія

EU MiCA (supervised in Bulgaria by the FSC) + Bulgarian Personal Income Tax Act (ЗДДФЛ) administered by НАП

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Криптовалюта є легальною. Доходи фізичних осіб від відчуження криптовалюти оподатковуються як інвестиційний дохід за фіксованою ставкою 10% (умовне вирахування витрат 10% робить ефективну ставку ~9%), декларуються у Додатку 5 річної декларації. MiCA діє в повному обсязі по всьому ЄС; постачальники послуг, пов'язаних з криптоактивами, повинні мати ліцензію Комісії з фінансового нагляду (FSC), кінцевий термін перехідного режиму — 1 липня 2026 р. Регулятор — FSC (fsc.bg); податковий орган — НАП (nap.bg).

Румунія

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.
02+Рівень фінансового контролюБолгаріяНизькийРумуніяНизький

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

Bulgarian Law on Limitation of Cash Payments (ЗОПБ) + EU free movement of capital; euro adoption 1 Jan 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Композитний показник: Болгарія прийняла євро 1 січня 2026 року (фіксований курс 1 EUR = 1,95583 BGN); член ЄС з повною свободою руху капіталу, без валютного контролю чи обмежень на конвертацію валют. Єдине помітне обмеження — внутрішня стеля готівкових розрахунків (Закон про обмеження готівкових платежів): платежі на суму від ~€5 113 (BGN 10 000) мають бути безготівковими — це рутинний захід протидії відмиванню коштів. Загальноєвропейський ліміт готівки в €10 000 набуде чинності з 2027 року. Немає обмежень на утримання іноземної валюти чи транскордонні перекази → «низький».

Румунія

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.

Інфраструктура

01+Якість внутрішньої доставкиБолгаріяВідміннаРумуніяВідмінна

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Болгарія

Econt і Speedy — домінуючі кур'єрські мережі Болгарії

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Econt і Speedy утворюють щільну дуополію із загальнонаціональними мережами відділень та автоматизованих локерів і доставкою наступного дня всередині країни; накладений платіж («наложен платеж») є типовим способом оплати в електронній комерції. Швидко, дешево, надійно → відмінно.

Румунія

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.
02+Легкість міжнародної доставкиБолгаріяНезначні перешкодиРумуніяНезначні перешкоди

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

European Commission — removal of the €150 duty-free import threshold (EU-wide, from 1 July 2026)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС не має перешкод (єдиний ринок/митний союз). З 1 липня 2026 р. ЄС скасовує безмитний поріг €150 для імпорту з-поза ЄС (застосовується перехідне фіксоване мито за одиницю товару; ПДВ стягується вже з 2021 р.). Незначні перешкоди для вхідних посилок з-поза ЄС — той самий режим ЄС, що й в інших країнах-членах.

Румунія

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption (Reg. EU 2026/382)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС не має перешкод (єдиний ринок; усі основні перевізники; Румунія в Шенгені з 2025 року). Імпорт з-за меж ЄС: безмитний поріг €150 було скасовано по всьому ЄС 01.07.2026 — тимчасово застосовується фіксоване мито для відправлень низької вартості до запуску Customs Data Hub у 2028 році; ПДВ стягується під час оформлення через IOSS. DHL, UPS, FedEx, GLS усі доставляють від дверей до дверей. Передбачувано, але вже не безмитно.
03+Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняБолгарія42,8Румуніясильніше71,1

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Болгарія

M-Lab NDT country aggregates for Bulgaria

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для BG у 2023 р. = 42,85 Мбіт/с (139 790 тестів завантаження). M-Lab NDT — однопотоковий тест, який занижує реальну швидкість лінії — Болгарія має дуже швидку й дешеву оптоволоконну мережу (зазвичай заявлені 100–1000 Мбіт/с) — порівнянність лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
Примітки
Болгарія відома швидким і недорогим фіксованим широкосмуговим інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиною методикою.

Румунія

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.

Мова

01+Рівень володіння англійськоюБолгаріяВисокийРумуніясильнішеДуже високий

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Болгарія

EF EPI 2025 — Bulgaria (score 594, rank 18/123, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна градація на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Болгарія посідає #18 зі 123, бал 594 (середньосвітовий 488), рівень «High Proficiency». Англійська загалом придатна для використання в технологічному й сервісному секторах Софії та серед молодших болгар; болгарська мова (кирилиця) залишається необхідною для адміністративних питань і повсякденного життя поза межами столиці.

Румунія

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.

Докладніше: Болгарія: податки ·Румунія: податки ·калькулятор чистого доходу