Перейти до вмісту
SettleMetric

Румунія — Сербія

Румунія попереду за легалізація, гроші та крипто, мова, інфраструктура. Сербія попереду за податки. Повні дані по кожному критерію нижче.

ПеревіреноОновлено

Табло

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Румунія попереду в 3 з 6

Румунія

3

Сербія

2

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
Сербіясильніше
$509/міс

Статистичне управління Республіки Сербія (RZS) — Обстеження бюджетів домогосподарств (Anketa o potrošnji domaćinstava) 2025: середнє місячне індивідуальне споживання домогосподарств за групами COICOP (таблиця бази даних 01010201), перераховане на одну споживчу одиницю (одну дорослу особу) за шкалою еквівалентності обстеження

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
RZS не публікує показник витрат домогосподарств з однієї особи, лише середні по домогосподарствах, тому використано власну одиницю обстеження для однієї дорослої особи — споживчу одиницю. Вхідні дані. (1) Обстеження бюджетів домогосподарств 2025, усі домогосподарства, середнє місячне індивідуальне споживання 109 787 RSD на домогосподарство (таблиця бази даних RZS 01010201 «Personal household consumption, monthly average», Сербія загалом, востаннє оновлено 2026-04-09, прочитано 2026-11-03; дванадцять груп COICOP у сумі точно дають підсумок; такий самий показник наведено в статистичному випуску RZS від 9 квітня 2026 року). Обстеження 2025 року вже в цінах 2025 року, тому підвищення цін не застосовується. (2) Споживчі одиниці: остаточний бюлетень 2024 року (Обстеження бюджетів домогосподарств 2024, Бюлетень 724, https://publikacije.stat.gov.rs/G2025/pdfE/G20255724.pdf, таблиця 6.1) наводить 2,03 споживчої одиниці на домогосподарство за шкалою ОЕСР, яку застосовує обстеження (голова домогосподарства — 1, кожен інший член віком від 14 років — 0,7, дитина до 14 років — 0,5; 2,57 члена на домогосподарство); у бюлетені 2023 року те саме 2,03. Бюлетень 2025 року ще не вийшов, тому 2,03 застосовано до 2025 року. (3) Оренда: в обстеженні немає умовної оренди (споживання означає витрати плюс вартість власновиробленої їжі, напоїв і дров), тож вилучається лише фактична оренда. Бюлетень 2024 року (таблиця 3.1) показує 993 RSD «фактичної оренди, сплаченої орендарями» та 294 RSD «іншої фактичної оренди» на домогосподарство на місяць (1 287 RSD, 1,3% витрат) у групі житла; підвищена до 2025 року за сербським ГІСЦ для фактичної оренди (Eurostat prc_hicp_aind, CP041, річні середні 167,7 у 2024 році та 178,4 у 2025 році, ×1,0638) вона становить 1 369 RSD. Арифметика. 109 787 - 1 369 = 108 418 RSD на домогосподарство; / 2,03 = 53 408 RSD на споживчу одиницю на місяць. RSD у USD = сума / 117,4018 RSD за EUR (Eurostat ert_bil_eur_m, середньомісячне значення курсу Національного банку Сербії за вересень 2026 року) × 1,1179 USD за EUR (референтний курс євро ЄЦБ на 2026-11-03): 53 408 / 117,4018 = EUR 454,91; × 1,1179 = USD 508,55, показано як $509. 12 рядків (групи COICOP за RZS, житло без оренди) підсумовуються в cost-breakdown.
Примітки
Що це за показник. Це не виміряне домогосподарство з однієї особи: це середнє приватне домогосподарство Сербії (постійні мешканці; колективні домогосподарства не охоплено; Косово не охоплено), поділене на 2,03 споживчої одиниці обстеження, тобто на те, що витрачала б одна доросла особа, якби витрати домогосподарства відповідали шкалі ОЕСР. Він включає вартість власного виробництва (їжа, напої, дрова), тож сільські домогосподарства мають вагу, а частка їжі висока (36,6% витрат 2025 року). Це середнє по країні, а не бюджет іноземного віддаленого працівника в Белграді: у 2024 році домогосподарства Белградського регіону витрачали 108 400 RSD на місяць проти 98 165 RSD по країні (+10%) за 2,42 члена проти 2,57 (бюлетень 2024 року, таблиця 3.1). Точність. 2024 рік: обстежено 6 227 домогосподарств (70% із запланованих 8 856); інтервал 95% для середнього по домогосподарству за 2024 рік становить від 96 119 до 100 180 RSD (коефіцієнт варіації близько 1%), тож похибка вибірки становить близько 2%; розмір вибірки 2025 року не знайдено. Чому споживчі одиниці. Альтернативи — розрахунок на одного члена домогосподарства (109 787 - 1 369 = 108 418 RSD / 2,57 члена = $402), що занижує показник для однієї дорослої особи, бо враховує дітей і розподіляє спільні витрати на більшу кількість людей, або домогосподарство з однієї особи, яке RZS не публікує. Перевірка за спостережуваними домогосподарствами з однією дорослою особою: гармонізовані таблиці Eurostat за Обстеженням бюджетів домогосподарств містять сербські дані за референтні 2015 і 2020 роки за типами домогосподарств (hbs_exp_t134, hbs_str_t211, hbs_str_t224, hbs_car_t313; оновлено в жовтні 2025 року). Домогосподарства з однією дорослою особою (28,8% домогосподарств у 2020 році, група, що включає багатьох пенсіонерів) витрачали 7 749 PPS на рік на домогосподарство у 2020 році й 8 127 у 2015 році проти 14 285 і 14 355 для всіх домогосподарств, але версія Eurostat включає умовну орендну плату (252 проміле витрат домогосподарств з однією дорослою особою та 161 проміле витрат усіх домогосподарств у 2020 році, чого національні таблиці RZS не роблять). Без фактичної та умовної оренди домогосподарства з однією дорослою особою витрачали 48,2% показника для всіх домогосподарств у 2020 році та 51,3% у 2015 році проти 1/2,03 = 49,3% за шкалою обстеження; застосовані до 108 418 RSD ці частки дають $497 (2020) та $529 (2015), приблизно на 2% нижче й на 4% вище за показані $509. Це співвідношення — арифметика SettleMetric за таблицями Eurostat, а раунд 2020 року не є опублікованим результатом RZS (RZS повідомляє, що власне обстеження 2020 року було перервано пандемією). Інші перевірки. Обстеження 2024 року (98 165 RSD, 1 287 оренди, 2,03 одиниці, ціни 2024 року) дає $454; підвищене до 2025 року за сербським ГІСЦ усіх товарів (від 151,1 до 157,3, ×1,041; Eurostat позначив «definition differs») воно становить $473, на 7% нижче за виміряне обстеження 2025 року, бо витрати домогосподарств за RZS зросли в 2025 році на 11,8% у номінальному вираженні (109 787 проти 98 165), швидше за ціни. Вилучення оренди за часткою 2024 року в групі житла (8,03%) замість індексу оренди дає $508. Оренда. Сербія — країна власників житла (83,2% домогосподарств володіють своїм житлом і 4,0% орендують приватне житло, бюлетень 2024 року, таблиця 7.1), тож позначка «без оренди» вилучає лише близько 1,3% витрат; умовної оренди для вилучення немає, на відміну від німецького та нідерландського записів, у показниках витрат яких умовну оренду містили й вилучили. Порівнянність. Німецький запис — це середнє для реальних домогосподарств з однієї особи (включно з пенсіонерами), а сербський — зведене за шкалою еквівалентності середнє домогосподарство, тож вони не зіставні один до одного; ГІСЦ Сербії позначений «definition differs». Значення 2025 року опубліковано 9 квітня 2026 року; таблиця бази даних має для всіх значень статус «A» (звичайний), попередніх позначок не помічено.
02Податкове навантаження фрилансера
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
Сербіясильніше
11,5%

Податковий механізм SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (ZPDG arts. 15a, 33a, 37a, 38, 87-89; ZDOSO arts. 22, 36-44, 52a; найнижча база внесків RSD 51 297 згідно з Sl. glasnik RS 112/25; посібники Податкової адміністрації за квітень 2026 року)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема = rs-preduzetnik (preduzetnik, індивідуальний підприємець, який веде подвійний бухгалтерський облік і виплачує собі особисту зарплату на найнижчій базі внесків) за виручки €60 000 = RSD 7 044 108 (117,4018 RSD за EUR) із 10% витрат, що відраховуються (RSD 704 411), прибуток RSD 6 339 697. Особиста зарплата RSD 51 297 на місяць = 615 564 на рік, валова, разом з її власними відрахуваннями, і віднімається як бізнес-витрата. Внески лише із зарплати: (24% + 10,3% + 0,75%) = 35,05% × 51 297 = 17 979,60 на місяць = 215 755,18 на рік. Податок на доходи із зарплати: 10% × (51 297 - 34 221) = 1 707,60 на місяць = 20 491,20 на рік. Податок на доходи з решти прибутку: 10% × (6 339 697 - 615 564) = 572 413,30. Річний податок на доходи фізичних осіб (ZPDG art. 87-89) із середньою річною зарплатою 2025 року RSD 1 813 032 (3× = 5 439 096; 6× = 10 878 192; особиста знижка 40% = 725 213): враховуваний дохід = 6 339 697 - 215 755,18 - 20 491,20 - 572 413,30 = 5 531 037,32; дохід для оподаткування = 5 531 037,32 - 5 439 096 = 91 941,32; особиста знижка обмежена 50% = 45 970,66; оподатковувана сума 45 970,66 × 10% = 4 597,07 (нуль для платника віком до 40 років). Відрахування = 215 755,18 + 20 491,20 + 572 413,30 + 4 597,07 = 813 256,75 з RSD 7 044 108 = 11,55%, округлено до 11,5 (808 659,68 = 11,48% для платника віком до 40 років). З цього внески становлять 3,1 пункту (RSD 215 755), а податок на доходи — 8,5 пункту (RSD 597 502).
Примітки
Показник відображає сталий стан для податкового резидента молодшого за пенсійний вік: самотня особа без дітей, без іншого доходу, з медичним страхуванням, що сплачується в Сербії, і без витрат на бухгалтера. Чому перемагає ця схема: інші доступні варіанти за такого розміру доходу коштують дорожче. Frilenser (фрилансер без реєстрації підприємцем; rs-freelancer, модель 2 з нормованими витратами: податок 10%, PIO (пенсійне й інвалідне страхування) 24% і медичне страхування 10,3% з доходу після вирахування RSD 66 733 на квартал плюс 34% від валового доходу) сплачує RSD 1 941 305 (27,6%); за моделі 1 — RSD 3 584 625 (50,9%); якщо фрилансер застрахований на іншій підставі й не має сплачувати внесок на медичне страхування, він сплачує RSD 1 489 941 (21,2%). DOO (товариство з обмеженою відповідальністю), де власник є засновником-директором і весь прибуток розподіляється (rs-doo-owner: внески з найнижчої бази, податок на прибуток 15%, податок на дивіденди 15%), сплачує RSD 1 915 149 (27,2%). Схема paušal (rs-preduzetnik-pausal) за такого доходу недоступна, бо ліміт обороту становить RSD 6 000 000 (близько €51 100); вона коштувала б RSD 1 158 504 (16,4%) — фіксована сума, що не залежить від доходу (паушальний дохід RSD 214 300 на місяць для NACE 62.01/62.02, однаковий у Белграді, Новому Саді та Ніші). Підприємець, який веде бухгалтерський облік, але не виплачує собі особисту зарплату, винен внески 35,05% з усього прибутку й сплачував би приблизно від 30,0% до 40,5% виручки (від RSD 2,11 до 2,86 млн) залежно від того, як трактується база внесків, тому зарплата є стандартним вибором; мінімальна зарплата дає лише мінімальні пенсійні та медичні права. Чого показник не враховує: оплати бухгалтера (подвійний бухгалтерський облік обов'язковий), ПДВ (€60 000 нижче ліміту RSD 8 000 000; вище нього реєстрація обов'язкова, а послуги іноземним бізнес-клієнтам виходять за межі сербського ПДВ), авансових платежів, зарахування іноземних податків і податкових угод, а також будь-яких реєстраційних зборів. Річний податок на доходи розраховано за порогами середньої зарплати 2025 року, бо середня зарплата за 2026 рік публікується лише у 2027-му; реальні пороги 2026 року будуть вищими, тож річний податок у RSD 4 597 найімовірніше дорівнюватиме нулю. Винагороди від одного клієнта, які відповідають п'яти з дев'яти критеріїв тесту самостійності, оподатковуються як інший дохід за ставкою 20% плюс внески з валової суми без нормованих витрат, що зробило б цей варіант значно дорожчим.
03Рівень умисних вбивств
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
Сербія
0,82/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS0101, per 100k), Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
2024: 54 умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 0,82 на 100 000 (Eurostat crim_off_cat, оновлено 2026-04-29; знаменник — 6 605 168 мешканців на 1 січня 2024 року, Eurostat demo_pjan, оцінки Статистичного управління Республіки Сербія (RZS)). Сербія є країною-кандидатом, і значення за 2025 рік у Eurostat для неї ще немає. За 6,6 млн мешканців один випадок зсуває показник приблизно на 0,015, тож ряд нестабільний: 2015 — 1,35 (96 випадків), 2016 — 1,50 (106), 2017 — 1,12 (79), 2018 — 1,49 (104), 2019 — 1,15 (80), 2020 — 1,10 (76), 2021 — 1,06 (73), 2022 — 1,03 (70), 2023 — 1,17 (78), 2024 — 0,82 (54); 2024-й — найнижче значення з початку ряду у 2008 році (1,74, 128 випадків). Замахи до 0,82 не входять: Eurostat наводить їх окремо (ICCS0102, 116 випадків у 2024 році = 1,76 на 100 000). Охоплення: без Косова. Довідкові метадані Eurostat до статистики злочинності зазначають: «RS: дані поліції, прокуратури та судів не включають регіон Косово і Метохія» (https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/crim_sims.htm; Eurostat показує Косово як окрему юрисдикцію, відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 1244/99), у таблицях RZS є примітка «з 1999 року без даних для АК Косово і Метохія», а знаменник також не включає Косово (перепис 2022 року там не проводився). Перехресні перевірки. (1) База даних RZS, показник цілей сталого розвитку (SDG) 16.1.1 «Кількість жертв умисних убивств на 100 000 населення» (джерело: Міністерство внутрішніх справ, data.stat.gov.rs, таблиця SDGUN160101, прочитано 2026-11-03): 2015 — 1,41, 2016 — 1,64, 2017 — 1,22, 2018 — 1,50, 2019 — 1,27, 2020 — 1,22, 2021 — 1,13, 2022 — 1,11, 2023 — 1,34, 2024 — 0,91 і 2025 — 1,13 (чоловіки 1,82, жінки 0,48; близько 74 жертв на 6,57 млн мешканців, арифметика SettleMetric). Показник міністерства — це показник жертв, і він щороку на 0,01-0,17 перевищує показник зареєстрованих правопорушень Eurostat (2024: 0,91 проти 0,82). Опублікованого узгодження не знайдено; імовірна причина — облік жертв, а не правопорушень (одне правопорушення може мати кількох жертв), але це наш висновок, а не твердження жодного з джерел. Значення за 2025 рік у Eurostat ще немає, тож останнє національне значення — 1,13 (жертви, дані міністерства). (2) Статистика причин смерті (Eurostat hlth_cd_aro, МКХ-10 X85-Y09 «Напад» плюс віддалені наслідки Y87.1, назва набору даних «deaths by country of residence and occurrence», категорія «all deaths reported in the country», geo RS; прочитано 2026-11-03): 2018 — 98 смертей, 2019 — 86, 2020 — 89, 2021 — 73, 2022 — 53, 2023 — 93, 2024 — 55 (0,83 на 100 000 при 6 605 168, арифметика SettleMetric). Кількість смертей у 2024 році (55) відрізняється від 54 умисних убивств, зареєстрованих поліцією, на одиницю, але в інші роки обидва ряди розходяться до 17 випадків (2022: 53 смерті проти 70 правопорушень; 2023: 93 проти 78; 2020: 89 проти 76), бо рахують різне: смерті протягом календарного року, віднесені до нападу як причини смерті, проти правопорушень, зареєстрованих поліцією за рік. Правдоподібні причини: смерть може настати в пізніший рік, ніж правопорушення, і не кожну смерть унаслідок нападу поліція реєструє як умисне вбивство, але жодне джерело не публікує узгодження, тож це наш висновок. Сама база даних RZS (data.stat.gov.rs, таблиця 18030302) публікує смерті лише за розділами МКХ-10 (розділ про травми S00-T98), а не за нападом, тож кількість смертей від нападу взято з публікації Eurostat. Практика реєстрації та правові визначення різняться між країнами, тому сприймайте рівень як контекст.
04Швидкість інтернету
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
Сербія
26 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Медіана 343 добових медіанних значень швидкості завантаження по країні (поле download_MED) для RS у 2023 році (1 450 318 тестів завантаження, сума dl_samples_day; добові медіани коливалися в межах 18,4-32,4 Mbps). За непарної кількості днів медіана — це середнє (172-ге) значення, 26,148 Mbps, показане як 26,15. 2023 рік використовується в усьому наборі даних (той самий розрахунок, що й для німецького, нідерландського та австрійського записів). У файлі є один рядок на кожен інтервал гістограми на день; добові поля однакові в усіх рядках одного дня, тому кожен день враховано один раз.
Примітки
M-Lab NDT — це однопотоковий тест, який показує значно менше за заявлені швидкості оптоволокна чи кабелю; він порівнянний лише в межах цього критерію. Місячні медіани добових значень коливалися від 23,5 Mbps (січень) до 28,9 Mbps (вересень). У публічному файлі M-Lab немає значень за 22 дні 2023 року (з 29 січня по 15 лютого, окрім 10 лютого, а також 24 квітня, 30 липня, 19 листопада та 30-31 грудня), тож медіана охоплює 343 із 365 днів. Той самий розрахунок дає 25,2 Mbps за 2022 рік (353 дні, 1 345 809 тестів, але добові медіани коливаються від 7,3 до 187,8, значно шумніший рік); файл M-Lab за 2024 рік для Сербії охоплює лише 86 днів (медіана 29,7 Mbps, 430 506 тестів), а файлу за 2025 рік немає, тож 2023-й — найновіший повний рік. Не перевіряли, як геолокація M-Lab трактує адреси в Косові, тож чи містить агрегат «RS» якісь із них, не підтверджено. Лише контекст, інший вимір: квартальний огляд ринку регулятора RATEL за 2-й квартал 2026 року (https://www.ratel.rs/storage/upload/2026/09/Q2-2026-(1).pdf) нараховує близько 2,26 млн абонентів фіксованого широкосмугового доступу й повідомляє, що більшість абонентів мають договірні швидкості доступу понад 100 Mbit/s; це швидкість за підпискою, а не виміряна, тому вона непорівнянна з показником M-Lab, а середні значення NetTest, які публікує RATEL, не знайдено.
05Рівень володіння англійською
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
Сербія
Високий

EF English Proficiency Index 2025 - Serbia (rank 25/123, score 578, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Власна категорія, що спирається на EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Сербія посідає 25-те місце зі 123 країн і регіонів із 578 балами, у межах категорії High за EF (від 550 до 599, за сторінкою EF «About EPI»), із зеленою позначкою +10 балів порівняно з попереднім результатом на сторінці країни EF; середній світовий показник — 488. За навичками: читання 587, аудіювання 574, письмо 536, мовлення 499. Регіони: Воєводина 587, Південна і Східна Сербія 554, Шумадія і Західна Сербія 520 (на сторінці також указано Косово, 565, яке виходить за межі цього профілю). Міста: Белград 594, Новий Сад 580. За нашим підрахунком за 24 назвами, показаними на оглядовій сторінці EF, 20 європейських країн мають вищий бал, ніж Сербія (Нідерланди, Хорватія, Австрія, Німеччина, Норвегія, Португалія, Данія, Швеція, Бельгія, Словаччина, Румунія, Фінляндія, Польща, Латвія, Північна Македонія, Болгарія, Греція, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Чехія); у тексті сторінки EF європейська позиція Сербії не вказана. Віднесено до категорії «high», як Болгарія (594), Греція (592) і Чехія (582) у цьому наборі даних, і вище за Албанію (532) та Молдову (531), які належать до «moderate». Друге джерело (самозвіт, не специфічний для англійської): Статистичне управління Республіки Сербія, Обстеження освіти дорослих 2022 (випуск № 293 від 31.10.2023, методика Eurostat): 87% респондентів віком від 18 до 69 років кажуть, що володіють однією іноземною мовою, близько 60% — двома й близько 42% — трьома або більше, а у випуску сказано: «більшість респондентів користується англійською, далі йдуть російська, німецька, французька й угорська»; на його діаграмі англійська має 52,8%, російська 18,7%, німецька 5,7%, французька 4,3%, угорська 1,2% та інші 17,3%, без зазначення бази для 100%. Таблиця Eurostat edat_aes_l21 (вік від 25 до 64 років, 2022 рік) дає 11,9% без іноземної мови, 55,8% з однією, 25,3% з двома й 6,9% з трьома або більше. У випуску зазначено, що мови народів колишньої Югославії вважаються іноземними, тож ці частки завищують рівень англійської. Сумнів: індекс EF побудовано на дорослих, які пройшли власний тест EF (2,2 млн у 2025 році, за оглядовою сторінкою EF), тобто на самовідібраній групі, а мовлення є найслабшою навичкою Сербії (499, у верхній частині категорії Low за EF); за межами Белграда, Нового Сада та сфери послуг англійську не можна вважати даністю, а мову державних установ (сербську) для цього значення в офіційному джерелі повторно не перечитували. Категорію визначає бал EF.
06Вартість приватної медицини
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.
Сербія
немає перевірених даних

Підсумок

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Румунія підходить краще — 3 з 5

01Податкове навантаження фрилансера
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
Сербіясильніше
11,5%

Податковий механізм SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (ZPDG arts. 15a, 33a, 37a, 38, 87-89; ZDOSO arts. 22, 36-44, 52a; найнижча база внесків RSD 51 297 згідно з Sl. glasnik RS 112/25; посібники Податкової адміністрації за квітень 2026 року)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема = rs-preduzetnik (preduzetnik, індивідуальний підприємець, який веде подвійний бухгалтерський облік і виплачує собі особисту зарплату на найнижчій базі внесків) за виручки €60 000 = RSD 7 044 108 (117,4018 RSD за EUR) із 10% витрат, що відраховуються (RSD 704 411), прибуток RSD 6 339 697. Особиста зарплата RSD 51 297 на місяць = 615 564 на рік, валова, разом з її власними відрахуваннями, і віднімається як бізнес-витрата. Внески лише із зарплати: (24% + 10,3% + 0,75%) = 35,05% × 51 297 = 17 979,60 на місяць = 215 755,18 на рік. Податок на доходи із зарплати: 10% × (51 297 - 34 221) = 1 707,60 на місяць = 20 491,20 на рік. Податок на доходи з решти прибутку: 10% × (6 339 697 - 615 564) = 572 413,30. Річний податок на доходи фізичних осіб (ZPDG art. 87-89) із середньою річною зарплатою 2025 року RSD 1 813 032 (3× = 5 439 096; 6× = 10 878 192; особиста знижка 40% = 725 213): враховуваний дохід = 6 339 697 - 215 755,18 - 20 491,20 - 572 413,30 = 5 531 037,32; дохід для оподаткування = 5 531 037,32 - 5 439 096 = 91 941,32; особиста знижка обмежена 50% = 45 970,66; оподатковувана сума 45 970,66 × 10% = 4 597,07 (нуль для платника віком до 40 років). Відрахування = 215 755,18 + 20 491,20 + 572 413,30 + 4 597,07 = 813 256,75 з RSD 7 044 108 = 11,55%, округлено до 11,5 (808 659,68 = 11,48% для платника віком до 40 років). З цього внески становлять 3,1 пункту (RSD 215 755), а податок на доходи — 8,5 пункту (RSD 597 502).
Примітки
Показник відображає сталий стан для податкового резидента молодшого за пенсійний вік: самотня особа без дітей, без іншого доходу, з медичним страхуванням, що сплачується в Сербії, і без витрат на бухгалтера. Чому перемагає ця схема: інші доступні варіанти за такого розміру доходу коштують дорожче. Frilenser (фрилансер без реєстрації підприємцем; rs-freelancer, модель 2 з нормованими витратами: податок 10%, PIO (пенсійне й інвалідне страхування) 24% і медичне страхування 10,3% з доходу після вирахування RSD 66 733 на квартал плюс 34% від валового доходу) сплачує RSD 1 941 305 (27,6%); за моделі 1 — RSD 3 584 625 (50,9%); якщо фрилансер застрахований на іншій підставі й не має сплачувати внесок на медичне страхування, він сплачує RSD 1 489 941 (21,2%). DOO (товариство з обмеженою відповідальністю), де власник є засновником-директором і весь прибуток розподіляється (rs-doo-owner: внески з найнижчої бази, податок на прибуток 15%, податок на дивіденди 15%), сплачує RSD 1 915 149 (27,2%). Схема paušal (rs-preduzetnik-pausal) за такого доходу недоступна, бо ліміт обороту становить RSD 6 000 000 (близько €51 100); вона коштувала б RSD 1 158 504 (16,4%) — фіксована сума, що не залежить від доходу (паушальний дохід RSD 214 300 на місяць для NACE 62.01/62.02, однаковий у Белграді, Новому Саді та Ніші). Підприємець, який веде бухгалтерський облік, але не виплачує собі особисту зарплату, винен внески 35,05% з усього прибутку й сплачував би приблизно від 30,0% до 40,5% виручки (від RSD 2,11 до 2,86 млн) залежно від того, як трактується база внесків, тому зарплата є стандартним вибором; мінімальна зарплата дає лише мінімальні пенсійні та медичні права. Чого показник не враховує: оплати бухгалтера (подвійний бухгалтерський облік обов'язковий), ПДВ (€60 000 нижче ліміту RSD 8 000 000; вище нього реєстрація обов'язкова, а послуги іноземним бізнес-клієнтам виходять за межі сербського ПДВ), авансових платежів, зарахування іноземних податків і податкових угод, а також будь-яких реєстраційних зборів. Річний податок на доходи розраховано за порогами середньої зарплати 2025 року, бо середня зарплата за 2026 рік публікується лише у 2027-му; реальні пороги 2026 року будуть вищими, тож річний податок у RSD 4 597 найімовірніше дорівнюватиме нулю. Винагороди від одного клієнта, які відповідають п'яти з дев'яти критеріїв тесту самостійності, оподатковуються як інший дохід за ставкою 20% плюс внески з валової суми без нормованих витрат, що зробило б цей варіант значно дорожчим.
02Швидкість інтернету
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
Сербія
26 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Медіана 343 добових медіанних значень швидкості завантаження по країні (поле download_MED) для RS у 2023 році (1 450 318 тестів завантаження, сума dl_samples_day; добові медіани коливалися в межах 18,4-32,4 Mbps). За непарної кількості днів медіана — це середнє (172-ге) значення, 26,148 Mbps, показане як 26,15. 2023 рік використовується в усьому наборі даних (той самий розрахунок, що й для німецького, нідерландського та австрійського записів). У файлі є один рядок на кожен інтервал гістограми на день; добові поля однакові в усіх рядках одного дня, тому кожен день враховано один раз.
Примітки
M-Lab NDT — це однопотоковий тест, який показує значно менше за заявлені швидкості оптоволокна чи кабелю; він порівнянний лише в межах цього критерію. Місячні медіани добових значень коливалися від 23,5 Mbps (січень) до 28,9 Mbps (вересень). У публічному файлі M-Lab немає значень за 22 дні 2023 року (з 29 січня по 15 лютого, окрім 10 лютого, а також 24 квітня, 30 липня, 19 листопада та 30-31 грудня), тож медіана охоплює 343 із 365 днів. Той самий розрахунок дає 25,2 Mbps за 2022 рік (353 дні, 1 345 809 тестів, але добові медіани коливаються від 7,3 до 187,8, значно шумніший рік); файл M-Lab за 2024 рік для Сербії охоплює лише 86 днів (медіана 29,7 Mbps, 430 506 тестів), а файлу за 2025 рік немає, тож 2023-й — найновіший повний рік. Не перевіряли, як геолокація M-Lab трактує адреси в Косові, тож чи містить агрегат «RS» якісь із них, не підтверджено. Лише контекст, інший вимір: квартальний огляд ринку регулятора RATEL за 2-й квартал 2026 року (https://www.ratel.rs/storage/upload/2026/09/Q2-2026-(1).pdf) нараховує близько 2,26 млн абонентів фіксованого широкосмугового доступу й повідомляє, що більшість абонентів мають договірні швидкості доступу понад 100 Mbit/s; це швидкість за підпискою, а не виміряна, тому вона непорівнянна з показником M-Lab, а середні значення NetTest, які публікує RATEL, не знайдено.
03Рівень володіння англійською
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
Сербія
Високий

EF English Proficiency Index 2025 - Serbia (rank 25/123, score 578, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Власна категорія, що спирається на EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Сербія посідає 25-те місце зі 123 країн і регіонів із 578 балами, у межах категорії High за EF (від 550 до 599, за сторінкою EF «About EPI»), із зеленою позначкою +10 балів порівняно з попереднім результатом на сторінці країни EF; середній світовий показник — 488. За навичками: читання 587, аудіювання 574, письмо 536, мовлення 499. Регіони: Воєводина 587, Південна і Східна Сербія 554, Шумадія і Західна Сербія 520 (на сторінці також указано Косово, 565, яке виходить за межі цього профілю). Міста: Белград 594, Новий Сад 580. За нашим підрахунком за 24 назвами, показаними на оглядовій сторінці EF, 20 європейських країн мають вищий бал, ніж Сербія (Нідерланди, Хорватія, Австрія, Німеччина, Норвегія, Португалія, Данія, Швеція, Бельгія, Словаччина, Румунія, Фінляндія, Польща, Латвія, Північна Македонія, Болгарія, Греція, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Чехія); у тексті сторінки EF європейська позиція Сербії не вказана. Віднесено до категорії «high», як Болгарія (594), Греція (592) і Чехія (582) у цьому наборі даних, і вище за Албанію (532) та Молдову (531), які належать до «moderate». Друге джерело (самозвіт, не специфічний для англійської): Статистичне управління Республіки Сербія, Обстеження освіти дорослих 2022 (випуск № 293 від 31.10.2023, методика Eurostat): 87% респондентів віком від 18 до 69 років кажуть, що володіють однією іноземною мовою, близько 60% — двома й близько 42% — трьома або більше, а у випуску сказано: «більшість респондентів користується англійською, далі йдуть російська, німецька, французька й угорська»; на його діаграмі англійська має 52,8%, російська 18,7%, німецька 5,7%, французька 4,3%, угорська 1,2% та інші 17,3%, без зазначення бази для 100%. Таблиця Eurostat edat_aes_l21 (вік від 25 до 64 років, 2022 рік) дає 11,9% без іноземної мови, 55,8% з однією, 25,3% з двома й 6,9% з трьома або більше. У випуску зазначено, що мови народів колишньої Югославії вважаються іноземними, тож ці частки завищують рівень англійської. Сумнів: індекс EF побудовано на дорослих, які пройшли власний тест EF (2,2 млн у 2025 році, за оглядовою сторінкою EF), тобто на самовідібраній групі, а мовлення є найслабшою навичкою Сербії (499, у верхній частині категорії Low за EF); за межами Белграда, Нового Сада та сфери послуг англійську не можна вважати даністю, а мову державних установ (сербську) для цього значення в офіційному джерелі повторно не перечитували. Категорію визначає бал EF.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
Сербіясильніше
$509/міс

Статистичне управління Республіки Сербія (RZS) — Обстеження бюджетів домогосподарств (Anketa o potrošnji domaćinstava) 2025: середнє місячне індивідуальне споживання домогосподарств за групами COICOP (таблиця бази даних 01010201), перераховане на одну споживчу одиницю (одну дорослу особу) за шкалою еквівалентності обстеження

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
RZS не публікує показник витрат домогосподарств з однієї особи, лише середні по домогосподарствах, тому використано власну одиницю обстеження для однієї дорослої особи — споживчу одиницю. Вхідні дані. (1) Обстеження бюджетів домогосподарств 2025, усі домогосподарства, середнє місячне індивідуальне споживання 109 787 RSD на домогосподарство (таблиця бази даних RZS 01010201 «Personal household consumption, monthly average», Сербія загалом, востаннє оновлено 2026-04-09, прочитано 2026-11-03; дванадцять груп COICOP у сумі точно дають підсумок; такий самий показник наведено в статистичному випуску RZS від 9 квітня 2026 року). Обстеження 2025 року вже в цінах 2025 року, тому підвищення цін не застосовується. (2) Споживчі одиниці: остаточний бюлетень 2024 року (Обстеження бюджетів домогосподарств 2024, Бюлетень 724, https://publikacije.stat.gov.rs/G2025/pdfE/G20255724.pdf, таблиця 6.1) наводить 2,03 споживчої одиниці на домогосподарство за шкалою ОЕСР, яку застосовує обстеження (голова домогосподарства — 1, кожен інший член віком від 14 років — 0,7, дитина до 14 років — 0,5; 2,57 члена на домогосподарство); у бюлетені 2023 року те саме 2,03. Бюлетень 2025 року ще не вийшов, тому 2,03 застосовано до 2025 року. (3) Оренда: в обстеженні немає умовної оренди (споживання означає витрати плюс вартість власновиробленої їжі, напоїв і дров), тож вилучається лише фактична оренда. Бюлетень 2024 року (таблиця 3.1) показує 993 RSD «фактичної оренди, сплаченої орендарями» та 294 RSD «іншої фактичної оренди» на домогосподарство на місяць (1 287 RSD, 1,3% витрат) у групі житла; підвищена до 2025 року за сербським ГІСЦ для фактичної оренди (Eurostat prc_hicp_aind, CP041, річні середні 167,7 у 2024 році та 178,4 у 2025 році, ×1,0638) вона становить 1 369 RSD. Арифметика. 109 787 - 1 369 = 108 418 RSD на домогосподарство; / 2,03 = 53 408 RSD на споживчу одиницю на місяць. RSD у USD = сума / 117,4018 RSD за EUR (Eurostat ert_bil_eur_m, середньомісячне значення курсу Національного банку Сербії за вересень 2026 року) × 1,1179 USD за EUR (референтний курс євро ЄЦБ на 2026-11-03): 53 408 / 117,4018 = EUR 454,91; × 1,1179 = USD 508,55, показано як $509. 12 рядків (групи COICOP за RZS, житло без оренди) підсумовуються в cost-breakdown.
Примітки
Що це за показник. Це не виміряне домогосподарство з однієї особи: це середнє приватне домогосподарство Сербії (постійні мешканці; колективні домогосподарства не охоплено; Косово не охоплено), поділене на 2,03 споживчої одиниці обстеження, тобто на те, що витрачала б одна доросла особа, якби витрати домогосподарства відповідали шкалі ОЕСР. Він включає вартість власного виробництва (їжа, напої, дрова), тож сільські домогосподарства мають вагу, а частка їжі висока (36,6% витрат 2025 року). Це середнє по країні, а не бюджет іноземного віддаленого працівника в Белграді: у 2024 році домогосподарства Белградського регіону витрачали 108 400 RSD на місяць проти 98 165 RSD по країні (+10%) за 2,42 члена проти 2,57 (бюлетень 2024 року, таблиця 3.1). Точність. 2024 рік: обстежено 6 227 домогосподарств (70% із запланованих 8 856); інтервал 95% для середнього по домогосподарству за 2024 рік становить від 96 119 до 100 180 RSD (коефіцієнт варіації близько 1%), тож похибка вибірки становить близько 2%; розмір вибірки 2025 року не знайдено. Чому споживчі одиниці. Альтернативи — розрахунок на одного члена домогосподарства (109 787 - 1 369 = 108 418 RSD / 2,57 члена = $402), що занижує показник для однієї дорослої особи, бо враховує дітей і розподіляє спільні витрати на більшу кількість людей, або домогосподарство з однієї особи, яке RZS не публікує. Перевірка за спостережуваними домогосподарствами з однією дорослою особою: гармонізовані таблиці Eurostat за Обстеженням бюджетів домогосподарств містять сербські дані за референтні 2015 і 2020 роки за типами домогосподарств (hbs_exp_t134, hbs_str_t211, hbs_str_t224, hbs_car_t313; оновлено в жовтні 2025 року). Домогосподарства з однією дорослою особою (28,8% домогосподарств у 2020 році, група, що включає багатьох пенсіонерів) витрачали 7 749 PPS на рік на домогосподарство у 2020 році й 8 127 у 2015 році проти 14 285 і 14 355 для всіх домогосподарств, але версія Eurostat включає умовну орендну плату (252 проміле витрат домогосподарств з однією дорослою особою та 161 проміле витрат усіх домогосподарств у 2020 році, чого національні таблиці RZS не роблять). Без фактичної та умовної оренди домогосподарства з однією дорослою особою витрачали 48,2% показника для всіх домогосподарств у 2020 році та 51,3% у 2015 році проти 1/2,03 = 49,3% за шкалою обстеження; застосовані до 108 418 RSD ці частки дають $497 (2020) та $529 (2015), приблизно на 2% нижче й на 4% вище за показані $509. Це співвідношення — арифметика SettleMetric за таблицями Eurostat, а раунд 2020 року не є опублікованим результатом RZS (RZS повідомляє, що власне обстеження 2020 року було перервано пандемією). Інші перевірки. Обстеження 2024 року (98 165 RSD, 1 287 оренди, 2,03 одиниці, ціни 2024 року) дає $454; підвищене до 2025 року за сербським ГІСЦ усіх товарів (від 151,1 до 157,3, ×1,041; Eurostat позначив «definition differs») воно становить $473, на 7% нижче за виміряне обстеження 2025 року, бо витрати домогосподарств за RZS зросли в 2025 році на 11,8% у номінальному вираженні (109 787 проти 98 165), швидше за ціни. Вилучення оренди за часткою 2024 року в групі житла (8,03%) замість індексу оренди дає $508. Оренда. Сербія — країна власників житла (83,2% домогосподарств володіють своїм житлом і 4,0% орендують приватне житло, бюлетень 2024 року, таблиця 7.1), тож позначка «без оренди» вилучає лише близько 1,3% витрат; умовної оренди для вилучення немає, на відміну від німецького та нідерландського записів, у показниках витрат яких умовну оренду містили й вилучили. Порівнянність. Німецький запис — це середнє для реальних домогосподарств з однієї особи (включно з пенсіонерами), а сербський — зведене за шкалою еквівалентності середнє домогосподарство, тож вони не зіставні один до одного; ГІСЦ Сербії позначений «definition differs». Значення 2025 року опубліковано 9 квітня 2026 року; таблиця бази даних має для всіх значень статус «A» (звичайний), попередніх позначок не помічено.
05Якість внутрішньої доставки
Румуніясильніше
Відмінна

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.
Сербія
Добра

RATEL (поштовий регулятор) — Якість поштових послуг у 2024 році та бенчмарк експрес-послуг, з офіційними сторінками Pošta Srbije, D Express, City Express, AKS Express і BEX Express (складене джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Класифіковано за вимірюваннями регулятора та власними сторінками перевізників, прочитаними 2026-11-03. RATEL виміряв експрес-послуги п'яти операторів із часткою ринку понад 1% (AKS Express, BEX Express, City Express, D Express, Post Express від Pošta Srbije) в останньому кварталі 2024 року й публікує трирічну таблицю (RATEL, «Quality of postal services in 2024», таблиця 15.14, і звіт про бенчмарк від травня 2025 року): середній час доставки 1,16 дня у 2022 році, 1,26 у 2023 і 1,21 у 2024; відправлення, доставлені протягом одного дня, 87,29%, 80,5% і 83,31%; відправлення, що йшли понад п'ять днів, 0,18%, 3,16% і 0,59%; втрачені відправлення 0,18%, 0,31% і 0,26%; невиконані заявки на забір 15,57%, 35,20% і 24,19%; прибуття кур'єра після заявки на забір 3 год 47 хв, 4 год 16 хв і 4 год 23 хв. Сам RATEL пояснює гірші показники 2023 року страйком у національного оператора в листопаді 2023 року. Pošta Srbije (національний оператор): «близько 1 800 точок доступу та 3 500 районів доставки», понад 1 550 відділень і 6 255 обслуговуваних населених пунктів (її сторінка «Pošta danas»); кур'єрська служба Post Express охоплює всі населені пункти, приймає відправлення на стійках у понад 1 100 місцях, забирає за адресою в понад 140 населених пунктах за послугою «Сьогодні на завтра», пропонує «Сьогодні на сьогодні» у 45 місцях і «Сьогодні на зараз» (як опубліковано) у 1 100 місцях, а також доступні 900 поштоматів (новина Pošta від 25 березня 2026 року, де також повідомляється, що Post Express був найвище оціненою експрес-службою в опитуванні клієнтів RATEL 2025 року, а нею користувалися 79,6% респондентів). Її сайт поштоматів повідомляє про понад 540 місць для посилок без оплати, 154 місця на станціях NIS Petrol і Gazprom та 40 біля магазинів Lidl для посилок з оплатою, 24/7, 48 годин на отримання (сторінки опубліковано 2025 року, змінено 14 січня 2026 року). D Express: 300 поштоматів у 80 містах, 24/7, на автозаправних станціях, у супермаркетах і торгових центрах, 2 робочі дні на отримання (власні сторінки); 35 пунктів видачі посилок, 27 складів доставки, близько 14 млн посилок у 2025 році, 1 300 працівників (реліз Austrian Post від 21 липня 2026 року); «Danas za sutra» забирає до 17:00 і доставляє протягом 24 год або до 14:00 наступного дня, «Dan za dan» — доставка в той самий день між 16:00 і 21:00 у межах Белграда та Нового Сада (власні сторінки FAQ і послуг); відстеження в реальному часі та SMS-сповіщення в пунктах видачі посилок. City Express: поштомати у понад 200 місцях (власна сторінка). AKS Express: 20 центрів зі складами, 850 працівників, поштомати з оплатою карткою (власні сторінки; кількість поштоматів завантажується динамічно й не прочитана). BEX Express: пункти видачі посилок і поштомати (лічильники на її головній сторінці є скриптами й не читалися), відстеження в реальному часі та «otkupnina (pouzeće)» (накладений платіж) у переліку послуг. Типовий результат — доставка наступного дня, яку продають по всій країні, відстеження є стандартом, а три-чотири мережі поштоматів існують паралельно; але 17% відправлень повільніші за один день, чверть заявок на забір не виконується в тесті регулятора, а наведені вище кількості поштоматів — це заяви компаній, що перетинаються невідомим чином і не перераховувалися незалежно, тому оцінка «good», а не «excellent».
Примітки
Чотири застереження. (1) Бенчмарк регулятора вибірково охоплює відправлення п'яти операторів за один квартал; він не охоплює всіх посилок, а 2024 рік — останній опублікований. (2) Показники поштоматів: Pošta «близько 900» (новини) проти 540 + 154 + 40 на її сайті поштоматів (ці два числа можуть сумуватися по-різному), D Express 300, City Express 200+; кількість AKS і BEX не прочитано; разом не додавалися. (3) Зміна ринку: Austrian Post оголосила 21 липня 2026 року, що купить 100% D Express і об'єднає її з дочірньою City Express; на власній головній сторінці City Express повідомляється, що купівлю завершено 1 жовтня 2026 року (у релізі Austrian Post сказано, що завершення залежало від регуляторного схвалення); обидві мережі мають поступово об'єднати, тож наведені вище кількості зміняться. (4) Обмеження доступу: posta.rs відповідає на curl кодом HTTP 403 на головній сторінці (її новини, FAQ, «Pošta danas» та сторінки поштоматів були доступні), postexpress.rs відхиляв з'єднання, а Internet Archive відмовив в автоматизованих запитах (HTTP 429) 2026-11-03, тож власні сервісні сторінки Post Express не читали; його строки доставки взято з новини Pošta і від регулятора. Тарифи, ціни та доставку у вихідні не оцінювали.

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Румунія підходить краще — 2 з 3

01Рівень умисних вбивств
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
Сербія
0,82/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS0101, per 100k), Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
2024: 54 умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 0,82 на 100 000 (Eurostat crim_off_cat, оновлено 2026-04-29; знаменник — 6 605 168 мешканців на 1 січня 2024 року, Eurostat demo_pjan, оцінки Статистичного управління Республіки Сербія (RZS)). Сербія є країною-кандидатом, і значення за 2025 рік у Eurostat для неї ще немає. За 6,6 млн мешканців один випадок зсуває показник приблизно на 0,015, тож ряд нестабільний: 2015 — 1,35 (96 випадків), 2016 — 1,50 (106), 2017 — 1,12 (79), 2018 — 1,49 (104), 2019 — 1,15 (80), 2020 — 1,10 (76), 2021 — 1,06 (73), 2022 — 1,03 (70), 2023 — 1,17 (78), 2024 — 0,82 (54); 2024-й — найнижче значення з початку ряду у 2008 році (1,74, 128 випадків). Замахи до 0,82 не входять: Eurostat наводить їх окремо (ICCS0102, 116 випадків у 2024 році = 1,76 на 100 000). Охоплення: без Косова. Довідкові метадані Eurostat до статистики злочинності зазначають: «RS: дані поліції, прокуратури та судів не включають регіон Косово і Метохія» (https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/crim_sims.htm; Eurostat показує Косово як окрему юрисдикцію, відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 1244/99), у таблицях RZS є примітка «з 1999 року без даних для АК Косово і Метохія», а знаменник також не включає Косово (перепис 2022 року там не проводився). Перехресні перевірки. (1) База даних RZS, показник цілей сталого розвитку (SDG) 16.1.1 «Кількість жертв умисних убивств на 100 000 населення» (джерело: Міністерство внутрішніх справ, data.stat.gov.rs, таблиця SDGUN160101, прочитано 2026-11-03): 2015 — 1,41, 2016 — 1,64, 2017 — 1,22, 2018 — 1,50, 2019 — 1,27, 2020 — 1,22, 2021 — 1,13, 2022 — 1,11, 2023 — 1,34, 2024 — 0,91 і 2025 — 1,13 (чоловіки 1,82, жінки 0,48; близько 74 жертв на 6,57 млн мешканців, арифметика SettleMetric). Показник міністерства — це показник жертв, і він щороку на 0,01-0,17 перевищує показник зареєстрованих правопорушень Eurostat (2024: 0,91 проти 0,82). Опублікованого узгодження не знайдено; імовірна причина — облік жертв, а не правопорушень (одне правопорушення може мати кількох жертв), але це наш висновок, а не твердження жодного з джерел. Значення за 2025 рік у Eurostat ще немає, тож останнє національне значення — 1,13 (жертви, дані міністерства). (2) Статистика причин смерті (Eurostat hlth_cd_aro, МКХ-10 X85-Y09 «Напад» плюс віддалені наслідки Y87.1, назва набору даних «deaths by country of residence and occurrence», категорія «all deaths reported in the country», geo RS; прочитано 2026-11-03): 2018 — 98 смертей, 2019 — 86, 2020 — 89, 2021 — 73, 2022 — 53, 2023 — 93, 2024 — 55 (0,83 на 100 000 при 6 605 168, арифметика SettleMetric). Кількість смертей у 2024 році (55) відрізняється від 54 умисних убивств, зареєстрованих поліцією, на одиницю, але в інші роки обидва ряди розходяться до 17 випадків (2022: 53 смерті проти 70 правопорушень; 2023: 93 проти 78; 2020: 89 проти 76), бо рахують різне: смерті протягом календарного року, віднесені до нападу як причини смерті, проти правопорушень, зареєстрованих поліцією за рік. Правдоподібні причини: смерть може настати в пізніший рік, ніж правопорушення, і не кожну смерть унаслідок нападу поліція реєструє як умисне вбивство, але жодне джерело не публікує узгодження, тож це наш висновок. Сама база даних RZS (data.stat.gov.rs, таблиця 18030302) публікує смерті лише за розділами МКХ-10 (розділ про травми S00-T98), а не за нападом, тож кількість смертей від нападу взято з публікації Eurostat. Практика реєстрації та правові визначення різняться між країнами, тому сприймайте рівень як контекст.
02Вартість приватної медицини
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.
Сербія
немає перевірених даних
03Рівень володіння англійською
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
Сербія
Високий

EF English Proficiency Index 2025 - Serbia (rank 25/123, score 578, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Власна категорія, що спирається на EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Сербія посідає 25-те місце зі 123 країн і регіонів із 578 балами, у межах категорії High за EF (від 550 до 599, за сторінкою EF «About EPI»), із зеленою позначкою +10 балів порівняно з попереднім результатом на сторінці країни EF; середній світовий показник — 488. За навичками: читання 587, аудіювання 574, письмо 536, мовлення 499. Регіони: Воєводина 587, Південна і Східна Сербія 554, Шумадія і Західна Сербія 520 (на сторінці також указано Косово, 565, яке виходить за межі цього профілю). Міста: Белград 594, Новий Сад 580. За нашим підрахунком за 24 назвами, показаними на оглядовій сторінці EF, 20 європейських країн мають вищий бал, ніж Сербія (Нідерланди, Хорватія, Австрія, Німеччина, Норвегія, Португалія, Данія, Швеція, Бельгія, Словаччина, Румунія, Фінляндія, Польща, Латвія, Північна Македонія, Болгарія, Греція, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Чехія); у тексті сторінки EF європейська позиція Сербії не вказана. Віднесено до категорії «high», як Болгарія (594), Греція (592) і Чехія (582) у цьому наборі даних, і вище за Албанію (532) та Молдову (531), які належать до «moderate». Друге джерело (самозвіт, не специфічний для англійської): Статистичне управління Республіки Сербія, Обстеження освіти дорослих 2022 (випуск № 293 від 31.10.2023, методика Eurostat): 87% респондентів віком від 18 до 69 років кажуть, що володіють однією іноземною мовою, близько 60% — двома й близько 42% — трьома або більше, а у випуску сказано: «більшість респондентів користується англійською, далі йдуть російська, німецька, французька й угорська»; на його діаграмі англійська має 52,8%, російська 18,7%, німецька 5,7%, французька 4,3%, угорська 1,2% та інші 17,3%, без зазначення бази для 100%. Таблиця Eurostat edat_aes_l21 (вік від 25 до 64 років, 2022 рік) дає 11,9% без іноземної мови, 55,8% з однією, 25,3% з двома й 6,9% з трьома або більше. У випуску зазначено, що мови народів колишньої Югославії вважаються іноземними, тож ці частки завищують рівень англійської. Сумнів: індекс EF побудовано на дорослих, які пройшли власний тест EF (2,2 млн у 2025 році, за оглядовою сторінкою EF), тобто на самовідібраній групі, а мовлення є найслабшою навичкою Сербії (499, у верхній частині категорії Low за EF); за межами Белграда, Нового Сада та сфери послуг англійську не можна вважати даністю, а мову державних установ (сербську) для цього значення в офіційному джерелі повторно не перечитували. Категорію визначає бал EF.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Тут майже порівну

01Регулювання криптовалют
Румунія
Легально, регульовано

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.
Сербія
Легально, регульовано

Law on Digital Assets (Zakon o digitalnoj imovini, RS Official Gazette 153/2020, applied from 29 June 2021) with the National Bank of Serbia digital-assets page and register of virtual-currency service providers; Securities Commission registers; Law on Personal Income Tax Articles 72, 72a, 73, 77, 79a and 95

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Зберігання, купівля, продаж і виведення криптовалюти в готівку є законними для приватних осіб у Сербії в межах спеціального ліцензійного режиму. РЕГУЛЮВАННЯ. Закон про цифрові активи (Zakon o digitalnoj imovini, Офіційний вісник Республіки Сербія № 153/2020) набув чинності 29 грудня 2020 року й застосовується з 29 червня 2021 року (стаття 146; прочитано в англійському перекладі Міністерства фінансів, https://www.mfin.gov.rs//upload/media/A21I5r_62d6601427e70.pdf). Національний банк Сербії (NBS) станом на 2026-11-03 на своїй сторінці про цифрові активи досі наводить лише цей номер вісника й не називає жодного акта про внесення змін. Нагляд розділено (стаття 10): NBS відповідає за віртуальні валюти (активи, «не випущені й не гарантовані центральним банком чи органом публічної влади», наприклад біткоїн), Комісія з цінних паперів — за цифрові токени та цифрові активи, що є фінансовими інструментами, а гібридний актив поділяється за своїми ознаками. Компанія, що надає послуги з цифровими активами (дев'ять послуг зі статті 3: виконання замовлень, купівля й продаж за гроші, обмін між активами, зберігання, випуск і розміщення, реєстри застав, прийом і переказ платежів, управління портфелем, торговельні платформи), потребує ліцензії наглядового органу (стаття 4), повинна мати організаційно-правову форму компанії (стаття 52) і мати мінімальний капітал EUR 20 000, 50 000 або 125 000 залежно від послуги (стаття 54). Реєстр постачальників послуг з віртуальними валютами NBS станом на 2026-11-03 містить три ліцензовані фірми (VESCON DOO, MCM 965 D.O.O., AX CRYPTO DOO; реєстрові номери 500, 505, 510). Реєстр постачальників послуг з цифровими токенами Комісії з цінних паперів містить ті самі три (ліцензії від 17.03.2023 для двох і від 29.05.2025 для третьої), а її реєстр затверджених white paper налічує 16 рішень від 26.05.2022 до 12.10.2026 (14 white paper і 2 доповнення, пропозиції токенів сербських компаній). NBS заявляє, що надання послуг з віртуальними валютами без її ліцензії «заборонено Законом про цифрові активи й вважається кримінальним правопорушенням за Кримінальним кодексом»; стаття 131(4)-(5) дозволяє наглядовому органу заборонити діяльність і оштрафувати фізичну особу, яка надає послуги без ліцензії, на суму від RSD 30 000 до 2 000 000. ЩО ЗАКОН ЗАЛИШАЄ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ. Жодна норма закону не обмежує, хто може набувати чи утримувати цифрові активи: позабіржова (OTC) торгівля дозволена, а сторони «не зобов'язані користуватися послугами жодного постачальника послуг із цифровими активами» (стаття 36); майнінг дозволений, а майнери можуть продавати через постачальника або OTC (стаття 6); вторинна торгівля активами, випущеними за кордоном, дозволена (стаття 31). ОБМЕЖЕННЯ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ АБО ЇХНЬОГО БАНКІНГУ. (1) У роздрібній торгівлі продавець може приймати цифрові активи за товари чи послуги лише через ліцензованого постачальника послуг приймання й переказу, який конвертує їх у гроші; приймання чи переказ «безпосередньо від споживача торговцеві не допускається» (стаття 97). (2) Банки, страховики, платіжні установи та установи електронних грошей, що перебувають під наглядом NBS, не можуть володіти цифровими активами, бути постачальниками чи користувачами послуг із цифровими активами, за винятком того, що банки можуть зберігати криптографічні ключі (стаття 13); це зобов'язує самі установи, а не їхніх клієнтів. (3) Віртуальну валюту не можна внести до капіталу компанії як внесок у натуральній формі — її слід спершу конвертувати в гроші (стаття 14(1)). (4) Юридичні особи та підприємці (не фізичні особи), які набувають віртуальну валюту без залучення ліцензованого постачальника, мусять повідомити про володіння до Реєстру власників віртуальної валюти NBS (стаття 85(3); повідомлення NBS). (5) Платежі в динарах і в іноземній валюті, пов'язані з угодами з цифровими активами, підпорядковуються правилам про платіжні послуги та валютні операції (стаття 12). (6) Ліцензовані постачальники є суб'єктами, на яких поширюються вимоги щодо протидії відмиванню коштів; спрощена ідентифікація застосовується лише нижче RSD 15 000 за транзакцію та RSD 40 000 на місяць або RSD 120 000 на рік (Закон про AML/CFT, стаття 16a, англійська консолідована редакція до Офіційного вісника 19/2025, розміщена Управлінням із запобігання відмиванню коштів). ПОДАТКОВИЙ КОНТЕКСТ, а не вхідні дані критерію. Закон про податок на доходи фізичних осіб, офіційний англійський переклад на purs.gov.rs (консолідована редакція до Офіційного вісника 19/2025, чинна з 14.03.2025): відчуження цифрових активів є приростом капіталу (стаття 72(1)(6)), який оподатковується за ставкою 15% (стаття 77) з різниці між ціною продажу та документально підтвердженою вартістю придбання (стаття 74); обмін одного права на інше оцінюється за ринковою ціною права, що віддається (стаття 73(3)), тож обмін одного криптоактиву на інший є оподатковуваним відчуженням; активи, отримані майнінгом і оподатковані як інший дохід за статтею 85(1)(16), приймають цю податкову базу як вартість придбання (стаття 74); приріст за активами, якими особа безперервно володіє щонайменше десять років, не вважається приростом капіталу (стаття 72a(1)(5)); капітальний збиток можна зарахувати проти приросту протягом п'яти років (стаття 78); якщо виручку від продажу вкладено протягом 90 днів у статутний капітал сербської компанії чи інвестиційного фонду, що базується в Сербії, 50% податку звільняється, а якщо вкладено протягом 12 місяців — 50% повертається (стаття 79a); декларацію слід подати протягом 120 днів після завершення кварталу відчуження (стаття 95(2); у новині Податкової адміністрації також названо форму PPDG-3R). Сербський консолідований текст, чинний з 01.01.2026, наведено до Офіційного вісника 109/25, який змінив статті 15, 21, 89, 95 і 98 (статей 72, 72a і 79a серед них немає), а на сторінці Податкової адміністрації про закон зазначено пізніший акт — Офіційний вісник 80/26, який не прочитано, тож строк за статтею 95 і будь-які зміни 2026 року не підтверджено. КЛАСИФІКАЦІЯ. Віднесено до категорії «legal-regulated»: зберігання, торгівля, майнінг, OTC-угоди та виведення в готівку законні, а ліцензійний режим працює, але єдина податкова пільга для приватних власників — звільнення після десяти років володіння (не сприятлива логіка одного року чи часового тесту, що віднесла Німеччину, Португалію та Чехію до «legal-friendly»), обміни криптовалюти на криптовалюту оподатковуються, а роздрібний платіж у криптовалюті має проходити через ліцензованого посередника. Не «restricted» (як Молдова, де немає рамок авторизації, а оплата криптовалютою не дозволена): ліцензований шлях для платежів існує, і ніщо в законі не забороняє фізичним особам зберігати, торгувати чи виводити в готівку. Та сама категорія, що й Албанія, Чорногорія та Хорватія в цьому наборі даних. НЕ ПРОЧИТАНО АБО СУМНІВНО. Підзаконні акти NBS і Комісії з цінних паперів на виконання закону; будь-яка заява NBS про використання резидентами іноземних бірж, що не мають сербської ліцензії (заборони закону спрямовані на постачальників, а NBS попереджає громадськість про неліцензованих постачальників); чи відмовляють сербські банки на практиці в переказах, пов'язаних з криптовалютою; Офіційний вісник 80/26. Сербський оригінал на nbs.rs має нечитабельний текстовий шар, тому використано англійський переклад. Суворіше тлумачення статей 13 і 97 дало б «restricted».
02Рівень фінансового контролю
Румуніясильніше
Низький

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.
Сербія
Помірний

Складена оцінка: Закон про валютні операції (Zakon o deviznom poslovanju, Офіційний вісник Республіки Сербія 62/2006 ... 30/2018, 19/2025) з Рішенням NBS про умови, за яких резиденти можуть тримати іноземну валюту на банківських рахунках за кордоном, рішеннями NBS про платежі за кордон та про особисті й фізичні перекази, Закон про запобігання відмиванню коштів, стаття 46, і правила Митної адміністрації щодо декларування готівки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Складена оцінка; кожне вхідне значення прочитано в першоджерелі 2026-11-03. Сербія перебуває поза ЄС і зберігає валютне законодавство. (1) Конвертованість і режим. Платежі та перекази за поточними операціями між резидентами й нерезидентами «здійснюються вільно» (Закон про валютні операції, стаття 3), а за капітальними операціями — «вільно, якщо інше не передбачено» (стаття 10; англійська консолідована редакція до 30/2018 на сайті Міністерства фінансів, https://www.mfin.gov.rs//upload/media/KamiGh_62d6602ea0f3f.pdf). NBS заявляє, що проводить «керований плаваючий режим обмінного курсу» (сторінка NBS про монетарну політику). Резидентство (стаття 2): іноземний громадянин є нерезидентом у перший рік перебування і резидентом після понад року на підставі посвідки на проживання або робочої візи (також у посібнику NBS для тих, хто повертається, та на порталі Welcome to Serbia). (2) Рахунки за кордоном. Стаття 27 дозволяє резидентам тримати іноземну валюту на рахунках за кордоном лише «за умов і в порядку, встановлених Національним банком Сербії». Рішення NBS (Офіційний вісник 31/2012 ... 67/2023 і 13/2025, англійський текст на nbs.rs) називає тих, хто може це робити без дозволу, серед них іноземні громадяни, які проживали в Сербії на підставі посвідки на проживання або робочої візи понад один рік (пункт 2(6)), особи з подвійним громадянством, що мають місце проживання в Сербії, та сербські громадяни, яким дозволено перебувати за кордоном до одного року (пункт 2(8)), емігранти й особи, які проходять професійну підготовку за кордоном, а також перелічує випадки, що потребують рішення NBS (наприклад, купівля цінних паперів, коли іноземний ринок вимагає місцевого рахунку, лікування за кордоном, будівельні роботи; пункт 3). Коли підстава зникає, кошти мають бути повернуті, а рахунок закритий протягом 30 днів. Отже, резидент, який є лише громадянином Сербії, не може вільно тримати рахунок за кордоном; іноземець, який минув перший рік, може. (3) Платежі та перекази за кордон. Міжнародні платежі проходять через банк, платіжну установу, емітента електронних грошей або пошту, а резидент надає банку документ, що підтверджує платіжне зобов'язання, якщо банк і клієнт письмово не домовилися про інше (тоді клієнт зберігає документ десять років) (Рішення NBS про платежі за кордон, 24/2007 ... 111/2015 і 13/2025). Резидент — фізична особа може переказувати за кордон через банк до EUR 10 000 на місяць як подарунки, допомогу родині чи спадщину, а більше — за наявності документів (Рішення NBS про особисті та фізичні перекази, 67/2006, 52/2008, 18/2009, яке NBS досі наводить у переліку). Нерезидент може отримувати з-за кордону будь-яку суму й надсилати кошти за кордон, але з нерезидентського рахунку — лише після підтвердження, що податкові зобов'язання перед Сербією виконано (стаття 29; портал Welcome to Serbia); на перекази з нерезидентського ощадного рахунку така умова не поширюється. (4) Інвестиції за кордоном. Резиденти можуть вільно купувати за кордоном пайові цінні папери й нерухомість, довгостроковий борг емітентів з ЄС і ОЕСР та інший борг за правилом рейтингів NBS; іноземні інвестиційні фонди — лише через резидентів — керуючих фондами; короткострокові цінні папери емітентів з ЄС (статті 11-17; посібник NBS для тих, хто повертається). (5) Національна валюта. Платежі та перекази між резидентами й усередині Сербії мають здійснюватися в динарах, з переліченими винятками; договори можуть укладатися в іноземній валюті, але сплачуються в динарах (стаття 34). (6) Готівка між особами. Починаючи з Офіційного вісника 94/2024, особа, яка продає товари, нерухомість чи послуги, не може приймати готівку на суму EUR 10 000 або більше в динарному еквіваленті (одиночні чи пов'язані платежі, або договори протягом одного року); цю суму «необхідно сплачувати через банківський рахунок», і фізична особа, яка отримує готівку за позикою чи договором купівлі-продажу нерухомості, зв'язана тим самим обмеженням (Закон про AML/CFT, стаття 46, англійська консолідована редакція до 19/2025 на apml.gov.rs); суб'єкти, на яких поширюються вимоги AML, повідомляють про готівкові операції на EUR 15 000 і більше (стаття 47). Обмеження на готівку між приватними особами та жодного іншого обмеження на готівку між підприємствами не знайдено. (7) Готівка через кордон. Кожна фізична особа має декларувати фізично переносні платіжні засоби на суму EUR 10 000 або більше під час в'їзду чи виїзду. Іноземці, що прибувають, можуть ввозити необмежену іноземну готівку, отримати митну довідку на задекларовану суму й вивозити до EUR 10 000 (більше — лише за цією довідкою або підтвердженням зняття коштів у банку); іноземці, які живуть і працюють у Сербії понад рік, можуть вивозити до EUR 10 000; резиденти — громадяни Сербії можуть вивозити іноземну валюту на EUR 10 000 і більше «лише на підставі підтвердження еміграції»; динари — лише в еквіваленті до EUR 10 000 на особу (сторінки carina.rs, оновлені 13-18 березня 2026 року). (8) Доступ іноземців до банківських послуг. Фізична особа-нерезидент може відкрити динарні та валютні рахунки за паспортом і документом, що підтверджує місце проживання протягом останнього року; банк застосовує належну перевірку клієнтів за вимогами AML і «вільно вирішує щодо вибору клієнтів» (Закон про банки, стаття 41(3)), але не може відмовити на дискримінаційних підставах, наприклад за ознакою громадянства (портал Welcome to Serbia). Класифіковано як «moderate»: конвертованість за поточними операціями, вільні капітальні операції за замовчуванням, відсутність обмежень на те, що нерезиденти отримують чи надсилають, відсутність обмеження готівки між приватними особами, а іноземець може тримати рахунок за кордоном, ставши резидентом; але держава зберігає контроль, якого немає в країнах ЄС: підкріплені документами платежі за кордон, місячний ліміт особистих переказів EUR 10 000, рахунки за кордоном лише для перелічених резидентів, розрахунки лише в динарах усередині країни, ліміт готівки EUR 10 000 для продавців і обмеження вивезення готівки для резидентів Сербії. Албанія та Молдова також належать до «moderate». Суворіше тлумачення («high») можна обґрунтувати для резидента — громадянина Сербії, який не може тримати рахунок за кордоном.
Примітки
ЩО НЕ ПРОЧИТАНО АБО ВИКЛИКАЄ СУМНІВ. (a) До закону внесено зміни Офіційним вісником 19/2025 (чинні з 14 березня 2025 року; сербський консолідований текст NBS на них посилається). ЗМІ та юридичні видавці описують цю зміну як таку, що стосується авторизованих обмінних пунктів (реєстр веде NBS, зупинення діяльності, штрафи); її текст не читали, оскільки сербська консолідована редакція на nbs.rs має нечитабельний текстовий шар, тому для процитованих статей використано англійську консолідовану редакцію Міністерства фінансів (до 30/2018); номери статей 26-29 збігаються в сербському тексті. (b) Класифікацію валютної системи МВФ і статус за статтею VIII не наведено: imf.org відповів HTTP 403, а elibrary.imf.org повернув порожню відповідь, тож жодної сторінки МВФ не прочитано. (c) Не перевірено: сербську податкову звітність щодо іноземних рахунків і обмін за CRS, детальний зміст рішення NBS про відкриття валютних рахунків, правило NBS 2011 року про документи для великих зняттів готівки та практику банків, коли надходження з-за кордону перевищують пороги AML. (d) Портал Welcome to Serbia стверджує, що іноземці, які стають резидентами, можуть тримати рахунки «у країні, громадянами якої вони є»; текст рішення NBS не називає такого обмеження для іноземних громадян, але власні відповіді NBS на поширені запитання тлумачать випадки осіб із подвійним громадянством і сербів за кордоном як обмежені країною, що видала паспорт або документ про проживання, тож подібне тлумачення може застосовуватися й до іноземців. (e) Платіжні картки: у посібнику для тих, хто повертається, сказано, що платежі карткою за кордоном потребують підтвердного документа, наприклад рахунка або сторінки бронювання готелю, що банки на практиці опрацьовують автоматично; це не перевірялося. (f) Поширені запитання NBS щодо валютних правил, посібник NBS для тих, хто повертається (жовтень 2019 року), і сторінки Welcome to Serbia мають роз'яснювальний характер; правовий текст міститься в законі та рішеннях, названих вище.
03Податкове навантаження фрилансера
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
Сербіясильніше
11,5%

Податковий механізм SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (ZPDG arts. 15a, 33a, 37a, 38, 87-89; ZDOSO arts. 22, 36-44, 52a; найнижча база внесків RSD 51 297 згідно з Sl. glasnik RS 112/25; посібники Податкової адміністрації за квітень 2026 року)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема = rs-preduzetnik (preduzetnik, індивідуальний підприємець, який веде подвійний бухгалтерський облік і виплачує собі особисту зарплату на найнижчій базі внесків) за виручки €60 000 = RSD 7 044 108 (117,4018 RSD за EUR) із 10% витрат, що відраховуються (RSD 704 411), прибуток RSD 6 339 697. Особиста зарплата RSD 51 297 на місяць = 615 564 на рік, валова, разом з її власними відрахуваннями, і віднімається як бізнес-витрата. Внески лише із зарплати: (24% + 10,3% + 0,75%) = 35,05% × 51 297 = 17 979,60 на місяць = 215 755,18 на рік. Податок на доходи із зарплати: 10% × (51 297 - 34 221) = 1 707,60 на місяць = 20 491,20 на рік. Податок на доходи з решти прибутку: 10% × (6 339 697 - 615 564) = 572 413,30. Річний податок на доходи фізичних осіб (ZPDG art. 87-89) із середньою річною зарплатою 2025 року RSD 1 813 032 (3× = 5 439 096; 6× = 10 878 192; особиста знижка 40% = 725 213): враховуваний дохід = 6 339 697 - 215 755,18 - 20 491,20 - 572 413,30 = 5 531 037,32; дохід для оподаткування = 5 531 037,32 - 5 439 096 = 91 941,32; особиста знижка обмежена 50% = 45 970,66; оподатковувана сума 45 970,66 × 10% = 4 597,07 (нуль для платника віком до 40 років). Відрахування = 215 755,18 + 20 491,20 + 572 413,30 + 4 597,07 = 813 256,75 з RSD 7 044 108 = 11,55%, округлено до 11,5 (808 659,68 = 11,48% для платника віком до 40 років). З цього внески становлять 3,1 пункту (RSD 215 755), а податок на доходи — 8,5 пункту (RSD 597 502).
Примітки
Показник відображає сталий стан для податкового резидента молодшого за пенсійний вік: самотня особа без дітей, без іншого доходу, з медичним страхуванням, що сплачується в Сербії, і без витрат на бухгалтера. Чому перемагає ця схема: інші доступні варіанти за такого розміру доходу коштують дорожче. Frilenser (фрилансер без реєстрації підприємцем; rs-freelancer, модель 2 з нормованими витратами: податок 10%, PIO (пенсійне й інвалідне страхування) 24% і медичне страхування 10,3% з доходу після вирахування RSD 66 733 на квартал плюс 34% від валового доходу) сплачує RSD 1 941 305 (27,6%); за моделі 1 — RSD 3 584 625 (50,9%); якщо фрилансер застрахований на іншій підставі й не має сплачувати внесок на медичне страхування, він сплачує RSD 1 489 941 (21,2%). DOO (товариство з обмеженою відповідальністю), де власник є засновником-директором і весь прибуток розподіляється (rs-doo-owner: внески з найнижчої бази, податок на прибуток 15%, податок на дивіденди 15%), сплачує RSD 1 915 149 (27,2%). Схема paušal (rs-preduzetnik-pausal) за такого доходу недоступна, бо ліміт обороту становить RSD 6 000 000 (близько €51 100); вона коштувала б RSD 1 158 504 (16,4%) — фіксована сума, що не залежить від доходу (паушальний дохід RSD 214 300 на місяць для NACE 62.01/62.02, однаковий у Белграді, Новому Саді та Ніші). Підприємець, який веде бухгалтерський облік, але не виплачує собі особисту зарплату, винен внески 35,05% з усього прибутку й сплачував би приблизно від 30,0% до 40,5% виручки (від RSD 2,11 до 2,86 млн) залежно від того, як трактується база внесків, тому зарплата є стандартним вибором; мінімальна зарплата дає лише мінімальні пенсійні та медичні права. Чого показник не враховує: оплати бухгалтера (подвійний бухгалтерський облік обов'язковий), ПДВ (€60 000 нижче ліміту RSD 8 000 000; вище нього реєстрація обов'язкова, а послуги іноземним бізнес-клієнтам виходять за межі сербського ПДВ), авансових платежів, зарахування іноземних податків і податкових угод, а також будь-яких реєстраційних зборів. Річний податок на доходи розраховано за порогами середньої зарплати 2025 року, бо середня зарплата за 2026 рік публікується лише у 2027-му; реальні пороги 2026 року будуть вищими, тож річний податок у RSD 4 597 найімовірніше дорівнюватиме нулю. Винагороди від одного клієнта, які відповідають п'яти з дев'яти критеріїв тесту самостійності, оподатковуються як інший дохід за ставкою 20% плюс внески з валової суми без нормованих витрат, що зробило б цей варіант значно дорожчим.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Тут майже порівну

01Рівень умисних вбивств
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
Сербія
0,82/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS0101, per 100k), Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
2024: 54 умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 0,82 на 100 000 (Eurostat crim_off_cat, оновлено 2026-04-29; знаменник — 6 605 168 мешканців на 1 січня 2024 року, Eurostat demo_pjan, оцінки Статистичного управління Республіки Сербія (RZS)). Сербія є країною-кандидатом, і значення за 2025 рік у Eurostat для неї ще немає. За 6,6 млн мешканців один випадок зсуває показник приблизно на 0,015, тож ряд нестабільний: 2015 — 1,35 (96 випадків), 2016 — 1,50 (106), 2017 — 1,12 (79), 2018 — 1,49 (104), 2019 — 1,15 (80), 2020 — 1,10 (76), 2021 — 1,06 (73), 2022 — 1,03 (70), 2023 — 1,17 (78), 2024 — 0,82 (54); 2024-й — найнижче значення з початку ряду у 2008 році (1,74, 128 випадків). Замахи до 0,82 не входять: Eurostat наводить їх окремо (ICCS0102, 116 випадків у 2024 році = 1,76 на 100 000). Охоплення: без Косова. Довідкові метадані Eurostat до статистики злочинності зазначають: «RS: дані поліції, прокуратури та судів не включають регіон Косово і Метохія» (https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/crim_sims.htm; Eurostat показує Косово як окрему юрисдикцію, відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 1244/99), у таблицях RZS є примітка «з 1999 року без даних для АК Косово і Метохія», а знаменник також не включає Косово (перепис 2022 року там не проводився). Перехресні перевірки. (1) База даних RZS, показник цілей сталого розвитку (SDG) 16.1.1 «Кількість жертв умисних убивств на 100 000 населення» (джерело: Міністерство внутрішніх справ, data.stat.gov.rs, таблиця SDGUN160101, прочитано 2026-11-03): 2015 — 1,41, 2016 — 1,64, 2017 — 1,22, 2018 — 1,50, 2019 — 1,27, 2020 — 1,22, 2021 — 1,13, 2022 — 1,11, 2023 — 1,34, 2024 — 0,91 і 2025 — 1,13 (чоловіки 1,82, жінки 0,48; близько 74 жертв на 6,57 млн мешканців, арифметика SettleMetric). Показник міністерства — це показник жертв, і він щороку на 0,01-0,17 перевищує показник зареєстрованих правопорушень Eurostat (2024: 0,91 проти 0,82). Опублікованого узгодження не знайдено; імовірна причина — облік жертв, а не правопорушень (одне правопорушення може мати кількох жертв), але це наш висновок, а не твердження жодного з джерел. Значення за 2025 рік у Eurostat ще немає, тож останнє національне значення — 1,13 (жертви, дані міністерства). (2) Статистика причин смерті (Eurostat hlth_cd_aro, МКХ-10 X85-Y09 «Напад» плюс віддалені наслідки Y87.1, назва набору даних «deaths by country of residence and occurrence», категорія «all deaths reported in the country», geo RS; прочитано 2026-11-03): 2018 — 98 смертей, 2019 — 86, 2020 — 89, 2021 — 73, 2022 — 53, 2023 — 93, 2024 — 55 (0,83 на 100 000 при 6 605 168, арифметика SettleMetric). Кількість смертей у 2024 році (55) відрізняється від 54 умисних убивств, зареєстрованих поліцією, на одиницю, але в інші роки обидва ряди розходяться до 17 випадків (2022: 53 смерті проти 70 правопорушень; 2023: 93 проти 78; 2020: 89 проти 76), бо рахують різне: смерті протягом календарного року, віднесені до нападу як причини смерті, проти правопорушень, зареєстрованих поліцією за рік. Правдоподібні причини: смерть може настати в пізніший рік, ніж правопорушення, і не кожну смерть унаслідок нападу поліція реєструє як умисне вбивство, але жодне джерело не публікує узгодження, тож це наш висновок. Сама база даних RZS (data.stat.gov.rs, таблиця 18030302) публікує смерті лише за розділами МКХ-10 (розділ про травми S00-T98), а не за нападом, тож кількість смертей від нападу взято з публікації Eurostat. Практика реєстрації та правові визначення різняться між країнами, тому сприймайте рівень як контекст.
02Вартість життя (одна особа, без оренди)
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
Сербіясильніше
$509/міс

Статистичне управління Республіки Сербія (RZS) — Обстеження бюджетів домогосподарств (Anketa o potrošnji domaćinstava) 2025: середнє місячне індивідуальне споживання домогосподарств за групами COICOP (таблиця бази даних 01010201), перераховане на одну споживчу одиницю (одну дорослу особу) за шкалою еквівалентності обстеження

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
RZS не публікує показник витрат домогосподарств з однієї особи, лише середні по домогосподарствах, тому використано власну одиницю обстеження для однієї дорослої особи — споживчу одиницю. Вхідні дані. (1) Обстеження бюджетів домогосподарств 2025, усі домогосподарства, середнє місячне індивідуальне споживання 109 787 RSD на домогосподарство (таблиця бази даних RZS 01010201 «Personal household consumption, monthly average», Сербія загалом, востаннє оновлено 2026-04-09, прочитано 2026-11-03; дванадцять груп COICOP у сумі точно дають підсумок; такий самий показник наведено в статистичному випуску RZS від 9 квітня 2026 року). Обстеження 2025 року вже в цінах 2025 року, тому підвищення цін не застосовується. (2) Споживчі одиниці: остаточний бюлетень 2024 року (Обстеження бюджетів домогосподарств 2024, Бюлетень 724, https://publikacije.stat.gov.rs/G2025/pdfE/G20255724.pdf, таблиця 6.1) наводить 2,03 споживчої одиниці на домогосподарство за шкалою ОЕСР, яку застосовує обстеження (голова домогосподарства — 1, кожен інший член віком від 14 років — 0,7, дитина до 14 років — 0,5; 2,57 члена на домогосподарство); у бюлетені 2023 року те саме 2,03. Бюлетень 2025 року ще не вийшов, тому 2,03 застосовано до 2025 року. (3) Оренда: в обстеженні немає умовної оренди (споживання означає витрати плюс вартість власновиробленої їжі, напоїв і дров), тож вилучається лише фактична оренда. Бюлетень 2024 року (таблиця 3.1) показує 993 RSD «фактичної оренди, сплаченої орендарями» та 294 RSD «іншої фактичної оренди» на домогосподарство на місяць (1 287 RSD, 1,3% витрат) у групі житла; підвищена до 2025 року за сербським ГІСЦ для фактичної оренди (Eurostat prc_hicp_aind, CP041, річні середні 167,7 у 2024 році та 178,4 у 2025 році, ×1,0638) вона становить 1 369 RSD. Арифметика. 109 787 - 1 369 = 108 418 RSD на домогосподарство; / 2,03 = 53 408 RSD на споживчу одиницю на місяць. RSD у USD = сума / 117,4018 RSD за EUR (Eurostat ert_bil_eur_m, середньомісячне значення курсу Національного банку Сербії за вересень 2026 року) × 1,1179 USD за EUR (референтний курс євро ЄЦБ на 2026-11-03): 53 408 / 117,4018 = EUR 454,91; × 1,1179 = USD 508,55, показано як $509. 12 рядків (групи COICOP за RZS, житло без оренди) підсумовуються в cost-breakdown.
Примітки
Що це за показник. Це не виміряне домогосподарство з однієї особи: це середнє приватне домогосподарство Сербії (постійні мешканці; колективні домогосподарства не охоплено; Косово не охоплено), поділене на 2,03 споживчої одиниці обстеження, тобто на те, що витрачала б одна доросла особа, якби витрати домогосподарства відповідали шкалі ОЕСР. Він включає вартість власного виробництва (їжа, напої, дрова), тож сільські домогосподарства мають вагу, а частка їжі висока (36,6% витрат 2025 року). Це середнє по країні, а не бюджет іноземного віддаленого працівника в Белграді: у 2024 році домогосподарства Белградського регіону витрачали 108 400 RSD на місяць проти 98 165 RSD по країні (+10%) за 2,42 члена проти 2,57 (бюлетень 2024 року, таблиця 3.1). Точність. 2024 рік: обстежено 6 227 домогосподарств (70% із запланованих 8 856); інтервал 95% для середнього по домогосподарству за 2024 рік становить від 96 119 до 100 180 RSD (коефіцієнт варіації близько 1%), тож похибка вибірки становить близько 2%; розмір вибірки 2025 року не знайдено. Чому споживчі одиниці. Альтернативи — розрахунок на одного члена домогосподарства (109 787 - 1 369 = 108 418 RSD / 2,57 члена = $402), що занижує показник для однієї дорослої особи, бо враховує дітей і розподіляє спільні витрати на більшу кількість людей, або домогосподарство з однієї особи, яке RZS не публікує. Перевірка за спостережуваними домогосподарствами з однією дорослою особою: гармонізовані таблиці Eurostat за Обстеженням бюджетів домогосподарств містять сербські дані за референтні 2015 і 2020 роки за типами домогосподарств (hbs_exp_t134, hbs_str_t211, hbs_str_t224, hbs_car_t313; оновлено в жовтні 2025 року). Домогосподарства з однією дорослою особою (28,8% домогосподарств у 2020 році, група, що включає багатьох пенсіонерів) витрачали 7 749 PPS на рік на домогосподарство у 2020 році й 8 127 у 2015 році проти 14 285 і 14 355 для всіх домогосподарств, але версія Eurostat включає умовну орендну плату (252 проміле витрат домогосподарств з однією дорослою особою та 161 проміле витрат усіх домогосподарств у 2020 році, чого національні таблиці RZS не роблять). Без фактичної та умовної оренди домогосподарства з однією дорослою особою витрачали 48,2% показника для всіх домогосподарств у 2020 році та 51,3% у 2015 році проти 1/2,03 = 49,3% за шкалою обстеження; застосовані до 108 418 RSD ці частки дають $497 (2020) та $529 (2015), приблизно на 2% нижче й на 4% вище за показані $509. Це співвідношення — арифметика SettleMetric за таблицями Eurostat, а раунд 2020 року не є опублікованим результатом RZS (RZS повідомляє, що власне обстеження 2020 року було перервано пандемією). Інші перевірки. Обстеження 2024 року (98 165 RSD, 1 287 оренди, 2,03 одиниці, ціни 2024 року) дає $454; підвищене до 2025 року за сербським ГІСЦ усіх товарів (від 151,1 до 157,3, ×1,041; Eurostat позначив «definition differs») воно становить $473, на 7% нижче за виміряне обстеження 2025 року, бо витрати домогосподарств за RZS зросли в 2025 році на 11,8% у номінальному вираженні (109 787 проти 98 165), швидше за ціни. Вилучення оренди за часткою 2024 року в групі житла (8,03%) замість індексу оренди дає $508. Оренда. Сербія — країна власників житла (83,2% домогосподарств володіють своїм житлом і 4,0% орендують приватне житло, бюлетень 2024 року, таблиця 7.1), тож позначка «без оренди» вилучає лише близько 1,3% витрат; умовної оренди для вилучення немає, на відміну від німецького та нідерландського записів, у показниках витрат яких умовну оренду містили й вилучили. Порівнянність. Німецький запис — це середнє для реальних домогосподарств з однієї особи (включно з пенсіонерами), а сербський — зведене за шкалою еквівалентності середнє домогосподарство, тож вони не зіставні один до одного; ГІСЦ Сербії позначений «definition differs». Значення 2025 року опубліковано 9 квітня 2026 року; таблиця бази даних має для всіх значень статус «A» (звичайний), попередніх позначок не помічено.

Деталі

Податки

01+−Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікРумунія24,1Сербіясильніше11,5

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.

Сербія

Податковий механізм SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (ZPDG arts. 15a, 33a, 37a, 38, 87-89; ZDOSO arts. 22, 36-44, 52a; найнижча база внесків RSD 51 297 згідно з Sl. glasnik RS 112/25; посібники Податкової адміністрації за квітень 2026 року)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема = rs-preduzetnik (preduzetnik, індивідуальний підприємець, який веде подвійний бухгалтерський облік і виплачує собі особисту зарплату на найнижчій базі внесків) за виручки €60 000 = RSD 7 044 108 (117,4018 RSD за EUR) із 10% витрат, що відраховуються (RSD 704 411), прибуток RSD 6 339 697. Особиста зарплата RSD 51 297 на місяць = 615 564 на рік, валова, разом з її власними відрахуваннями, і віднімається як бізнес-витрата. Внески лише із зарплати: (24% + 10,3% + 0,75%) = 35,05% × 51 297 = 17 979,60 на місяць = 215 755,18 на рік. Податок на доходи із зарплати: 10% × (51 297 - 34 221) = 1 707,60 на місяць = 20 491,20 на рік. Податок на доходи з решти прибутку: 10% × (6 339 697 - 615 564) = 572 413,30. Річний податок на доходи фізичних осіб (ZPDG art. 87-89) із середньою річною зарплатою 2025 року RSD 1 813 032 (3× = 5 439 096; 6× = 10 878 192; особиста знижка 40% = 725 213): враховуваний дохід = 6 339 697 - 215 755,18 - 20 491,20 - 572 413,30 = 5 531 037,32; дохід для оподаткування = 5 531 037,32 - 5 439 096 = 91 941,32; особиста знижка обмежена 50% = 45 970,66; оподатковувана сума 45 970,66 × 10% = 4 597,07 (нуль для платника віком до 40 років). Відрахування = 215 755,18 + 20 491,20 + 572 413,30 + 4 597,07 = 813 256,75 з RSD 7 044 108 = 11,55%, округлено до 11,5 (808 659,68 = 11,48% для платника віком до 40 років). З цього внески становлять 3,1 пункту (RSD 215 755), а податок на доходи — 8,5 пункту (RSD 597 502).
Примітки
Показник відображає сталий стан для податкового резидента молодшого за пенсійний вік: самотня особа без дітей, без іншого доходу, з медичним страхуванням, що сплачується в Сербії, і без витрат на бухгалтера. Чому перемагає ця схема: інші доступні варіанти за такого розміру доходу коштують дорожче. Frilenser (фрилансер без реєстрації підприємцем; rs-freelancer, модель 2 з нормованими витратами: податок 10%, PIO (пенсійне й інвалідне страхування) 24% і медичне страхування 10,3% з доходу після вирахування RSD 66 733 на квартал плюс 34% від валового доходу) сплачує RSD 1 941 305 (27,6%); за моделі 1 — RSD 3 584 625 (50,9%); якщо фрилансер застрахований на іншій підставі й не має сплачувати внесок на медичне страхування, він сплачує RSD 1 489 941 (21,2%). DOO (товариство з обмеженою відповідальністю), де власник є засновником-директором і весь прибуток розподіляється (rs-doo-owner: внески з найнижчої бази, податок на прибуток 15%, податок на дивіденди 15%), сплачує RSD 1 915 149 (27,2%). Схема paušal (rs-preduzetnik-pausal) за такого доходу недоступна, бо ліміт обороту становить RSD 6 000 000 (близько €51 100); вона коштувала б RSD 1 158 504 (16,4%) — фіксована сума, що не залежить від доходу (паушальний дохід RSD 214 300 на місяць для NACE 62.01/62.02, однаковий у Белграді, Новому Саді та Ніші). Підприємець, який веде бухгалтерський облік, але не виплачує собі особисту зарплату, винен внески 35,05% з усього прибутку й сплачував би приблизно від 30,0% до 40,5% виручки (від RSD 2,11 до 2,86 млн) залежно від того, як трактується база внесків, тому зарплата є стандартним вибором; мінімальна зарплата дає лише мінімальні пенсійні та медичні права. Чого показник не враховує: оплати бухгалтера (подвійний бухгалтерський облік обов'язковий), ПДВ (€60 000 нижче ліміту RSD 8 000 000; вище нього реєстрація обов'язкова, а послуги іноземним бізнес-клієнтам виходять за межі сербського ПДВ), авансових платежів, зарахування іноземних податків і податкових угод, а також будь-яких реєстраційних зборів. Річний податок на доходи розраховано за порогами середньої зарплати 2025 року, бо середня зарплата за 2026 рік публікується лише у 2027-му; реальні пороги 2026 року будуть вищими, тож річний податок у RSD 4 597 найімовірніше дорівнюватиме нулю. Винагороди від одного клієнта, які відповідають п'яти з дев'яти критеріїв тесту самостійності, оподатковуються як інший дохід за ставкою 20% плюс внески з валової суми без нормованих витрат, що зробило б цей варіант значно дорожчим.

Легалізація

01+−Легкість легалізації віддаленої роботиРумуніясильнішеОкрема віза для цифрових кочівниківСербіяДозвіл для фрилансера

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Румунія

IGI — long-stay visa categories (digital nomad D/DN under OUG 194/2002 as amended by Law 22/2022)

Офіційне джерело

Дані станом на
27 квіт. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Румунія має окрему довгострокову візу та посвідку на проживання для цифрових кочівників (дохід ≥ 3× середня місячна валова зарплата; 1 рік, з продовженням один раз). Вона не веде до постійного проживання — для тривалого перебування фрилансер поза ЄС використовує дозвіл на підприємницьку чи професійну діяльність (обидва ведуть до довгострокового проживання через 5 років).

Сербія

Law on Foreigners (Zakon o strancima), consolidated text 24/2018, 31/2019, 62/2023 — Art. 40(4) and Arts. 46a-46e, Pravno-informacioni sistem (official legal database)

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
У Сербії немає працюючого дозволу для цифрових кочівників чи віддаленої роботи. Стаття 40(4) Закону про іноземців (чинного з 4 серпня 2023 року) називає «іноземних цифрових кочівників» серед категорій, які Уряд може визначити актом, а портал Welcome to Serbia на одній зі сторінок називає «Digital nomad» уточненою підставою перебування, а в своєму «Entry Guide» — метою перебування. Проте урядову постанову, яку ст. 51(1) змінювального закону 2023 року зобов'язала ухвалити протягом шести місяців, знайти не вдалося: перелік нормативних актів Міністерства внутрішніх справ (знімок Internet Archive від 2026-03-10) і офіційна правова база досі показують лише постанову 2020/2022 років із чотирма категоріями (засновники стартапів, інвестори, власники дипломів «талант», сербське походження). У жодному з прочитаних офіційних текстів немає ні порогу доходу, ні переліку документів, ні строку для цифрових кочівників, а власна сторінка порталу «Digital nomads in Serbia» має рекламний характер і не називає жодного дозволу. Найближчий загальний шлях — єдиний дозвіл на самозайнятість (jedinstvena dozvola, єдиний дозвіл на проживання і роботу), відкритий для всіх громадянств: іноземець є зареєстрованим підприємцем або єдиним чи контролюючим учасником компанії, зареєстрованої в Сербії; Національна служба зайнятості (NSZ) оцінює кваліфікацію іноземця для цієї діяльності (Закон про працевлаштування іноземців, ст. 23, Правила 6/2024, ст. 11); заява подається лише в електронній формі; для єдиного дозволу не встановлено мінімального капіталу, доходу чи обсягу коштів; дозвіл чинний до 3 років і подовжується; збори становлять RSD 430 + 22 770 + 2 190 (EUR 3,7 + 194,0 + 18,7); законний строк ухвалення рішення — 15 днів; постійне проживання можна просити після 3 років безперервного тимчасового проживання. Інші шляхи потребують сербського контрагента або особливого статусу: єдиний дозвіл на працевлаштування (сербський роботодавець і перевірка ринку праці), дозвіл незалежного фахівця (сербський клієнт і 3 роки досвіду), тимчасове проживання на підставі володіння житловою нерухомістю (право працювати без єдиного дозволу, мінімальної вартості нерухомості не встановлено), а також категорії урядової постанови: засновник стартапу, інвестор (EUR 50 000 на сербському банківському рахунку), «талант» (фахово визнаний іноземний диплом) і сербське походження. Громадяни ЄС, США, Великої Британії, України та Венесуели можуть перебувати без візи 90 днів зі 180, росіяни — 30 днів; жоден офіційний текст не розглядає віддалену роботу на іноземного роботодавця під час такого перебування, а податкова сторінка порталу зазначає, що нерезидент, якому з-за кордону платять за роботу, виконану в Сербії, має самостійно обчислити податок на доходи та внески. Громадяни ЄС жодних полегшень не мають (статті про вільний ринок праці для них застосовуються лише з моменту вступу Сербії до ЄС). Українці під тимчасовим захистом (без фіксованої дати завершення з часу змін до власного рішення Сербії в березні 2024 року) працюють без єдиного дозволу. Класифіковано як «freelance-permit», бо загальний дозвіл на самозайнятість існує для всіх громадянств; «dedicated-nomad-visa» не заявляється, бо умов для цифрових кочівників не існує; «long-stay-path» є спірним, бо дозвіл вимагає зареєстрованого в Сербії бізнесу та позитивної оцінки NSZ, яка може завершитися відмовою. Не перевірено: етапи й витрати реєстрації в бізнес-реєстрі (APR) для іноземного засновника.

Вартість життя

01+−Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиРумунія510Сербіясильніше509

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.

Сербія

Статистичне управління Республіки Сербія (RZS) — Обстеження бюджетів домогосподарств (Anketa o potrošnji domaćinstava) 2025: середнє місячне індивідуальне споживання домогосподарств за групами COICOP (таблиця бази даних 01010201), перераховане на одну споживчу одиницю (одну дорослу особу) за шкалою еквівалентності обстеження

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
RZS не публікує показник витрат домогосподарств з однієї особи, лише середні по домогосподарствах, тому використано власну одиницю обстеження для однієї дорослої особи — споживчу одиницю. Вхідні дані. (1) Обстеження бюджетів домогосподарств 2025, усі домогосподарства, середнє місячне індивідуальне споживання 109 787 RSD на домогосподарство (таблиця бази даних RZS 01010201 «Personal household consumption, monthly average», Сербія загалом, востаннє оновлено 2026-04-09, прочитано 2026-11-03; дванадцять груп COICOP у сумі точно дають підсумок; такий самий показник наведено в статистичному випуску RZS від 9 квітня 2026 року). Обстеження 2025 року вже в цінах 2025 року, тому підвищення цін не застосовується. (2) Споживчі одиниці: остаточний бюлетень 2024 року (Обстеження бюджетів домогосподарств 2024, Бюлетень 724, https://publikacije.stat.gov.rs/G2025/pdfE/G20255724.pdf, таблиця 6.1) наводить 2,03 споживчої одиниці на домогосподарство за шкалою ОЕСР, яку застосовує обстеження (голова домогосподарства — 1, кожен інший член віком від 14 років — 0,7, дитина до 14 років — 0,5; 2,57 члена на домогосподарство); у бюлетені 2023 року те саме 2,03. Бюлетень 2025 року ще не вийшов, тому 2,03 застосовано до 2025 року. (3) Оренда: в обстеженні немає умовної оренди (споживання означає витрати плюс вартість власновиробленої їжі, напоїв і дров), тож вилучається лише фактична оренда. Бюлетень 2024 року (таблиця 3.1) показує 993 RSD «фактичної оренди, сплаченої орендарями» та 294 RSD «іншої фактичної оренди» на домогосподарство на місяць (1 287 RSD, 1,3% витрат) у групі житла; підвищена до 2025 року за сербським ГІСЦ для фактичної оренди (Eurostat prc_hicp_aind, CP041, річні середні 167,7 у 2024 році та 178,4 у 2025 році, ×1,0638) вона становить 1 369 RSD. Арифметика. 109 787 - 1 369 = 108 418 RSD на домогосподарство; / 2,03 = 53 408 RSD на споживчу одиницю на місяць. RSD у USD = сума / 117,4018 RSD за EUR (Eurostat ert_bil_eur_m, середньомісячне значення курсу Національного банку Сербії за вересень 2026 року) × 1,1179 USD за EUR (референтний курс євро ЄЦБ на 2026-11-03): 53 408 / 117,4018 = EUR 454,91; × 1,1179 = USD 508,55, показано як $509. 12 рядків (групи COICOP за RZS, житло без оренди) підсумовуються в cost-breakdown.
Примітки
Що це за показник. Це не виміряне домогосподарство з однієї особи: це середнє приватне домогосподарство Сербії (постійні мешканці; колективні домогосподарства не охоплено; Косово не охоплено), поділене на 2,03 споживчої одиниці обстеження, тобто на те, що витрачала б одна доросла особа, якби витрати домогосподарства відповідали шкалі ОЕСР. Він включає вартість власного виробництва (їжа, напої, дрова), тож сільські домогосподарства мають вагу, а частка їжі висока (36,6% витрат 2025 року). Це середнє по країні, а не бюджет іноземного віддаленого працівника в Белграді: у 2024 році домогосподарства Белградського регіону витрачали 108 400 RSD на місяць проти 98 165 RSD по країні (+10%) за 2,42 члена проти 2,57 (бюлетень 2024 року, таблиця 3.1). Точність. 2024 рік: обстежено 6 227 домогосподарств (70% із запланованих 8 856); інтервал 95% для середнього по домогосподарству за 2024 рік становить від 96 119 до 100 180 RSD (коефіцієнт варіації близько 1%), тож похибка вибірки становить близько 2%; розмір вибірки 2025 року не знайдено. Чому споживчі одиниці. Альтернативи — розрахунок на одного члена домогосподарства (109 787 - 1 369 = 108 418 RSD / 2,57 члена = $402), що занижує показник для однієї дорослої особи, бо враховує дітей і розподіляє спільні витрати на більшу кількість людей, або домогосподарство з однієї особи, яке RZS не публікує. Перевірка за спостережуваними домогосподарствами з однією дорослою особою: гармонізовані таблиці Eurostat за Обстеженням бюджетів домогосподарств містять сербські дані за референтні 2015 і 2020 роки за типами домогосподарств (hbs_exp_t134, hbs_str_t211, hbs_str_t224, hbs_car_t313; оновлено в жовтні 2025 року). Домогосподарства з однією дорослою особою (28,8% домогосподарств у 2020 році, група, що включає багатьох пенсіонерів) витрачали 7 749 PPS на рік на домогосподарство у 2020 році й 8 127 у 2015 році проти 14 285 і 14 355 для всіх домогосподарств, але версія Eurostat включає умовну орендну плату (252 проміле витрат домогосподарств з однією дорослою особою та 161 проміле витрат усіх домогосподарств у 2020 році, чого національні таблиці RZS не роблять). Без фактичної та умовної оренди домогосподарства з однією дорослою особою витрачали 48,2% показника для всіх домогосподарств у 2020 році та 51,3% у 2015 році проти 1/2,03 = 49,3% за шкалою обстеження; застосовані до 108 418 RSD ці частки дають $497 (2020) та $529 (2015), приблизно на 2% нижче й на 4% вище за показані $509. Це співвідношення — арифметика SettleMetric за таблицями Eurostat, а раунд 2020 року не є опублікованим результатом RZS (RZS повідомляє, що власне обстеження 2020 року було перервано пандемією). Інші перевірки. Обстеження 2024 року (98 165 RSD, 1 287 оренди, 2,03 одиниці, ціни 2024 року) дає $454; підвищене до 2025 року за сербським ГІСЦ усіх товарів (від 151,1 до 157,3, ×1,041; Eurostat позначив «definition differs») воно становить $473, на 7% нижче за виміряне обстеження 2025 року, бо витрати домогосподарств за RZS зросли в 2025 році на 11,8% у номінальному вираженні (109 787 проти 98 165), швидше за ціни. Вилучення оренди за часткою 2024 року в групі житла (8,03%) замість індексу оренди дає $508. Оренда. Сербія — країна власників житла (83,2% домогосподарств володіють своїм житлом і 4,0% орендують приватне житло, бюлетень 2024 року, таблиця 7.1), тож позначка «без оренди» вилучає лише близько 1,3% витрат; умовної оренди для вилучення немає, на відміну від німецького та нідерландського записів, у показниках витрат яких умовну оренду містили й вилучили. Порівнянність. Німецький запис — це середнє для реальних домогосподарств з однієї особи (включно з пенсіонерами), а сербський — зведене за шкалою еквівалентності середнє домогосподарство, тож вони не зіставні один до одного; ГІСЦ Сербії позначений «definition differs». Значення 2025 року опубліковано 9 квітня 2026 року; таблиця бази даних має для всіх значень статус «A» (звичайний), попередніх позначок не помічено.

Щомісячні витрати за категоріями (без оренди)

Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (структура споживання), приведено до кошика однієї особи

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Структура споживання за даними INS 2024 (їжа та безалкогольні напої ≈33,5%, комунальні послуги ≈14%, алкоголь/тютюн ≈7,2%, одяг ≈7,8%, транспорт ≈8%, і менші частки для товарів для дому, охорони здоров'я, зв'язку, відпочинку, ресторанів, іншого), застосована до кошика споживання однієї особи ≈2 335 RON/міс без оренди, конвертовано за курсом 4,59 RON/USD. Сума позицій ≈$508 — загальний показник вартості життя для однієї особи. Загальнонаціональне середнє; переважає їжа (Румунія має найвищу в ЄС частку витрат домогосподарств на їжу).
Сербія

Статистичне управління Республіки Сербія (RZS) — Обстеження бюджетів домогосподарств 2025: місячне індивідуальне споживання домогосподарств за групами COICOP (таблиця бази даних 01010201), на одну споживчу одиницю

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Середні місячні витрати на домогосподарство за RZS у 2025 році за групами COICOP, у RSD (таблиця бази даних 01010201, прочитано 2026-11-03): Їжа та безалкогольні напої 40 169; Комунальні послуги та утримання житла 17 659 мінус оренда 1 369; Транспорт 9 868; Інші товари та послуги 6 560; Зв'язок 6 087; Відпочинок і культура 5 767; Одяг та взуття 5 179; Алкогольні напої та тютюн 4 823; Здоров'я 4 386; Меблі, побутове обладнання та поточне обслуговування 4 302; Ресторани та готелі 3 654; Освіта 1 333 (разом 109 787; дванадцять груп у сумі точно дають цей підсумок). Кожен рядок / 2,03 споживчої одиниці на домогосподарство (бюлетень 2024 року, таблиця 6.1) / 117,4018 RSD за EUR × 1,1179 USD за EUR (Eurostat ert_bil_eur_m, середньомісячне значення курсу Національного банку Сербії за вересень 2026 року; референтний курс євро ЄЦБ на 2026-11-03). Житло показано без фактичної оренди (1 287 RSD у бюлетені 2024 року, підвищено до 1 369 RSD у 2025 році за сербським ГІСЦ для фактичної оренди, ×1,0638). Необроблена сума $508,55; позиції, округлені за методом найбільшого залишку, у сумі дають $509 — показник cost-of-living-single.
Примітки
Рядки — це дванадцять груп COICOP за RZS, перегруповані лише за назвами; структура відповідає середньому домогосподарству (а не домогосподарствам з однією дорослою особою), зведеному до однієї споживчої одиниці, тож це не структура спостережуваного домогосподарства з однією дорослою особою: за даними Eurostat для домогосподарств з однією дорослою особою в Сербії (2020 рік, без оренди) їжа становить 40%, а комунальні послуги та утримання житла — 21% витрат проти 37% і 15% тут, а їжа тут включає вартість власного виробництва. «Комунальні послуги та утримання житла» містять, за підстаттями бюлетеня 2024 року на домогосподарство на місяць: електроенергія 5 020 RSD, дрова та інше тверде паливо 3 811, централізоване опалення та гаряча вода 1 367, вода 1 004, газ 665, вивезення сміття 462, каналізація 108, інші житлові послуги 318, матеріали для обслуговування 864 і послуги з обслуговування 1 119 RSD, разом 14 740 RSD (16 027 мінус 1 287 оренди, що точно збігається з підстаттями). «Відпочинок і культура» та «Ресторани та готелі» разом становлять 8,6% загальної суми 2025 року. «Здоров'я» — це витрати з власної кишені. «Інші товари та послуги» — група RZS «інші особисті речі та інші послуги» (особистий догляд і особисті речі, страхування, інші послуги). Кожен рядок містить округлення до близько $0,5. Ті самі застереження, що й для cost-of-living-single (зведене за шкалою еквівалентності середнє домогосподарство, а не виміряна самотня особа; Косово не охоплено; дані обстеження 2025 року опубліковано 9 квітня 2026 року).
01Їжа та безалкогольні напої
Румуніядешевше
$170
Сербія
$189
02Транспорт
Румуніядешевше
$42
Сербія
$46
03Комунальні послуги та утримання житла (вода, електроенергія, газ, паливо для опалення, обслуговування)
Румунія
—
Сербія
$76
04Комунальні послуги (електрика, газ, вода, опалення)
Румунія
$71
Сербія
—
05Одяг та взуття
Румунія
$40
Сербіядешевше
$24
06Зв'язок
Румуніядешевше
$23
Сербія
$29
07Відпочинок і культура
Румуніядешевше
$23
Сербія
$27
08Охорона здоров'я (з власної кишені)
Румунія
$25
Сербіядешевше
$21
09Алкоголь та тютюн
Румунія
$37
Сербія
—
10Ресторани та готелі
Румунія
$20
Сербіядешевше
$17
11Інші товари та послуги
Румунія
$32
Сербія
—
12Інші товари та послуги (особистий догляд, особисті речі, інші послуги)
Румунія
—
Сербія
$31
13Меблі та побутове обладнання
Румунія
$25
Сербія
—
14Алкогольні напої та тютюн
Румунія
—
Сербія
$23
15Меблі, побутове обладнання та поточне обслуговування
Румунія
—
Сербія
$20
16Освіта
Румунія
—
Сербія
$6
Усього (без оренди)
Румунія$508/міс
Сербія$509/міс

Житло

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Румунія

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Брашов, Бухарест, Клуж-Напока, Тімішоара)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 січ. 2026 р.
Перевірено
24 вер. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Брашов, Бухарест, Клуж-Напока, Тімішоара; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
Сербія

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Белград, Ніш, Новий Сад)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 серп. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Белград, Ніш, Новий Сад; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
01Студія
Румуніядешевше
$490$435 поза центром
Сербія
$503$422 поза центром
021-кімнатна
Румунія
$740$588 поза центром
Сербіядешевше
$701$588 поза центром
032-кімнатна
Румуніядешевше
$958$679 поза центром
Сербія
$1 062$887 поза центром
043-кімнатна
Румуніядешевше
$1 425$912 поза центром
Сербія
$1 674$1 406 поза центром

Безпека

01+−Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікРумуніясильніше0,8Сербія0,8

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Румунія

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.

Сербія

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS0101, per 100k), Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
2024: 54 умисні вбивства, зареєстровані поліцією, 0,82 на 100 000 (Eurostat crim_off_cat, оновлено 2026-04-29; знаменник — 6 605 168 мешканців на 1 січня 2024 року, Eurostat demo_pjan, оцінки Статистичного управління Республіки Сербія (RZS)). Сербія є країною-кандидатом, і значення за 2025 рік у Eurostat для неї ще немає. За 6,6 млн мешканців один випадок зсуває показник приблизно на 0,015, тож ряд нестабільний: 2015 — 1,35 (96 випадків), 2016 — 1,50 (106), 2017 — 1,12 (79), 2018 — 1,49 (104), 2019 — 1,15 (80), 2020 — 1,10 (76), 2021 — 1,06 (73), 2022 — 1,03 (70), 2023 — 1,17 (78), 2024 — 0,82 (54); 2024-й — найнижче значення з початку ряду у 2008 році (1,74, 128 випадків). Замахи до 0,82 не входять: Eurostat наводить їх окремо (ICCS0102, 116 випадків у 2024 році = 1,76 на 100 000). Охоплення: без Косова. Довідкові метадані Eurostat до статистики злочинності зазначають: «RS: дані поліції, прокуратури та судів не включають регіон Косово і Метохія» (https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/crim_sims.htm; Eurostat показує Косово як окрему юрисдикцію, відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 1244/99), у таблицях RZS є примітка «з 1999 року без даних для АК Косово і Метохія», а знаменник також не включає Косово (перепис 2022 року там не проводився). Перехресні перевірки. (1) База даних RZS, показник цілей сталого розвитку (SDG) 16.1.1 «Кількість жертв умисних убивств на 100 000 населення» (джерело: Міністерство внутрішніх справ, data.stat.gov.rs, таблиця SDGUN160101, прочитано 2026-11-03): 2015 — 1,41, 2016 — 1,64, 2017 — 1,22, 2018 — 1,50, 2019 — 1,27, 2020 — 1,22, 2021 — 1,13, 2022 — 1,11, 2023 — 1,34, 2024 — 0,91 і 2025 — 1,13 (чоловіки 1,82, жінки 0,48; близько 74 жертв на 6,57 млн мешканців, арифметика SettleMetric). Показник міністерства — це показник жертв, і він щороку на 0,01-0,17 перевищує показник зареєстрованих правопорушень Eurostat (2024: 0,91 проти 0,82). Опублікованого узгодження не знайдено; імовірна причина — облік жертв, а не правопорушень (одне правопорушення може мати кількох жертв), але це наш висновок, а не твердження жодного з джерел. Значення за 2025 рік у Eurostat ще немає, тож останнє національне значення — 1,13 (жертви, дані міністерства). (2) Статистика причин смерті (Eurostat hlth_cd_aro, МКХ-10 X85-Y09 «Напад» плюс віддалені наслідки Y87.1, назва набору даних «deaths by country of residence and occurrence», категорія «all deaths reported in the country», geo RS; прочитано 2026-11-03): 2018 — 98 смертей, 2019 — 86, 2020 — 89, 2021 — 73, 2022 — 53, 2023 — 93, 2024 — 55 (0,83 на 100 000 при 6 605 168, арифметика SettleMetric). Кількість смертей у 2024 році (55) відрізняється від 54 умисних убивств, зареєстрованих поліцією, на одиницю, але в інші роки обидва ряди розходяться до 17 випадків (2022: 53 смерті проти 70 правопорушень; 2023: 93 проти 78; 2020: 89 проти 76), бо рахують різне: смерті протягом календарного року, віднесені до нападу як причини смерті, проти правопорушень, зареєстрованих поліцією за рік. Правдоподібні причини: смерть може настати в пізніший рік, ніж правопорушення, і не кожну смерть унаслідок нападу поліція реєструє як умисне вбивство, але жодне джерело не публікує узгодження, тож це наш висновок. Сама база даних RZS (data.stat.gov.rs, таблиця 18030302) публікує смерті лише за розділами МКХ-10 (розділ про травми S00-T98), а не за нападом, тож кількість смертей від нападу взято з публікації Eurostat. Практика реєстрації та правові визначення різняться між країнами, тому сприймайте рівень як контекст.

Охорона здоров’я

01+−Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийРумунія1 250Сербіянемає перевірених даних

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.

Сербія

Чесна прогалина щодо показника критерію, з найближчими підкріпленими джерелами орієнтирами нижче. ЧОМУ НЕМАЄ ЧИСЛА. Критерій вимагає медіану щонайменше трьох публічно наведених річних премій за комплексне приватне покриття (амбулаторне плюс стаціонарне, близько $100 тис., невелика франшиза) для здорової 35-річної особи. Сербські страховики майже не публікують тарифів на таке покриття. DDOR (пакети Bronzani 1 і 2, Srebrni, Zlatni; модулі від EUR 1 000 до EUR 100 000), Wiener Staedtische (рівні EUR 1 000-3 000, EUR 10 000-50 000 і EUR 100 000), Triglav (амбулаторне EUR 1 000-5 000; амбулаторне плюс стаціонарне EUR 5 000-100 000), Generali (Total Medic) і Dunav публікують описи продуктів без цін; Dunav зазначає, що премія «залежить від страхової суми, строку, обсягу покриття, віку при вступі та інших підстав». Калькулятор DDOR — це форма, що запитує ім'я, телефон і e-mail, калькулятор Triglav надсилає дані на сервер за reCAPTCHA, а Wiener просить відвідувача «запросити пропозицію»; жодним із них не користувалися (персональні дані або перевірки на ботів). Лише Uniqa Serbia вбудовує таблицю тарифів у публічну сторінку (dzo.uniqa.rs, калькулятор за віковими групами, прочитано 2026-11-03). Для віку 31-35 років вона показує EUR 22,56 на місяць за Vital Start 1 000 (амбулаторне, річний бюджет EUR 1 000), EUR 28,81 за Vital Start 2 000 і EUR 83,43 за Vital Elegant 10 000 (амбулаторне плюс стаціонарне лікування, материнство та пологи, річний бюджет EUR 10 000) = EUR 1 001,16 на рік = $1 119 за найвищий пакет. Сторінка зазначає, що ціни орієнтовні, стосуються людей без раніше діагностованих хронічних захворювань, можуть змінитися після медичної анкети й укладаються в динарах за середнім курсом дня; у її нижньому колонтитулі стоїть рядок про авторське право 2019 року, тож дата тарифу незрозуміла, але EUR 22,56 дорівнює амбулаторному компоненту «інформативної пропозиції» Uniqa від 30.01.2025 (EUR 30,65 на місяць = 22,56 + 8,09 за щорічний профілактичний огляд), тож тариф, схоже, не змінювався з січня 2025 року. Це один страховик і річний ліміт EUR 10 000, а не покриття критерію близько $100 тис., тож його не можна ставити поруч із німецьким показником $7 335 за необмежене покриття; за тією самою логікою дешевий додатковий продукт Хорватії не потрапив до її комплексного показника. ДІАПАЗОН РИНКУ ВІД БРОКЕРА (не страховик і не офіційний орган). Сторінка Respect Serbia наводить діапазони місячних премій різних страховиків для віку 30-39 років: EUR 13-18 (амбулаторне EUR 1 000), EUR 28-38 (амбулаторне EUR 3 000) і EUR 58-68 (EUR 50 000 амбулаторне плюс стаціонар, материнство, профілактичний огляд, фізіотерапія) = EUR 696-816 на рік = $778-$912 за пакет EUR 50 000. Це орієнтир для ринку, а не пропозиція, і він показує, що покриття понад EUR 50 000 публічно не оцінюється. Поліс Generali для іноземців, який, за словами Generali, потрібен для врегулювання перебування в Сербії, має страхову суму EUR 5 000 і покриває лише раптові хвороби та нещасні випадки; він не є комплексним. РИНКОВИЙ КОНТЕКСТ. NBS повідомляє, що добровільне медичне страхування становило 12,8% усіх страхових премій у другому кварталі 2026 року (RSD 104,3 млрд загалом), що на 11,5% більше, ніж у тому самому кварталі 2025 року, а три страховики займають 61,8% сегмента; статистика не містить премії на одну застраховану особу. ЩО РЕЗИДЕНТ СПЛАЧУЄ ВСЕРЕДИНІ ДЕРЖАВНОЇ СИСТЕМИ (не це значення; уже враховано деінде). Державне медичне страхування в Національному фонді медичного страхування (RFZO) є обов'язковим для найманих працівників і підприємців, які сплачують внесок самостійно (портал Welcome to Serbia). Ставка внеску на медичне страхування становить 10,30% (бюлетень Податкової адміністрації для самозайнятих, англійською; по 5,15% з працівника й роботодавця, коли виплачується зарплата). Внески не можна обчислювати з бази, нижчої за мінімальну місячну базу, яка на 2026 рік становить RSD 51 297 (35% середньої зарплати; максимум — RSD 732 820; повідомлення Фонду PIO від 9 січня 2026 року). Отже, самозайнята особа, яка не бере зарплату, сплачує за медичне страхування щонайменше RSD 5 283,59 на місяць = RSD 63 403 на рік = EUR 540 = $604, а щонайбільше RSD 75 480,46 на місяць = RSD 905 766 на рік = EUR 7 715 = $8 625 за максимальної бази. Самозайнята особа, яка водночас працює за наймом в іншого роботодавця або є пенсіонером, не зобов'язана сплачувати внески на медичне страхування, коли виплачує собі особисту зарплату. Цей внесок на медичне страхування вже є одним із компонентів податкового навантаження фрилансера в податкових схемах, тому його не слід додавати до приватної премії. Приватне покриття в Сербії — це доповнення, яке обирають заради швидшого доступу до приватних клінік, а не заміна обов'язкового внеску. ДЛЯ ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН. DDOR зазначає, що іноземні громадяни з тимчасовим проживанням можуть укласти його добровільне страхування; Wiener — що застрахованою має бути фізична особа із зареєстрованою адресою в Сербії; Generali — що для заяви на тимчасове проживання потрібен добровільний поліс, виданий у Сербії (твердження Generali; Закон про іноземців не перевірявся). Перерахунки: RSD 117,4018 за EUR (Eurostat, середнє значення курсу NBS за вересень 2026 року) і USD 1,1179 за EUR (ЄЦБ, 2026-11-03). НЕ ПРОЧИТАНО. Ціни Dunav, Sogaz, Grawe та міжнародних (IPMI) страховиків; тарифи Wiener, DDOR і Triglav за їхніми формами розрахунку; будь-яка ціна страховика на покриття близько $100 тис. Якщо пізніше знадобиться число, єдині виправдані кандидати — наведений вище показник Uniqa (один страховик, ліміт EUR 10 000) або мінімальний внесок до державної системи ($604, зовсім інша річ).

Гроші та крипто

01+−Регулювання криптовалютРумуніяЛегально, регульованоСербіяЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Румунія

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.

Сербія

Law on Digital Assets (Zakon o digitalnoj imovini, RS Official Gazette 153/2020, applied from 29 June 2021) with the National Bank of Serbia digital-assets page and register of virtual-currency service providers; Securities Commission registers; Law on Personal Income Tax Articles 72, 72a, 73, 77, 79a and 95

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Зберігання, купівля, продаж і виведення криптовалюти в готівку є законними для приватних осіб у Сербії в межах спеціального ліцензійного режиму. РЕГУЛЮВАННЯ. Закон про цифрові активи (Zakon o digitalnoj imovini, Офіційний вісник Республіки Сербія № 153/2020) набув чинності 29 грудня 2020 року й застосовується з 29 червня 2021 року (стаття 146; прочитано в англійському перекладі Міністерства фінансів, https://www.mfin.gov.rs//upload/media/A21I5r_62d6601427e70.pdf). Національний банк Сербії (NBS) станом на 2026-11-03 на своїй сторінці про цифрові активи досі наводить лише цей номер вісника й не називає жодного акта про внесення змін. Нагляд розділено (стаття 10): NBS відповідає за віртуальні валюти (активи, «не випущені й не гарантовані центральним банком чи органом публічної влади», наприклад біткоїн), Комісія з цінних паперів — за цифрові токени та цифрові активи, що є фінансовими інструментами, а гібридний актив поділяється за своїми ознаками. Компанія, що надає послуги з цифровими активами (дев'ять послуг зі статті 3: виконання замовлень, купівля й продаж за гроші, обмін між активами, зберігання, випуск і розміщення, реєстри застав, прийом і переказ платежів, управління портфелем, торговельні платформи), потребує ліцензії наглядового органу (стаття 4), повинна мати організаційно-правову форму компанії (стаття 52) і мати мінімальний капітал EUR 20 000, 50 000 або 125 000 залежно від послуги (стаття 54). Реєстр постачальників послуг з віртуальними валютами NBS станом на 2026-11-03 містить три ліцензовані фірми (VESCON DOO, MCM 965 D.O.O., AX CRYPTO DOO; реєстрові номери 500, 505, 510). Реєстр постачальників послуг з цифровими токенами Комісії з цінних паперів містить ті самі три (ліцензії від 17.03.2023 для двох і від 29.05.2025 для третьої), а її реєстр затверджених white paper налічує 16 рішень від 26.05.2022 до 12.10.2026 (14 white paper і 2 доповнення, пропозиції токенів сербських компаній). NBS заявляє, що надання послуг з віртуальними валютами без її ліцензії «заборонено Законом про цифрові активи й вважається кримінальним правопорушенням за Кримінальним кодексом»; стаття 131(4)-(5) дозволяє наглядовому органу заборонити діяльність і оштрафувати фізичну особу, яка надає послуги без ліцензії, на суму від RSD 30 000 до 2 000 000. ЩО ЗАКОН ЗАЛИШАЄ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ. Жодна норма закону не обмежує, хто може набувати чи утримувати цифрові активи: позабіржова (OTC) торгівля дозволена, а сторони «не зобов'язані користуватися послугами жодного постачальника послуг із цифровими активами» (стаття 36); майнінг дозволений, а майнери можуть продавати через постачальника або OTC (стаття 6); вторинна торгівля активами, випущеними за кордоном, дозволена (стаття 31). ОБМЕЖЕННЯ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ АБО ЇХНЬОГО БАНКІНГУ. (1) У роздрібній торгівлі продавець може приймати цифрові активи за товари чи послуги лише через ліцензованого постачальника послуг приймання й переказу, який конвертує їх у гроші; приймання чи переказ «безпосередньо від споживача торговцеві не допускається» (стаття 97). (2) Банки, страховики, платіжні установи та установи електронних грошей, що перебувають під наглядом NBS, не можуть володіти цифровими активами, бути постачальниками чи користувачами послуг із цифровими активами, за винятком того, що банки можуть зберігати криптографічні ключі (стаття 13); це зобов'язує самі установи, а не їхніх клієнтів. (3) Віртуальну валюту не можна внести до капіталу компанії як внесок у натуральній формі — її слід спершу конвертувати в гроші (стаття 14(1)). (4) Юридичні особи та підприємці (не фізичні особи), які набувають віртуальну валюту без залучення ліцензованого постачальника, мусять повідомити про володіння до Реєстру власників віртуальної валюти NBS (стаття 85(3); повідомлення NBS). (5) Платежі в динарах і в іноземній валюті, пов'язані з угодами з цифровими активами, підпорядковуються правилам про платіжні послуги та валютні операції (стаття 12). (6) Ліцензовані постачальники є суб'єктами, на яких поширюються вимоги щодо протидії відмиванню коштів; спрощена ідентифікація застосовується лише нижче RSD 15 000 за транзакцію та RSD 40 000 на місяць або RSD 120 000 на рік (Закон про AML/CFT, стаття 16a, англійська консолідована редакція до Офіційного вісника 19/2025, розміщена Управлінням із запобігання відмиванню коштів). ПОДАТКОВИЙ КОНТЕКСТ, а не вхідні дані критерію. Закон про податок на доходи фізичних осіб, офіційний англійський переклад на purs.gov.rs (консолідована редакція до Офіційного вісника 19/2025, чинна з 14.03.2025): відчуження цифрових активів є приростом капіталу (стаття 72(1)(6)), який оподатковується за ставкою 15% (стаття 77) з різниці між ціною продажу та документально підтвердженою вартістю придбання (стаття 74); обмін одного права на інше оцінюється за ринковою ціною права, що віддається (стаття 73(3)), тож обмін одного криптоактиву на інший є оподатковуваним відчуженням; активи, отримані майнінгом і оподатковані як інший дохід за статтею 85(1)(16), приймають цю податкову базу як вартість придбання (стаття 74); приріст за активами, якими особа безперервно володіє щонайменше десять років, не вважається приростом капіталу (стаття 72a(1)(5)); капітальний збиток можна зарахувати проти приросту протягом п'яти років (стаття 78); якщо виручку від продажу вкладено протягом 90 днів у статутний капітал сербської компанії чи інвестиційного фонду, що базується в Сербії, 50% податку звільняється, а якщо вкладено протягом 12 місяців — 50% повертається (стаття 79a); декларацію слід подати протягом 120 днів після завершення кварталу відчуження (стаття 95(2); у новині Податкової адміністрації також названо форму PPDG-3R). Сербський консолідований текст, чинний з 01.01.2026, наведено до Офіційного вісника 109/25, який змінив статті 15, 21, 89, 95 і 98 (статей 72, 72a і 79a серед них немає), а на сторінці Податкової адміністрації про закон зазначено пізніший акт — Офіційний вісник 80/26, який не прочитано, тож строк за статтею 95 і будь-які зміни 2026 року не підтверджено. КЛАСИФІКАЦІЯ. Віднесено до категорії «legal-regulated»: зберігання, торгівля, майнінг, OTC-угоди та виведення в готівку законні, а ліцензійний режим працює, але єдина податкова пільга для приватних власників — звільнення після десяти років володіння (не сприятлива логіка одного року чи часового тесту, що віднесла Німеччину, Португалію та Чехію до «legal-friendly»), обміни криптовалюти на криптовалюту оподатковуються, а роздрібний платіж у криптовалюті має проходити через ліцензованого посередника. Не «restricted» (як Молдова, де немає рамок авторизації, а оплата криптовалютою не дозволена): ліцензований шлях для платежів існує, і ніщо в законі не забороняє фізичним особам зберігати, торгувати чи виводити в готівку. Та сама категорія, що й Албанія, Чорногорія та Хорватія в цьому наборі даних. НЕ ПРОЧИТАНО АБО СУМНІВНО. Підзаконні акти NBS і Комісії з цінних паперів на виконання закону; будь-яка заява NBS про використання резидентами іноземних бірж, що не мають сербської ліцензії (заборони закону спрямовані на постачальників, а NBS попереджає громадськість про неліцензованих постачальників); чи відмовляють сербські банки на практиці в переказах, пов'язаних з криптовалютою; Офіційний вісник 80/26. Сербський оригінал на nbs.rs має нечитабельний текстовий шар, тому використано англійський переклад. Суворіше тлумачення статей 13 і 97 дало б «restricted».
02+−Рівень фінансового контролюРумуніясильнішеНизькийСербіяПомірний

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.

Сербія

Складена оцінка: Закон про валютні операції (Zakon o deviznom poslovanju, Офіційний вісник Республіки Сербія 62/2006 ... 30/2018, 19/2025) з Рішенням NBS про умови, за яких резиденти можуть тримати іноземну валюту на банківських рахунках за кордоном, рішеннями NBS про платежі за кордон та про особисті й фізичні перекази, Закон про запобігання відмиванню коштів, стаття 46, і правила Митної адміністрації щодо декларування готівки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Складена оцінка; кожне вхідне значення прочитано в першоджерелі 2026-11-03. Сербія перебуває поза ЄС і зберігає валютне законодавство. (1) Конвертованість і режим. Платежі та перекази за поточними операціями між резидентами й нерезидентами «здійснюються вільно» (Закон про валютні операції, стаття 3), а за капітальними операціями — «вільно, якщо інше не передбачено» (стаття 10; англійська консолідована редакція до 30/2018 на сайті Міністерства фінансів, https://www.mfin.gov.rs//upload/media/KamiGh_62d6602ea0f3f.pdf). NBS заявляє, що проводить «керований плаваючий режим обмінного курсу» (сторінка NBS про монетарну політику). Резидентство (стаття 2): іноземний громадянин є нерезидентом у перший рік перебування і резидентом після понад року на підставі посвідки на проживання або робочої візи (також у посібнику NBS для тих, хто повертається, та на порталі Welcome to Serbia). (2) Рахунки за кордоном. Стаття 27 дозволяє резидентам тримати іноземну валюту на рахунках за кордоном лише «за умов і в порядку, встановлених Національним банком Сербії». Рішення NBS (Офіційний вісник 31/2012 ... 67/2023 і 13/2025, англійський текст на nbs.rs) називає тих, хто може це робити без дозволу, серед них іноземні громадяни, які проживали в Сербії на підставі посвідки на проживання або робочої візи понад один рік (пункт 2(6)), особи з подвійним громадянством, що мають місце проживання в Сербії, та сербські громадяни, яким дозволено перебувати за кордоном до одного року (пункт 2(8)), емігранти й особи, які проходять професійну підготовку за кордоном, а також перелічує випадки, що потребують рішення NBS (наприклад, купівля цінних паперів, коли іноземний ринок вимагає місцевого рахунку, лікування за кордоном, будівельні роботи; пункт 3). Коли підстава зникає, кошти мають бути повернуті, а рахунок закритий протягом 30 днів. Отже, резидент, який є лише громадянином Сербії, не може вільно тримати рахунок за кордоном; іноземець, який минув перший рік, може. (3) Платежі та перекази за кордон. Міжнародні платежі проходять через банк, платіжну установу, емітента електронних грошей або пошту, а резидент надає банку документ, що підтверджує платіжне зобов'язання, якщо банк і клієнт письмово не домовилися про інше (тоді клієнт зберігає документ десять років) (Рішення NBS про платежі за кордон, 24/2007 ... 111/2015 і 13/2025). Резидент — фізична особа може переказувати за кордон через банк до EUR 10 000 на місяць як подарунки, допомогу родині чи спадщину, а більше — за наявності документів (Рішення NBS про особисті та фізичні перекази, 67/2006, 52/2008, 18/2009, яке NBS досі наводить у переліку). Нерезидент може отримувати з-за кордону будь-яку суму й надсилати кошти за кордон, але з нерезидентського рахунку — лише після підтвердження, що податкові зобов'язання перед Сербією виконано (стаття 29; портал Welcome to Serbia); на перекази з нерезидентського ощадного рахунку така умова не поширюється. (4) Інвестиції за кордоном. Резиденти можуть вільно купувати за кордоном пайові цінні папери й нерухомість, довгостроковий борг емітентів з ЄС і ОЕСР та інший борг за правилом рейтингів NBS; іноземні інвестиційні фонди — лише через резидентів — керуючих фондами; короткострокові цінні папери емітентів з ЄС (статті 11-17; посібник NBS для тих, хто повертається). (5) Національна валюта. Платежі та перекази між резидентами й усередині Сербії мають здійснюватися в динарах, з переліченими винятками; договори можуть укладатися в іноземній валюті, але сплачуються в динарах (стаття 34). (6) Готівка між особами. Починаючи з Офіційного вісника 94/2024, особа, яка продає товари, нерухомість чи послуги, не може приймати готівку на суму EUR 10 000 або більше в динарному еквіваленті (одиночні чи пов'язані платежі, або договори протягом одного року); цю суму «необхідно сплачувати через банківський рахунок», і фізична особа, яка отримує готівку за позикою чи договором купівлі-продажу нерухомості, зв'язана тим самим обмеженням (Закон про AML/CFT, стаття 46, англійська консолідована редакція до 19/2025 на apml.gov.rs); суб'єкти, на яких поширюються вимоги AML, повідомляють про готівкові операції на EUR 15 000 і більше (стаття 47). Обмеження на готівку між приватними особами та жодного іншого обмеження на готівку між підприємствами не знайдено. (7) Готівка через кордон. Кожна фізична особа має декларувати фізично переносні платіжні засоби на суму EUR 10 000 або більше під час в'їзду чи виїзду. Іноземці, що прибувають, можуть ввозити необмежену іноземну готівку, отримати митну довідку на задекларовану суму й вивозити до EUR 10 000 (більше — лише за цією довідкою або підтвердженням зняття коштів у банку); іноземці, які живуть і працюють у Сербії понад рік, можуть вивозити до EUR 10 000; резиденти — громадяни Сербії можуть вивозити іноземну валюту на EUR 10 000 і більше «лише на підставі підтвердження еміграції»; динари — лише в еквіваленті до EUR 10 000 на особу (сторінки carina.rs, оновлені 13-18 березня 2026 року). (8) Доступ іноземців до банківських послуг. Фізична особа-нерезидент може відкрити динарні та валютні рахунки за паспортом і документом, що підтверджує місце проживання протягом останнього року; банк застосовує належну перевірку клієнтів за вимогами AML і «вільно вирішує щодо вибору клієнтів» (Закон про банки, стаття 41(3)), але не може відмовити на дискримінаційних підставах, наприклад за ознакою громадянства (портал Welcome to Serbia). Класифіковано як «moderate»: конвертованість за поточними операціями, вільні капітальні операції за замовчуванням, відсутність обмежень на те, що нерезиденти отримують чи надсилають, відсутність обмеження готівки між приватними особами, а іноземець може тримати рахунок за кордоном, ставши резидентом; але держава зберігає контроль, якого немає в країнах ЄС: підкріплені документами платежі за кордон, місячний ліміт особистих переказів EUR 10 000, рахунки за кордоном лише для перелічених резидентів, розрахунки лише в динарах усередині країни, ліміт готівки EUR 10 000 для продавців і обмеження вивезення готівки для резидентів Сербії. Албанія та Молдова також належать до «moderate». Суворіше тлумачення («high») можна обґрунтувати для резидента — громадянина Сербії, який не може тримати рахунок за кордоном.
Примітки
ЩО НЕ ПРОЧИТАНО АБО ВИКЛИКАЄ СУМНІВ. (a) До закону внесено зміни Офіційним вісником 19/2025 (чинні з 14 березня 2025 року; сербський консолідований текст NBS на них посилається). ЗМІ та юридичні видавці описують цю зміну як таку, що стосується авторизованих обмінних пунктів (реєстр веде NBS, зупинення діяльності, штрафи); її текст не читали, оскільки сербська консолідована редакція на nbs.rs має нечитабельний текстовий шар, тому для процитованих статей використано англійську консолідовану редакцію Міністерства фінансів (до 30/2018); номери статей 26-29 збігаються в сербському тексті. (b) Класифікацію валютної системи МВФ і статус за статтею VIII не наведено: imf.org відповів HTTP 403, а elibrary.imf.org повернув порожню відповідь, тож жодної сторінки МВФ не прочитано. (c) Не перевірено: сербську податкову звітність щодо іноземних рахунків і обмін за CRS, детальний зміст рішення NBS про відкриття валютних рахунків, правило NBS 2011 року про документи для великих зняттів готівки та практику банків, коли надходження з-за кордону перевищують пороги AML. (d) Портал Welcome to Serbia стверджує, що іноземці, які стають резидентами, можуть тримати рахунки «у країні, громадянами якої вони є»; текст рішення NBS не називає такого обмеження для іноземних громадян, але власні відповіді NBS на поширені запитання тлумачать випадки осіб із подвійним громадянством і сербів за кордоном як обмежені країною, що видала паспорт або документ про проживання, тож подібне тлумачення може застосовуватися й до іноземців. (e) Платіжні картки: у посібнику для тих, хто повертається, сказано, що платежі карткою за кордоном потребують підтвердного документа, наприклад рахунка або сторінки бронювання готелю, що банки на практиці опрацьовують автоматично; це не перевірялося. (f) Поширені запитання NBS щодо валютних правил, посібник NBS для тих, хто повертається (жовтень 2019 року), і сторінки Welcome to Serbia мають роз'яснювальний характер; правовий текст міститься в законі та рішеннях, названих вище.

Інфраструктура

01+−Якість внутрішньої доставкиРумуніясильнішеВідміннаСербіяДобра

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Румунія

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.

Сербія

RATEL (поштовий регулятор) — Якість поштових послуг у 2024 році та бенчмарк експрес-послуг, з офіційними сторінками Pošta Srbije, D Express, City Express, AKS Express і BEX Express (складене джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Класифіковано за вимірюваннями регулятора та власними сторінками перевізників, прочитаними 2026-11-03. RATEL виміряв експрес-послуги п'яти операторів із часткою ринку понад 1% (AKS Express, BEX Express, City Express, D Express, Post Express від Pošta Srbije) в останньому кварталі 2024 року й публікує трирічну таблицю (RATEL, «Quality of postal services in 2024», таблиця 15.14, і звіт про бенчмарк від травня 2025 року): середній час доставки 1,16 дня у 2022 році, 1,26 у 2023 і 1,21 у 2024; відправлення, доставлені протягом одного дня, 87,29%, 80,5% і 83,31%; відправлення, що йшли понад п'ять днів, 0,18%, 3,16% і 0,59%; втрачені відправлення 0,18%, 0,31% і 0,26%; невиконані заявки на забір 15,57%, 35,20% і 24,19%; прибуття кур'єра після заявки на забір 3 год 47 хв, 4 год 16 хв і 4 год 23 хв. Сам RATEL пояснює гірші показники 2023 року страйком у національного оператора в листопаді 2023 року. Pošta Srbije (національний оператор): «близько 1 800 точок доступу та 3 500 районів доставки», понад 1 550 відділень і 6 255 обслуговуваних населених пунктів (її сторінка «Pošta danas»); кур'єрська служба Post Express охоплює всі населені пункти, приймає відправлення на стійках у понад 1 100 місцях, забирає за адресою в понад 140 населених пунктах за послугою «Сьогодні на завтра», пропонує «Сьогодні на сьогодні» у 45 місцях і «Сьогодні на зараз» (як опубліковано) у 1 100 місцях, а також доступні 900 поштоматів (новина Pošta від 25 березня 2026 року, де також повідомляється, що Post Express був найвище оціненою експрес-службою в опитуванні клієнтів RATEL 2025 року, а нею користувалися 79,6% респондентів). Її сайт поштоматів повідомляє про понад 540 місць для посилок без оплати, 154 місця на станціях NIS Petrol і Gazprom та 40 біля магазинів Lidl для посилок з оплатою, 24/7, 48 годин на отримання (сторінки опубліковано 2025 року, змінено 14 січня 2026 року). D Express: 300 поштоматів у 80 містах, 24/7, на автозаправних станціях, у супермаркетах і торгових центрах, 2 робочі дні на отримання (власні сторінки); 35 пунктів видачі посилок, 27 складів доставки, близько 14 млн посилок у 2025 році, 1 300 працівників (реліз Austrian Post від 21 липня 2026 року); «Danas za sutra» забирає до 17:00 і доставляє протягом 24 год або до 14:00 наступного дня, «Dan za dan» — доставка в той самий день між 16:00 і 21:00 у межах Белграда та Нового Сада (власні сторінки FAQ і послуг); відстеження в реальному часі та SMS-сповіщення в пунктах видачі посилок. City Express: поштомати у понад 200 місцях (власна сторінка). AKS Express: 20 центрів зі складами, 850 працівників, поштомати з оплатою карткою (власні сторінки; кількість поштоматів завантажується динамічно й не прочитана). BEX Express: пункти видачі посилок і поштомати (лічильники на її головній сторінці є скриптами й не читалися), відстеження в реальному часі та «otkupnina (pouzeće)» (накладений платіж) у переліку послуг. Типовий результат — доставка наступного дня, яку продають по всій країні, відстеження є стандартом, а три-чотири мережі поштоматів існують паралельно; але 17% відправлень повільніші за один день, чверть заявок на забір не виконується в тесті регулятора, а наведені вище кількості поштоматів — це заяви компаній, що перетинаються невідомим чином і не перераховувалися незалежно, тому оцінка «good», а не «excellent».
Примітки
Чотири застереження. (1) Бенчмарк регулятора вибірково охоплює відправлення п'яти операторів за один квартал; він не охоплює всіх посилок, а 2024 рік — останній опублікований. (2) Показники поштоматів: Pošta «близько 900» (новини) проти 540 + 154 + 40 на її сайті поштоматів (ці два числа можуть сумуватися по-різному), D Express 300, City Express 200+; кількість AKS і BEX не прочитано; разом не додавалися. (3) Зміна ринку: Austrian Post оголосила 21 липня 2026 року, що купить 100% D Express і об'єднає її з дочірньою City Express; на власній головній сторінці City Express повідомляється, що купівлю завершено 1 жовтня 2026 року (у релізі Austrian Post сказано, що завершення залежало від регуляторного схвалення); обидві мережі мають поступово об'єднати, тож наведені вище кількості зміняться. (4) Обмеження доступу: posta.rs відповідає на curl кодом HTTP 403 на головній сторінці (її новини, FAQ, «Pošta danas» та сторінки поштоматів були доступні), postexpress.rs відхиляв з'єднання, а Internet Archive відмовив в автоматизованих запитах (HTTP 429) 2026-11-03, тож власні сервісні сторінки Post Express не читали; його строки доставки взято з новини Pošta і від регулятора. Тарифи, ціни та доставку у вихідні не оцінювали.
02+−Легкість міжнародної доставкиРумуніяНезначні перешкодиСербіяНезначні перешкоди

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption (Reg. EU 2026/382)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС не має перешкод (єдиний ринок; усі основні перевізники; Румунія в Шенгені з 2025 року). Імпорт з-за меж ЄС: безмитний поріг €150 було скасовано по всьому ЄС 01.07.2026 — тимчасово застосовується фіксоване мито для відправлень низької вартості до запуску Customs Data Hub у 2028 році; ПДВ стягується під час оформлення через IOSS. DHL, UPS, FedEx, GLS усі доставляють від дверей до дверей. Передбачувано, але вже не безмитно.

Сербія

Customs Administration of Serbia (Uprava carina) - questions and answers on postal consignments (page updated 2026-05-14) with the Pošta Srbije FAQ on import duties

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лист. 2026 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Сербія перебуває поза митним союзом ЄС, тож кожна посилка з-за кордону, зокрема з ЄС, проходить митницю. ПРАВИЛА для поштових відправлень (сторінка Митної адміністрації та FAQ Pošta Srbije, прочитано 2026-11-03): відправлення поділяються на чотири групи. (1) Документи, листи, пошта шрифтом Брайля та відправлення до EUR 70, надіслані безоплатно від однієї фізичної особи іншій: без ввізного мита й без ПДВ. (2) Малі некомерційні відправлення до EUR 50, а також рекламні матеріали та зразки для юридичних осіб: лише ПДВ. (3) Відправлення понад EUR 50 (понад EUR 70 для приватних подарунків) до EUR 3 000: єдина ставка ввізного мита 10% від митної вартості плюс ПДВ 20% від вартості плюс мито (разом 32%); митна вартість включає поштові витрати, за винятком того, що поштові витрати не враховуються для відправлень до EUR 50. Приклади зі сторінки: телефон за EUR 100 з урахуванням пересилання коштує EUR 132 з митом і ПДВ; взуття за EUR 80 з пересиланням EUR 10 обкладається митом EUR 9 і ПДВ EUR 19,80; книга за EUR 5 з пересиланням EUR 5 обкладається ПДВ EUR 1; суми стягуються в динарах за курсом NBS. (4) Понад EUR 3 000 застосовуються звичайна митна процедура й тарифні ставки. ПДВ стягується з усіх відправлень незалежно від вартості (Закон про ПДВ, стаття 3(2), як цитує сторінка), крім приватних подарунків із групи 1; мито стягується лише понад EUR 50 (Митний закон, статті 245 і 247, Постанова про митні пільги, статті 6 і 26, як цитує сторінка). Одержувач може перевірити нарахування на app1.carina.rs/info/portal/posta. ДОДАТКОВІ ЗБОРИ. Окрім мита, Pošta Srbije стягує з одержувача плату за послугу представництва одержувача під час підготовки електронної митної декларації (або подання відправлення на огляд), комісію за переказ митного боргу та плату за зберігання «відповідно до свого тарифу» (сторінка Митниці; FAQ Pošta). Pošta повідомила агентству Tanjug, що стягує ці збори з 23 лютого 2026 року (повідомлення від 15 березня 2026 року на 021.rs). Розмірів в офіційному джерелі не знайдено: споживча асоціація Efektiva, яку цитують у тому самому повідомленні, називає RSD 200 за митну послугу плюс RSD 60 (або 1% понад EUR 50) за комісію за оплату, разом близько EUR 2,2; у зведенні вебпошуку згадано RSD 150; жодне з цих значень не підтверджено. З тієї самої дати Pošta запровадила автоматичне зчитування вартості та вмісту, щоб відправлення з іноземних платформ можна було доставити наступного дня після прибуття (Tanjug; незалежно не перевірено), а нереєстровані комерційні відправлення, як-от посилки з AliExpress, обробляються як реєстровані. ПЕРЕВІЗНИКИ. Міжнародні прейскуранти зареєстровано в регулятора RATEL, серед інших, для Pošta Srbije, DHL, UPS (Express Courier), FedEx (Flying Cargo YU), GLS, D Express і CDEK; D Express рекламує доставку до 210 країн, наземний транзит 4-8 робочих днів і авіатранзит 2-5 робочих днів без урахування часу на митницю, з двома спробами доставки. КЛАСИФІКАЦІЯ. «minor-friction»: перевізники присутні, а правило просте (одна ставка мита, одна ставка ПДВ, усе в динарах), але межа безмитного ввезення низька (EUR 50), ПДВ застосовується майже до всього, а одержувач сплачує додатковий сервісний збір під час доставки. Не «significant-friction», бо актуальних свідчень частих затримок на митниці чи високих брокерських зборів не знайдено: старіші публікації преси про посилки, що тижнями затримувалися (2023), передують автоматизації лютого 2026 року й повторно не перевірялися. Албанія, Чорногорія та Молдова в цьому наборі даних належать до «significant-friction» за порівнянними правилами, тож суворіше тлумачення можливе. НЕ ПРОЧИТАНО. Самі правові тексти (Митний закон, Постанова про митні пільги, Закон про ПДВ); правила для кур'єрських експрес-відправлень, які можуть відрізнятися від поштових; dhl.com (час очікування вичерпано), сторінки UPS і FedEx; строки митного оформлення; чи відмовляються маркетплейси відправляти до Сербії.
03+−Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняРумуніясильніше71,1Сербія26,2

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Румунія

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.

Сербія

M-Lab NDT country aggregates for Serbia

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Метод
Медіана 343 добових медіанних значень швидкості завантаження по країні (поле download_MED) для RS у 2023 році (1 450 318 тестів завантаження, сума dl_samples_day; добові медіани коливалися в межах 18,4-32,4 Mbps). За непарної кількості днів медіана — це середнє (172-ге) значення, 26,148 Mbps, показане як 26,15. 2023 рік використовується в усьому наборі даних (той самий розрахунок, що й для німецького, нідерландського та австрійського записів). У файлі є один рядок на кожен інтервал гістограми на день; добові поля однакові в усіх рядках одного дня, тому кожен день враховано один раз.
Примітки
M-Lab NDT — це однопотоковий тест, який показує значно менше за заявлені швидкості оптоволокна чи кабелю; він порівнянний лише в межах цього критерію. Місячні медіани добових значень коливалися від 23,5 Mbps (січень) до 28,9 Mbps (вересень). У публічному файлі M-Lab немає значень за 22 дні 2023 року (з 29 січня по 15 лютого, окрім 10 лютого, а також 24 квітня, 30 липня, 19 листопада та 30-31 грудня), тож медіана охоплює 343 із 365 днів. Той самий розрахунок дає 25,2 Mbps за 2022 рік (353 дні, 1 345 809 тестів, але добові медіани коливаються від 7,3 до 187,8, значно шумніший рік); файл M-Lab за 2024 рік для Сербії охоплює лише 86 днів (медіана 29,7 Mbps, 430 506 тестів), а файлу за 2025 рік немає, тож 2023-й — найновіший повний рік. Не перевіряли, як геолокація M-Lab трактує адреси в Косові, тож чи містить агрегат «RS» якісь із них, не підтверджено. Лише контекст, інший вимір: квартальний огляд ринку регулятора RATEL за 2-й квартал 2026 року (https://www.ratel.rs/storage/upload/2026/09/Q2-2026-(1).pdf) нараховує близько 2,26 млн абонентів фіксованого широкосмугового доступу й повідомляє, що більшість абонентів мають договірні швидкості доступу понад 100 Mbit/s; це швидкість за підпискою, а не виміряна, тому вона непорівнянна з показником M-Lab, а середні значення NetTest, які публікує RATEL, не знайдено.

Мова

01+−Рівень володіння англійськоюРумуніясильнішеДуже високийСербіяВисокий

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Румунія

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.

Сербія

EF English Proficiency Index 2025 - Serbia (rank 25/123, score 578, High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лист. 2026 р.
Примітки
Власна категорія, що спирається на EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Сербія посідає 25-те місце зі 123 країн і регіонів із 578 балами, у межах категорії High за EF (від 550 до 599, за сторінкою EF «About EPI»), із зеленою позначкою +10 балів порівняно з попереднім результатом на сторінці країни EF; середній світовий показник — 488. За навичками: читання 587, аудіювання 574, письмо 536, мовлення 499. Регіони: Воєводина 587, Південна і Східна Сербія 554, Шумадія і Західна Сербія 520 (на сторінці також указано Косово, 565, яке виходить за межі цього профілю). Міста: Белград 594, Новий Сад 580. За нашим підрахунком за 24 назвами, показаними на оглядовій сторінці EF, 20 європейських країн мають вищий бал, ніж Сербія (Нідерланди, Хорватія, Австрія, Німеччина, Норвегія, Португалія, Данія, Швеція, Бельгія, Словаччина, Румунія, Фінляндія, Польща, Латвія, Північна Македонія, Болгарія, Греція, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Чехія); у тексті сторінки EF європейська позиція Сербії не вказана. Віднесено до категорії «high», як Болгарія (594), Греція (592) і Чехія (582) у цьому наборі даних, і вище за Албанію (532) та Молдову (531), які належать до «moderate». Друге джерело (самозвіт, не специфічний для англійської): Статистичне управління Республіки Сербія, Обстеження освіти дорослих 2022 (випуск № 293 від 31.10.2023, методика Eurostat): 87% респондентів віком від 18 до 69 років кажуть, що володіють однією іноземною мовою, близько 60% — двома й близько 42% — трьома або більше, а у випуску сказано: «більшість респондентів користується англійською, далі йдуть російська, німецька, французька й угорська»; на його діаграмі англійська має 52,8%, російська 18,7%, німецька 5,7%, французька 4,3%, угорська 1,2% та інші 17,3%, без зазначення бази для 100%. Таблиця Eurostat edat_aes_l21 (вік від 25 до 64 років, 2022 рік) дає 11,9% без іноземної мови, 55,8% з однією, 25,3% з двома й 6,9% з трьома або більше. У випуску зазначено, що мови народів колишньої Югославії вважаються іноземними, тож ці частки завищують рівень англійської. Сумнів: індекс EF побудовано на дорослих, які пройшли власний тест EF (2,2 млн у 2025 році, за оглядовою сторінкою EF), тобто на самовідібраній групі, а мовлення є найслабшою навичкою Сербії (499, у верхній частині категорії Low за EF); за межами Белграда, Нового Сада та сфери послуг англійську не можна вважати даністю, а мову державних установ (сербську) для цього значення в офіційному джерелі повторно не перечитували. Категорію визначає бал EF.

Докладніше: Румунія: податки ·Сербія: податки ·калькулятор чистого доходу