01
TR · ISTANBULМісцеві дані
Стамбул: життя та переїзд.
Найбільше місто Туреччини та економічний двигун країни — трансконтинентальний мегаполіс, що розташований по обидва береги Босфору між Європою та Азією, культурно багатий, з розвиненою спільнотою експатів і технологічною сценою, найбільшим у країні ринком міжнародних шкіл і, завдяки знеціненню ліри, низькими доларовими витратами. Літо тепле, зима м'яка й волога. Повсякденне життя ведеться турецькою мовою; англійська придатна для використання в діловому середовищі та районах проживання експатів.
ПеревіреноОновлено
TÜİK — Address-Based Population Registration System (ADNKS) Results, 2025
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Населення провінції Стамбул станом на 31.12.2025. Провінція Стамбул територіально збігається з Великим муніципалітетом Стамбула (Istanbul Metropolitan Municipality), тож показник провінції Є показником міста. У Стамбулі проживає ~18% від 86,1 млн населення Туреччини.
TR · ISTANBUL
01
Коротко
Ключові цифри (Стамбул) — кожна з власним джерелом і датою. Жива офіційна цифра — це не те саме, що оцінка з опитування чи 30-річна кліматична норма.
02
Оренда, 1–3 кімн.
/міс
03
Податок фрилансера
Безпека
6.1/10Якість повітря
5.9/10Інтернет
0.3/10Англійська
2.0/10Приватна медицина
9.0/1002
Скільки це коштує на місяць
Орієнтовний розрахунок: реальна орендна ставка плюс кошик витрат, масштабований під ваше домогосподарство. Це не пропозиція ціни.
≈ $8 472 / рік
- Оренда (1-кімн.)$255
- Транспорт$119
- Їжа та безалкогольні напої$99
- Комунальні послуги житла (енергія, вода, обслуговування) без оренди$43
- Ресторани та проживання$36
- Меблі та побутове обладнання$32
- Одяг та взуття$28
- Особиста гігієна та інші товари/послуги$21
- Інформація та зв'язок$20
- Алкоголь та тютюн$14
- Охорона здоров'я (з власної кишені)$13
- Відпочинок, спорт та культура$13
- Освітні послуги$9
- Страхування та фінансові послуги$4
- Поточні витрати$451
Оренда — з матриці орендних ставок нижче. Поточні витрати масштабують кошик на одну особу ($451/міс) за розміром домогосподарства й способом життя; коефіцієнти еквівалентності — наше припущення. Навчання та разові витрати на облаштування не враховано.
03
Вартість життя
Скільки одна людина витрачає щомісяця — їжа, комунальні, транспорт, харчування поза домом та інше — без урахування оренди.
TÜİK, споживчі витрати домогосподарств 2024 (COICOP на душу населення), скориговано за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місячні витрати на особу за категоріями COICOP за даними TÜİK 2024 ÷ 3,1 особи, ×1,7534 коригування на ІСЦ до середини 2026 року, ÷46,65 TRY/USD; житло показано лише як комунальні послуги (~30% категорії «житло», оренда не враховується). У сумі ≈$450. Туреччина має незвично високу частку транспортних витрат (21,6%), зумовлену вартістю пального та транспортних засобів.
Кошик бюджету домогосподарства для однієї особи, без урахування оренди (Туреччина). Витрати без оренди мало різняться між містами — специфічна для міста частина — це оренда, показана в розділі «Житло» нижче.
01Вартість життя (одна особа, без оренди)на рівні країни450USD/місяць, одна особа, без оренди10.0
Що це вимірює
Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.
Підготовлено SettleMetric
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
04
Житло
Скільки коштує оренда — за типом квартири й розташуванням.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Заявлена TRY/м²/місяць за індексами районів endeksa (початок 2026 року): центральні/престижні (Kadıköy 651, Beşiktaş 592, Bakırköy 591, Sarıyer 590, Şişli 452) → центральний якір 600 TRY/м²; окраїнні (Esenyurt 228…Bağcılar 297) → зовнішній якір 300 TRY/м². Комірки = TRY/м² × площа (студія 30, 1-кімнатна 40, 2-кімнатна 60, 3-кімнатна 85 м²) ÷ 47,0098 TRY/USD (TCMB, 14 липня 2026 р.).
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — значення в USD ДУЖЕ ВОЛАТИЛЬНІ: турецькі орендні ставки вказуються лише в TRY, і ліра швидко знецінюється (~47 TRY/USD у липні 2026 р. проти ~34 роком раніше), тож та сама орендна плата щомісяця виглядає дешевшою в USD. ПОХІДНА матриця; єдина ставка TRY/м² на локацію занижує показники для малих юнітів (студія/1-кімнатна — консервативно). Стамбул має величезний розкид ~3× у межах міста. endeksa блокує автоматизоване отримання даних — районні показники подаються через вторинні джерела, що посилаються на індекси endeksa; перепровірте перед тим, як покладатися на конкретні цифри.
| Квартира | Центр | Поза центром |
|---|---|---|
| Студія | 383 USD/міс | 191 USD/міс |
| 1-кімнатна | 511 USD/міс | 255 USD/міс |
| 2-кімнатна | 766 USD/міс | 383 USD/міс |
| 3-кімнатна | 1 085 USD/міс | 542 USD/міс |
05
Клімат
Температура й опади протягом року, а також якість повітря.
NOAA/WMO Climatological Standard Normals 1991–2020 — Istanbul/Florya (WMO 17636)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Кліматичні норми станції ВМО за 1991–2020 рр., NCEI accession 0253808 (суспільне надбання, подано турецькою Державною метеорологічною службою MGM). Станція Florya, ВМО 17636 (європейська частина, узбережжя Мармурового моря) — репрезентативна станція центрального Стамбула в наборі даних NCEI по Туреччині (запитувані Göztepe/Kandilli 17060/17062 відсутні у поданні). tMax/tMin = середній добовий максимум/мінімум; precipMm = середня місячна сума опадів. За рік: tMax 19,2°C, tMin 11,7°C, опади 641 мм.
- Примітки
- Вологий клімат, помірний завдяки Мармуровому морю: м'які вологі зими, теплі літа, найсухіший місяць — липень (19 мм).
Середня денна/нічна температура (лінії, ліва вісь) і сумарні опади (стовпчики, права вісь) за кожен місяць — норми 1991–2020. Наведіть на місяць для точних значень.
| січ | лют | бер | квіт | трав | черв | лип | серп | вер | жовт | лист | груд | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Денний максимум °C | 9.2° | 9.8° | 12.4° | 17.1° | 22.2° | 26.9° | 29.5° | 29.7° | 25.8° | 20.8° | 15.8° | 11.1° |
| Нічний мінімум °C | 3.7° | 3.7° | 5.3° | 8.6° | 13.4° | 17.9° | 20.5° | 21.1° | 17.4° | 13.6° | 9.3° | 5.7° |
| Опади, мм | 74 | 77 | 61 | 47 | 33 | 31 | 19 | 23 | 43 | 75 | 70 | 88 |
01Кліматичний комфорт6приємних місяців/рік6.0
Що це вимірює
Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.
Підготовлено SettleMetric
Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Стамбул/Флор'я, ВМО 17636)
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C І опадами < 150 мм: квіт. (17,1), трав. (22,2), черв. (26,9), вер. (25,8), жовт. (20,8), лист. (15,8) = 6. Лип. (29,5) і серп. (29,7) перевищують стелю 28°C; січ.–бер. та груд. не досягають порогу 15°C. Жоден місяць не перевищує ліміт опадів (найвологіший — груд., 87,7 мм) — комфортні весна й осінь, що обрамляють спекотну середину літа й прохолодну зиму.
02Якість повітря (PM2.5)15,3мкг/м³, середньорічний PM2.55.9
Що це вимірює
Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.
Дослідження
IQAir — 2024 World Air Quality Report, Istanbul annual average PM2.5
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Середньорічний показник PM2.5 за календарний 2024 рік у Стамбулі становив 15,3 мкг/м³ (~у 3 рази більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року в 5), підтверджено у звіті IQAir 2024 World Air Quality Report та в примітці IQAir від листопада 2025 року. IQAir — комерційний агрегатор (сенсорні дані + дані еталонного класу), а не офіційний орган; середньорічне значення станції турецького Міністерства довкілля (sim.csb.gov.tr) було б бажанішим перехресним підтвердженням, але доступне лише через непридатні для машинного зчитування панелі. Піки взимку через трафік та опалювальний сезон.
06
Безпека
Наскільки безпечне повсякденне життя, за офіційною статистикою злочинності.
01Рівень умисних вбивствна рівні країни3,2умисні вбивства на 100 000/рік6.1
Що це вимірює
Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).
Відкриті дані
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
OSCE ODIHR Hate Crime Reporting — Türkiye (official police-recorded)
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- OSCE ODIHR 2024: офіційний поліцейський показник 39 охоплює ЛИШЕ погрози на релігійному ґрунті та пошкодження культових споруд/кладовищ (статті 115 і 153 Кримінального кодексу) — це не всеохопний облік злочинів на ґрунті ненависті. Турецькі правоохоронні органи не фіксують мотив упередження при злочинах, тому офіційного показника расистських/ксенофобських злочинів немає (звідси порожнє значення). Для контексту (дані НУО, а не поліцейський облік): громадянське суспільство повідомило ОБСЄ/БДІПЛ про 77 інцидентів, приблизно половина — расистські/ксенофобські, переважно спрямовані проти сирійських біженців. Непорівнянно між країнами.
OSCE ODIHR 2024: офіційний поліцейський показник 39 охоплює ЛИШЕ погрози на релігійному ґрунті та пошкодження культових споруд/кладовищ (статті 115 і 153 Кримінального кодексу) — це не всеохопний облік злочинів на ґрунті ненависті. Турецькі правоохоронні органи не фіксують мотив упередження при злочинах, тому офіційного показника расистських/ксенофобських злочинів немає (звідси порожнє значення). Для контексту (дані НУО, а не поліцейський облік): громадянське суспільство повідомило ОБСЄ/БДІПЛ про 77 інцидентів, приблизно половина — расистські/ксенофобські, переважно спрямовані проти сирійських біженців. Непорівнянно між країнами.
07
Інфраструктура
Швидкість інтернету й те, як посилки дістаються до ваших дверей.
01Якість внутрішньої доставкина рівні країниДобра7.0
Що це вимірює
Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.
Підготовлено SettleMetric
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
02Легкість міжнародної доставкина рівні країниЗначні перешкоди4.0
Що це вимірює
Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Транскордонні вхідні відправлення стикаються зі значними перешкодами. Поріг безмитного ввезення (de minimis) знизили з €150 до €30 (набув чинності 21.08.2024) і фактично становить ~€27 з урахуванням доставки (грудень 2024 р.); на посилки накладається єдиний фіксований митний збір у розмірі 30% вартості для товарів походженням з ЄС і 60% для товарів не з ЄС (плюс спеціальний акциз, де застосовно). Митне оформлення для товарів не з ЄС разом із цими високими зборами робить замовлення з-за кордону повільним і дорогим → «значні перешкоди». На внутрішні та вихідні відправлення це не впливає.
03Швидкість інтернетуна рівні країни12,1Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження0.3
Що це вимірює
Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.
Відкриті дані
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
08
Охорона здоров’я
Скільки коштує повноцінне приватне медичне страхування.
01Вартість приватної медицинина рівні країни860USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний9.0
Що це вимірює
Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
09
Гроші та крипто
Правила щодо крипто й наскільки вільно рухаються особисті кошти.
01Регулювання криптовалютна рівні країниЛегально, регульовано8.0
Що це вимірює
Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
02Рівень фінансового контролюна рівні країниПомірний7.0
Що це вимірює
Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.
Офіційне джерело
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
10
Мова
Наскільки далеко заведе вас англійська в побуті та сервісах.
01Рівень володіння англійськоюна рівні країниНизький2.0
Що це вимірює
Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.
Дослідження
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
11
Освіта
Можливості міжнародного шкільного навчання для родин.
01Міжнародні школи12акредитовані міжнародні школи, кількість8.0
Що це вимірює
Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум 12 шкіл IB World Schools у Стамбулі (акредитатор: International Baccalaureate): Istanbul International Community School (також CIS), The British International School Istanbul (Nord Anglia), MEF International, ENKA Schools, Üsküdar American Academy (SEV), AKA School, NÛN Schools, Eyüboğlu Schools, Gökkuşağı Schools, Alkev, Tas Private Elementary, Aljazari International School. Провідні школи підтверджено через їхні власні сайти.
- Примітки
- Консервативний НИЖНІЙ ПОРІГ лише за IB. У Туреччині 116 шкіл IB World Schools по всій країні, Стамбул має найбільшу частку. Школи Cambridge/CIS/COBIS/MSA, які не пропонують IB, виключені, тому реальна кількість вища.
12
Демографія
Хто ще тут живе — частка іноземних мешканців і найбільші національні спільноти, за офіційною статистикою.
Відкритість до іноземцівна рівні країниСтриманеGallup MAI 2,53/9 · 2019
Що це вимірює
Наскільки прихильно населення-резиденти ставиться до мігрантів та іноземців — протилежність ксенофобії, реальне питання для того, хто переїжджає. Наша власна оцінка з п'яти рівнів (дуже відкрите / відкрите / помірне / стримане / низьке), сформована передусім за Gallup Migrant Acceptance Index (шкала 0–9: три питання — про мігрантів, які живуть у країні, стають сусідами та одружуються в родині; хвиля 2019 року), і перехресно звірена, де це можливо, з питанням World Values Survey хвилі 7 / European Values Study 2017 про те, чи не хотіли б люди мати іммігрантів або іноземних працівників сусідами (більша частка = більша ворожість). Орієнтир розподілу за балом Gallup 0–9: ≥7,0 дуже відкрите, 5,5–7,0 відкрите, 4,0–5,5 помірне, 2,5–4,0 стримане, нижче 2,5 низьке (глобальне середнє 2019 року 5,21 потрапляє в «помірне»). Лише на рівні країни: достовірних опитувань про ставлення до іноземців на рівні міст не існує, тому на сторінках міст показано країнову оцінку як контекст країни. Gallup — дослідницьке джерело, що цитується з атрибуцією, а не републікується масово; сам бал індексу/рік та будь-яка перехресна цифра зберігаються всередині кожного значення. Форма значення: { band, gallupMai?, gallupYear?, unwantedNeighborPct?, unwantedNeighborSource? }. Лише для відображення: це оцінка ставлення на основі опитувань ~2019 року, тому показано як чесний контекст і ніколи не входить у композитний бал.
Дослідження
Gallup Migrant Acceptance Index, 2019 update (research, attribution)
- Дані станом на
- 23 вер. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Gallup MAI 2,53/9 (хвиля 2019 року, зниження з 3,27 у 2016-му) — серед найменш приязних країн; Туреччина приймає одну з найбільших у світі популяцій біженців/осіб під тимчасовим захистом (~3,6 млн), і рівень прийняття знизився в міру зростання цього навантаження. Градація: стримане.
Presidency of Migration Management (goc.gov.tr) + Ministry of Interior; TÜİK ADNKS 2024 population
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Міністерство внутрішніх справ (кінець червня 2026 р.): 3 632 064 легально присутніх іноземних громадян — з яких 2 264 983 сирійці під тимчасовим захистом і ~1,08–1,37 млн власників дозволу на проживання/іншого статусу — проти населення TÜİK у ~85,7 млн, що дає ≈4,2% (включно з тимчасовим захистом). За вужчим критерієм «зареєстровані іноземні резиденти» (ADNKS) TÜİK фіксує 1 480 547 = 1,7%. Кількість осіб під тимчасовим захистом різко скоротилася з грудня 2024 р. (~700 000 сирійців повернулися після падіння режиму Асада), тому частка має тенденцію до зниження.
Presidency of Migration Management (goc.gov.tr) — residence-permit holders by nationality
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 13 бер. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Основа: ЛИШЕ ВЛАСНИКИ ДОЗВОЛУ НА ПРОЖИВАННЯ (~1 076 643 загалом, станом на 13 березня 2025 року) — очолюють список Туркменістан, Азербайджан, Росія, Іран, Сирія, Ірак (далі: Узбекистан, Афганістан). Якщо врахувати ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ, Сирія — безумовно найбільша окрема національність (~2,34 мільйона сирійців із 3,63 мільйона всіх легально присутніх іноземців загалом). Частки розраховані від загальної кількості дозволів на проживання, а не від населення.
Основа: ЛИШЕ ВЛАСНИКИ ДОЗВОЛУ НА ПРОЖИВАННЯ (~1 076 643 загалом, станом на 13 березня 2025 року) — очолюють список Туркменістан, Азербайджан, Росія, Іран, Сирія, Ірак (далі: Узбекистан, Афганістан). Якщо врахувати ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ, Сирія — безумовно найбільша окрема національність (~2,34 мільйона сирійців із 3,63 мільйона всіх легально присутніх іноземців загалом). Частки розраховані від загальної кількості дозволів на проживання, а не від населення.
13
Як ви можете залишитися
Як можна легально в’їхати й залишитися. Діють по всій країні (Туреччина).
Усі вимоги та фільтр громадянства- 01Віза для цифрових кочівників (GoTürkiye) + короткострокове проживанняВіза цифрового номадаУсі громадянствадохід ≥ 3 000 USD/monthВіддалені працівники віком 21–55 років з вищою освітою (диплом університету), які заробляють ≥ $3 000/міс від іноземних роботодавців/клієнтів1 рік +→ шлях до ПМП
- 02Короткостроковий дозвіл на проживання (ikamet)Тимчасове проживанняУсі громадянстваІноземні громадяни, які бажають залишитися в Туреччині довше за безвізовий/е-візовий термін (понад 90 днів) з метою туризму, віддаленої роботи, володіння нерухомістю або з сімейних причин1 рік +→ шлях до ПМП
- 03Безвізовий в'їзд / електронна віза — короткострокове перебування (90/180)Безвізове перебуванняГромадяни ЄС, Громадяни Великої Британії, Громадяни України, Громадяни СШАГромадяни ЄС/ЄЕЗ, Великої Британії та України можуть в'їжджати до Туреччини без візи на строк до 90 днів у межах будь-якого 180-денного періоду3 місяці
14
Скільки ви платитимете податків
Податкові режими, з-поміж яких може обирати фрилансер. Правила загальнонаціональні — однакові скрізь (Туреччина).
Усі режими та калькулятор- 01Фрилансер (serbest meslek) — експорт послуг: 100% відрахування доходу + Bağ-Kurфіксовано 11 808,23 за місяць (вираховується з прибутку) + 100% від прибутку (вираховується з прибутку)4.3%навантаження за €60 тис.
- 02Фрилансер (serbest meslek) — внутрішній дохід: прогресивний податок + Bağ-Kurфіксовано 11 808,23 за місяць (вираховується з прибутку) + прогресивно від прибутку: 15% до 190 000, 20% до 400 000, 27% до 1 500 000, 35% до 5 300 000, 40% понад33.0%навантаження за €60 тис.
Порахуйте, скільки лишиться
Ваш дохід проти реальних податкових режимів (Туреччина) — той самий рушій, що й у повному калькуляторі.
- 1 Фрилансер (serbest meslek) — експорт послуг: 100% відрахування доходу + Bağ-Kur57 428 EURнетто/рік4.3% навантаження
- 2 Фрилансер (serbest meslek) — внутрішній дохід: прогресивний податок + Bağ-Kur40 187 EURнетто/рік33.0% навантаження
15
Кому підходить Стамбул?
Те саме місто читається по-різному залежно від мети переїзду. Кожна призма збирає найважливіші факти для цього плану — з джерелами й чесно названими компромісами.
Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.
Грає на вашу користь
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
Турецька екосистема перевізників — PTT + Yurtiçi/Aras/MNG/Sürat/Sendeo/HepsiJET/Trendyol Express
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Щільний, конкурентний внутрішній ринок кур'єрської доставки на тлі величезного сектору електронної комерції (Trendyol, Hepsiburada): PTT Kargo разом із Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat, Sendeo, HepsiJET та Trendyol Express забезпечують загальнонаціональне покриття з доставкою наступного дня/за 2 дні; доставка того самого дня/наступного дня є нормою у великих метрополіях. Оплата при отриманні («kapıda ödeme») поширена повсюдно. Щільність поштоматів зростає, але залишається нижче за орієнтир насичення поштоматами, тому рейтинг «добре», а не «відмінно».
На що зважати
M-Lab NDT country aggregates for Türkiye (Asia grouping)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана з 343 денних медіанних значень завантаження по країні для TR за 2023 рік = 12,09 Мбіт/с (402 083 тести завантаження; Туреччина віднесена до континентальної групи M-Lab «Азія» (AS), а не ЄС). M-Lab NDT є однопотоковим і показує значення, які істотно нижчі за рекламовані показники — турецьке оптоволокно зазвичай рекламується на рівні 100–1000 Мбіт/с — порівнянний лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному статистичному API M-Lab.
- Примітки
- Медіана M-Lab за одним потоком низька (і найнижча в наборі), але відображає уніфіковану міжкраїнну методику, а не реальні швидкості оптоволоконних ліній; турецький фіксований широкосмуговий інтернет на практиці значно швидший.
EF EPI 2025 — Türkiye (rank 71/123, score 488, Low band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія визначена на основі EF EPI 2025 (джерело: EF Education First): Туреччина посідає 71/123 місце, бал 488 (категорія Low, поріг 450–499) — зниження на 9 балів порівняно з попереднім виданням. Англійська придатна для використання в Стамбулі/туризмі та частині технологічного сектору, але слабко представлена в державних установах та менших містах; турецька — єдина офіційна мова. Найнижча категорія англійської мови в цьому наборі.
Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.
Грає на вашу користь
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум 12 шкіл IB World Schools у Стамбулі (акредитатор: International Baccalaureate): Istanbul International Community School (також CIS), The British International School Istanbul (Nord Anglia), MEF International, ENKA Schools, Üsküdar American Academy (SEV), AKA School, NÛN Schools, Eyüboğlu Schools, Gökkuşağı Schools, Alkev, Tas Private Elementary, Aljazari International School. Провідні школи підтверджено через їхні власні сайти.
- Примітки
- Консервативний НИЖНІЙ ПОРІГ лише за IB. У Туреччині 116 шкіл IB World Schools по всій країні, Стамбул має найбільшу частку. Школи Cambridge/CIS/COBIS/MSA, які не пропонують IB, виключені, тому реальна кількість вища.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 15 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Повне окреме приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне покриття в приватних лікарнях) для здорової особи віком 35 років коштує ~25 000–100 000 TRY/рік залежно від мережі контрактних лікарень; план середнього рівня коштує близько ~40 000 TRY/рік ≈ $860 за курсом 46,65 TRY/USD. Діапазон ≈ $540–$2 140.
- Примітки
- Дворівневий контекст: резиденти з підставою для роботи/проживання охоплені обов'язковим державним страхуванням (SGK); додатково турки зазвичай купують доповнювальне страхування (~5 000–20 000 TRY/рік), що працює із SGK у приватних лікарнях, або повне окреме приватне покриття (це значення). Дешевий обов'язковий поліс для іноземних власників дозволу на проживання (~$32–130/рік) — це мінімальне покриття, непорівнянне з іншими варіантами. Приватне покриття дешеве в доларах через слабку ліру; премії в TRY зростають на 50–80%/рік, тому це нестабільне орієнтовне (дібране вручну) серединне значення.
На що зважати
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
IQAir — 2024 World Air Quality Report, Istanbul annual average PM2.5
Дослідження
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Середньорічний показник PM2.5 за календарний 2024 рік у Стамбулі становив 15,3 мкг/м³ (~у 3 рази більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року в 5), підтверджено у звіті IQAir 2024 World Air Quality Report та в примітці IQAir від листопада 2025 року. IQAir — комерційний агрегатор (сенсорні дані + дані еталонного класу), а не офіційний орган; середньорічне значення станції турецького Міністерства довкілля (sim.csb.gov.tr) було б бажанішим перехресним підтвердженням, але доступне лише через непридатні для машинного зчитування панелі. Піки взимку через трафік та опалювальний сезон.
Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.
Грає на вашу користь
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 2 лип. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Торгівля, зберігання та обмін криптовалюти є законними і дуже популярними, але ОПЛАТА криптовалютою ЗАБОРОНЕНА (постанова CBRT, чинна з 30 квітня 2021 року). Закон № 7518 (чинний з 2 липня 2024 року) поставив постачальників послуг з криптоактивів під нагляд Ради з ринків капіталу (SPK): обов'язкове ліцензування, обов'язки зі зберігання активів та мінімальний капітал; офшорні платформи, орієнтовані на резидентів, та криптовалютні банкомати мали згорнути діяльність. Класифіковано як «legal-regulated» — торгівля законна і тепер формально контрольована, платежі заборонені.
Revenue Administration (GİB) — cash-payment documentation (tevsik) limit; CBRT crypto-payment ban
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: ліра вільно конвертована, і резиденти можуть тримати депозити/рахунки в іноземній валюті та переказувати кошти за кордон — жорстких індивідуальних обмежень на рух капіталу немає. Але держава здійснює більший контроль, ніж партнери по ЄС: платежі понад 30 000 TRY (~$640) мають проводитися через банки/картки (правило tevsik); криптоплатежі заборонені; влада активно втручається у валютний ринок і використовує резервні/макропруденційні заходи; а поріг безмитного ввезення (de minimis) низький за високих мит. Вільно конвертована, але з низьким порогом безготівкових розрахунків через банк і кількома видами контролю → «помірний» (ближче до суворішого краю).
- Примітки
- Висока інфляція знецінює гроші на практиці, але не є юридичним обмеженням. Повсякденні банківські операції, купівля валюти та перекази не обмежені для фізичної особи; тертя виникають через низький поріг готівкових операцій, заборону оплати криптовалютою та періодичні валютні інтервенції.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Найвигідніша доступна схема за доходу €60 000 (~3 193 644 TL) для ІТ-фрилансера, що обслуговує ІНОЗЕМНИХ клієнтів (схема tr-freelancer-export): 100% відрахування доходу від експорту послуг (підвищене з 80% у 2026 році) обнуляє податок на доходи; сплачується лише фіксований мінімальний соціальний внесок Bağ-Kur (11 808,23 TL/місяць = 141 699/рік). Навантаження = 141 699 / 3 193 644 = 4,4%. При обслуговуванні турецьких клієнтів (без експортного відрахування) навантаження становить ~31–33% (прогресивний податок + Bağ-Kur).
Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.
Грає на вашу користь
TÜİK — витрати на споживання домогосподарств, 2024 (у розрахунку на особу, COICOP), приведено за ІСЦ
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 30 черв. 2026 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Середнє споживання домогосподарства за TÜİK 2024: 45 344 TRY/міс ÷ 3,1 особи = 14 627 TRY/особу (2024). Житло (26,0%) поділене на ~70% оренда (виключено) / ~30% комунальні послуги (враховано), відповідно до бази порівняння з іншими країнами. Показник на особу без оренди приведений до середини 2026 року за індексом споживчих цін (ІСЦ) TÜİK ×1,7534 і перерахований за курсом 46,65 TRY/USD (TCMB, 02.07.2026) → ≈$450.
- Примітки
- ПОПЕРЕДЖЕННЯ — волатильність ліри: за річної інфляції ~32% і курсу, що постійно переоцінюється, це доларове значення має похибку ±15–20% і змінюється з місяця в місяць; TRY зміцнилася в реальному вираженні з 2024 року, тому доларова вартість життя в Туреччині ЗРОСТАЄ, навіть залишаючись нижчою за партнерів по ЄС. Розрахунок на особу для всіх домогосподарств; Стамбул/Ізмір мають показники вище загальнонаціональних.
На що зважати
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Türkiye, 2023)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Серія UNODC через Світовий банк: 3,23 на 100 000 у 2023 році (зростання з 2,62 у 2022 році; серія має прогалини та коливання). 2024/2025 роки ще не опубліковано. Туреччина не охоплена Eurostat, тому міжкраїнне порівняння спирається на серію UNODC. Помірно-вищий показник порівняно з європейськими країнами в наборі.
IQAir — 2024 World Air Quality Report, Istanbul annual average PM2.5
Дослідження
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Середньорічний показник PM2.5 за календарний 2024 рік у Стамбулі становив 15,3 мкг/м³ (~у 3 рази більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року в 5), підтверджено у звіті IQAir 2024 World Air Quality Report та в примітці IQAir від листопада 2025 року. IQAir — комерційний агрегатор (сенсорні дані + дані еталонного класу), а не офіційний орган; середньорічне значення станції турецького Міністерства довкілля (sim.csb.gov.tr) було б бажанішим перехресним підтвердженням, але доступне лише через непридатні для машинного зчитування панелі. Піки взимку через трафік та опалювальний сезон.
Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Стамбул/Флор'я, ВМО 17636)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C І опадами < 150 мм: квіт. (17,1), трав. (22,2), черв. (26,9), вер. (25,8), жовт. (20,8), лист. (15,8) = 6. Лип. (29,5) і серп. (29,7) перевищують стелю 28°C; січ.–бер. та груд. не досягають порогу 15°C. Жоден місяць не перевищує ліміт опадів (найвологіший — груд., 87,7 мм) — комфортні весна й осінь, що обрамляють спекотну середину літа й прохолодну зиму.
16
Відеоогляди
Дібрані вручну YouTube-огляди та розповіді про життя тут — кожен перевірено, що досі відтворюється.
Плюси та мінуси життя у Стамбулі: оренда, їжа, люди
Karyna Arslan · Досвід переїзду та побуту в місті
17
Стамбул: порівняння
Повна картина по країні:
огляд: Туреччина