Перейти до вмісту
SettleMetric

Молдова — Румунія

Молдова попереду за податки, житло. Румунія попереду за легалізація, гроші та крипто, безпека, мова, інфраструктура. Повні дані по кожному критерію нижче.

ПеревіреноОновлено

Табло

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Румунія попереду в 3 з 6

Молдова

2

Румунія

3

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Молдовасильніше
$283/міс

National Bureau of Statistics — доходи та витрати населення у 2025 році (середньомісячні споживчі витрати на особу)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
Примітки
На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
02Податкове навантаження фрилансера
Молдовасильніше
7%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил (єдиний податок Moldova IT Park 7%, Закон про ІТ-парки 77/2016)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
03Рівень умисних вбивств
Молдова
2,54/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
04Швидкість інтернету
Молдова
30 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Moldova

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для MD у 2023 році = 30,09 Мбіт/с (15 538 тестів завантаження; M-Lab фіксує Молдову за шляхом EU/MD). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує значення значно нижчі за реальну швидкість лінії — у Кишиневі дуже швидке й дешеве оптоволокно (тарифи 100–1000 Мбіт/с — звичайна практика) — порівнянний показник лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Молдова (особливо Кишинів) відома швидким і недорогим оптоволоконним інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиним послідовним методом.
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
05Рівень володіння англійською
Молдова
Помірний

EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
06Вартість приватної медицини
Молдова
немає перевірених даних
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.

Підсумок

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Румунія підходить краще — 3 з 5

01Податкове навантаження фрилансера
Молдовасильніше
7%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил (єдиний податок Moldova IT Park 7%, Закон про ІТ-парки 77/2016)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.
02Швидкість інтернету
Молдова
30 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Moldova

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для MD у 2023 році = 30,09 Мбіт/с (15 538 тестів завантаження; M-Lab фіксує Молдову за шляхом EU/MD). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує значення значно нижчі за реальну швидкість лінії — у Кишиневі дуже швидке й дешеве оптоволокно (тарифи 100–1000 Мбіт/с — звичайна практика) — порівнянний показник лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Молдова (особливо Кишинів) відома швидким і недорогим оптоволоконним інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиним послідовним методом.
Румуніясильніше
71 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.
03Рівень володіння англійською
Молдова
Помірний

EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Молдовасильніше
$283/міс

National Bureau of Statistics — доходи та витрати населення у 2025 році (середньомісячні споживчі витрати на особу)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
Примітки
На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.
05Якість внутрішньої доставки
Молдова
Добра

Poșta Moldovei + Nova Post (поштомати Posterminal; Nova Post ~4 млн відправлень у 2024 році)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Poșta Moldovei (національний поштовий оператор) пропонує доставку по всій країні та цілодобові поштомати 'Posterminal'; Nova Post (українська) швидко розширюється — ~4 млн відправлень у 2024 році (+237% р/р) із мережею локерів/PUDO, що зростає; працюють Sameday easybox та DHL/UPS. Оплата при отриманні є стандартом. Надійно й покращується, але щільність поштоматів і покриття сільської місцевості нижчі за найкращий рівень ЄС і сконцентровані в Кишиневі → 'добре', а не 'відмінно'.
Румуніясильніше
Відмінна

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Румунія підходить краще — 2 з 3

01Рівень умисних вбивств
Молдова
2,54/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
02Вартість приватної медицини
Молдова
немає перевірених даних
Румунія
$1 250/рік

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.
03Рівень володіння англійською
Молдова
Помірний

EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.
Румуніясильніше
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Румунія підходить краще — 2 з 3

01Регулювання криптовалют
Молдова
Обмежено

National Bank of Moldova — regulatory and authorization position on virtual currency (no authorizations granted; not a means of payment)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Офіційна позиція NBM: віртуальні валюти є «віртуальними активами без реального забезпечення», не визнаються засобом платежу, і NBM не надав жодного дозволу криптоплатформам. Фізичні особи можуть володіти криптовалютою та торгувати нею, але надання послуг із віртуальними активами на території країни не є дозволеним/регульованим (без захисту споживачів), а оплата криптовалютою не дозволена — звідси статус «обмежено». Готується законопроєкт на основі MiCA на 2026 рік (із запланованим податком 12% на дохід від криптовалюти), який ще не набув чинності.
Румуніясильніше
Легально, регульовано

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.
02Рівень фінансового контролю
Молдова
Помірний

National Bank of Moldova — currency-regulation regime (Law 62/2008); Ministry of Finance cash-payment limits (Law 34/2024, from 1 April 2025)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 квіт. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: MDL є конвертованим для операцій за поточним рахунком, але Молдова зберігає активний режим валютного регулювання за НБМ (Закон 62/2008) — певні операції з капіталом потребують повідомлення/дозволу, а лей фактично є закритою валютою (не торгується за межами Молдови). Ліміт готівкових платежів у 100 000 леїв сукупно на місяць застосовується до економічних агентів (Закон 34/2024). Немає членства в ЄС, тому немає гарантії вільного руху капіталу ЄС. Більше державного нагляду, ніж у повністю лібералізованих партнерів з ЄС, але без обмежувального контролю за капіталом → «помірно».
Румуніясильніше
Низький

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.
03Податкове навантаження фрилансера
Молдовасильніше
7%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил (єдиний податок Moldova IT Park 7%, Закон про ІТ-парки 77/2016)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).
Румунія
24,1%

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Тут майже порівну

01Рівень умисних вбивств
Молдова
2,54/100 тис.

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
Румуніясильніше
0,79/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.
02Вартість життя (одна особа, без оренди)
Молдовасильніше
$283/міс

National Bureau of Statistics — доходи та витрати населення у 2025 році (середньомісячні споживчі витрати на особу)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
Примітки
На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
Румунія
$510/міс

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.

Деталі

Податки

01+Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікМолдовасильніше7Румунія24,1

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил (єдиний податок Moldova IT Park 7%, Закон про ІТ-парки 77/2016)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).

Румунія

Податковий рушій SettleMetric на основі офіційних правил 2026 року (Codul fiscal art. 68; Legea 141/2025)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий чистий прийнятний режим ro-pfa-real (реальна система PFA) при доході €60 000 = 313 926 RON (курс ЄЦБ 5,2321), 10% витрат → чистий дохід 282 533.40. CASS 10% = 28 253.34; смуга CAS (>97 200) = 24 300; база прибуткового податку 229 980.06 → 10% = 22 998.01. Загальні збори 75 551.35 → 24,07% ≈ 24,1%. Корпоративний варіант ro-micro-srl моделює нижче навантаження ~18%, але не враховує обов'язкові витрати на зарплату ≥1 працівника, тому це непорівнянний варіант і не використовується як заголовний показник.

Легалізація

01+Легкість легалізації віддаленої роботиМолдоваШлях довгострокового перебуванняРумуніясильнішеОкрема віза для цифрових кочівників

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Молдова

Moldova IT Park — IT Visa program for foreign IT specialists; General Inspectorate for Migration (residence card)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Молдова не має спеціальної візи для цифрових кочівників. Більшість нашої аудиторії в'їжджає безвізово на 90/180 днів (база, яка не витрачає шенгенські дні). Для тривалого перебування вирізняється маршрут IT Visa: заснувати компанію в Moldova IT Park або приєднатися до неї для спрощеного дозволу на проживання, тоді як єдиний податок 7% покриває податки на вашу зарплату. Запасний варіант — загальний дозвіл на проживання для роботи/бізнесу (Residence Card). Класифіковано як 'шлях тривалого перебування'.

Румунія

IGI — long-stay visa categories (digital nomad D/DN under OUG 194/2002 as amended by Law 22/2022)

Офіційне джерело

Дані станом на
27 квіт. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Румунія має окрему довгострокову візу та посвідку на проживання для цифрових кочівників (дохід ≥ 3× середня місячна валова зарплата; 1 рік, з продовженням один раз). Вона не веде до постійного проживання — для тривалого перебування фрилансер поза ЄС використовує дозвіл на підприємницьку чи професійну діяльність (обидва ведуть до довгострокового проживання через 5 років).

Вартість життя

01+Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиМолдовасильніше283Румунія510

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

National Bureau of Statistics — доходи та витрати населення у 2025 році (середньомісячні споживчі витрати на особу)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
Примітки
На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.

Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (споживчий кошик однієї дорослої особи), переведено в USD

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Кошик домогосподарства однієї дорослої особи за даними INS 2024: загальні витрати ≈ 3 972 RON/міс, з яких споживання ≈ 60,6% ≈ 2 407 RON; мінус невеликий компонент фактичної оренди (румунські домогосподарства переважно володіють житлом, умовна оренда виключена) → ≈ 2 335 RON/міс споживання без оренди. Конвертовано за курсом 4,59 RON/USD (курс ЄЦБ 5,2321 RON/EUR ÷ 1,1399 USD/EUR, 02.07.2026) → ≈ $509, округлено до $510. Комунальні послуги залишено в кошику; виключено лише чисту оренду. Загальнонаціональний показник — у Бухаресті дещо вищий.

Щомісячні витрати за категоріями (без оренди)

Молдова

National Bureau of Statistics — структура споживчих витрат за 2024 рік, застосована до загального показника на особу за 2025 рік

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Структура споживання NBS за 2024 рік (харчування 39,9%, житло/комунальні послуги 17,2%, одяг 7,7%, транспорт 7,6%, меблі й обладнання 5,4%, охорона здоров'я 4,5%, зв'язок 3,9%, решта ≈13,8%), застосована до загальної суми на особу за 2025 рік — 4 995,5 лея/міс, перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD. Житло показане лише як комунальні послуги (оренда виключена). Сума статей ≈$283. Дуже висока частка харчування 39,9% типова для економіки з низьким рівнем доходу.
Примітки
Структура 2024 року — це остання опублікована категоріальна розбивка; випуск 2025 року дає загальну суму, але не повний перерозподіл. Категорія 'Інше' — це залишок NBS, не деталізований на доступній сторінці.
Румунія

INS — доходи та видатки домогосподарств 2024 (структура споживання), приведено до кошика однієї особи

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Структура споживання за даними INS 2024 (їжа та безалкогольні напої ≈33,5%, комунальні послуги ≈14%, алкоголь/тютюн ≈7,2%, одяг ≈7,8%, транспорт ≈8%, і менші частки для товарів для дому, охорони здоров'я, зв'язку, відпочинку, ресторанів, іншого), застосована до кошика споживання однієї особи ≈2 335 RON/міс без оренди, конвертовано за курсом 4,59 RON/USD. Сума позицій ≈$508 — загальний показник вартості життя для однієї особи. Загальнонаціональне середнє; переважає їжа (Румунія має найвищу в ЄС частку витрат домогосподарств на їжу).
01Їжа та безалкогольні напої
Молдовадешевше
$113
Румунія
$170
02Комунальні послуги (електрика, газ, вода, опалення)
Молдова
Румунія
$71
03Транспорт
Молдовадешевше
$21
Румунія
$42
04Одяг та взуття
Молдовадешевше
$22
Румунія
$40
05Комунальні послуги житла (вода, електроенергія, газ, опалення), без урахування оренди
Молдова
$49
Румунія
06Інше (алкоголь і тютюн, відпочинок, ресторани, освіта, різне)
Молдова
$39
Румунія
07Охорона здоров'я (з власної кишені)
Молдовадешевше
$13
Румунія
$25
08Алкоголь та тютюн
Молдова
Румунія
$37
09Зв'язок
Молдовадешевше
$11
Румунія
$23
10Інші товари та послуги
Молдова
Румунія
$32
11Меблі та побутове обладнання
Молдова
Румунія
$25
12Відпочинок і культура
Молдова
Румунія
$23
13Ресторани та готелі
Молдова
Румунія
$20
14Меблі та утримання домогосподарства
Молдова
$15
Румунія
Усього (без оренди)
Молдова$283/міс
Румунія$508/міс

Житло

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Молдова

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Кишинів)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
5 груд. 2024 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Кишинів; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
Румунія

SettleMetric — середнє за охопленими містами, зважене за населенням (Бухарест, Клуж-Напока)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Зважене за населенням середнє матриць оренди міст Бухарест, Клуж-Напока; кожна комірка усереднює ті міста, які її подають. Точну локальну матрицю дивіться на сторінці кожного міста.
01Студія
Молдовадешевше
$320$252 поза центром
Румунія
$515$446 поза центром
021-кімнатна
Молдовадешевше
$486$389 поза центром
Румунія
$786$597 поза центром
032-кімнатна
Молдовадешевше
$600$480 поза центром
Румунія
$1 030$683 поза центром
043-кімнатна
Молдовадешевше
$715$572 поза центром
Румунія
$1 425$912 поза центром

Безпека

01+Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікМолдова2,5Румуніясильніше0,8

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Молдова

World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.

Румунія

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101), rate per 100k

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Останній рік у спільному ряду Eurostat/UNODC — 2024: 0,79 на 100 тис. (2023: 0,73; 2022: 0,93). Один із нижчих показників умисних вбивств у ЄС.

Охорона здоров’я

01+Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийМолдованемає перевірених данихРумунія1 250

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

Чесна прогалина щодо показника приватного страхування. Молдова має обов'язкове державне медичне страхування (AOAM/CNAM): фіксований внесок для самостійних платників у 2026 році становить 12 636 леїв/рік (≈$716), а іноземці з правом на проживання мають право на 80%-знижений внесок (~2527 леїв ≈ $143). Приватне добровільне страхування існує (Moldasig, Grawe, Donaris, Asito), але премії надаються лише за запитом, і жодного зведеного показника публічно не наведено → null. Наведений вище обов'язковий державний внесок є найближчим джерельним орієнтиром.

Румунія

Комплексні (зі стаціонарним лікуванням) плани Signal Iduna 360 Care / Groupama / Regina Maria — ринкова медіана; страховики надають розцінки за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани медичного страхування, що включають госпіталізацію та хірургію (амбулаторне + стаціонарне лікування): Signal Iduna 360 Care починається від 380 RON/міс, із заявленим прикладом для 34-річної особи 424 RON/міс; преміальні пакети «все включено» (Groupama, Regina Maria, підписки MedLife/Medicover з покриттям стаціонару) сягають до ~650 RON/міс. Медіана для здорової особи 35 років ≈ 460 RON/міс ≈ 5 520 RON/рік ≈ $1 200; зафіксовано $1 250 (діапазон ≈ $1 000–$1 700 за курсом 4,59 RON/USD). Премії надаються за запитом, тому це підібраний ринковий медіанний показник, а не публічна котирувальна оцінка.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним медичним страхуванням (CASS/CNAS); приватне покриття є опційним. Багато хто купує лише дешевшу амбулаторну медичну підписку (abonament, ~150–250 RON/міс) та використовує державну систему для стаціонарного лікування. Цей показник відповідає комплексному рівню з покриттям стаціонару, обраному для порівнянності з комплексними планами інших країн.

Гроші та крипто

01+Регулювання криптовалютМолдоваОбмеженоРумуніясильнішеЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Молдова

National Bank of Moldova — regulatory and authorization position on virtual currency (no authorizations granted; not a means of payment)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Офіційна позиція NBM: віртуальні валюти є «віртуальними активами без реального забезпечення», не визнаються засобом платежу, і NBM не надав жодного дозволу криптоплатформам. Фізичні особи можуть володіти криптовалютою та торгувати нею, але надання послуг із віртуальними активами на території країни не є дозволеним/регульованим (без захисту споживачів), а оплата криптовалютою не дозволена — звідси статус «обмежено». Готується законопроєкт на основі MiCA на 2026 рік (із запланованим податком 12% на дохід від криптовалюти), який ще не набув чинності.

Румунія

Legea 141/2025 — 16% tax on crypto gains from 2026 (M.Of. 699/2025, ANAF copy); OUG 10/2025 transposing MiCA (ASF as CASP regulator)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння та торгівля криптовалютою легальні для фізичних осіб. Прибуток оподатковується за ставкою 16% для доходу, реалізованого з 2026 року (підвищено з 10%), плюс CASS у деяких випадках; звільнення для дрібних операцій (<200 RON за операцію, ≤600 RON/рік загалом). MiCA імплементовано через OUG 10/2025, ASF виступає регулятором постачальників послуг криптоактивів, а BNR регулює токени електронних грошей; перехідний режим CASP завершується 01.07.2026. Стандартне ліцензування/AML та оподаткування ЄС → легально-регульовано.
02+Рівень фінансового контролюМолдоваПомірнийРумуніясильнішеНизький

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

National Bank of Moldova — currency-regulation regime (Law 62/2008); Ministry of Finance cash-payment limits (Law 34/2024, from 1 April 2025)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 квіт. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: MDL є конвертованим для операцій за поточним рахунком, але Молдова зберігає активний режим валютного регулювання за НБМ (Закон 62/2008) — певні операції з капіталом потребують повідомлення/дозволу, а лей фактично є закритою валютою (не торгується за межами Молдови). Ліміт готівкових платежів у 100 000 леїв сукупно на місяць застосовується до економічних агентів (Закон 34/2024). Немає членства в ЄС, тому немає гарантії вільного руху капіталу ЄС. Більше державного нагляду, ніж у повністю лібералізованих партнерів з ЄС, але без обмежувального контролю за капіталом → «помірно».

Румунія

Румунія — повністю лібералізована економіка з вільним рухом капіталу в межах ЄС/ЄЕЗ (RON вільно конвертований; вільний рух капіталу в ЄС); класифікація IMF AREAER

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
4 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Комплексно: без валютного чи капітального контролю (вільний рух капіталу ЄС; RON вільно конвертований, приєднання до євро очікується); нерезиденти та іноземці можуть відкривати банківські рахунки; немає звітності про іноземні рахунки у стилі FBAR для фізичних осіб понад CRS ЄС через банки; Declarația Unică охоплює світовий дохід резидента. Існують ліміти готівкових платежів (для бізнесу ~5 000–10 000 RON/день траншами за Законом 70/2015), але рух особистих коштів вільний. Низький державний контроль над особистими грошовими потоками. Перехресно перевірено з підсумком PwC Romania; первинна основа — закон ЄС про вільний рух капіталу.

Інфраструктура

01+Якість внутрішньої доставкиМолдоваДобраРумуніясильнішеВідмінна

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Молдова

Poșta Moldovei + Nova Post (поштомати Posterminal; Nova Post ~4 млн відправлень у 2024 році)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Poșta Moldovei (національний поштовий оператор) пропонує доставку по всій країні та цілодобові поштомати 'Posterminal'; Nova Post (українська) швидко розширюється — ~4 млн відправлень у 2024 році (+237% р/р) із мережею локерів/PUDO, що зростає; працюють Sameday easybox та DHL/UPS. Оплата при отриманні є стандартом. Надійно й покращується, але щільність поштоматів і покриття сільської місцевості нижчі за найкращий рівень ЄС і сконцентровані в Кишиневі → 'добре', а не 'відмінно'.

Румунія

Офіційні сторінки перевізників (Sameday easybox, FAN Courier FANbox, Poșta Română) — зведено

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Sameday easybox — понад 3 900 поштоматів із гарантованою доставкою наступного дня по всій країні; FAN Courier (національний лідер) із власною мережею поштоматів FANbox; Cargus, DPD, GLS, Poșta Română по всій країні; доставка через поштомати + PUDO є нормою електронної комерції (екосистема eMAG/Sameday). Доставка наступного дня є стандартом між містами та в межах міст.
Примітки
Щільна мережа поштоматів та надійна доставка наступного дня ставлять Румунію на найвищий внутрішній рівень.
02+Легкість міжнародної доставкиМолдоваЗначні перешкодиРумуніясильнішеНезначні перешкоди

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

Moldova customs rules (MFA / Customs Service): €150 postal de-minimis, 20% import VAT above threshold

Офіційне джерело

Дані станом на
14 лип. 2026 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Молдова не входить до ЄС і Шенгенської зони, тому кожна вхідна міжнародна посилка проходить митне оформлення. Особисті поштові відправлення до €150 звільнені від мита; понад €150 застосовуються мито + ПДВ 20% + офіційна декларація. Митне оформлення додає витрати й дні порівняно з країнами всередині ЄС → «значні перешкоди». DHL/UPS/FedEx та Nova Post здійснюють міжнародні перевезення.

Румунія

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption (Reg. EU 2026/382)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС не має перешкод (єдиний ринок; усі основні перевізники; Румунія в Шенгені з 2025 року). Імпорт з-за меж ЄС: безмитний поріг €150 було скасовано по всьому ЄС 01.07.2026 — тимчасово застосовується фіксоване мито для відправлень низької вартості до запуску Customs Data Hub у 2028 році; ПДВ стягується під час оформлення через IOSS. DHL, UPS, FedEx, GLS усі доставляють від дверей до дверей. Передбачувано, але вже не безмитно.
03+Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняМолдова30,1Румуніясильніше71,1

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Молдова

M-Lab NDT country aggregates for Moldova

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для MD у 2023 році = 30,09 Мбіт/с (15 538 тестів завантаження; M-Lab фіксує Молдову за шляхом EU/MD). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує значення значно нижчі за реальну швидкість лінії — у Кишиневі дуже швидке й дешеве оптоволокно (тарифи 100–1000 Мбіт/с — звичайна практика) — порівнянний показник лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Молдова (особливо Кишинів) відома швидким і недорогим оптоволоконним інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиним послідовним методом.

Румунія

M-Lab NDT country aggregates for Romania

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 343 щоденних медіан по країні, 112 070 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файл за 2024 рік охоплює лише 86 днів, а 2025 рік ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT є однопотоковим і показує нижчі значення, ніж показники у стилі Ookla — порівнянні лише в межах цього критерію. Румунія відома дуже швидким та дешевим оптоволокном; справжня типова швидкість оптоволокна значно вища, але тут використовується лише M-Lab для узгодженості між країнами.

Мова

01+Рівень володіння англійськоюМолдоваПомірнийРумуніясильнішеДуже високий

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Молдова

EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
14 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.

Румунія

EF EPI 2025 (rank 11/123, score 605 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
4 лип. 2026 р.
Примітки
Власна категорія на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First). Румунія має бал 605 (11-те місце), у топовій категорії володіння за версією EF поряд із скандинавськими країнами. Англійська широко застосовна в містах, сфері послуг та серед молодших румунів; менше — в деяких державних установах.

Докладніше: Молдова: податки ·Румунія: податки ·калькулятор чистого доходу