Перейти до вмісту
SettleMetric

CITY / CITYПеревірене порівняння міст

КраківпротиВроцлав.

Вроцлав сильніше за 1 з 8 ключових фактів; Краків — за 0. Вартість життя (одна особа, без оренди): Краків $753/міс, Вроцлав $753/міс. Податкове навантаження фрилансера: Краків 23,6%, Вроцлав 23,6%. Кліматичний комфорт: Краків 6/12 міс, Вроцлав 6/12 міс.

ПеревіреноОновлено

14 порівняних критеріїв · 17 джерел · факти рівня країни чітко позначено

pl / pl · SettleMetric

01

Ключові відмінності

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Вроцлав попереду в 1 з 8

Краків

0

Вроцлав

1

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Краків
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
Вроцлав
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
02Податкове навантаження фрилансера
Краків
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.
Вроцлав
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.
03Рівень умисних вбивств
Краків
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
Вроцлав
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
04Кліматичний комфорт
Краків
6/12 міс

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім денним максимумом 15–28°C та опадами < 150 мм: квітень (15,1°C), травень, червень, липень, серпень, вересень = 6.
Вроцлав
6/12 міс

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 років дають середній добовий максимум від 15°C до 28°C і опади нижче 150 мм: квітень (15,3°C), травень, червень, липень, серпень і вересень (20,0°C) = 6. Жовтень ледь не проходить за температурою — 14,3°C; за опадами не вибуває жоден місяць, бо найвологіший, липень, дає 91,4 мм.
05Швидкість інтернету
Краків
42 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.
Вроцлав
42 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.
06Рівень володіння англійською
Краків
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.
Вроцлав
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.
07Вартість приватної медицини
Краків
$1 600/рік

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).
Вроцлав
$1 600/рік

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).
08Якість повітря (PM2.5)
Краків
17,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Krakow/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Krakow/POL», 2024 рік, pm25_concentration 17,47 µg/m³ за часового покриття 99%, із семи станцій: чотири міські фонові, дві міські промислові й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 50,0585° пн. ш. 19,9860° сх. д., за 0,7 км від центру міста, на території з населенням 771 069 осіб проти 816 614 мешканців муніципалітету. Перераховано з дворічного середнього 2022–2023 років із міського переглядача EEA, щоб усі чотири польські міста спиралися на той самий єдиний опорний рік — 2024-й, як і решта цього набору.
Примітки
У три з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але значно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10), і це найбрудніше повітря серед чотирьох польських міст цього набору. Зимовий смог Кракова — добре відома проблема: показники опалювального сезону значно вищі за річне середнє, а дві з семи станцій — промислові. Ряд суттєво знизився: з 24,68 у 2021 до 17,07 у 2023, і 2024-й практично не відрізняється від цього рівня.
Вроцлавсильніше
15,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Wroclaw/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Wroclaw/POL», 2024 рік, pm25_concentration 15,467 µg/m³ за часового покриття 98%, з п'яти станцій: три міські фонові, одна приміська фонова і одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 51,1025° пн. ш. 17,0570° сх. д., за 2,6 км від центру міста, на території з населенням 640 648 осіб, близькою до 672 601 мешканця муніципалітету. 2024-й — опорний рік для кожного міста цього набору, взятого з того самого файлу.
Примітки
Приблизно втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Ряд суттєво знизився — 29,1 у 2013, 22,3 у 2018, 14,78 у 2023 — і підйом 2024 року лежить у межах річних коливань цього запису. Взимку пік дає вугільне й дров'яне опалення в навколишній малоповерховій забудові, тож показники опалювального сезону помітно вищі за річне середнє.

02

Яке місто підходить вашому плану?

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Тут майже порівну

01Податкове навантаження фрилансера
Краків
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.
Вроцлав
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.
02Швидкість інтернету
Краків
42 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.
Вроцлав
42 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.
03Рівень володіння англійською
Краків
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.
Вроцлав
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Краків
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
Вроцлав
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
05Якість внутрішньої доставки
Краків
Відмінна

Офіційні новини InPost / сторінки послуг перевізників (комбіноване джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
InPost — понад 28 000 поштоматів (кінець 2025 року) із 98% доставкою наступного дня та 763 млн посилок/рік; ORLEN Paczka — ~14 тис. пунктів видачі; Poczta Polska — 7,6 тис. відділень + 14,3 тис. пунктів прийому посилок; DPD/DHL/GLS/UPS/FedEx — по всій країні. Доставка наступного дня є нормою для внутрішніх відправлень.
Вроцлав
Відмінна

Офіційні новини InPost / сторінки послуг перевізників (комбіноване джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
InPost — понад 28 000 поштоматів (кінець 2025 року) із 98% доставкою наступного дня та 763 млн посилок/рік; ORLEN Paczka — ~14 тис. пунктів видачі; Poczta Polska — 7,6 тис. відділень + 14,3 тис. пунктів прийому посилок; DPD/DHL/GLS/UPS/FedEx — по всій країні. Доставка наступного дня є нормою для внутрішніх відправлень.

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Вроцлав підходить краще — 1 з 5

01Міжнародні школи
Краків
7

Довідник IB World Schools (find-an-ib-school)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Результати пошуку IB для country=PL, ключове слово «Krakow»: British International School of Cracow, International School of Krakow, Open Future, Kolegium Europejskie, VI LO, VIII PALO, Da Vinci's.
Примітки
Похибка ±1; школи, акредитовані лише CIS/COBIS, ще не враховано.
Вроцлав
немає перевірених даних
02Рівень умисних вбивств
Краків
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
Вроцлав
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
03Вартість приватної медицини
Краків
$1 600/рік

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).
Вроцлав
$1 600/рік

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).
04Якість повітря (PM2.5)
Краків
17,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Krakow/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Krakow/POL», 2024 рік, pm25_concentration 17,47 µg/m³ за часового покриття 99%, із семи станцій: чотири міські фонові, дві міські промислові й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 50,0585° пн. ш. 19,9860° сх. д., за 0,7 км від центру міста, на території з населенням 771 069 осіб проти 816 614 мешканців муніципалітету. Перераховано з дворічного середнього 2022–2023 років із міського переглядача EEA, щоб усі чотири польські міста спиралися на той самий єдиний опорний рік — 2024-й, як і решта цього набору.
Примітки
У три з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але значно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10), і це найбрудніше повітря серед чотирьох польських міст цього набору. Зимовий смог Кракова — добре відома проблема: показники опалювального сезону значно вищі за річне середнє, а дві з семи станцій — промислові. Ряд суттєво знизився: з 24,68 у 2021 до 17,07 у 2023, і 2024-й практично не відрізняється від цього рівня.
Вроцлавсильніше
15,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Wroclaw/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Wroclaw/POL», 2024 рік, pm25_concentration 15,467 µg/m³ за часового покриття 98%, з п'яти станцій: три міські фонові, одна приміська фонова і одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 51,1025° пн. ш. 17,0570° сх. д., за 2,6 км від центру міста, на території з населенням 640 648 осіб, близькою до 672 601 мешканця муніципалітету. 2024-й — опорний рік для кожного міста цього набору, взятого з того самого файлу.
Примітки
Приблизно втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Ряд суттєво знизився — 29,1 у 2013, 22,3 у 2018, 14,78 у 2023 — і підйом 2024 року лежить у межах річних коливань цього запису. Взимку пік дає вугільне й дров'яне опалення в навколишній малоповерховій забудові, тож показники опалювального сезону помітно вищі за річне середнє.
05Рівень володіння англійською
Краків
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.
Вроцлав
Дуже високий

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Тут майже порівну

01Регулювання криптовалют
Краків
Легально, регульовано

Polish tax authority — disposal of virtual currencies (PIT-38, 19%)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння/торгівля легальні для фізичних осіб; плаский податок 19% на прибуток від відчуження (обмін криптовалюти на криптовалюту не оподатковується). Діє регламент ЄС MiCA; національний імплементаційний акт Польщі було ветовано (останнє оновлення 2026-06-11), тому місцеве ліцензування CASP призупинено — ринок обслуговують провайдери з паспортизацією ЄС.
Вроцлав
Легально, регульовано

Polish tax authority — disposal of virtual currencies (PIT-38, 19%)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння/торгівля легальні для фізичних осіб; плаский податок 19% на прибуток від відчуження (обмін криптовалюти на криптовалюту не оподатковується). Діє регламент ЄС MiCA; національний імплементаційний акт Польщі було ветовано (останнє оновлення 2026-06-11), тому місцеве ліцензування CASP призупинено — ринок обслуговують провайдери з паспортизацією ЄС.
02Рівень фінансового контролю
Краків
Низький

biznes.gov.pl — ліміти готівкових розрахунків (art. 19 Prawo przedsiębiorców)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексний показник: валютний контроль/контроль капіталу відсутній для потоків у межах ЄС/ОЕСР (Prawo dewizowe, Dz.U. 2024 poz. 1131); злотий повністю конвертований; ліміт готівки B2B 15 000 PLN за одну транзакцію, ліміту для споживачів немає; розкриття інформації про закордонні рахунки за типом FBAR відсутнє (статистична звітність NBP лише понад 7 млн PLN закордонних активів); стандартний CRS ЄС через банки.
Вроцлав
Низький

biznes.gov.pl — ліміти готівкових розрахунків (art. 19 Prawo przedsiębiorców)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексний показник: валютний контроль/контроль капіталу відсутній для потоків у межах ЄС/ОЕСР (Prawo dewizowe, Dz.U. 2024 poz. 1131); злотий повністю конвертований; ліміт готівки B2B 15 000 PLN за одну транзакцію, ліміту для споживачів немає; розкриття інформації про закордонні рахунки за типом FBAR відсутнє (статистична звітність NBP лише понад 7 млн PLN закордонних активів); стандартний CRS ЄС через банки.
03Податкове навантаження фрилансера
Краків
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.
Вроцлав
23,6%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Вроцлав підходить краще — 1 з 4

01Рівень умисних вбивств
Краків
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
Вроцлав
0,69/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.
02Якість повітря (PM2.5)
Краків
17,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Krakow/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Krakow/POL», 2024 рік, pm25_concentration 17,47 µg/m³ за часового покриття 99%, із семи станцій: чотири міські фонові, дві міські промислові й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 50,0585° пн. ш. 19,9860° сх. д., за 0,7 км від центру міста, на території з населенням 771 069 осіб проти 816 614 мешканців муніципалітету. Перераховано з дворічного середнього 2022–2023 років із міського переглядача EEA, щоб усі чотири польські міста спиралися на той самий єдиний опорний рік — 2024-й, як і решта цього набору.
Примітки
У три з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але значно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10), і це найбрудніше повітря серед чотирьох польських міст цього набору. Зимовий смог Кракова — добре відома проблема: показники опалювального сезону значно вищі за річне середнє, а дві з семи станцій — промислові. Ряд суттєво знизився: з 24,68 у 2021 до 17,07 у 2023, і 2024-й практично не відрізняється від цього рівня.
Вроцлавсильніше
15,5 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Wroclaw/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Wroclaw/POL», 2024 рік, pm25_concentration 15,467 µg/m³ за часового покриття 98%, з п'яти станцій: три міські фонові, одна приміська фонова і одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 51,1025° пн. ш. 17,0570° сх. д., за 2,6 км від центру міста, на території з населенням 640 648 осіб, близькою до 672 601 мешканця муніципалітету. 2024-й — опорний рік для кожного міста цього набору, взятого з того самого файлу.
Примітки
Приблизно втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Ряд суттєво знизився — 29,1 у 2013, 22,3 у 2018, 14,78 у 2023 — і підйом 2024 року лежить у межах річних коливань цього запису. Взимку пік дає вугільне й дров'яне опалення в навколишній малоповерховій забудові, тож показники опалювального сезону помітно вищі за річне середнє.
03Вартість життя (одна особа, без оренди)
Краків
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
Вроцлав
$753/міс

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
04Кліматичний комфорт
Краків
6/12 міс

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім денним максимумом 15–28°C та опадами < 150 мм: квітень (15,1°C), травень, червень, липень, серпень, вересень = 6.
Вроцлав
6/12 міс

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 років дають середній добовий максимум від 15°C до 28°C і опади нижче 150 мм: квітень (15,3°C), травень, червень, липень, серпень і вересень (20,0°C) = 6. Жовтень ледь не проходить за температурою — 14,3°C; за опадами не вибуває жоден місяць, бо найвологіший, липень, дає 91,4 мм.

03

Повне порівняння

Відкрийте будь-який факт, щоб побачити, що він вимірює, його актуальність і повний ланцюжок джерел для обох міст.

01

Податки

1 перевірений факт
01+Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікКраків23,6Вроцлав23,6

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.

Вроцлав

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (biznes.gov.pl)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Найкращий прийнятний режим pl-ryczalt-it-12 за доходу €60 000 = 257 400 PLN (курс ЄЦБ 4,29): соціальні внески ZUS 21 459,48 + медичні внески 9966,96 + Фонд праці 1661,64 + фіксований податок 12% 27 714,84 = 60 802,92 PLN → 23,6%. Витрати не зменшують ryczałt.

02

Легалізація

1 перевірений факт
01+Легкість легалізації віддаленої роботиКраківШлях довгострокового перебуванняВроцлавШлях довгострокового перебування

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Краків

Wielkopolska Voivodeship Office — business-activity residence permit

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Візи для цифрових кочівників немає (перевірено відсутність на gov.pl); програма Poland Business Harbour призупинена з січня 2024 року. Реалістичний шлях до довготривалого перебування: тимчасове посвідка на проживання через підприємницьку діяльність (з можливістю продовження, до 3 років) — але реєстрація одноосібного підприємництва обмежена певними статусами, тому більшість фрилансерів не з ЄС/не з США оформлюють діяльність через компанію.

Вроцлав

Wielkopolska Voivodeship Office — business-activity residence permit

Офіційне джерело

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Візи для цифрових кочівників немає (перевірено відсутність на gov.pl); програма Poland Business Harbour призупинена з січня 2024 року. Реалістичний шлях до довготривалого перебування: тимчасове посвідка на проживання через підприємницьку діяльність (з можливістю продовження, до 3 років) — але реєстрація одноосібного підприємництва обмежена певними статусами, тому більшість фрилансерів не з ЄС/не з США оформлюють діяльність через компанію.

03

Вартість життя

1 перевірений факт
01+Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиКраків753Вроцлав753

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).

Вроцлав

GUS — обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Споживчі витрати домогосподарства з однієї особи за даними GUS 2888,89 PLN/міс (2024) мінус стаття фактичної оренди 235,10 → 2653,79 PLN; скориговано за ІСЦ (+3,6% середнє за 2025 рік, +3,1% р/р травень 2026) → ≈2835 PLN; конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD (ЄЦБ, 2026-07-02). Перехресно перевірено за індексами рівня цін Eurostat (Польща ≈ 72% від ЄС27).
Щомісячні витрати за категоріями (по країні, без оренди)

GUS обстеження бюджету домогосподарств 2024 (одноосібні домогосподарства), скориговано за ІСЦ

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Витрати домогосподарства з однієї особи за категоріями COICOP за даними GUS 2024 року, мінус стаття фактичної оренди, скориговано за ІСЦ до середини 2026 року (×1,068) та конвертовано за курсом 3,7635 PLN/USD. Сума категорій дає сукупний показник вартості життя ~$753/міс. Загальнонаціональне середнє значення — вартість життя в містах дещо вища.
усього753 USD/міс
Їжа та безалкогольні напої205 USD
Комунальні послуги (електроенергія, газ, вода)147 USD
Інше (алкоголь, тютюн, різне)77 USD
Транспорт59 USD
Ресторани та харчування поза домом59 USD
Відпочинок і культура55 USD
Охорона здоров'я (з власної кишені)55 USD
Товари для дому38 USD
Зв'язок32 USD
Одяг та взуття26 USD

04

Житло

0 перевірених фактів

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Краків

Звіт ZnajdzNajem по Кракову (за кімнатами + районом), перехресна перевірка Otodom Analytics

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Запитувана орендна плата по місту за кількістю кімнат (ZnajdzNajem, 2026-07-03: студія 2206, 1-2 кімнати 2883, 3 кімнати 3778, 4 кімнати 5125 PLN), розділена на центр і околицю за допомогою районних множників ZnajdzNajem (центральні Старе Място/Казімеж/Зверинець ×1,216; околичні Нова-Гута/Прондник-Бялий ×0,860), конвертована за курсом 3,7635 PLN/USD. Перехресно перевірено за розмірними діапазонами Otodom Analytics (травень 2026 року).
Примітки
Значення для центру/околиці ВИВЕДЕНІ (середнє по місту за кількістю кімнат × районний множник). Середні значення по місту за кількістю кімнат та по районах отримано напряму зі спостережень. Центр = Старе Място та прилеглі райони; околиця = Нова-Гута, Прондник-Бялий тощо.
Вроцлав

Звіт про оренду Otodom Analytics через Bankier.pl, липень 2026

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 серп. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Спробувано двома маршрутами, якими користуються інші польські міста. Otodom Analytics публікує це місто лише за діапазонами площі, що задає вимір за кількістю кімнат, але не вимір «центр / поза центром»; ZnajdzNajem, джерело районних коефіцієнтів для матриць Кракова та Варшави, повертає HTTP 522 з власного сервера для кожного міста й місяця, а його сторінки звітів позначені «noindex», тож Інтернет-архів не має копії. Спостережені загальноміські цифри записано в rent-1br-center, а не перекроєно в комірки, яких ніхто не вимірював.
Примітки
Безпосередньо спостережені середні по місту за червень 2026 року — далі читані джерела не сягають: кавалерка (до 40 м²) 2 411 PLN, клас 1-кімнатних (40–59 м²) 2 986 PLN, 2–3 кімнати (60–89 м²) 3 990 PLN. Otodom Analytics не публікує діапазону понад 89 м², тож рядок 3-кімнатних не має жодного спостереження, і жодне читане джерело не розділяє ці цифри на центральні та зовнішні райони.
01Студія
Краків
$712$505 поза центром
Вроцлав
021-кімнатна
Краків
$930$659 поза центром
Вроцлав
032-кімнатна
Краків
$1 220$864 поза центром
Вроцлав
043-кімнатна
Краків
$1 655$1 172 поза центром
Вроцлав

05

Безпека

1 перевірений факт
01+Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікКраків0,7Вроцлав0,7

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Краків

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.

Вроцлав

Eurostat — police-recorded intentional homicide (ICCS 0101)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Завершені умисні вбивства. Останні дані УНЗ ООН (2023): 0,80 на 100 тис. Показник польської поліції ~503 «zabójstwa» (2024) включає замахи.

06

Клімат

2 перевірені факти
01+Кліматичний комфортприємних місяців/рікКраків6Вроцлав6

Що це вимірює

Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.

Більше — краще· приємних місяців/рік· повторна перевірка кожні 3650 днів

Краків

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Місяці із середнім денним максимумом 15–28°C та опадами < 150 мм: квітень (15,1°C), травень, червень, липень, серпень, вересень = 6.

Вроцлав

Розрахунок SettleMetric на основі кліматичних норм

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 років дають середній добовий максимум від 15°C до 28°C і опади нижче 150 мм: квітень (15,3°C), травень, червень, липень, серпень і вересень (20,0°C) = 6. Жовтень ледь не проходить за температурою — 14,3°C; за опадами не вибуває жоден місяць, бо найвологіший, липень, дає 91,4 мм.
02+Якість повітря (PM2.5)мкг/м³, середньорічний PM2.5Краків17,5Вроцлавсильніше15,5

Що це вимірює

Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.

Менше — краще· мкг/м³, середньорічний PM2.5· повторна перевірка кожні 730 днів

Краків

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Krakow/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Krakow/POL», 2024 рік, pm25_concentration 17,47 µg/m³ за часового покриття 99%, із семи станцій: чотири міські фонові, дві міські промислові й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 50,0585° пн. ш. 19,9860° сх. д., за 0,7 км від центру міста, на території з населенням 771 069 осіб проти 816 614 мешканців муніципалітету. Перераховано з дворічного середнього 2022–2023 років із міського переглядача EEA, щоб усі чотири польські міста спиралися на той самий єдиний опорний рік — 2024-й, як і решта цього набору.
Примітки
У три з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але значно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10), і це найбрудніше повітря серед чотирьох польських міст цього набору. Зимовий смог Кракова — добре відома проблема: показники опалювального сезону значно вищі за річне середнє, а дві з семи станцій — промислові. Ряд суттєво знизився: з 24,68 у 2021 до 17,07 у 2023, і 2024-й практично не відрізняється від цього рівня.

Вроцлав

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Wroclaw/POL" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Wroclaw/POL», 2024 рік, pm25_concentration 15,467 µg/m³ за часового покриття 98%, з п'яти станцій: три міські фонові, одна приміська фонова і одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 51,1025° пн. ш. 17,0570° сх. д., за 2,6 км від центру міста, на території з населенням 640 648 осіб, близькою до 672 601 мешканця муніципалітету. 2024-й — опорний рік для кожного міста цього набору, взятого з того самого файлу.
Примітки
Приблизно втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³); у межах чинного ліміту ЄС (25), але вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Ряд суттєво знизився — 29,1 у 2013, 22,3 у 2018, 14,78 у 2023 — і підйом 2024 року лежить у межах річних коливань цього запису. Взимку пік дає вугільне й дров'яне опалення в навколишній малоповерховій забудові, тож показники опалювального сезону помітно вищі за річне середнє.

07

Охорона здоров’я

1 перевірений факт
01+Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийКраків1 600Вроцлав1 600

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).

Вроцлав

LuxMed / Medicover / Signal Iduna, комплексні плани (зі стаціонарним лікуванням) — середнє значення на ринку; страховики повідомляють вартість за запитом

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексні приватні плани зі стаціонарним/лікарняним покриттям — підписки найвищого рівня LuxMed/Medicover (власні або партнерські лікарні) та окреме медичне страхування (Signal Iduna, Allianz Zdrowie, PZU) — коштують ≈400–700 PLN/місяць. Середина для здорової особи 35 років ≈ 500 PLN/міс ≈ 6000 PLN/рік ≈ $1595 за курсом 3,7635 PLN/USD (діапазон ≈ $1275–$2230). Премії надаються за запитом, тому це складена ринкова середина, а не котирування з публічного розрахункового механізму.
Примітки
Резиденти охоплені обов'язковим державним страхуванням (NFZ); приватне страхування є опційним. Більшість людей купують лише дешевшу АМБУЛАТОРНУ підписку (LuxMed/Medicover ≈150–250 PLN/міс ≈ $600/рік) і користуються державною системою для стаціонарного лікування. Цей показник — комплексний рівень зі стаціонарним покриттям, обраний для порівнянності з комплексними планами інших країн (попереднє значення $603 було підпискою лише на амбулаторне обслуговування, помилково позначеною як комплексна).

08

Гроші та крипто

2 перевірені факти
01+Регулювання криптовалютКраківЛегально, регульованоВроцлавЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Краків

Polish tax authority — disposal of virtual currencies (PIT-38, 19%)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння/торгівля легальні для фізичних осіб; плаский податок 19% на прибуток від відчуження (обмін криптовалюти на криптовалюту не оподатковується). Діє регламент ЄС MiCA; національний імплементаційний акт Польщі було ветовано (останнє оновлення 2026-06-11), тому місцеве ліцензування CASP призупинено — ринок обслуговують провайдери з паспортизацією ЄС.

Вроцлав

Polish tax authority — disposal of virtual currencies (PIT-38, 19%)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Володіння/торгівля легальні для фізичних осіб; плаский податок 19% на прибуток від відчуження (обмін криптовалюти на криптовалюту не оподатковується). Діє регламент ЄС MiCA; національний імплементаційний акт Польщі було ветовано (останнє оновлення 2026-06-11), тому місцеве ліцензування CASP призупинено — ринок обслуговують провайдери з паспортизацією ЄС.
02+Рівень фінансового контролюКраківНизькийВроцлавНизький

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

biznes.gov.pl — ліміти готівкових розрахунків (art. 19 Prawo przedsiębiorców)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексний показник: валютний контроль/контроль капіталу відсутній для потоків у межах ЄС/ОЕСР (Prawo dewizowe, Dz.U. 2024 poz. 1131); злотий повністю конвертований; ліміт готівки B2B 15 000 PLN за одну транзакцію, ліміту для споживачів немає; розкриття інформації про закордонні рахунки за типом FBAR відсутнє (статистична звітність NBP лише понад 7 млн PLN закордонних активів); стандартний CRS ЄС через банки.

Вроцлав

biznes.gov.pl — ліміти готівкових розрахунків (art. 19 Prawo przedsiębiorców)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 трав. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Комплексний показник: валютний контроль/контроль капіталу відсутній для потоків у межах ЄС/ОЕСР (Prawo dewizowe, Dz.U. 2024 poz. 1131); злотий повністю конвертований; ліміт готівки B2B 15 000 PLN за одну транзакцію, ліміту для споживачів немає; розкриття інформації про закордонні рахунки за типом FBAR відсутнє (статистична звітність NBP лише понад 7 млн PLN закордонних активів); стандартний CRS ЄС через банки.

09

Інфраструктура

3 перевірені факти
01+Якість внутрішньої доставкиКраківВідміннаВроцлавВідмінна

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Краків

Офіційні новини InPost / сторінки послуг перевізників (комбіноване джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
InPost — понад 28 000 поштоматів (кінець 2025 року) із 98% доставкою наступного дня та 763 млн посилок/рік; ORLEN Paczka — ~14 тис. пунктів видачі; Poczta Polska — 7,6 тис. відділень + 14,3 тис. пунктів прийому посилок; DPD/DHL/GLS/UPS/FedEx — по всій країні. Доставка наступного дня є нормою для внутрішніх відправлень.

Вроцлав

Офіційні новини InPost / сторінки послуг перевізників (комбіноване джерело)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
InPost — понад 28 000 поштоматів (кінець 2025 року) із 98% доставкою наступного дня та 763 млн посилок/рік; ORLEN Paczka — ~14 тис. пунктів видачі; Poczta Polska — 7,6 тис. відділень + 14,3 тис. пунктів прийому посилок; DPD/DHL/GLS/UPS/FedEx — по всій країні. Доставка наступного дня є нормою для внутрішніх відправлень.
02+Легкість міжнародної доставкиКраківНезначні перешкодиВроцлавНезначні перешкоди

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption (Reg. EU 2026/382)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка в межах ЄС не має перешкод (єдиний ринок, усі основні перевізники). Імпорт з-поза меж ЄС: поріг безмитного ввезення €150 скасовано 1 липня 2026 року — тимчасово застосовується фіксоване мито €3/товар для відправлень IOSS на суму ≤€150 (до запуску Customs Data Hub у 2028 році); ПДВ стягується при оформленні замовлення через IOSS. Передбачувано, але вже не безмитно.

Вроцлав

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption (Reg. EU 2026/382)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка в межах ЄС не має перешкод (єдиний ринок, усі основні перевізники). Імпорт з-поза меж ЄС: поріг безмитного ввезення €150 скасовано 1 липня 2026 року — тимчасово застосовується фіксоване мито €3/товар для відправлень IOSS на суму ≤€150 (до запуску Customs Data Hub у 2028 році); ПДВ стягується при оформленні замовлення через IOSS. Передбачувано, але вже не безмитно.
03+Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняКраків41,7Вроцлав41,7

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Краків

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.

Вроцлав

M-Lab NDT country aggregates for Poland

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Медіана 343 денних національних медіан, 563 348 тестів (2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab; файли за 2025/2026 роки ще не опубліковано).
Примітки
M-Lab NDT використовує одинарний потік і показує значно нижчі значення порівняно з показниками у стилі Ookla — порівнянність можлива лише в межах цього критерію.

10

Мова

1 перевірений факт
01+Рівень володіння англійськоюКраківДуже високийВроцлавДуже високий

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Краків

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.

Вроцлав

EF EPI 2025 (rank 15/123, score 600 — Very High band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Примітки
Власна оцінка на основі EF EPI (атрибуція: EF Education First); англійська загалом придатна для використання в містах та сфері послуг, менше — в офісах/органах влади.

11

Освіта

1 перевірений факт
01+Міжнародні школиакредитовані міжнародні школи, кількістьКраків7Вроцлавнемає перевірених даних

Що це вимірює

Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).

Більше — краще· акредитовані міжнародні школи, кількість· повторна перевірка кожні 730 днів

Краків

Довідник IB World Schools (find-an-ib-school)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
3 лип. 2026 р.
Перевірено
3 лип. 2026 р.
Метод
Результати пошуку IB для country=PL, ключове слово «Krakow»: British International School of Cracow, International School of Krakow, Open Future, Kolegium Europejskie, VI LO, VIII PALO, Da Vinci's.
Примітки
Похибка ±1; школи, акредитовані лише CIS/COBIS, ще не враховано.

Вроцлав

Не пораховано. ibo.org — реєстр, на якому побудовано підрахунки для Кракова й Варшави, — повертає HTTP 403 на автоматичні запити, знімка його польського запиту в Інтернет-архіві немає, а польський національний реєстр шкіл (RSPO) не має категорії «міжнародна школа» серед своїх 107 типів установ, тож замінити його не може. Рахувати школи за твердженнями на їхніх власних сайтах тут відхилено з тієї самої причини, що й для Малаги.