Перейти до вмісту
SettleMetric

CITY / CITYПеревірене порівняння міст

БолоньяпротиФлоренція.

Флоренція сильніше за 2 з 8 ключових фактів; Болонья — за 0. Вартість життя (одна особа, без оренди): Болонья $1 093/міс, Флоренція $1 093/міс. Податкове навантаження фрилансера: Болонья 24,9%, Флоренція 24,9%. Кліматичний комфорт: Болонья 5/12 міс, Флоренція 6/12 міс.

ПеревіреноОновлено

14 порівняних критеріїв · 17 джерел · факти рівня країни чітко позначено

it / it · SettleMetric

01

Ключові відмінності

Ключові цифри лице в лице — сильніша сторона позначена. Загальна оцінка лишається декором; головне — які факти підходять саме вам.

Результат за ключовими фактами

Флоренція попереду в 2 з 8

Болонья

0

Флоренція

2

01Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болонья
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
Флоренція
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
02Податкове навантаження фрилансера
Болонья
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.
Флоренція
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.
03Рівень умисних вбивств
Болонья
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
Флоренція
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
04Кліматичний комфорт
Болонья
5/12 міс

SettleMetric — обчислено на основі кліматичних норм Болоньї за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень = 5. Червень, липень і серпень виключено за спекою (28,6, 31,5 і 31,4°C), а листопад, грудень, січень і лютий — за холодом: саме листопадовий максимум 12,8°C є причиною, чому Болонья поступається Флоренції та Неаполю. За дощем не виключено жодного місяця.
Флоренціясильніше
6/12 міс

SettleMetric — обчислено на основі норм ВМО для станції Firenze Peretola за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень, листопад = 6. Червень, липень і серпень виключено за спекою (29,1, 32,3 і 32,4°C), а грудень — лютий за холодом. За дощем не виключено жодного місяця.
05Швидкість інтернету
Болонья
27 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.
Флоренція
27 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.
06Рівень володіння англійською
Болонья
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.
Флоренція
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.
07Вартість приватної медицини
Болонья
немає перевірених даних
Флоренція
немає перевірених даних
08Якість повітря (PM2.5)
Болонья
14,3 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Bologna/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Bologna/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 14,27 µg/m³ за часового покриття 98% — найкращого серед італійських міст цього набору — із трьох станцій: одна приміська фонова, одна міська фонова й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 44,49433° пн. ш. 11,32313° сх. д., фактично центр міста, на території з населенням 395 416 осіб проти 391 473 мешканців комуни, тож це показник саме по місту.
Примітки
Майже втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і помітно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Це повітря долини По: улоговина утримує зимові викиди під стійкими інверсіями, і Болонья читається приблизно на 13% бруднішою за Флоренцію, що лежить лише за 100 км південніше по той бік Апеннін. Рядок живлять лише три станції — найрідша мережа серед шести італійських міст тут, — тож цифра менш надійна, ніж у Неаполя чи Рима. Тренд спадний, але нерівний: 15,93 у 2020, 15,75 у 2022, 13,37 у 2023, 14,27 у 2024.
Флоренціясильніше
12,7 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Firenze/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Firenze/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 12,665 µg/m³ за часового покриття 93%, із п'яти станцій: одна приміська фонова, дві міські фонові й дві міські транспортні. Рядок агрегує центроїд станцій 43,78002° пн. ш. 11,27284° сх. д., приблизно за 1,2 км на північ від центру, на території з населенням 366 927 осіб проти 361 625 мешканців комуни, тож це показник саме по місту, а не по агломерації.
Примітки
У два з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Чистіше, ніж у Мілані та Болоньї, і близько до Рима. Ряд радше рівний, ніж спадний: 13,36 у 2020, 12,07 у 2021, 13,13 у 2022, 12,53 у 2023, 12,67 у 2024, — тож Флоренція не повторила нещодавнього покращення долини По, але й стартувала з набагато нижчої позначки.

02

Яке місто підходить вашому плану?

Кожна призма зважує лише факти, важливі для цього плану, і називає, чий бік вона підтримує.

Віддалене IT / фриланс

Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.

Тут майже порівну

01Податкове навантаження фрилансера
Болонья
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.
Флоренція
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.
02Швидкість інтернету
Болонья
27 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.
Флоренція
27 Mbps

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.
03Рівень володіння англійською
Болонья
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.
Флоренція
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.
04Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болонья
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
Флоренція
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
05Якість внутрішньої доставки
Болонья
Добра

Poste Italiane — Rete Punto Poste (punti di ritiro e Locker)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Мережа Punto Poste від Poste Italiane налічує понад 18 000 пунктів видачі та поштоматів і понад 30 000 точок поруч із домом, якщо рахувати поштові відділення, поряд із приватними мережами — BRT, GLS, SDA, DHL, UPS та InPost Italia. Доставка додому працює по всій країні з опціями наступного дня на півночі та в центрі. Оцінка «добре», а не «відмінно»: щільність поштоматів значно нижча за польську чи французьку (власний парк поштоматів Poste — кілька тисяч проти приблизно 26 000 поштоматів InPost у Польщі), а надійність доставки помітно слабша на півдні та на островах.
Примітки
Накладений платіж (contrassegno) досі є звичайною споживчою опцією в Італії, на відміну від Франції — спадщина нижчого проникнення карток, яка лишається корисною для тих, хто ще не має італійської банківської картки.
Флоренція
Добра

Poste Italiane — Rete Punto Poste (punti di ritiro e Locker)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Мережа Punto Poste від Poste Italiane налічує понад 18 000 пунктів видачі та поштоматів і понад 30 000 точок поруч із домом, якщо рахувати поштові відділення, поряд із приватними мережами — BRT, GLS, SDA, DHL, UPS та InPost Italia. Доставка додому працює по всій країні з опціями наступного дня на півночі та в центрі. Оцінка «добре», а не «відмінно»: щільність поштоматів значно нижча за польську чи французьку (власний парк поштоматів Poste — кілька тисяч проти приблизно 26 000 поштоматів InPost у Польщі), а надійність доставки помітно слабша на півдні та на островах.
Примітки
Накладений платіж (contrassegno) досі є звичайною споживчою опцією в Італії, на відміну від Франції — спадщина нижчого проникнення карток, яка лишається корисною для тих, хто ще не має італійської банківської картки.

Сім’я

Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.

Флоренція підходить краще — 2 з 5

01Міжнародні школи
Болонья
2

International Schools Database — міжнародні школи в Болоньї (перелічено 2 школи)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 серп. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Заголовна цифра каталогу і його перелік збігаються на двох: International School of Bologna та Kinder International School Bologna. Той самий каталог і те саме правило підрахунку використано для Рима, Мілана, Генуї та Флоренції в цьому наборі даних. Найближчі альтернативи, які подає каталог, — по одній школі в Модені та Феррарі, обидві приблизно за 45 км.
Примітки
Найбідніше забезпечення міжнародними школами серед шести італійських міст тут — дві школи на 391 000 мешканців проти п'яти у Флоренції, місті майже точно такого самого розміру. Для родини, що переїжджає з дітьми шкільного віку, це найвідчутніший практичний мінус Болоньї, і він дивно контрастує з репутацією університетського міста: глибина вищої освіти не поширюється вниз на шкільну освіту англійською. Це підрахунок за каталогом, а не за акредитаційними органами, бо реєстр IB World School відповідає на автоматичні запити ботоперевіркою, яку ми не обходимо.
Флоренціясильніше
5

International Schools Database — міжнародні школи у Флоренції (перелічено 5 шкіл)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 серп. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Заголовна цифра каталогу і його перелік збігаються на п'яти: International School of Florence (британська та італійська програми), Canadian School of Florence, Bilingual International School Borgo San Lorenzo, Lycée Victor Hugo (французька) і Florence Bilingual School. Той самий каталог і те саме правило підрахунку використано для Рима, Мілана та Генуї в цьому наборі даних.
Примітки
П'ять шкіл на 362 000 мешканців — це краще забезпечення на душу населення, ніж римські 29 на 2,7 мільйона, і у два з половиною раза більше, ніж пропонує Болонья при майже тому самому розмірі міста. Навчальні програми: британська/італійська, канадська, французька та двомовна; Мілан — єдине інше місто цього набору з канадською школою. Це підрахунок за каталогом, а не за акредитаційними органами: реєстр IB World School відповідає на автоматичні запити ботоперевіркою, яку ми не обходимо.
02Рівень умисних вбивств
Болонья
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
Флоренція
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
03Вартість приватної медицини
Болонья
немає перевірених даних
Флоренція
немає перевірених даних
04Якість повітря (PM2.5)
Болонья
14,3 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Bologna/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Bologna/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 14,27 µg/m³ за часового покриття 98% — найкращого серед італійських міст цього набору — із трьох станцій: одна приміська фонова, одна міська фонова й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 44,49433° пн. ш. 11,32313° сх. д., фактично центр міста, на території з населенням 395 416 осіб проти 391 473 мешканців комуни, тож це показник саме по місту.
Примітки
Майже втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і помітно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Це повітря долини По: улоговина утримує зимові викиди під стійкими інверсіями, і Болонья читається приблизно на 13% бруднішою за Флоренцію, що лежить лише за 100 км південніше по той бік Апеннін. Рядок живлять лише три станції — найрідша мережа серед шести італійських міст тут, — тож цифра менш надійна, ніж у Неаполя чи Рима. Тренд спадний, але нерівний: 15,93 у 2020, 15,75 у 2022, 13,37 у 2023, 14,27 у 2024.
Флоренціясильніше
12,7 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Firenze/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Firenze/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 12,665 µg/m³ за часового покриття 93%, із п'яти станцій: одна приміська фонова, дві міські фонові й дві міські транспортні. Рядок агрегує центроїд станцій 43,78002° пн. ш. 11,27284° сх. д., приблизно за 1,2 км на північ від центру, на території з населенням 366 927 осіб проти 361 625 мешканців комуни, тож це показник саме по місту, а не по агломерації.
Примітки
У два з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Чистіше, ніж у Мілані та Болоньї, і близько до Рима. Ряд радше рівний, ніж спадний: 13,36 у 2020, 12,07 у 2021, 13,13 у 2022, 12,53 у 2023, 12,67 у 2024, — тож Флоренція не повторила нещодавнього покращення долини По, але й стартувала з набагато нижчої позначки.
05Рівень володіння англійською
Болонья
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.
Флоренція
Помірний

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.

Гроші та крипта

Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.

Тут майже порівну

01Регулювання криптовалют
Болонья
Легально, регульовано

Agenzia delle Entrate — Quadro RT, sezioni V-A1/V-B1: imposta sostitutiva 33% sulle plusvalenze da cripto-attività realizzate dal 1° gennaio 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Легальна й повністю врегульована, але від 2026 року оподатковується жорсткіше, ніж у більшості Європи: замісний податок на приріст капіталу від криптоактивів (ст. 67(1)(c-sexies) TUIR) зріс із 26% до 33% для доходів, отриманих від 1 січня 2026 року, а попередній річний неоподатковуваний поріг €2 000 скасовано від 2025-го — тож оподатковується перший же євро прибутку. Токени електронних грошей у євро лишаються на 26%. Постачальники послуг працюють у режимі MiCA ЄС під наглядом CONSOB і Банку Італії. Зверніть увагу: замісний податок режиму forfettario не покриває приріст капіталу — криптовалюта декларується окремо в розділі RT незалежно від вашого підприємницького режиму.
Флоренція
Легально, регульовано

Agenzia delle Entrate — Quadro RT, sezioni V-A1/V-B1: imposta sostitutiva 33% sulle plusvalenze da cripto-attività realizzate dal 1° gennaio 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Легальна й повністю врегульована, але від 2026 року оподатковується жорсткіше, ніж у більшості Європи: замісний податок на приріст капіталу від криптоактивів (ст. 67(1)(c-sexies) TUIR) зріс із 26% до 33% для доходів, отриманих від 1 січня 2026 року, а попередній річний неоподатковуваний поріг €2 000 скасовано від 2025-го — тож оподатковується перший же євро прибутку. Токени електронних грошей у євро лишаються на 26%. Постачальники послуг працюють у режимі MiCA ЄС під наглядом CONSOB і Банку Італії. Зверніть увагу: замісний податок режиму forfettario не покриває приріст капіталу — криптовалюта декларується окремо в розділі RT незалежно від вашого підприємницького режиму.
02Рівень фінансового контролю
Болонья
Низький

Agenzia delle Entrate — Limitazione all'uso del contante e deroga per cittadini stranieri non residenti

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Композит: Італія використовує євро, з вільним рухом капіталу в ЄС і без валютних чи капітальних обмежень. Обов'язкові обмеження — це звичайні правила протидії відмиванню коштів: стеля на готівкові перекази між сторонами (ст. 49 D.Lgs. 231/2007), обов'язок звітувати про великі готівкові туристичні продажі та розділ RW податкової декларації, у якому резиденти зобов'язані декларувати закордонні рахунки й активи, включно з криптовалютою. Банківські послуги для нерезидентів доступні за стандартної процедури KYC. Ніщо з цього не обмежує переміщення власних коштів, тож класифікація — «низький», така сама, як у Франції та Іспанії.
Примітки
Два офіційні джерела розходяться щодо загальної межі готівки, і ми це показуємо, а не ховаємо: бюджетний закон 2023 року (закон 197/2022) підняв її з €1 000 до €5 000 від 1 січня 2023 року, і ця сторінка Agenzia delle Entrate це відображає, встановлюючи поріг звітування про готівкові туристичні продажі на рівні €5 000 («раніше €1 000 до 2025 року»), тоді як FAQ Мінфіну з питань запобігання фінансовим злочинам досі показує €1 000 як межу, чинну з 2022 року. Обидві цифри лишають Італію в тій самій смузі. Окремо варто знати: обов'язок декларування закордонних активів в Італії широкий, а штрафи за незадекларовані іноземні рахунки цілком реальні.
Флоренція
Низький

Agenzia delle Entrate — Limitazione all'uso del contante e deroga per cittadini stranieri non residenti

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Композит: Італія використовує євро, з вільним рухом капіталу в ЄС і без валютних чи капітальних обмежень. Обов'язкові обмеження — це звичайні правила протидії відмиванню коштів: стеля на готівкові перекази між сторонами (ст. 49 D.Lgs. 231/2007), обов'язок звітувати про великі готівкові туристичні продажі та розділ RW податкової декларації, у якому резиденти зобов'язані декларувати закордонні рахунки й активи, включно з криптовалютою. Банківські послуги для нерезидентів доступні за стандартної процедури KYC. Ніщо з цього не обмежує переміщення власних коштів, тож класифікація — «низький», така сама, як у Франції та Іспанії.
Примітки
Два офіційні джерела розходяться щодо загальної межі готівки, і ми це показуємо, а не ховаємо: бюджетний закон 2023 року (закон 197/2022) підняв її з €1 000 до €5 000 від 1 січня 2023 року, і ця сторінка Agenzia delle Entrate це відображає, встановлюючи поріг звітування про готівкові туристичні продажі на рівні €5 000 («раніше €1 000 до 2025 року»), тоді як FAQ Мінфіну з питань запобігання фінансовим злочинам досі показує €1 000 як межу, чинну з 2022 року. Обидві цифри лишають Італію в тій самій смузі. Окремо варто знати: обов'язок декларування закордонних активів в Італії широкий, а штрафи за незадекларовані іноземні рахунки цілком реальні.
03Податкове навантаження фрилансера
Болонья
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.
Флоренція
24,9%

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.

Спокійне життя

Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.

Флоренція підходить краще — 2 з 4

01Рівень умисних вбивств
Болонья
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
Флоренція
0,57/100 тис.

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.
02Якість повітря (PM2.5)
Болонья
14,3 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Bologna/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Bologna/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 14,27 µg/m³ за часового покриття 98% — найкращого серед італійських міст цього набору — із трьох станцій: одна приміська фонова, одна міська фонова й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 44,49433° пн. ш. 11,32313° сх. д., фактично центр міста, на території з населенням 395 416 осіб проти 391 473 мешканців комуни, тож це показник саме по місту.
Примітки
Майже втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і помітно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Це повітря долини По: улоговина утримує зимові викиди під стійкими інверсіями, і Болонья читається приблизно на 13% бруднішою за Флоренцію, що лежить лише за 100 км південніше по той бік Апеннін. Рядок живлять лише три станції — найрідша мережа серед шести італійських міст тут, — тож цифра менш надійна, ніж у Неаполя чи Рима. Тренд спадний, але нерівний: 15,93 у 2020, 15,75 у 2022, 13,37 у 2023, 14,27 у 2024.
Флоренціясильніше
12,7 µg/m³

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Firenze/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Firenze/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 12,665 µg/m³ за часового покриття 93%, із п'яти станцій: одна приміська фонова, дві міські фонові й дві міські транспортні. Рядок агрегує центроїд станцій 43,78002° пн. ш. 11,27284° сх. д., приблизно за 1,2 км на північ від центру, на території з населенням 366 927 осіб проти 361 625 мешканців комуни, тож це показник саме по місту, а не по агломерації.
Примітки
У два з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Чистіше, ніж у Мілані та Болоньї, і близько до Рима. Ряд радше рівний, ніж спадний: 13,36 у 2020, 12,07 у 2021, 13,13 у 2022, 12,53 у 2023, 12,67 у 2024, — тож Флоренція не повторила нещодавнього покращення долини По, але й стартувала з набагато нижчої позначки.
03Вартість життя (одна особа, без оренди)
Болонья
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
Флоренція
$1 093/міс

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
04Кліматичний комфорт
Болонья
5/12 міс

SettleMetric — обчислено на основі кліматичних норм Болоньї за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень = 5. Червень, липень і серпень виключено за спекою (28,6, 31,5 і 31,4°C), а листопад, грудень, січень і лютий — за холодом: саме листопадовий максимум 12,8°C є причиною, чому Болонья поступається Флоренції та Неаполю. За дощем не виключено жодного місяця.
Флоренціясильніше
6/12 міс

SettleMetric — обчислено на основі норм ВМО для станції Firenze Peretola за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень, листопад = 6. Червень, липень і серпень виключено за спекою (29,1, 32,3 і 32,4°C), а грудень — лютий за холодом. За дощем не виключено жодного місяця.

03

Повне порівняння

Відкрийте будь-який факт, щоб побачити, що він вимірює, його актуальність і повний ланцюжок джерел для обох міст.

01

Податки

1 перевірений факт
01+Податкове навантаження фрилансера% ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рікБолонья24,9Флоренція24,9

Що це вимірює

Ефективне сукупне навантаження (податок на доходи + обов'язкові соціальні та медичні внески) для одноосібного IT-фрилансера з доходом €60 000/рік та 10% витрат, що підлягають вирахуванню, з використанням найвигіднішого доступного режиму з даних про податкові режими країни. Розраховано двигуном оподаткування SettleMetric; зафіксовано як курований показник із зазначенням id режиму-переможця в method.

Менше — краще· % ефективного навантаження для профілю самозайнятого з доходом €60 тис./рік· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.

Флоренція

Податковий рушій SettleMetric за офіційними правилами 2026 року (Agenzia delle Entrate regime forfetario; INPS circolare 8/2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Найкраща доступна схема при доході €60 000 для ІТ-фрилансера — it-forfettario-it-67. Оподатковувана база 67% × 60 000 = 40 200 (коефіцієнт групи 9 ATECO; витрати ніколи не зменшують базу). INPS Gestione Separata 26,07% = 10 480,14, віднімається від паушального доходу → 29 719,86. Imposta sostitutiva 15% = 4 457,98. Разом платежів 14 938,12 → 24,9%. Перші п'ять років нової діяльності — 5% замість цього (19,9%); звичайний маршрут IRPEF на тому самому профілі дає близько 41%.

02

Легалізація

1 перевірений факт
01+Легкість легалізації віддаленої роботиБолоньяОкрема віза для цифрових кочівниківФлоренціяОкрема віза для цифрових кочівників

Що це вимірює

Найкращий доступний шлях легалізації для незалежного від локації працівника з типовим (не з ЄС, не з США) паспортом, класифікований на основі даних країни про шляхи легалізації: спеціальна віза для цифрових кочівників; загальний дозвіл на фриланс/самозайнятість; реалістичний шлях довгострокового перебування (наприклад, поновлювана тимчасова посвідка на проживання); лише короткі безвізові/туристичні перебування; фактично відсутній.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Болонья

Decreto interministeriale 29 febbraio 2024 — ingresso e soggiorno di nomadi digitali e lavoratori da remoto (GU Serie Generale n. 79 del 4 aprile 2024)

Офіційне джерело

Дані станом на
4 квіт. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Італія має окрему візу для цифрових кочівників і віддалених працівників від набрання чинності декретом 4 квітня 2024 року. Вона перебуває поза квотами decreto flussi, не потребує nulla osta, видається на строк до року й щорічно поновлюється. Планка не низька: робота має бути висококваліфікованою у розумінні ст. 27-quater імміграційного закону, з щонайменше шістьма місяцями попереднього досвіду в цій діяльності.

Флоренція

Decreto interministeriale 29 febbraio 2024 — ingresso e soggiorno di nomadi digitali e lavoratori da remoto (GU Serie Generale n. 79 del 4 aprile 2024)

Офіційне джерело

Дані станом на
4 квіт. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Італія має окрему візу для цифрових кочівників і віддалених працівників від набрання чинності декретом 4 квітня 2024 року. Вона перебуває поза квотами decreto flussi, не потребує nulla osta, видається на строк до року й щорічно поновлюється. Планка не низька: робота має бути висококваліфікованою у розумінні ст. 27-quater імміграційного закону, з щонайменше шістьма місяцями попереднього досвіду в цій діяльності.

03

Вартість життя

1 перевірений факт
01+Вартість життя (одна особа, без оренди)USD/місяць, одна особа, без орендиБолонья1 093Флоренція1 093

Що це вимірює

Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.

Менше — краще· USD/місяць, одна особа, без оренди· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.

Флоренція

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, tavole allegate)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Обстеження бюджетів домогосподарств ISTAT за 2024 рік: середні місячні витрати домогосподарства €2 755,09, з яких умовна оренда (affitti figurativi) €617,39 → грошові витрати €2 137,70. Фактичну оренду вилучено за вагою COICOP 04.1 в італійському HICP 2025 року (29,51 на 1 000 = 2,951%, Eurostat prc_hicp_inw) = €63,08 → €2 074,62 без будь-якої оренди. Поділено на середній розмір домогосподарства 2,2 (Eurostat ilc_lvph01) = €943,01 на особу на місяць; проіндексовано за середньорічними HICP 2024→2025 (122,3 → 124,3, ×1,0164) = €958,43; переведено за курсом 1 EUR = 1,1399 USD (ЄЦБ, 2026-07-02) → $1 093.
Примітки
Розрахунок на душу населення, щоб відповідати тому, як пораховані Іспанія, Чехія, Австрія та Франція в цьому наборі даних. ISTAT публікує також реальний кошик домогосподарства з однієї особи — саме те, з чим стикається той, хто переїжджає сам: €1 931,70 на місяць загалом, €1 347,48 після вилучення умовної та фактичної оренди — близько $1 561 на місяць за тим самим коефіцієнтом інфляції та курсом. Людина, яка живе сама, не має ефекту масштабу домогосподарства, тож читайте $1 093 як порівнянну міжкраїнову цифру, а $1 561 — як реалістичну особисту. Жодної екстраполяції у 2026 рік понад середньорічний показник 2025-го не застосовано.
Щомісячні витрати за категоріями (по країні, без оренди)

ISTAT — Spese per consumi delle famiglie, Anno 2024 (Prospetto 4, divisioni di spesa)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Кожен розділ витрат ISTAT за 2024 рік для всіх домогосподарств поділено на середній розмір домогосподарства 2,2, проіндексовано ×1,0164 (HICP 2024→2025) і переведено за курсом 1,1399 USD/EUR. Житловий рядок показано за вирахуванням і умовної оренди (€617,39 на домогосподарство), і фактичної (€63,08, за вагою HICP 2,951%), тож у ньому лишаються вода, енергія, обслуговування та внески на утримання будинку. Сума позицій — $1 094 проти заголовних $1 093; розбіжність в €1 — це округлення.
Примітки
Їжа — найбільший окремий рядок, чверть кошика: висока частка як на Західну Європу і одна з причин, чому загальна вартість життя в Італії нижча за французьку й австрійську попри порівнянні доходи. Медицина враховується лише як витрати з власної кишені: Servizio Sanitario Nazionale покриває резидентів, а цей рядок формують доплати (ticket) і приватні консультації.
усього1 094 USD/міс
Їжа та безалкогольні напої281 USD
Житло (вода, енергія, обслуговування — без оренди)160 USD
Транспорт157 USD
Ресторани та проживання85 USD
Інші товари та послуги (особистий догляд, соціальний захист, різне)71 USD
Меблі та побутове обладнання61 USD
Охорона здоров'я (з власної кишені)61 USD
Відпочинок, спорт та культура55 USD
Одяг та взуття54 USD
Страхування та фінансові послуги39 USD
Інформація та зв'язок38 USD
Алкогольні напої та тютюн23 USD
Освіта9 USD

04

Житло

0 перевірених фактів

Оренда за типом квартири

Орієнтовна оренда, ціна в центрі з ціною поза центром у дужках ($/міс).

Болонья

Immobiliare.it — Mercato immobiliare Bologna, canoni di locazione richiesti per zona (giugno 2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Дві ставки за м² з 10 зонних котирувань червня 2026 року: центр = середнє найдорожчого квартиля (3 зони) = €16,76/м²; поза центром = середнє найдешевшого квартиля (Toscana/Savena €14,09, San Vitale/Mazzini €14,79, Barca/Santa Viola €14,80) = €14,56/м². Застосовано до прийнятих у наборі даних площ — студія 35 м², 1BR 55 м², 2BR 80 м², 3BR 110 м² — і переведено за курсом 1 EUR = 1,1534 USD (ЄЦБ, 2026-08-13). Прочитано через знімок Інтернет-архіву від 2026-07-17, як вище.
Примітки
Надбавка за центр — лише 1,15x, найпласкіший градієнт оренди в усьому наборі даних проти 1,78x у Римі, 1,68x у Неаполі, 1,61x у Генуї, 1,58x у Флоренції та 1,52x у Мілані. Переїзд із центру Болоньї заощаджує близько 13%, тож звичний компроміс «довша дорога заради дешевшої оренди» тут майже не працює. Одне застереження: ця пласкість почасти є наслідком грубої сітки з десяти зон, яку immobiliare.it публікує для Болоньї — десять проти 51 у Римі та 15 у Флоренції, — тож справді дешеві закутки можуть усереднюватися із сусідами замість того, щоб з'явитися власною низькою котируванням.
Флоренція

Immobiliare.it — Mercato immobiliare Firenze, canoni di locazione richiesti per zona (giugno 2026)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
30 черв. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Дві ставки за м² з 15 зонних котирувань червня 2026 року: центр = середнє найдорожчого квартиля (4 зони) = €23,45/м²; поза центром = середнє найдешевшого квартиля (Ugnano/Mantignano €12,55, L'Isolotto €14,78, Legnaia/Soffiano €16,01, Serpiolle/Careggi €16,12) = €14,87/м². Застосовано до прийнятих у наборі даних площ — студія 35 м², 1BR 55 м², 2BR 80 м², 3BR 110 м² — і переведено за курсом 1 EUR = 1,1534 USD (ЄЦБ, 2026-08-13). Прочитано через знімок Інтернет-архіву від 2026-07-17, як вище.
Примітки
Надбавка за центр 1,58x — найвужча серед великих міст Італії після Болоньї та Мілана. Флоренція достатньо мала, щоб «поза центром» усе ще означало 20 хвилин автобусом, а не передмістя, і саме тому дешевий квартиль не такий уже й дешевий: навіть Уньяно, найнижча зона, просить за квадратний метр більше, ніж центр Генуї.
01Студія
Болоньядешевше
$677$588 поза центром
Флоренція
$947$600 поза центром
021-кімнатна
Болоньядешевше
$1 063$924 поза центром
Флоренція
$1 488$943 поза центром
032-кімнатна
Болоньядешевше
$1 547$1 343 поза центром
Флоренція
$2 164$1 372 поза центром
043-кімнатна
Болоньядешевше
$2 127$1 847 поза центром
Флоренція
$2 976$1 886 поза центром

05

Безпека

1 перевірений факт
01+Рівень умисних вбивствумисні вбивства на 100 000/рікБолонья0,6Флоренція0,6

Що це вимірює

Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).

Менше — краще· умисні вбивства на 100 000/рік· повторна перевірка кожні 730 днів

Болонья

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.

Флоренція

Eurostat — police-recorded intentional homicide (crim_off_cat, ICCS0101, unit P_HTHAB)

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Зареєстровані поліцією умисні вбивства, 2024 рік (2023-го теж 0,57). Дані востаннє оновлені Євростатом 2026-04-29. Серед найбезпечніших великих країн Європи — приблизно вдвічі нижче за французький показник і вп'ятеро нижче за середньосвітовий — і зниження з 1,05 у 2008 році.

06

Клімат

2 перевірені факти
01+Кліматичний комфортприємних місяців/рікБолонья5Флоренціясильніше6

Що це вимірює

Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.

Більше — краще· приємних місяців/рік· повторна перевірка кожні 3650 днів

Болонья

SettleMetric — обчислено на основі кліматичних норм Болоньї за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень = 5. Червень, липень і серпень виключено за спекою (28,6, 31,5 і 31,4°C), а листопад, грудень, січень і лютий — за холодом: саме листопадовий максимум 12,8°C є причиною, чому Болонья поступається Флоренції та Неаполю. За дощем не виключено жодного місяця.

Флоренція

SettleMetric — обчислено на основі норм ВМО для станції Firenze Peretola за 1991–2020 роки

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
31 груд. 2020 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Місяці, у яких норми 1991–2020 дають середній добовий максимум 15–28°C і менш ніж 150 мм опадів: березень, квітень, травень, вересень, жовтень, листопад = 6. Червень, липень і серпень виключено за спекою (29,1, 32,3 і 32,4°C), а грудень — лютий за холодом. За дощем не виключено жодного місяця.
02+Якість повітря (PM2.5)мкг/м³, середньорічний PM2.5Болонья14,3Флоренціясильніше12,7

Що це вимірює

Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.

Менше — краще· мкг/м³, середньорічний PM2.5· повторна перевірка кожні 730 днів

Болонья

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Bologna/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Bologna/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 14,27 µg/m³ за часового покриття 98% — найкращого серед італійських міст цього набору — із трьох станцій: одна приміська фонова, одна міська фонова й одна міська транспортна. Рядок агрегує центроїд станцій 44,49433° пн. ш. 11,32313° сх. д., фактично центр міста, на території з населенням 395 416 осіб проти 391 473 мешканців комуни, тож це показник саме по місту.
Примітки
Майже втричі більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і помітно вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Це повітря долини По: улоговина утримує зимові викиди під стійкими інверсіями, і Болонья читається приблизно на 13% бруднішою за Флоренцію, що лежить лише за 100 км південніше по той бік Апеннін. Рядок живлять лише три станції — найрідша мережа серед шести італійських міст тут, — тож цифра менш надійна, ніж у Неаполя чи Рима. Тренд спадний, але нерівний: 15,93 у 2020, 15,75 у 2022, 13,37 у 2023, 14,27 у 2024.

Флоренція

WHO Ambient Air Quality Database 2026 (v8.0), row "Firenze/ITA" 2024 — original data European Environment Agency, Air Quality Statistics

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2024 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Рядок «Firenze/ITA», 2024 рік, pm25_concentration 12,665 µg/m³ за часового покриття 93%, із п'яти станцій: одна приміська фонова, дві міські фонові й дві міські транспортні. Рядок агрегує центроїд станцій 43,78002° пн. ш. 11,27284° сх. д., приблизно за 1,2 км на північ від центру, на території з населенням 366 927 осіб проти 361 625 мешканців комуни, тож це показник саме по місту, а не по агломерації.
Примітки
У два з половиною раза більше за рекомендацію ВООЗ 2021 року (5 µg/m³), у межах чинного ліміту ЄС (25) і вище за ліміт ЄС на 2030 рік (10). Чистіше, ніж у Мілані та Болоньї, і близько до Рима. Ряд радше рівний, ніж спадний: 13,36 у 2020, 12,07 у 2021, 13,13 у 2022, 12,53 у 2023, 12,67 у 2024, — тож Флоренція не повторила нещодавнього покращення долини По, але й стартувала з набагато нижчої позначки.

07

Охорона здоров’я

1 перевірений факт
01+Вартість приватної медициниUSD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річнийБолоньянемає перевірених данихФлоренціянемає перевірених даних

Що це вимірює

Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.

Менше — краще· USD/рік, премія за комплексне приватне страхування, здоровий 35-річний· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

Перевіреної премії немає. Італійські страховики не публікують тарифів індивідуальних медичних полісів так, як це роблять французькі порівнювачі mutuelle, а цифри, що ходять по брокерських блогах (приблизно €300–500 на рік за базовий індивідуальний поліс у 35 років), не простежуються до жодної названої тарифної таблиці, тож тут не фіксуються. Що напевно відомо — це структура: резиденти, зокрема іноземці з дозволом на проживання, реєструються в Servizio Sanitario Nazionale, який покриває сімейного лікаря, лікарняне лікування та субсидовану спеціалізовану допомогу з доплатою (ticket). Приватні поліси в Італії доповнюють систему й купуються переважно, щоб оминути державні черги, а не замість неї. Нерезиденти за візою цифрового кочівника чи elective residence натомість зобов'язані мати приватну медичну страховку для самої візи.

Флоренція

Перевіреної премії немає. Італійські страховики не публікують тарифів індивідуальних медичних полісів так, як це роблять французькі порівнювачі mutuelle, а цифри, що ходять по брокерських блогах (приблизно €300–500 на рік за базовий індивідуальний поліс у 35 років), не простежуються до жодної названої тарифної таблиці, тож тут не фіксуються. Що напевно відомо — це структура: резиденти, зокрема іноземці з дозволом на проживання, реєструються в Servizio Sanitario Nazionale, який покриває сімейного лікаря, лікарняне лікування та субсидовану спеціалізовану допомогу з доплатою (ticket). Приватні поліси в Італії доповнюють систему й купуються переважно, щоб оминути державні черги, а не замість неї. Нерезиденти за візою цифрового кочівника чи elective residence натомість зобов'язані мати приватну медичну страховку для самої візи.

08

Гроші та крипто

2 перевірені факти
01+Регулювання криптовалютБолоньяЛегально, регульованоФлоренціяЛегально, регульовано

Що це вимірює

Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 180 днів

Болонья

Agenzia delle Entrate — Quadro RT, sezioni V-A1/V-B1: imposta sostitutiva 33% sulle plusvalenze da cripto-attività realizzate dal 1° gennaio 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Легальна й повністю врегульована, але від 2026 року оподатковується жорсткіше, ніж у більшості Європи: замісний податок на приріст капіталу від криптоактивів (ст. 67(1)(c-sexies) TUIR) зріс із 26% до 33% для доходів, отриманих від 1 січня 2026 року, а попередній річний неоподатковуваний поріг €2 000 скасовано від 2025-го — тож оподатковується перший же євро прибутку. Токени електронних грошей у євро лишаються на 26%. Постачальники послуг працюють у режимі MiCA ЄС під наглядом CONSOB і Банку Італії. Зверніть увагу: замісний податок режиму forfettario не покриває приріст капіталу — криптовалюта декларується окремо в розділі RT незалежно від вашого підприємницького режиму.

Флоренція

Agenzia delle Entrate — Quadro RT, sezioni V-A1/V-B1: imposta sostitutiva 33% sulle plusvalenze da cripto-attività realizzate dal 1° gennaio 2026

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Легальна й повністю врегульована, але від 2026 року оподатковується жорсткіше, ніж у більшості Європи: замісний податок на приріст капіталу від криптоактивів (ст. 67(1)(c-sexies) TUIR) зріс із 26% до 33% для доходів, отриманих від 1 січня 2026 року, а попередній річний неоподатковуваний поріг €2 000 скасовано від 2025-го — тож оподатковується перший же євро прибутку. Токени електронних грошей у євро лишаються на 26%. Постачальники послуг працюють у режимі MiCA ЄС під наглядом CONSOB і Банку Італії. Зверніть увагу: замісний податок режиму forfettario не покриває приріст капіталу — криптовалюта декларується окремо в розділі RT незалежно від вашого підприємницького режиму.
02+Рівень фінансового контролюБолоньяНизькийФлоренціяНизький

Що це вимірює

Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

Agenzia delle Entrate — Limitazione all'uso del contante e deroga per cittadini stranieri non residenti

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Композит: Італія використовує євро, з вільним рухом капіталу в ЄС і без валютних чи капітальних обмежень. Обов'язкові обмеження — це звичайні правила протидії відмиванню коштів: стеля на готівкові перекази між сторонами (ст. 49 D.Lgs. 231/2007), обов'язок звітувати про великі готівкові туристичні продажі та розділ RW податкової декларації, у якому резиденти зобов'язані декларувати закордонні рахунки й активи, включно з криптовалютою. Банківські послуги для нерезидентів доступні за стандартної процедури KYC. Ніщо з цього не обмежує переміщення власних коштів, тож класифікація — «низький», така сама, як у Франції та Іспанії.
Примітки
Два офіційні джерела розходяться щодо загальної межі готівки, і ми це показуємо, а не ховаємо: бюджетний закон 2023 року (закон 197/2022) підняв її з €1 000 до €5 000 від 1 січня 2023 року, і ця сторінка Agenzia delle Entrate це відображає, встановлюючи поріг звітування про готівкові туристичні продажі на рівні €5 000 («раніше €1 000 до 2025 року»), тоді як FAQ Мінфіну з питань запобігання фінансовим злочинам досі показує €1 000 як межу, чинну з 2022 року. Обидві цифри лишають Італію в тій самій смузі. Окремо варто знати: обов'язок декларування закордонних активів в Італії широкий, а штрафи за незадекларовані іноземні рахунки цілком реальні.

Флоренція

Agenzia delle Entrate — Limitazione all'uso del contante e deroga per cittadini stranieri non residenti

Офіційне джерело

Дані станом на
1 січ. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Композит: Італія використовує євро, з вільним рухом капіталу в ЄС і без валютних чи капітальних обмежень. Обов'язкові обмеження — це звичайні правила протидії відмиванню коштів: стеля на готівкові перекази між сторонами (ст. 49 D.Lgs. 231/2007), обов'язок звітувати про великі готівкові туристичні продажі та розділ RW податкової декларації, у якому резиденти зобов'язані декларувати закордонні рахунки й активи, включно з криптовалютою. Банківські послуги для нерезидентів доступні за стандартної процедури KYC. Ніщо з цього не обмежує переміщення власних коштів, тож класифікація — «низький», така сама, як у Франції та Іспанії.
Примітки
Два офіційні джерела розходяться щодо загальної межі готівки, і ми це показуємо, а не ховаємо: бюджетний закон 2023 року (закон 197/2022) підняв її з €1 000 до €5 000 від 1 січня 2023 року, і ця сторінка Agenzia delle Entrate це відображає, встановлюючи поріг звітування про готівкові туристичні продажі на рівні €5 000 («раніше €1 000 до 2025 року»), тоді як FAQ Мінфіну з питань запобігання фінансовим злочинам досі показує €1 000 як межу, чинну з 2022 року. Обидві цифри лишають Італію в тій самій смузі. Окремо варто знати: обов'язок декларування закордонних активів в Італії широкий, а штрафи за незадекларовані іноземні рахунки цілком реальні.

09

Інфраструктура

3 перевірені факти
01+Якість внутрішньої доставкиБолоньяДобраФлоренціяДобра

Що це вимірює

Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Болонья

Poste Italiane — Rete Punto Poste (punti di ritiro e Locker)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Мережа Punto Poste від Poste Italiane налічує понад 18 000 пунктів видачі та поштоматів і понад 30 000 точок поруч із домом, якщо рахувати поштові відділення, поряд із приватними мережами — BRT, GLS, SDA, DHL, UPS та InPost Italia. Доставка додому працює по всій країні з опціями наступного дня на півночі та в центрі. Оцінка «добре», а не «відмінно»: щільність поштоматів значно нижча за польську чи французьку (власний парк поштоматів Poste — кілька тисяч проти приблизно 26 000 поштоматів InPost у Польщі), а надійність доставки помітно слабша на півдні та на островах.
Примітки
Накладений платіж (contrassegno) досі є звичайною споживчою опцією в Італії, на відміну від Франції — спадщина нижчого проникнення карток, яка лишається корисною для тих, хто ще не має італійської банківської картки.

Флоренція

Poste Italiane — Rete Punto Poste (punti di ritiro e Locker)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Мережа Punto Poste від Poste Italiane налічує понад 18 000 пунктів видачі та поштоматів і понад 30 000 точок поруч із домом, якщо рахувати поштові відділення, поряд із приватними мережами — BRT, GLS, SDA, DHL, UPS та InPost Italia. Доставка додому працює по всій країні з опціями наступного дня на півночі та в центрі. Оцінка «добре», а не «відмінно»: щільність поштоматів значно нижча за польську чи французьку (власний парк поштоматів Poste — кілька тисяч проти приблизно 26 000 поштоматів InPost у Польщі), а надійність доставки помітно слабша на півдні та на островах.
Примітки
Накладений платіж (contrassegno) досі є звичайною споживчою опцією в Італії, на відміну від Франції — спадщина нижчого проникнення карток, яка лишається корисною для тих, хто ще не має італійської банківської картки.
02+Легкість міжнародної доставкиБолоньяНезначні перешкодиФлоренціяНезначні перешкоди

Що це вимірює

Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption threshold for e-commerce imports (from 1 July 2026)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС безперешкодна в межах єдиного ринку — посилка з Німеччини чи Іспанії приходить як внутрішня. Для імпорту з-поза ЄС Союз скасував безмитний поріг €150 і від 1 липня 2026 року застосовує тимчасове фіксоване мито за одиницю товару для відправлень до €150, тоді як ПДВ уже стягується на етапі оплати через IOSS. Той самий загальноєвропейський режим, що й у кожній державі-члені; італійська митниця опрацьовує позаєвропейські посилки повільніше за північноєвропейську — саме в цьому й полягає «незначне тертя» на практиці.

Флоренція

European Commission — removal of the €150 customs duty exemption threshold for e-commerce imports (from 1 July 2026)

Офіційне джерело

Дані станом на
1 лип. 2026 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Доставка всередині ЄС безперешкодна в межах єдиного ринку — посилка з Німеччини чи Іспанії приходить як внутрішня. Для імпорту з-поза ЄС Союз скасував безмитний поріг €150 і від 1 липня 2026 року застосовує тимчасове фіксоване мито за одиницю товару для відправлень до €150, тоді як ПДВ уже стягується на етапі оплати через IOSS. Той самий загальноєвропейський режим, що й у кожній державі-члені; італійська митниця опрацьовує позаєвропейські посилки повільніше за північноєвропейську — саме в цьому й полягає «незначне тертя» на практиці.
03+Швидкість інтернетуМбіт/с, медіанне фіксоване завантаженняБолонья27,4Флоренція27,4

Що це вимірює

Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.

Більше — краще· Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження· повторна перевірка кожні 365 днів

Болонья

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.

Флоренція

M-Lab NDT country aggregates for Italy

Відкриті дані

Дані станом на
31 груд. 2023 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Метод
Медіана з 344 денних медіанних значень завантаження для IT за 2023 рік (17,42 млн тестів завантаження; денні медіани в діапазоні 8,6–29,9 Мбіт/с). M-Lab NDT працює в один потік і показує значно менше за рекламні або Ookla-подібні цифри — порівнювати можна лише в межах цього критерію. 2023-й — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
Примітки
Низький показник за західноєвропейськими мірками: мідна спадщина Італії довга, а розгортання FTTH, хоч і пришвидшується за національним планом широкосмугового доступу, досі відстає від Франції та Іспанії. У трьох змодельованих містах оптика доступна; національну медіану знижують сільські та південні території.

10

Мова

1 перевірений факт
01+Рівень володіння англійськоюБолоньяПомірнийФлоренціяПомірний

Що це вимірює

Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.

Оцінюється за категорією· повторна перевірка кожні 730 днів

Болонья

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.

Флоренція

EF EPI 2025 — Italy (score 513, rank 59/123, Moderate band)

Дослідження

Дані станом на
1 лист. 2025 р.
Перевірено
28 лип. 2026 р.
Примітки
Власна смуга на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): Італія має 513 балів, 59-те місце у світі, смуга «Moderate» (межі EF: Moderate 500–549), мінус 15 балів до попереднього видання. Найвищий результат у читанні (534), найнижчий — в усному мовленні (417), що збігається з життєвим досвідом: письмова й технічна англійська працює у професійному середовищі Мілана, але італійська потрібна для адміністративних справ, медицини та більшості побутових ситуацій, а рівень володіння різко падає з півночі на південь.

11

Освіта

1 перевірений факт
01+Міжнародні школиакредитовані міжнародні школи, кількістьБолонья2Флоренціясильніше5

Що це вимірює

Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).

Більше — краще· акредитовані міжнародні школи, кількість· повторна перевірка кожні 730 днів

Болонья

International Schools Database — міжнародні школи в Болоньї (перелічено 2 школи)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 серп. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Заголовна цифра каталогу і його перелік збігаються на двох: International School of Bologna та Kinder International School Bologna. Той самий каталог і те саме правило підрахунку використано для Рима, Мілана, Генуї та Флоренції в цьому наборі даних. Найближчі альтернативи, які подає каталог, — по одній школі в Модені та Феррарі, обидві приблизно за 45 км.
Примітки
Найбідніше забезпечення міжнародними школами серед шести італійських міст тут — дві школи на 391 000 мешканців проти п'яти у Флоренції, місті майже точно такого самого розміру. Для родини, що переїжджає з дітьми шкільного віку, це найвідчутніший практичний мінус Болоньї, і він дивно контрастує з репутацією університетського міста: глибина вищої освіти не поширюється вниз на шкільну освіту англійською. Це підрахунок за каталогом, а не за акредитаційними органами, бо реєстр IB World School відповідає на автоматичні запити ботоперевіркою, яку ми не обходимо.

Флоренція

International Schools Database — міжнародні школи у Флоренції (перелічено 5 шкіл)

Підготовлено SettleMetric

Дані станом на
28 серп. 2026 р.
Перевірено
28 серп. 2026 р.
Метод
Заголовна цифра каталогу і його перелік збігаються на п'яти: International School of Florence (британська та італійська програми), Canadian School of Florence, Bilingual International School Borgo San Lorenzo, Lycée Victor Hugo (французька) і Florence Bilingual School. Той самий каталог і те саме правило підрахунку використано для Рима, Мілана та Генуї в цьому наборі даних.
Примітки
П'ять шкіл на 362 000 мешканців — це краще забезпечення на душу населення, ніж римські 29 на 2,7 мільйона, і у два з половиною раза більше, ніж пропонує Болонья при майже тому самому розмірі міста. Навчальні програми: британська/італійська, канадська, французька та двомовна; Мілан — єдине інше місто цього набору з канадською школою. Це підрахунок за каталогом, а не за акредитаційними органами: реєстр IB World School відповідає на автоматичні запити ботоперевіркою, яку ми не обходимо.