01
MD · CHISINAUМісцеві дані
Кишинів: життя та переїзд.
Столиця Молдови та її безумовно найбільше місто — тут проживає майже третина населення країни та зосереджена вся технологічна сцена, що тримається на IT Park. Витрати та оренда — одні з найнижчих у Європі, оптоволоконний інтернет швидкий і дешевий, а IT Visa разом із єдиним податком 7% роблять місто непомітно привабливою базою для ІТ-фрилансерів, хоча це невелике румунсько-/російськомовне місто з обмеженою міжнародною інфраструктурою. Англійська прийнятна серед молодших і ІТ-працівників.
ПеревіреноОновлено
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 8 квіт. 2024 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Звичайне (постійне) населення муніципалітету Кишинева на референтну дату перепису 8 квітня 2024 року — найбільша адміністративна одиниця Молдови (29,9% від загальнонаціональних 2,42 млн), що на 16,7% більше, ніж у 2014 році. Це охоплює весь муніципалітет (центральне місто плюс підпорядковані приміські міста та комуни); власне міське ядро менше.
MD · CHISINAU
01
Коротко
Ключові цифри (Кишинів) — кожна з власним джерелом і датою. Жива офіційна цифра — це не те саме, що оцінка з опитування чи 30-річна кліматична норма.
02
Оренда, 1–3 кімн.
/міс
03
Податок фрилансера
Безпека
6.6/10Якість повітря
Інтернет
2.5/10Англійська
5.0/10Приватна медицина
02
Скільки це коштує на місяць
Орієнтовний розрахунок: реальна орендна ставка плюс кошик витрат, масштабований під ваше домогосподарство. Це не пропозиція ціни.
≈ $8 064 / рік
- Оренда (1-кімн.)$389
- Їжа та безалкогольні напої$113
- Комунальні послуги житла (вода, електроенергія, газ, опалення), без урахування оренди$49
- Інше (алкоголь і тютюн, відпочинок, ресторани, освіта, різне)$39
- Одяг та взуття$22
- Транспорт$21
- Меблі та утримання домогосподарства$15
- Охорона здоров'я (з власної кишені)$13
- Зв'язок$11
- Поточні витрати$283
Оренда — з матриці орендних ставок нижче. Поточні витрати масштабують кошик на одну особу ($283/міс) за розміром домогосподарства й способом життя; коефіцієнти еквівалентності — наше припущення. Навчання та разові витрати на облаштування не враховано.
03
Вартість життя
Скільки одна людина витрачає щомісяця — їжа, комунальні, транспорт, харчування поза домом та інше — без урахування оренди.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Структура споживання NBS за 2024 рік (харчування 39,9%, житло/комунальні послуги 17,2%, одяг 7,7%, транспорт 7,6%, меблі й обладнання 5,4%, охорона здоров'я 4,5%, зв'язок 3,9%, решта ≈13,8%), застосована до загальної суми на особу за 2025 рік — 4 995,5 лея/міс, перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD. Житло показане лише як комунальні послуги (оренда виключена). Сума статей ≈$283. Дуже висока частка харчування 39,9% типова для економіки з низьким рівнем доходу.
- Примітки
- Структура 2024 року — це остання опублікована категоріальна розбивка; випуск 2025 року дає загальну суму, але не повний перерозподіл. Категорія 'Інше' — це залишок NBS, не деталізований на доступній сторінці.
Кошик бюджету домогосподарства для однієї особи, без урахування оренди (Молдова). Витрати без оренди мало різняться між містами — специфічна для міста частина — це оренда, показана в розділі «Житло» нижче.
01Вартість життя (одна особа, без оренди)на рівні країни283USD/місяць, одна особа, без оренди10.0
Що це вимірює
Місячна вартість визначеного споживчого кошика для однієї особи (їжа, транспорт, комунальні послуги, мобільний зв'язок+інтернет, помірний відпочинок) без оренди, курована на основі даних національного статистичного органу про ціни та опублікованих цін великих місцевих рітейлерів, конвертована в USD за курсом ЄЦБ, зафіксованим у fx-rates. Поле method кожного значення деталізує складові кошика.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
- Примітки
- На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
04
Житло
Скільки коштує оренда — за типом квартири й розташуванням.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 5 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Базові заявлені орендні ставки (Acces Imobil, груд. 2024, середні по місту Кишиневу, EUR/місяць, за кількістю кімнат): 1-спальна €400–450, 2-спальна €500–550, 3-спальна €600–650 → зіставлено зі схемою як 1br €425, 2br €525, 3br €625 (західний підрахунок спалень). Студія виведена як €280 у центрі з діапазону заявлених цін на garsonieră. Центр = показник середнього по місту/добре розташованого житла з джерела; 'околиця' = ~20% нижче для периферійних секторів (Чокана, зовнішні Ботаніка/Ришкани). Конвертовано EUR→USD за курсом 1,14345 (крос-курс BNM: EUR/MDL 20,0838 ÷ USD/MDL 17,5642).
- Примітки
- Молдовські оголошення вказують ціни в EUR та за кількістю кімнат ('camere'); студія = garsonieră. Лише комірки 1br/2br/3br ЦЕНТР мають пряме джерело (середні Acces Imobil); рядок студії та всі комірки 'околиця' є курованими похідними. Оренда зросла на 25–30% у 2024 році. Невизначеність ±15%; заявлені (оголошені) ціни, а не фактичні угоди.
| Квартира | Центр | Поза центром |
|---|---|---|
| Студія | 320 USD/міс | 252 USD/міс |
| 1-кімнатна | 486 USD/міс | 389 USD/міс |
| 2-кімнатна | 600 USD/міс | 480 USD/міс |
| 3-кімнатна | 715 USD/міс | 572 USD/міс |
05
Клімат
Температура й опади протягом року, а також якість повітря.
NOAA/WMO Climatological Standard Normals 1991–2020 — Chisinau (WMO 33815), NCEI accession 0253808
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Кліматичні норми станції ВМО за 1991–2020 роки для Chisinau (ВМО 33815; ~46,97N, 28,85E, 168 м), NCEI accession 0253808 (суспільне надбання). tMin/tMax = середній добовий мінімум/максимум, precipMm = місячна сума опадів (ціле число мм у джерелі). За рік: середній tMax 15,3°C, середній tMin 6,8°C, опади 554 мм. Дані зчитано з необробленого CSV NCEI.
Середня денна/нічна температура (лінії, ліва вісь) і сумарні опади (стовпчики, права вісь) за кожен місяць — норми 1991–2020. Наведіть на місяць для точних значень.
| січ | лют | бер | квіт | трав | черв | лип | серп | вер | жовт | лист | груд | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Денний максимум °C | 1.1° | 3.4° | 9.2° | 16.5° | 22.4° | 26.2° | 28.5° | 28.3° | 22.4° | 15.5° | 8.1° | 2.6° |
| Нічний мінімум °C | -4.2° | -3.0° | 0.8° | 6.4° | 11.8° | 15.8° | 17.9° | 17.5° | 12.5° | 7.1° | 2.2° | -2.6° |
| Опади, мм | 36 | 31 | 36 | 38 | 53 | 65 | 67 | 49 | 49 | 46 | 42 | 40 |
01Кліматичний комфорт5приємних місяців/рік5.0
Що це вимірює
Кількість місяців, кліматичні норми яких за 1991–2020 роки відповідають умовам: середньодобовий максимум від 15°C до 28°C і місячна кількість опадів менше 150 мм. Розраховано на основі показника кліматичних норм міста; необроблені норми зберігаються поруч, щоб користувачі могли оцінити на власний смак.
Підготовлено SettleMetric
Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Chisinau ВМО 33815)
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C і опадами < 150 мм: квіт (16,5), трав (22,4), черв (26,2), вер (22,4), жовт (15,5) = 5. лип (28,5) і серп (28,3) лише трохи перевищують стелю 28°C; кожен місяць значно нижче межі 150 мм (найдощовитіший — лип, 67 мм). Континентальний клімат — холодні зими, теплі літа.
02Якість повітря (PM2.5)немає перевірених даних—
Що це вимірює
Середньорічна концентрація дрібнодисперсних частинок (PM2.5) для міста, останній доступний рік. Прив'язки орієнтуються на настанову ВООЗ 2021 року (5 мкг/м³ → 10) аж до території граничного значення ЄС (25 мкг/м³ → 2). Пріоритетне джерело: дані про якість повітря на рівні міст Європейського агентства з навколишнього середовища; поза Європою: База даних ВООЗ щодо якості довкільного повітря або національна мережа моніторингу.
Достовірне річне середнє значення PM2.5 саме для Кишинева не вдалося підтвердити за офіційним монітором, ВООЗ чи історичними річними даними IQAir, тому значення залишено null, а не замінене національним показником чи даними в реальному часі. Межа: національне річне середнє Молдови становить ≈15,7 мкг/м³ (IQAir, 2023), і в ньому переважають дані датчиків у районі Кишинева, тож справжнє річне середнє для Кишинева, ймовірно, дорівнює ~15,7 або дещо нижче (приблизно нижня–середня частина другого десятка). Настанова ВООЗ 2021 року — 5 мкг/м³; ліміт ЄС — 25. Молдова не має публічного ряду еталонної якості для річного середнього PM2.5 для Кишинева.
06
Безпека
Наскільки безпечне повсякденне життя, за офіційною статистикою злочинності.
01Рівень умисних вбивствна рівні країни2,5умисні вбивства на 100 000/рік6.6
Що це вимірює
Кількість жертв умисних вбивств на 100 000 населення, останній доступний рік. Рівень країни: національна серія UNODC. Рівень міста: офіційна муніципальна/поліцейська статистика, де опублікована; інакше null (значення країни показане як загальнонаціональне).
Відкриті дані
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
OSCE ODIHR Hate Crime Reporting — Moldova (official police-recorded)
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- OSCE ODIHR 2024: 11 злочинів на ґрунті ненависті, зареєстрованих поліцією; расистські/ксенофобські 6 (також гендерно вмотивовані 11, анти-ЛГБТІ 2 — записи враховують правопорушення на інцидент, тому розбивка на 20 перевищує 11 інцидентів, а 17 гендерно вмотивованих записів було виключено як таких, що виходять за межі визначення OSCE). Непорівнянно між країнами.
OSCE ODIHR 2024: 11 злочинів на ґрунті ненависті, зареєстрованих поліцією; расистські/ксенофобські 6 (також гендерно вмотивовані 11, анти-ЛГБТІ 2 — записи враховують правопорушення на інцидент, тому розбивка на 20 перевищує 11 інцидентів, а 17 гендерно вмотивованих записів було виключено як таких, що виходять за межі визначення OSCE). Непорівнянно між країнами.
07
Інфраструктура
Швидкість інтернету й те, як посилки дістаються до ваших дверей.
01Якість внутрішньої доставкина рівні країниДобра7.0
Що це вимірює
Якість доставки посилок усередині країни. excellent = доставка наступного дня широко доступна по всій країні, щільна мережа поштоматів, стандартне відстеження в реальному часі; good = доставка за 1–3 дні, поштомати у великих містах; basic = надійна, але повільна (3–7 днів), переважно доставка до дверей або отримання на пошті; poor = ненадійна доставка, вуличні адреси часто непридатні для використання, поширені неформальні обхідні шляхи. Класифіковано на основі офіційних даних про сервіс/покриття національного поштового оператора та двох найбільших приватних перевізників; вхідні дані деталізовані в полі method кожного значення.
Підготовлено SettleMetric
Poșta Moldovei + Nova Post (поштомати Posterminal; Nova Post ~4 млн відправлень у 2024 році)
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Poșta Moldovei (національний поштовий оператор) пропонує доставку по всій країні та цілодобові поштомати 'Posterminal'; Nova Post (українська) швидко розширюється — ~4 млн відправлень у 2024 році (+237% р/р) із мережею локерів/PUDO, що зростає; працюють Sameday easybox та DHL/UPS. Оплата при отриманні є стандартом. Надійно й покращується, але щільність поштоматів і покриття сільської місцевості нижчі за найкращий рівень ЄС і сконцентровані в Кишиневі → 'добре', а не 'відмінно'.
02Легкість міжнародної доставкина рівні країниЗначні перешкоди4.0
Що це вимірює
Легкість отримання товарів з-за кордону. seamless = основні міжнародні перевізники доставляють до дверей, суттєвий безмитний поріг de minimis, митне оформлення передбачуване за кілька днів; minor-friction = перевізники присутні, але низький поріг de minimis, додаткова паперова робота або звичайні затримки; significant-friction = часті митні затримки, високі брокерські збори, деякі маркетплейси відмовляються доставляти; unreliable = посилки регулярно губляться або блокуються, переважають неформальні канали ввезення. Пороги de minimis та правила митного оформлення — від національного митного органу (офіційне джерело, з посиланням на регуляцію); наявність перевізників — з офіційних сторінок перевізників.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 14 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Молдова не входить до ЄС і Шенгенської зони, тому кожна вхідна міжнародна посилка проходить митне оформлення. Особисті поштові відправлення до €150 звільнені від мита; понад €150 застосовуються мито + ПДВ 20% + офіційна декларація. Митне оформлення додає витрати й дні порівняно з країнами всередині ЄС → «значні перешкоди». DHL/UPS/FedEx та Nova Post здійснюють міжнародні перевезення.
03Швидкість інтернетуна рівні країни30,1Мбіт/с, медіанне фіксоване завантаження2.5
Що це вимірює
Медіанна швидкість завантаження фіксованого широкосмугового інтернету за останні 6 місяців за відкритими даними M-Lab NDT (CC0), агреговані на рівні країни або міста. Непорівнянно з показниками Ookla (інша методологія тестування) — не змішувати джерела в межах цього критерію.
Відкриті дані
M-Lab NDT country aggregates for Moldova
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для MD у 2023 році = 30,09 Мбіт/с (15 538 тестів завантаження; M-Lab фіксує Молдову за шляхом EU/MD). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує значення значно нижчі за реальну швидкість лінії — у Кишиневі дуже швидке й дешеве оптоволокно (тарифи 100–1000 Мбіт/с — звичайна практика) — порівнянний показник лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
- Примітки
- Молдова (особливо Кишинів) відома швидким і недорогим оптоволоконним інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиним послідовним методом.
08
Охорона здоров’я
Скільки коштує повноцінне приватне медичне страхування.
01Вартість приватної медицинина рівні країнинемає перевірених даних—
Що це вимірює
Медіана щонайменше трьох публічно оприлюднених річних премій за комплексне приватне медичне страхування (амбулаторне + стаціонарне лікування, покриття ~$100 тис., невелика франшиза) для здорового 35-річного іноземця-резидента, за даними місцевих та міжнародних страховиків. Поле method перелічує страховиків, за якими наведено котирування.
Чесна прогалина щодо показника приватного страхування. Молдова має обов'язкове державне медичне страхування (AOAM/CNAM): фіксований внесок для самостійних платників у 2026 році становить 12 636 леїв/рік (≈$716), а іноземці з правом на проживання мають право на 80%-знижений внесок (~2527 леїв ≈ $143). Приватне добровільне страхування існує (Moldasig, Grawe, Donaris, Asito), але премії надаються лише за запитом, і жодного зведеного показника публічно не наведено → null. Наведений вище обов'язковий державний внесок є найближчим джерельним орієнтиром.
09
Гроші та крипто
Правила щодо крипто й наскільки вільно рухаються особисті кошти.
01Регулювання криптовалютна рівні країниОбмежено4.0
Що це вимірює
Власна класифікація правового статусу володіння, торгівлі та обміну криптовалюти на готівку для фізичних осіб: legal-friendly (легально з чіткими сприятливими правилами або прямими податковими пільгами), legal-regulated (легально за стандартного ліцензування/AML та оподаткування), restricted (часткові заборони: платежі або доступ до банківських послуг заборонені), banned (володіння/торгівля заборонені). Класифіковано на основі офіційних позицій національних регуляторів і центральних банків.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Офіційна позиція NBM: віртуальні валюти є «віртуальними активами без реального забезпечення», не визнаються засобом платежу, і NBM не надав жодного дозволу криптоплатформам. Фізичні особи можуть володіти криптовалютою та торгувати нею, але надання послуг із віртуальними активами на території країни не є дозволеним/регульованим (без захисту споживачів), а оплата криптовалютою не дозволена — звідси статус «обмежено». Готується законопроєкт на основі MiCA на 2026 рік (із запланованим податком 12% на дохід від криптовалюти), який ще не набув чинності.
02Рівень фінансового контролюна рівні країниПомірний7.0
Що це вимірює
Власний композитний показник державного контролю над особистими грошовими потоками: валютний/капітальний контроль (IMF AREAER), обмеження на іноземні рахунки та перекази, обсяг обов'язкового декларування доходів для резидентів, ліміти готівкових розрахунків, доступ до банківських послуг для іноземців. Low = вільний рух особистих коштів і легке відкриття рахунків нерезидентами; very-high = жорсткий контроль капіталу та повсюдна звітність. Поле method для кожного значення перелічує використані вхідні дані.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 квіт. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: MDL є конвертованим для операцій за поточним рахунком, але Молдова зберігає активний режим валютного регулювання за НБМ (Закон 62/2008) — певні операції з капіталом потребують повідомлення/дозволу, а лей фактично є закритою валютою (не торгується за межами Молдови). Ліміт готівкових платежів у 100 000 леїв сукупно на місяць застосовується до економічних агентів (Закон 34/2024). Немає членства в ЄС, тому немає гарантії вільного руху капіталу ЄС. Більше державного нагляду, ніж у повністю лібералізованих партнерів з ЄС, але без обмежувального контролю за капіталом → «помірно».
10
Мова
Наскільки далеко заведе вас англійська в побуті та сервісах.
01Рівень володіння англійськоюна рівні країниПомірний5.0
Що це вимірює
Власна градація того, наскільки далеко англійська мова допомагає резиденту в повсякденному житті (державні установи, охорона здоров'я, житло, послуги). Ґрунтується на градації EF EPI (дослідницьке джерело, зазначене з атрибуцією, не передруковане), а також офіційному статусі мови та реаліях сфери послуг. Значення — це наші власні градації, а не бали EF.
Дослідження
EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.
11
Освіта
Можливості міжнародного шкільного навчання для родин.
01Міжнародні школи2акредитовані міжнародні школи, кількість4.0
Що це вимірює
Кількість міжнародних шкіл у міській агломерації, акредитованих IB, CIS, COBIS або еквівалентним органом національної програми за кордоном, або таких, що є їх членами (перевірено за публічним реєстром акредитаційного органу, а не за сайтами-агрегаторами).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 14 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум — 2, кожна школа звірена з конкретно названим акредитором: (1) QSI International School of Chișinău — акредитована Middle States Association (MSA) з 2000 року (американська програма, пропонує AP; не IB); (2) Heritage International School — зареєстрована Cambridge-школа з Cambridge Assessment International Education (перша й єдина Cambridge-школа Молдови), а також акредитація на відповідність COBIS і членство в ECIS.
- Примітки
- Перевірений МІНІМУМ. У Молдові не діє жодна школа IB World Schools (жодної не вказано на ibo.org). Виключені через відсутність підтвердження акредитації: International School of Moldova та International Bilingual School of Chișinău заявляють про приналежність до CIS/ECIS, але це не вдалося підтвердити за власним реєстром акредитора. Обидві враховані школи розташовані в Кишиневі.
12
Демографія
Хто ще тут живе — частка іноземних мешканців і найбільші національні спільноти, за офіційною статистикою.
Відкритість до іноземцівна рівні країниВідкритеGallup MAI 5,58/9 · 2019
Що це вимірює
Наскільки прихильно населення-резиденти ставиться до мігрантів та іноземців — протилежність ксенофобії, реальне питання для того, хто переїжджає. Наша власна оцінка з п'яти рівнів (дуже відкрите / відкрите / помірне / стримане / низьке), сформована передусім за Gallup Migrant Acceptance Index (шкала 0–9: три питання — про мігрантів, які живуть у країні, стають сусідами та одружуються в родині; хвиля 2019 року), і перехресно звірена, де це можливо, з питанням World Values Survey хвилі 7 / European Values Study 2017 про те, чи не хотіли б люди мати іммігрантів або іноземних працівників сусідами (більша частка = більша ворожість). Орієнтир розподілу за балом Gallup 0–9: ≥7,0 дуже відкрите, 5,5–7,0 відкрите, 4,0–5,5 помірне, 2,5–4,0 стримане, нижче 2,5 низьке (глобальне середнє 2019 року 5,21 потрапляє в «помірне»). Лише на рівні країни: достовірних опитувань про ставлення до іноземців на рівні міст не існує, тому на сторінках міст показано країнову оцінку як контекст країни. Gallup — дослідницьке джерело, що цитується з атрибуцією, а не републікується масово; сам бал індексу/рік та будь-яка перехресна цифра зберігаються всередині кожного значення. Форма значення: { band, gallupMai?, gallupYear?, unwantedNeighborPct?, unwantedNeighborSource? }. Лише для відображення: це оцінка ставлення на основі опитувань ~2019 року, тому показано як чесний контекст і ніколи не входить у композитний бал.
Дослідження
Gallup Migrant Acceptance Index, 2019 update (research, attribution)
- Дані станом на
- 23 вер. 2020 р.
- Перевірено
- 15 лип. 2026 р.
- Примітки
- Gallup MAI 5,58/9 (хвиля 2019 року, різке зростання з 3,80 у 2016 році — одне з найбільших зростань у світі, +1,78) — тепер трохи вище за світове середнє 2019 року в 5,21. Градація: відкрите.
National Bureau of Statistics — 2024 Population and Housing Census, migration characteristics
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Перепис 2024 року: 26,1 тисячі іноземних громадян та осіб без громадянства = 1,1% від ~2,42 млн населення (порівняно з 12,3 тис. у 2014 році); 78% міського населення. Молдова — країна еміграції, тому частка іноземних громадян низька. (Окремо, ~15,6% громадян Молдови також мають друге громадянство, переважно румунське — це подвійне громадянство серед громадян, а не іноземне резидентство.)
National Bureau of Statistics — 2024 Population and Housing Census, migration characteristics
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2024 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Іноземні громадяни за громадянством (перепис 2024 року, загалом ~26 100). Домінує Україна (72,2%), що зумовлено переміщеними через війну українцями; решта країн — менше 8% кожна. Кількості виведені з опублікованих часток. Це громадянство іноземних резидентів, а не етнічний склад Молдови (окреме поняття перепису).
Іноземні громадяни за громадянством (перепис 2024 року, загалом ~26 100). Домінує Україна (72,2%), що зумовлено переміщеними через війну українцями; решта країн — менше 8% кожна. Кількості виведені з опублікованих часток. Це громадянство іноземних резидентів, а не етнічний склад Молдови (окреме поняття перепису).
13
Як ви можете залишитися
Як можна легально в’їхати й залишитися. Діють по всій країні (Молдова).
Усі вимоги та фільтр громадянства- 01Безвізове короткострокове перебування (90/180)Безвізове перебуванняГромадяни ЄС, Громадяни США, Громадяни Великої Британії, Громадяни УкраїниГромадяни ~102 країн і територій (зокрема ЄС, США, Великої Британії, Канади, Австралії) можуть в'їжджати до Молдови безвізово на строк до 90 днів у межах будь-якого 180-денного періоду3 місяці
- 02IT-віза (Moldova IT Park) — проживання для іноземних IT-фахівцівДозвіл для фрилансераУсі, крім Громадяни ЄСІноземний ІТ-спеціаліст, працевлаштований у (або засновник) компанії, що є резидентом Moldova Innovation Technology Park (MITP)2 роки +→ шлях до ПМП
- 03Тимчасове проживання для роботи чи бізнесу (посвідка на проживання)Тимчасове проживанняУсі, крім Громадяни ЄСІноземні громадяни, які перебувають понад 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду, повинні отримати право на проживання та мати дійсну біометричну посвідку на проживання (Residence Card) (з 1 січня 2026 року)1 рік +→ шлях до ПМП
- 04Тимчасовий захист для переміщених українцівСпеціальна програмаГромадяни УкраїниПереміщені особи з України, на яких поширюється режим тимчасового захисту Молдови (активований 1 березня 2023 року)1 рік +
14
Скільки ви платитимете податків
Податкові режими, з-поміж яких може обирати фрилансер. Правила загальнонаціональні — однакові скрізь (Молдова).
Усі режими та калькулятор- 01Moldova IT Park — єдиний податок 7% з обороту (замінює податок на дохід + соціальні + медичні внески)7% від доходу (мін. 62 640/рік)7.0%навантаження за €60 тис.
- 02Стандартна SRL — 12% податок на прибуток підприємств + 6% дивіденди12% від прибутку (вираховується з прибутку) + 6% від прибутку17.3%навантаження за €60 тис.
Порахуйте, скільки лишиться
Ваш дохід проти реальних податкових режимів (Молдова) — той самий рушій, що й у повному калькуляторі.
- 1 Moldova IT Park — єдиний податок 7% з обороту (замінює податок на дохід + соціальні + медичні внески)55 800 EURнетто/рік7.0% навантаження
- 2 Стандартна SRL — 12% податок на прибуток підприємств + 6% дивіденди49 632 EURнетто/рік17.3% навантаження
15
Кому підходить Кишинів?
Те саме місто читається по-різному залежно від мети переїзду. Кожна призма збирає найважливіші факти для цього плану — з джерелами й чесно названими компромісами.
Контракт або фриланс у ІТ, рахунки клієнтам за кордоном.
Грає на вашу користь
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
- Примітки
- На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
Poșta Moldovei + Nova Post (поштомати Posterminal; Nova Post ~4 млн відправлень у 2024 році)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Poșta Moldovei (національний поштовий оператор) пропонує доставку по всій країні та цілодобові поштомати 'Posterminal'; Nova Post (українська) швидко розширюється — ~4 млн відправлень у 2024 році (+237% р/р) із мережею локерів/PUDO, що зростає; працюють Sameday easybox та DHL/UPS. Оплата при отриманні є стандартом. Надійно й покращується, але щільність поштоматів і покриття сільської місцевості нижчі за найкращий рівень ЄС і сконцентровані в Кишиневі → 'добре', а не 'відмінно'.
На що зважати
M-Lab NDT country aggregates for Moldova
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Медіана 343 щоденних медіанних значень швидкості завантаження для MD у 2023 році = 30,09 Мбіт/с (15 538 тестів завантаження; M-Lab фіксує Молдову за шляхом EU/MD). M-Lab NDT — однопотоковий тест і показує значення значно нижчі за реальну швидкість лінії — у Кишиневі дуже швидке й дешеве оптоволокно (тарифи 100–1000 Мбіт/с — звичайна практика) — порівнянний показник лише в межах цього критерію. 2023 рік — останній повний рік у публічному API статистики M-Lab.
- Примітки
- Молдова (особливо Кишинів) відома швидким і недорогим оптоволоконним інтернетом; однопотокова медіана M-Lab використовується лише для порівнянності між країнами за єдиним послідовним методом.
EF EPI 2025 — Moldova (score 531, rank 43/123, Moderate band)
Дослідження
- Дані станом на
- 1 лист. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Власна категорія на основі EF EPI 2025 (атрибуція: EF Education First): показник Молдови 531, ранг 43/123 — категорія «Помірний рівень» (пороги 500–549), вище за середньосвітовий показник (488). Румунська та російська домінують у повсякденному житті; англійська прийнятна серед молодших і міських/ІТ-працівників, рідше — в державних установах і сільській місцевості.
Переїзд із партнером і дітьми шкільного віку.
Грає на вашу користь
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
На що зважати
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 14 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Перевірений мінімум — 2, кожна школа звірена з конкретно названим акредитором: (1) QSI International School of Chișinău — акредитована Middle States Association (MSA) з 2000 року (американська програма, пропонує AP; не IB); (2) Heritage International School — зареєстрована Cambridge-школа з Cambridge Assessment International Education (перша й єдина Cambridge-школа Молдови), а також акредитація на відповідність COBIS і членство в ECIS.
- Примітки
- Перевірений МІНІМУМ. У Молдові не діє жодна школа IB World Schools (жодної не вказано на ibo.org). Виключені через відсутність підтвердження акредитації: International School of Moldova та International Bilingual School of Chișinău заявляють про приналежність до CIS/ECIS, але це не вдалося підтвердити за власним реєстром акредитора. Обидві враховані школи розташовані в Кишиневі.
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Чесна прогалина щодо показника приватного страхування. Молдова має обов'язкове державне медичне страхування (AOAM/CNAM): фіксований внесок для самостійних платників у 2026 році становить 12 636 леїв/рік (≈$716), а іноземці з правом на проживання мають право на 80%-знижений внесок (~2527 леїв ≈ $143). Приватне добровільне страхування існує (Moldasig, Grawe, Donaris, Asito), але премії надаються лише за запитом, і жодного зведеного показника публічно не наведено → null. Наведений вище обов'язковий державний внесок є найближчим джерельним орієнтиром.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Встановлено null — не існує перевіреного специфічного для Кишинева річного середнього показника PM2.5 за даними офіційного монітора, ВООЗ чи історичних річних даних IQAir. IQAir публікує лише загальнонаціональний річний середній показник для Молдови (~15,7 мкг/м³, 2023), зафіксований у примітках як межа, а не використаний як показник для міста; миттєві точкові вимірювання не є річними середніми.
- Примітки
- Достовірне річне середнє значення PM2.5 саме для Кишинева не вдалося підтвердити за офіційним монітором, ВООЗ чи історичними річними даними IQAir, тому значення залишено null, а не замінене національним показником чи даними в реальному часі. Межа: національне річне середнє Молдови становить ≈15,7 мкг/м³ (IQAir, 2023), і в ньому переважають дані датчиків у районі Кишинева, тож справжнє річне середнє для Кишинева, ймовірно, дорівнює ~15,7 або дещо нижче (приблизно нижня–середня частина другого десятка). Настанова ВООЗ 2021 року — 5 мкг/м³; ліміт ЄС — 25. Молдова не має публічного ряду еталонної якості для річного середнього PM2.5 для Кишинева.
Оптимізація податків, банкінгу та крипторегулювання.
Грає на вашу користь
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 квіт. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Комплексно: MDL є конвертованим для операцій за поточним рахунком, але Молдова зберігає активний режим валютного регулювання за НБМ (Закон 62/2008) — певні операції з капіталом потребують повідомлення/дозволу, а лей фактично є закритою валютою (не торгується за межами Молдови). Ліміт готівкових платежів у 100 000 леїв сукупно на місяць застосовується до економічних агентів (Закон 34/2024). Немає членства в ЄС, тому немає гарантії вільного руху капіталу ЄС. Більше державного нагляду, ніж у повністю лібералізованих партнерів з ЄС, але без обмежувального контролю за капіталом → «помірно».
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 1 січ. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Найкраща прийнятна схема за €60 000 (~1 206 858 MDL) = Moldova IT Park (схема md-it-park): єдиний податок 7% з обороту = 84 480 MDL, що вище мінімуму на одного працівника (30% від прогнозованої середньої зарплати за 2026 рік 17 400 MDL → 62 640 MDL/рік). Навантаження 7,0% — єдиний податок вже покриває податок на дохід, соціальні та медичні внески. Поза межами IT Park стандартна SRL становить ~17,3% (12% + 6% дивіденди).
На що зважати
Офіційне джерело
- Дані станом на
- 1 лип. 2026 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Офіційна позиція NBM: віртуальні валюти є «віртуальними активами без реального забезпечення», не визнаються засобом платежу, і NBM не надав жодного дозволу криптоплатформам. Фізичні особи можуть володіти криптовалютою та торгувати нею, але надання послуг із віртуальними активами на території країни не є дозволеним/регульованим (без захисту споживачів), а оплата криптовалютою не дозволена — звідси статус «обмежено». Готується законопроєкт на основі MiCA на 2026 рік (із запланованим податком 12% на дохід від криптовалюти), який ще не набув чинності.
Пріоритет — безпека, повітря і легкий побут.
Грає на вашу користь
World Bank / UNODC — intentional homicides per 100,000 (Moldova, VC.IHR.PSRC.P5)
Відкриті дані
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Примітки
- Ряд UNODC через Світовий банк: 2,54 у 2023 році (останнє значення), знизилося з 2,47 (2022) та 2,18 (2021), а також із ~10 на 100 тис. у 2000 році. Молдова не входить до набору даних про злочинність Eurostat ЄС, тому використовується ряд UNODC/Світового банку. Помірний за регіональними стандартами і знижується.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2025 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Обстеження бюджетів домогосподарств NBS: середні споживчі витрати = 4 995,5 лея на особу на місяць у 2025 році (+13,3% порівняно з 2024 роком). Перераховано за курсом 17,6457 MDL/USD (BNM, 2026-07-02) → $283. Комунальні послуги залишені в кошику (відповідно до методу порівняння з Румунією/Чехією); чиста оренда виключена — HBS Молдови окремо не публікує дані про фактичну орендну плату, а частка домоволодіння дуже висока (~95%+, пострадянська приватизація), тому оплачена оренда є незначним, невіддільним компонентом.
- Примітки
- На основі загальнонаціональних даних на особу для всіх домогосподарств (та ж база з низькими показниками, що й у порівнюваних країн). Одна з найдешевших країн Європи. Кишинів має показники вище загальнонаціонального середнього.
На що зважати
Обчислення SettleMetric на основі кліматичних норм (Chisinau ВМО 33815)
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2020 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Місяці із середнім добовим максимумом 15–28°C і опадами < 150 мм: квіт (16,5), трав (22,4), черв (26,2), вер (22,4), жовт (15,5) = 5. лип (28,5) і серп (28,3) лише трохи перевищують стелю 28°C; кожен місяць значно нижче межі 150 мм (найдощовитіший — лип, 67 мм). Континентальний клімат — холодні зими, теплі літа.
Підготовлено SettleMetric
- Дані станом на
- 31 груд. 2023 р.
- Перевірено
- 14 лип. 2026 р.
- Метод
- Встановлено null — не існує перевіреного специфічного для Кишинева річного середнього показника PM2.5 за даними офіційного монітора, ВООЗ чи історичних річних даних IQAir. IQAir публікує лише загальнонаціональний річний середній показник для Молдови (~15,7 мкг/м³, 2023), зафіксований у примітках як межа, а не використаний як показник для міста; миттєві точкові вимірювання не є річними середніми.
- Примітки
- Достовірне річне середнє значення PM2.5 саме для Кишинева не вдалося підтвердити за офіційним монітором, ВООЗ чи історичними річними даними IQAir, тому значення залишено null, а не замінене національним показником чи даними в реальному часі. Межа: національне річне середнє Молдови становить ≈15,7 мкг/м³ (IQAir, 2023), і в ньому переважають дані датчиків у районі Кишинева, тож справжнє річне середнє для Кишинева, ймовірно, дорівнює ~15,7 або дещо нижче (приблизно нижня–середня частина другого десятка). Настанова ВООЗ 2021 року — 5 мкг/м³; ліміт ЄС — 25. Молдова не має публічного ряду еталонної якості для річного середнього PM2.5 для Кишинева.
16
Відеоогляди
Дібрані вручну YouTube-огляди та розповіді про життя тут — кожен перевірено, що досі відтворюється.
Кишинів без фільтрів: чотири історії життя в місті
Де жити? · Оренда, робота і ціни очима українців
17
Кишинів: порівняння
Повна картина по країні:
огляд: Молдова